Novinky
Flash News #4/2016
1. SCG Open Lousville (Modern)
První velký modern po PT potvrdil to, co už všichni tak nějak věděli – Eldrazi jsou naprosto broken a můžeme očekávat, že až do zabanování budou na všech velkých turnajích minimálně třetina fieldu ve druhém dni (a to navzdory tomu, že spousta hráčů se rozhodla dokonce maindeckovat karty jako Damnation, Big-Game Hunter, nebo Intrepid Hero. Populární anti-eldrazi kartou byl také Worship coby sidovka.).
Ve druhém dni tu bylo 65 hráčů (z původních 725) a z toho jich hned 31 hrálo různé verze Eldrazi. Druhý nejhranější deck (Affinita) si naproti tomu zvolilo směšných pět hráčů.
Jako nejlepší verze Eldrazi se ukázala UW, která má přístup ke Drownerům a jde s nimi tzv. „over the top“ díky kombinaci s Eldrazi Displacerem (který také v mirroru umí zabíjet Endless One).
Navzdory tomu všemu Eldrazi nakonec vítěznou trofej nezískali. V top8 si s nimi velmi přesvědčivě poradil Austin Holcomb s Affinitou, když je po sidu dokázal zalockovat kombinací Ensnaring Bridge a Ghirapur Aether Gridu.
Jak moc nezdravý formát je aktuálně modern ještě lépe dokumentuje top32, ve které kromě Eldrazi a Affinity bylo pouze šest jiných decků (jeden z nich byl navíc dost hrozný Skred Red, ve kterém byly pro mě osobně zcela nepochopitelně one-ofy typu Chandra's Phoenix a Fanatic of Mogis).
Nejvýše umístěný ze zbytku světa byl Jeff Hoogland s Kiki-Chordem, když obsadil páté místo, což znamenalo jeho třetí top8 s Kiki-Choderm vřadě (nezastavil ho ani fakt, že měl 62 karet v mainu, včetně Lone Missionary). Nutno také dodat, že ve čtvrtfinále byl smolně napárovaný k jedinému Eldrazi hráči v top8, který hrál Kozilek’s Return, což je karta, kterou Kiki-Chord obehrává jenom velmi těžko (nefunguje na ni ani Burrenton-Forge Tender).
Druhý non-Eldrazi, non-Affinity deck v top8 byli Merfolci Aarona Reeda. Šlo o vesměs klasickou verzi. Jedinou novinkou byl vyšší počet Vapor Snagů, které nahradily jindy hrávaný Spell Pierce, nebo Remand (obě karty jsou proti Eldrazi takřka k ničemu).
Zajímavý byl také dotazník pro účastníky top8, ve kterém byly otázky jako „How do you beat Eldrazi in Modern?“ a „What cards would you ban in Modern?“.
Nejvtipnější (a také velmi výmluvná) odpověď na první otázku byla určitě „You don't.“.
Co se týče banování, tak většina hráčů se shodla na tom, že by zabanovala Eldrazi Temple. Zajímavé také je, že vítězný Austin Holcomb poznamenal, že by osobně zabanoval i Pláty, které jsou samozřejmě suverénně nejlepší kartou v decku, ale také po sidu narušují symetrický efekt Ensnaring Bridge, když díky instatnímu equipu mohou umožnit normálně útočit s bytostmi jako Ornithopter, nebo Signal Pest.
2. Standard MOCS
Lavina premier eventů na Magic Online nám tentokráte pokračovala dalším MOCS, který byl opět ve formátu standard. Účastnilo se ho 418 hráčů, což znamenalo klasických deset kol a top8 (jistota top8 byla pouze se skóre 9:1).
V top8 byly k vidění tři inovativní decky. První byli Jeskai Draci, které pilotoval celkový vítěz „quikidk“. Pod tímto nickem se neskrývá nikdo jiný, než dánský pro hráč, Martin Muller.
Deck umí velmi rychle zabít dvojkou Mantis Rider a Thunderbreak Regent (jak víme, tak lítači jsou skvělí na Rally i Bant Company), ale zároveň umí hrát i dlouhé kontrolní hry. K tomu je v decku Jace, playset Digů a Silumgar’s Scorn.
Do aktuální metagame se tak jedná zcela určitě o lepší volbu, než jsou Esper Draci.
Úplnou novinkou byl Grixis Control s Chandrou a Kalitasem (deck také velmi uvítal reprint Graspu of Darkness), se kterým dosáhl jako jediný na perfektní skóre 10:0 v základní části hráč s nickem „ONLINEMAGICS“. V top4 ale nakonec nestačil na Bant Company.
Poslední novinkou bylo Mardu Green se Sylvan Advocaty, se kterým se do top8 dostal „PTQ_geodim3“. U Adokáta je samozřejmě fajn, že nejde zabít Implusem a stejn tak je fajn hrát Abzan Charm a Crackling Doom zároveň s playsete Dark-Dwellerů, nicméně mi vždycky přišlo, že v decku je až příliš vysoká manová náročnost a Advokát to ještě zhoršuje.
Za pozornost dále stojí i Madru Midrange s Ayli a Hangarback Walkery a také Monoblue Eldrazi, kteří se do top32 dostali hned ve dvou kusech.
3. RPTQ Shadows over Innistrad (Standard)
Hned ve dvaceti různých destinacích (což je trochu nadsazené, jelikož jedno RPTQ bylo i online) se bylo možné kvalifikovat na PT Shadows over Innistrad. S výjimkou italského Desia, kam přišlo hned 178 hráčů, se na PT kvalifikovali vždy čtyři hráči v každé destinaci (po základní části je top8, ve které se hraje ještě jeden zápas o postup).
Bohužel, českým hráčům vždy chyběl k postupu malý kousek. Adam Koska s WB Midrangem nezvládl svůj zápas v top8 ve Varšavě a Matěj Malý s RG Rampou ve Vídni.
Co se týče nejúspěšnějších decků, tak s velkým náskokem na ostatní byla nejúspěšnější dvojice 4C Rally a Bant Company. Můžeme tak s jistotou říci, že Collected Company je aktuálně nejsilnější karta na formátu.
Jako tier2 pak můžeme označit Eldrazi Rampu, Mardu Green (jednotlivé verze se velmi liší, někdo například hraje Rhina jakožto jedinou zelenou kartu), Abzan Aggro, BR Draky a také Esper Draky.
Prosadily se i všechny tři decky, které se předtím v týdnu objevily na MOCS. Velmi populární byl zejména Grixis, díky čemuž nám Kalitas a Chandra pořádně zdražily.
- 25× 4C Rally
- 22× Bant Company
- 12× RG Eldrazi Ramp
- 11× Mardu Green
- 7× BR Dragons
- 7× Dark Jeskai
- 6× Esper Dragons
- 4× Grixis Control
- 4× Abzan Aggro
- 4× Reflector Abzan
- 3× Monoblue Eldrazi
- 2× Monogreen Ramp
- 2× Grixis Midrange
- 2× Mardu Midrange
- 2× RG Landfall
- 2× Bant Walkers
- 2× Jeskai Dragons
- 1× Naya Prowess
- 1× 4C Dragons
- 1× Esper Midrange
- 1× UR Prowess
- 1× 4C Sylvan Advocate
- 1× Esper Control
- 1× Jeskai Aggro
- 1× Abzan Megamorph
- 1× Bring to Light
- 1× Monored Aggro
- 1× GW Scales
Co se týče naprosto nových a originálních strategií, tak k vidění bylo po dlouhé době GW Aggro s Hardener Scales, které je opět hratelné díky Nisse. Deck umí často zabít ze zdánlivě bezvýchodných situací díky playsetu Abzan Falconerů.
Několik hráčů také sáhlo po midrange verzi Bantu, která nehrála Jace a Collected Company a namísto toho hrála více removalu a playneswalkery.
Nejoriginálnější deck víkendu byl jednoznačně čtyřbarevný kontrol se Sylvan Advokáty, se kterým se v Itálii kvalifikoval Alessandro Lippi.
K vidění bylo samozřejmě i plno dalších zajímavých decků. Na pár z nich se můžete podívat už bez komentáře:
4. SCG Classic Louisville (Standard & Legacy)
Standard Classic se účastnilo 141 hráčů, což znamenalo osm kol a top8. Nejúspěšnější deck turnaje bylo Bant Company, které obsadilo čtyři místa v top16. Hrál ho i celkový vítěz, Andy Ferguson, což je mimochodem velký průkopník Company decků, když hned po příchodu OGW nejprve uhrál na Open top8 s Abzan Company a o týden později s Bantem.
Zajímavé je, že v jeho verzi nejsou Wingmate Roci, místo kterých zařadil Ojutai’s Commandy. Také hrál menší počet Den Protectorů a naopak více Stratus Dancerů, kteří jsou skvělí v mirroru, ale i proti Rally.
Nejzajímavější deck v top16 byli Abzan Eldrazi, což bylo vlastně obyčejné Abzan Aggro, které bylo okořeněné Thought-Knot Seerem a Eldrazi Smasherem. Fečky v manabase pak samozřejmě nahradily Painlandy.
Osobně se mi tenhle nápad velmi líbí a jsem trochu zklamaný, že v decku není více Eldrazi. Eldrazi Displacer by byl pěkný se Siege Rhinem a v plno matchupech by super mohl být i Bearer of Silence.
Legacy tradičně nepřekročila hranici sta hráčů (93), což znamenalo pouze sedm kol a top8. Z vítězství se radoval Joe Losset s obligátními Miracly, když ve finále porazil Aliho Aintraziho, který hrál nezvykle Fritku (Ali obvykle hraje decky jako MUD a 12 Post). Nic mu nebyl platný ani playset Exquisite Firecraftů v sidu…
Jediným hráčem, který hrál s úspěchem nějaké nové karty, byl Thomas Schlegel, když ve svém UR Delverovi hrál playset Stormchaser Magů. To mu vyneslo páté místo.
5. Bonus – KMC Legacy
Dnešní bonus je z legacy, konkrétně z japonského turnaje, kterého se zúčastnilo 83 hráčů.
V top8 tam byl k vidění jeden velmi zajímavý deck, který celý turnaj nakonec i vyhrál. Jednalo se o Smallpox pilotovaný Tamurou Shigeyukim. Poněkud neobvyklé je, že se Tamura rozhodl hrát na splash bílou. Normálně totiž vídáme čistě monoblack verze, nebo verze s Loamem.
Důvod bílé splashe byly Lingering Soulsy a také Vindikace. Celé to zní dost oldschoolově, ale evidentně to fungovalo, což dosvědčují i výhry v top4 nad Sneak and Show a 4C Delverem.
A to je pro tentokrát vše. Na viděnou u dalších vydání.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.