Novinky
Flash News #3/2016
1. StarcityGames Regional Championships (Modern)
Souběžně s PT se konaly také SCG Regional Championships, což bylo celkem šestnáct turnajů (většinou s účastí 300 a více hráčů)a také první možnost, jak si na modernu zahrát Eldrazi po vzoru největších profesionálních týmů.
Bohužel, SCG se trochu opozdilo v publikování decklistech a v tuhle chvíli stále chybí decklisty z jedné destinace (pravděpodobně se neobjeví vůbec).
Ačkoli tu bylo k vidění velké množství rozličných decků, tak hned po prvním dni na PT se Eldrazi dokázali stát nejúspěšnějím deckem. Ze šestnácti turnajů ukořistili tři vítězství a tři druhá místa. Sekundovat jim, stejně jako na PT, dokázala pouze Affinita také se třemi výhrami a dvěma druhými místy.
S jistotou tak můžeme říci, že aktuálně jsou na modernu dva jasně nejsilnější decky Eldrazi a Affinita.
Když ale odhlédneme od této dominantní dvojky, tak zjistíme, že v jednotlivých top8 bylo ještě dalších 35 archetypů a celkem 49 různých decků.
Konkrétní čísla jsou takováto:
- Affinity 5×
- Chalice Eldrazi 5×
- Abzan Midrange 3×
- Merfolks 2×
- Ad Nauseam 2×
- Melira Company 2×
- Jeskai Tempo
- Nacatl Burn
- Grixis Control
- GR Tron
- Blue Moon
- Jund Midrange
- Naya Burn
- Bogles
- Eldrazi Tron
- Infect
- Land Destruction
- Elf Company
- Monoblack Eldrazi
- Eldrazi 19×
- Affinity 16×
- Burn/RG Zoo 10×
- Merfolks 6×
- Jund Midrange 6×
- Tron 6×
- Melira Company 5×
- Kiki Chord 4×
- Infect 4×
- Ad Nauseam 4×
- Abzan Midrange 3×
- Delver Aggro 3×
- Scapeshift 3×
- Naya Company 2×
- Jeskai Tempo 2×
- Blue Moon 2×
- Grishoalbrand 2×
- Death and Taxes 2×
- UR/Jeskai Kiki 2×
- Elf Company 2×
- Krark-Clan Ironworks 1×
- Ostatní 17×
- Affinity 16×
- Chalice Eldrazi 10×
- Merfolks 6×
- Jund Midrange 6×
- Naya Burn 5×
- Melira Company 5×
- RG Tron 5×
- Kiki Chord 4×
- Nacatl Burn 4×
- Infect 4×
- Ad Nauseam 4×
- Eldrazi Processors 3×
- Abzan Midrange 3×
- UR Eldrazi 3×
- Naya Company 2×
- Jeskai Tempo 2×
- Blue Moon 2×
- Monoblack Eldrazi 2×
- Grishoalbrand 2×
- UR Delver 2×
- Elf Company 2×
- UWR Delver 1×
- Krark-Clan Ironworks 1×
- GW Tron 1×
- UR Kiki 1×
- Bring to Light Scapeshift 1×
- Glittering Scapeshift 1×
- Atarka Zoo 1×
- UW Equipments 1×
- UWR Kiki 1×
- Naya Allies 1×
- 4C Midrange (no green) 1×
- Lantern Stax 1×
- Bogles 1×
- UW Control 1×
- Eldrazi Tron 1×
- Mardu Midrange 1×
- Land Destruction 1×
- Atarka Goblins 1×
- Death and Taxes 1×
- GW Hatebears 1×
- RUG Aggro 1×
- RG Scapeshift 1×
- Grixis Control 1×
- Storm 1×
- Coralhelm Company 1×
- Living End 1×
- Jeskai Ascendancy 1×
- Esper Mentor 1×
Na závěr jsem jako obvykle vybral několik zajímavých decklistů:
Tohle je nejlepší kontrolní build, který jsem od banování viděl. Playset Terminate je super proti Eldrazi a velká těla jako Tasigur a Dark-Dwelleři jsou skvělá nejen proti eldrazi, ale všeobecně kvůli faktu, že snad s výjimkou Pathu většina decků hraje pouze minimum removalu, které si s nimi poradí.
Jako skvělá vychytávka s Dwelley mi přijde i Compulsive Research, což je zároveň i skvělá karta se Snapcasterem a enabler pro Tasigura (ve světě eldrazi nemáte moc času na hrátky s Kolaghan's Commandem a Thought Scourem).
Jediná věc, která se mi příliš nezamlouvá, je playset Inkvizicí, které jsou kvůli Eldrazi výrazně horší, než Thoughtseize.
Nejkreativnější použití Eldrazi jde na triko Zachu Vossovi, který se je rozhodl zkombinovat s Tronem. Oproti Chalice verzi tu chybí Spirit Guidy, takže tu není možnost T2 killu s Eldrazi Mimicem, ale na druhou stranu má deck díky Tronu a Eye of Ugin velmi údernou lategame.
Zajímavé agresivní RUGčko pilotoval Aaron Simmons až k top4 finishi. Dříve k agresivnímu RUGčku patřil neodmyslitelně Delver, ale teď máme Swiftspeara, Abbota a Stormchaser Mage, takže se bez něj obejdeme.
Velmi se mi tu líbí karty jako Rancor a Mishra's Baulble, které jednak triggerují prowess a také zvětšují Tarmogoyfy. Vapor Snag je pak docela elegantní způsob, jak získat rozhodující výhodu v tempu.
Docela velká nevýhoda ovšem je, že Chalice of the Void za jedna úplně vypne celý deck (můžeme už potom hrát pouze vanila bytosti).
Další agresivní deck se Stromchaser Magem je UWR Delver. Je to velmi podobné jako u výše zmiňovaného RUGu. Hlavní rozdíl je v tom, že Path je ideální na velké eldrazi a že proti eldrazi má trojice hlavních bytosti evasion.
Tron vytechovaný do nové metagame představil Joe Lossett. Díky dominanci eldrazi vyměnil Pyroclasmy (potažmo Returny) za Path to Exile. Bílá také dává lepší možnosti v sidu.
Trochu divná mi přijdou Exploziva v mainu, ale tuším, že šlo o testovací verzi decku a Joe později hrál místo nich v mainu Warping Waily (a také přidal do sidu Sacred Ground).
Nejzajímavější brew celého víkendu byly jednoznačně Equipmenty Ryana Sterbenze. V minulosti jsme mohli vidět kolem Puresteel Paladina kombodeck s Monastery Mentorem a Retractem.
Mentora nyní vystřídal Stone Haven Outfitter, který v kombinaci se Steelshaper's Giftem a Spellskitou umožňuje hrát i klasické value midrange hry.
Zajímavé jsou v decku i one-ofy jako Ghirapur Aether Grid a Vulshok Battlemaster v sidu. Zahrát ho na prázdný stůl musí být určit super pocit :)
S velmi neortodoxní verzi Scapeshiftu se do top8 dostal Taotao Chu. Na první pohled se jedná o klasickou verzi s Bring to Light, ale Taotao šel ještě o kus dál a zařadil další grindy karty v podobě Wall of Omens a Glittering Wishů, které umožňují hledat odpovědi na téměř libovolnou situaci proti libovolnému decku (trochu mě překvapuje absence Supreme Verdictu v sidu, ktrý je celkem fajn proti eldrazi).
2. Top European Series Milán
Top European Series je nová série turnajů od loňského pořadatele MKM Series (Antonio Musarra). Hlavní lákadlo série spočívá v tom, že každá zastávka má jeden main event, který je zároveň triálem na SCG Open a vítěz získá kromě byeů i letenku a vstup zdarma.
To zní docela fajn, pouze mi přijde zvláštní, že se organizátor rozhodl pořádat turnaje ve stejných destinacích jako MKM Series, vždy s týdenní prodlevou…
V Miláně byla main eventem legačka (příslušné SCG Open bude tento víkend), které se zúčastnilo 110 hráčů.
Nejhranějšími decky byly Miracly a Storm, které dohromady tvořily necelou čtvrtinu herního pole. Z této škatulky také vzešel celkový vítěz, kterým se stal Miracle specialista, Angelo Cadei.
Nejzajímavějším deckem v top8 byl Nic Fit se Scapeshiftem, se kterým obsadil páté místo Ludovico Pagliughi.
Zbylé decky v top8 byly 4C Delver, Storm, 2× Omnitell, Dredge a unishing Loam.
Z ostatních sideeventů byl největší modern, kterého se zúčastnilo 76 hráčů a překvapivě ho neovládli Eldrazi, kterým vyfouknul rybník Riccardo Biava s UW Controlem. Šlo o verzi s více Supreme Verdicty, což je ideální cesta, jak porazit Eldrazi.
Jinak bylo ale v top8 hned pět Eldrazi ve všech možných barevných kombinacích (UR, UG, RG, Colorless)…
Standardu se účastnilo 26 hráčů a nejlépe si tam vedl Andrea Mungucci s Esper Draky, kteří v mainu neměl ani jednu novou kartu. Novinkou ale byl hned playset Duressů v mainu, což je skvělé proti Rally a Collected Company.
Ve zbytku top8 pak byly tři Abzany, dvě 4C Rally, Atarka Red a Mardu Green.
A nakonec tu máme vintage, které se účastnilo také 26 hráčů a z vítězství se v ní radoval Luca Bastianelli s Grixis Controlem.
Ve zbytku top8 byly dva Doomsdaye, Gush Mentor, 2× Vryn’s Mentor, GW Hatebeaři a zajímavý 4C Control s Dark Confidany a Deathrite Shamany.
3. Magic Online Championships (Standard)
Poslední MOCS byly zasvěceny legacy, nicméně tentokrát přišel na řadu standard. Díky velkému boomu eldrazi na modernu jim sice unikla veškerá pozornost, ale výsledky byly velmi zajímavé.
Mírným zklamáním byla sice účast pouhých 80 hráčů, což ale znamenalo, že v šesti kolech základní části plno lidem na top8 nestačilo ani 5:1…
Vítězem se sice stal „twop“ s klasickou verzí 4C Rally, nicméně velkým překvapením turnaje byla Bant Company, kterou hrálo v různých verzích hned několik pro hráčů, z nichž se dva dostali do top8.
Brad Nelson, který zvolil verzi s Eldrazi Skyspawnerem a Wingmate Rocem dokonce prohlásil, že se aktuálně jedná o nejlepší deck na formátu! A hned to potvrdil šestým místem.
S jinou verzí obsadil čtvrté místo Lee Shi Tian. Ten nehrál Jace, Skyspawnery a Wingmate Rocy a na místo toho hrál Warden of the First Tree, Knight of the White Orchid a Nissy.
Smolné deváté místo obsadil Josh Utter-Leyton se zajímavou verzí Atarka Redu, kterou bychom měli spíše označit za RG Tokeny. V mainu totiž hrál Manželé a jako extra removal k Fiery Impulsu měl Outnumber, namísto klasického Wild Slashe.
Zajímavý byl ale hlavně jeho side. Už jsme si zvykli, že hráči Atarka Redu se snaží po sidu přejít do konfigurace, která se tváří více jako midrange, ale tohle je poprvé, co někdo zařadil do sidu Nissu (Voice of Zendikar). Midrange plán dále podporuje i Den Protector.
Čtrnáctou příčku obsadil „jayk123“ s Abzan Aggrem, které bylo speciálně konfigurovaná tak, aby lépe poráželo Rally. V mainu tak kromě playsetu Anafenz byl i playset Kalitusů. A zajímavý je i playset Murderous Cutů. Na lavičku náhradníků kvůli musel Gideon...
Jednadvacáté místo patřilo Reidu Dukovi s hodně kontrolní verzi Esperu, kterou s oblibou označuji za kontrol bez winkondice. Jedinou možností (před sidem), jak zabít soupeře, je dát ultimátku Jace (jelikož je to jediná bytost v mainu, tak vždycky dostane removalem, ale s Ojutai’s Commandem se vám ho většinou podaří v pohodě flipnout), zabít nějakým awaken spellem (v decku jsou přesně dva) nebo dát všech dvacet damage Shambling Ventami.
Decku docela pomohl reprint Graspu of Darkness, který se dokáže zbyvit nepohodlných karet, jako jsou třeba manlandy. A pěkné je taky zařazení Hallowed Moonlightů do mainu.
Jako třešničku na dortu jsem si nechal kontrol s Demonic Pactem, který dopilotoval na 28. místo „Tulio_Jaudy“.
Podobně jako v případě Reida Duka se jedná o kontrol s minimem winkondic (hlavní winkondice je vlastně ustřílet soupeře Pactem). Na poměry standardu je v něm také celá řada velmi neobvyklých karet, jako Oath of Jace, Crush of Tentacles, Silumgar’s Command, nebo Empty the Pits.
4. Magic Online PTQ (Modern)
PTQ sezóna na „modu“ i tentokráte pokračovala dalším modernem. Celková účast byla 131 hráčů a i tentokráte si pro titul došli Eldrazi.
Dlouho jim vzdroroval „IwalkAlone“ s UW Controlem, ve kterém měl playset Supreme Verdictů, ale ve finále nakonec nestačil na Chalice Eldrazi hráče s nickem „jcornell18“. Šlo o téměř identickou verzi, jakou hrál tým CFB na pro touru, pouze místo Spellskite byli v mainu Endbringeři.
Za breakout deck turnaje můžeme s jistotou označit UW Eldrazi, což je dle mnohých definitivně nejlepší verze decku, hlavně díky v lategame nepřekonatelné dvojici Eldrazi Displacer + Drowner of Hope. Path to Exile také v mirroru neurazí, a o Worshipu ani nemluvě...
S deckem si jako jediný záladní části dal 8:0 Andrew Tenjum, ale v top4 vypadl s konečným vítězem.
5. Bonus (Standard)
Už od vydání OGW se plno hráčů snaží prorazit s Eldrazi i na standardu. Většinou vídáme verze s černou, ale v online standard lize se podařilo uhrát 5:0 hráči s nickem „Talisker“ s pěknou Monored verzí.
Kromě toho, že v červené máme Vile Aggregata tu Eldrazi přišli na pomoc i Chandra a její rodiče. Osobně mám velmi rád i playset Ruins of Oran-Rief v manabase. Sice to občas trochu zpomalí, ale value v lategame je z toho neuvěřitelná, zejména s Hangarback Walkerem.
A to je pro tentokrát vše, na viděnou u dalšího vydání.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.