Clanek v pohode, ale proc jsou decklisty vlozeny jako obrazky?!? Je to velmi neprakticke...
0 hlasů
1. GP Houston (Standard)
Navzdory tomu, že dvojková metagame je velmi pestrá a de facto každý týden se objevil nějaký nový, zajímavý deck, tak veřejným nepřítelem číslo jedna zůstaly decky s Collected Comapny (tj. Rally a Bant). Ty také zabraly ve druhém dni dohromady 25 míst v první stovce. Velmi překvapivě ale nešlo o nejhranější deck, ale to už bych předbíhal…
Do prvního dne se vrhlo solidních 1 847 hráčů, z nichž postoupilo hned 507 do druhého dne. Mezi hráči se našel i jeden zástupce České Republiky, kterým byl Ondřej Stráský, jenž si po PT prodloužil pobyt ve „státech“. A docela se mu to vyplatilo, jelikož obsadil celkové 55. místo, které mu kromě finanční prémie přineslo i dva pro body.
A teď už k onomu nejhranějšímu decku ve druhém dni – velmi překvapivě to byly GW Scalesy, které hrála dobrá polovina týmu CFB a SCG. V decku je sice plno vanilek, jako Servant of the Scale a Endless One, niméně když vám přijdou Scalesy a Nissa, tak to vypadá, jako když hrajete modern proti dvojce…
S deckem se dokázali dostat do top8 Mark Jacobson a Chapman Sim a další čtyři hráči s ním skončili v top32. Deck mimo jiné hráli i hráči jako Brad Nelson, Sam Black a PV.
Pro celkový triumf si ale došlo znovu Rally, v rukách velezkušeného Owena Turtenwalda. Ten ve finále porazil kolegu z CFB, Andrew Cunea, který hrál agresivní verzi Dark Jeskaie s Mantis Ridery a Gideony (je to lepší na Rally, než verze s Mentory a Chandrami).
Z toho mimo jiné vyplývá, že pokud nepracujete pro CFB, tak v Americe na GP nemáte šanci :) V předchozím GP se také ve finále utkali dva členové CFB – Reid Duke a Ben Rubin.
Ve zbytku top8 bylo k vidění Mardu Green se Sylvan Advokáty, další Rally, hodně divoké 4C Company s Mantis Ridery a Savage Knucklebladem (na papíře to vypadá pěkně, nicméně většinou máte větší problémy se svou manabase, než s tím, co hraje soupeř) a konečně velmi zajímaví Grixis Draci pilotovaní Cody Lingelbachem.
Deck byl jednoznačně konstuován tak, aby pořážel decky s Collected Company. Kromě Hangárů tu totiž všechny ostatní bytosti měly flying (i když Thopter Engineer jenom z poloviny).
Hlavní inovací bylo přidání Bearera of Silence. Toho většinou hrajete pouze do křivky, nicméně proti 4C Midrangům jako Mardu Green a Dark Jeskai to bude skoro vždycky excelentní dva za jedna. Poslední zajímavá karta v decku je Ghostfire Blade. Tomu jsem já osobně nikdy nepřišel moc na chuť a raději bych místo toho hrál libovolný removal…
A jelikož bylo v coverage zveřejněno hned 32 decklistů, tak se můžeme podívat i na pár dalších zajímavých decků.
Šestnácté místo obsadil Michael Romero s Monoblack Eldrazi. Tenhle deck se mi líbí hlavně díky tomu, že má obrovský potenciál po rotaci. Osobně nejsem velký příznivce Eldrazi Mimiců, jelikož deck není zdaleka tolik explozivní, jako je modernová verze. A trochu od věci mi přijde i Transgress the Mind, obzvláště když v decku není Wasteland Strangler. A naopak zde postrádám Ruins of Oran-Rief, což je skvělá karta hlavně s Hangárem (i když proti Rally a Bant Company to je asi nejhorší karta v decku).
A konečně, 28. místo obsadil Marc Tobiasch s 5C Goodstuffem. Základ decku je trojice nejlepších bytostí – Jace, Mantis Rider a Siege Rhino, k čemuž máme trochu removalu a karetní výhodu díky Painful Truths a Treasure Cruisu.
Trochu zvláštní mi ovšem přijde, že Marc má v decku velmi málo karet proti Collected Company. Osobně bych se nebál hrát maindeck Hallowed Moonlight, nebo Kalitase (případně i Dispel).
2. SCG Open Philadelphia (Legacy)
První letošní SCG legačka zlákala pěkných 755 hráčů. A zatímco z BFZ se na legacy ukázaly maximálně Painful Truths jakožto sidovka v Delverovi, tak OGW měla díky Eldrazi potenciál pořádně zatřást formátem.
A to se také potvrdilo, když Eldrazi hrálo ve druhém dni hned devět hráčů z pětašedesáti. Jediný archetyp s větším zastoupením byl Delver s deseti hráči.
Jednotlivé verze se od sebe dost lišily, nicméně základ bylo vždy 14-16 zemí, které poskytují dvě many, Cavern of Souls, Chalice of the Void a Thorn of Amethyst v playsetu (díky tomu je deck překvapivě odolný vůči rychlým kombům) a pak samozřejmě Eldrazi Mimic, Endless One, Thought-Knot Seer a Reality Smasher.
Ve zbylých slotech jsme mohli vidět kusy jako Simian Spirit Guide, Mox Diamond, Umezawa’s Jitte, Phyrexian Revoker, Phyrexian Metamorph, Matter Reshapera, Dismember, Warping Wail, nebo Endbringer.
Velké rozdíly byly také v utility landech. Někdo se rozhodl pro Wastelandy, zatímco jiní dali přednost Mishra’s Factory. A ve většině verzí byly k vidění i jeden, nebo dva Karakasy, které mohou přinést free win proti deckům jako Reanimátor, Show and Tell, nebo země (Marit Lage).
Největší úspěch s deckem zaznamenal Gerry Thompson, který se dokázal probojovat až do finále, kde ale nestačil na klasického 4C Delvera Noaha Walkera.
Gerryho verze hraje v podstatě všechny nejlepší kusy v playsetu, pouze dva Moxy mi tu přijdou dost nahodilé. V decku zase není tolik zemí, takže si myslím, že kvůli Moxu budete spíše víc muligenovat. Osobně bych dal přednost Spirit Guidám.
V top8 byly k vidění ještě dva dalším celkem zajímavé decky. První byla trochu neobvyklá verze zemí, se kterou obsadil šesté místo David Long.
Oproti klasické verzi tu nebyl Punishing Fire, který byl nahrazen Molten Vortexem a navíc je tu také Abrupt Decay (další cut byl Manabond). Změny jsou také v sidu, kde nejsou žádné Chalice of the Void, pouze dvě Sphere of Resistence a trochu nezvykle větší množství Dark Confidantů a Thoughtseize.
Na sedmén místě skočil Eli Kassis, který je kromě toho, že vlastní velké množství miscutnutých duálů a feček, také známý tím, že s velkou oblibou hraje různé obskurní one-ofy.
Tentokráte hrál kontrolnější verzi UR Delvera se Snapcastery a Blood Moony v sidu. Jako one-ofy tu byly True-Name Nemesis, Dack Fayden a jako specialitka Set Adrift. Myslím si, že tahle karta je až moc cute a v decku správně nemá co dělat…
3. SCG Classic Philadelphia (Standard & Modern)
Standard Classic se účastnilo 170 hráčů a ačkoli bylo v top8 osm různých decků, tak vítězství opět spadlo do klína Collected Company – klasické Bant verzi, kterou pilotoval Joshua Halmagyi.
Ve zbytku top8 byla GR Rampa, GW Scalesy, Jeskai Draci, Grixis Control, 4C Company (s Knucklebladem), UG Rampa a RG Tokeni.
Z toho byla určitě nejzajímavější UG Rampa, ačkoli se mi tahle konkrétní verze vůbec nelíbí. Čtyři Renewaly mi přijde zbytečně moc a Sylvan Scrying je také velmi průměrný. A na druhou stranu tu velmi postrádám Nissu, která je skvělá právě s Part the Waterveil.
V top16 byla k vidění ještě zajímavé verze Abzanu s větším množstvím planeswalkerů a Secure the Wastes. Musím říci, že tahle verze Abzanu se mi velice zamlouvá, jenom mi přijde škoda, že se Danu Jessupovi do decku nevešel Oath of Nissa.
Modern zlákal 193 hráčů a výjimečně to nebylo jenom o Eldrazi, kteří zde obsadili pouze dvě místa v top8 (v obou případech UW verze).
Z vítězství se radoval Jonathan Delano s Jundem, ve kterém hrál více „těžkotonážních“ karet jako Damnation, Kalitas, nebo Dark-Dwelleři.
V top8 jsme pak mohli vidět ještě Storm, Nacatl Burn, Living End, Melira Company a Blue Moon.
4. Bazaar of Moxen Madrid (Legacy & Modern)
Kromě MKM Series a Top Series se nám v Evropě letos rozjela ještě další eternal série, tentokráte pořádaná Bazaarem of Moxen. První zastávku měla v Madridu a dva hlavní turnaje tu byly sobotní legacy a nedělní modern.
Legacy se zúčastnilo 136 hráčů a nejúspěšnějšími decky byly různé varianty BUGu, které zabraly tři místa v top8. Téměř identickou verzi s Meddling Magem v sidu hráli Alain Martin a Jorge Larrumbide. Jednalo se o kontrolnější verzi s Lilianami, Jacem a Creeping Tar Pitami. Alain s touhle verzí nakonec celý turnaj vyhrál, když ve finále porazil další BUG.
Tentokráte šlo ale o variantu s Delverem, i když byla také poněkud kontrolnější. Zatímco běžně vídáme verzi s Dark Confidanty, Spell Piercem a Thoughtseize, tak tady byly k vidění karty jako Tombstalker, Vendilion Clique a Liliana.
A v top8 byl ještě jeden zajímavý deck, který vlastně můžeme také označit za BUG. Byly to Turbo Depthsy Maria Chica. Na decku mě překvapil poměrně vysoký počet discardu a taky hned dvě Sylvanky v mainu. Velmi pěkná je každopádně modrá splash pro Brainstorm :)
Modern těsně pokořil hranici sta hráčů (106) a tentokráte se jednalo o klasický souboj Eldrazi vs. zbytek světa. V top4 totiž byli třikrát UW Eldrazi, kterým se ale úspěšně postavil Fernando Mazana s Melira Company.
Proti Eldrazi měl v sidu Worshipy a Big Game Huntery, ale osobně mě u něj zaujmula více jiná sidovka, kterou byl Tidehollow Sculler, který byl v sidu hned v playsetu. Shodou okolností jsem viděl jeho čtvrtfinálovou hru proti Stormu, ve které mu přišli tři Sculleři, díky kterým velmi snadno zvítězil.
5. MTGO Vintage Challenge
Z premier eventů na Magic Online jsem tentokráte vybral pouze Vintage, jelikož na dvojce se nám tak nějak začaly pořád dokola opakovat ty samé decky…
Bohužel, výsldky turnaje neříkají nic o počtu účastníků, nicméně z toho, že základní část měla sedm kol a jenom jeden hráč měl 7:0, se dá usuzovat, že se turnaje účastnilo zhruba sto hráčů, což je na vintage velmi pěkné číslo.
Na turnaji se nejvíce dařilo Workshop deckům, které tvořily celou polovinu finálové top8 a vzešel z nich i celkový vítěz, hráč s nickem „thediabetical“, který hrál agresivní verzi Shopů s Ravagery, Hangarbacky a Triskeliony.
Tomuhle decku se někdy říká „Frobots“, což je docela zvláštní název, který údajně vznikl z toho, že s deckem vyhrál Eric Froehlich Vintage Super League (Froehlich + Robots).
Poraženým finalistou byl „ravager101“, která překvapivě nehrál Shops, nýbrž Dark Petition Storm. A zajímavé také je, že v top8 byl pouze jeden Gush Mentor a na druhou stranu hned dvakrát Dredge.
Z toho byla jedna velmi zajímavá verze s maindeck Forsážemi, Mindbreak Trapami a Chancellorem of the Annex. Ještě zajímavější byl potom alternativní side s Dark Depths kombem.
6. Duel Commander Palaiseau
Ve francouzském Palaiseau se konal duel commander se slušnou účastí, 63 hráčů. Zajímavé je, že se jednalo pouze o triál na každoročně největší duel commander na světě, kterou hostí Rouen (letos se očekávalo minimálně 200 hráčů).
Turnaj vyhrál Vivien Macé s klasickým kontrolním buildem Tasigura a v top8 byly vidět i další klasiky jako Geist of Saint Traft, Yisan Elfball, nebo Narset. Našly se tam ale i dva netradiční decky.
První byla Horde of Notions, se kterou skončil na druhém místě Guillaume Audiffren. Pro Hordu platí, že deck kolem ní se dá postavit nekonečně možnými způsoby a tenhle byl jeden z nejzajímavějších, co jsem kdy viděl.
Jednalo se o kontrol, který měl ale možnost explozivního draw s prvky turbolandů. Sice tu nebylo žádné kombo, ale k vidění tu byli velcí finisheři jako Mealstrom Wanderer, Griselbrand, nebo dokonce Omniscience (k tomu tu byl i Show and Tell). Zajímavé bylo také maximální množství „draw seven“ efektů, jako například Time Spiral, Wheel of Fortune, nebo Timetwister.
Druhý zajímavý deck byl Nin, the Pain Artist. To je opět deck, který jde postavit na několik různých způsobů. Tady byly dvě hlavní cesty k úspěchu jednak Blood Moon efekty a Ruinace a potom Splinter Twin/Kiki-Jiki kombo.
A to je pro tentokrát vše. Na viděnou u dalších vydání.
Kumano
Colins
23.03.2016 21:06
Clanek v pohode, ale proc jsou decklisty vlozeny jako obrazky?!? Je to velmi neprakticke...
0 hlasů
ego2
24.03.2016 08:27
Chtelo by to zobrazovat obrazky karet v deklistu po prejeti na jmeno
0 hlasů
HurricaneGeorge
24.03.2016 10:19
Ahoj,
hlavně to rozdělení Creature, Instant and Sorcery, Land a Others je úplně nesmyslný. Špatná databáze?
Jinak gj Kumano ;-)
0 hlasů
Colins
24.03.2016 11:09
rozdeleni karet v decklistech je naprosto nesmyslne - je lepsi nesmyslny decklist nebo zadny decklist? priklanim se k variante 2...
0 hlasů
Aggrokumano
24.03.2016 12:58
Jde o to, že decklisty jsou nastavené tak, že to u každého zobrazuje cenu na krámě a miniaturu karet, takže ve výsledku by byl článek hrozně nepřehledný. A jinak je to otázka spíš na Luboše, potažmo na programátory (to špatné rozdělení karet v decklistu mě taky štve)...
0 hlasů
admin
24.03.2016 14:57
Ahoj,
ted jsme opravili zobrazovani karet, takze se jednotlive karty zobrazuji jen pri rozkliknuti konkretniho decklistu.
Na dalsich opravach budeme pracovat.
Mejte se, Lubos.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|