Novinky
Flash News #2/2016
1. PT Eldrazi, tedy vlastně… Oath of the Gatewatch (OGW Draft + Modern)
V Atlantně se sešlo 388 hráčů, kteří přišli bojovat o nehynoucí slávu. Česká výprava tentokráte čítala pouze pět jmen – ke klasické čtveřici Ondřej Stráský, Martin Jůza, Lukáš Blohon a Petr Sochůrek tentokráte přibyl Pavel Matoušek, který se kvalifikoval díky top8 na GP Kobe.
Na PT tentokrát byli všichni velmi zvědaví, jelikož po banu tak zásadní karty, jakou byl Splinter Twin, se dalo čekat opravdu cokoli.
Nakonec se do jisté míry osvědčilo, že v neznámém prostředí nejvíce hráčů vsadí na agresivní decky. V prvním dni byly totiž tři nejhranější decky Fritka (51 hráčů), Affinita (také 51 hráčů) a Infect (32 hráčů). Na paty jim trochu překvapivě šlapali Eldrazi, které hrála dvojice velkých profesionálních týmů, ChannelFireball a Face2Face Games. Dohromady bylo v prvním dni stejně hráčů Eldrazi, jako Infectu.
A netrvalo to dlouho a bylo jasné, že nejdrazi nejsou žádná béčka. Po prvním dni byli dva neporažení hráči – Jason Chung s Blue Moonem a Jiachen Tao s hodně nečekanými UR Eldrazi, ve kterých byly kusy jako Eldrazi Skyspawner a Vile Aggregate (o decku se žertovalo, že na první pohled vypadá jako velmi povedený sealed deck BFZ).
Po dlouhých letech byl ve hře o top8 i LSV, který hrál také Eldrazi a po prvním dni měl 8:1. Podle jeho slov nehrál tak silný deck od doby, kdy breaknuli PT Paříž s Caw-Bladem (rok 2011).
Bohužel, českým hráčům se první den vůbec nevydařil. Petr Sochůrek a Pavel Matoušek vůbec nepostoupili do druhého dne a ze zbytku neměl nikdo lepší skóre, než 5:3. Radost nám mohli dělat pouze Matej Zatlkaj a Ivan Floch, kteří měli shodně 6:2 (Wampo ale po 6:0 začátku).
Druhý den začal krasojízdou Franka Lepora, který hrál svůj první PT vůbec a po začátku 4:0 mu stačilo v posledních čtyřech kolech uhrát alespoň jednu výhru.
Výborně si vedli i členové CFB, kteří dvě kola před koncem měli už tři jisté hráče v top8. Byli to Shuhei Nakamura, Ivan Floch a LSV, který předtím porazil Franka Lepora po naprosto neuvěřitelné třetí hře, kterou zakončil topdecknutým Gut Shotem, když byl Frank na jednom životě. Podle mě šlo o nejhezčí hru celého víkednu a pokud jste ji neviděli, tak byste to měli rozhodně napravit.
V poslením kole už mohly první čtyři stoly pohodlně remizovat, ale kvůli začínání v topce a týmové režii se někteří hráči rozhodli hrát. Díky tomu nakonec do top8 proklouzl Frank Lepore, který po startu 11:1 třikrát v řadě prohrál, ale čtvrtý win-in už proměnil.
První prohru na constructed si v posledním kole připsal Jiachen Tao, ale díky dobrým pomocným postoupil z osmého místa. Smůlu měl Jason Chung, kterému nedopřál remízu Ivan Floch a nakonec ho odsunul na desáté místo.
V top8 tak nakonec byli Shuhei Nkamura, Ivan Floch, LSV, Patrick Dickmann, Pascal Maynard a trojice nováčků – Frank Lepore, Jiachen Tao a Andrew Brown.
Navzdory tomu, že v top8 bylo plno zajímavých hráčů, tak tady bohužel skončila veškerá zábava. Modern byl sice vždycky označován za velmi rozmanitý formát (to do jisté míry platilo i tentokrát, v prvním dni bylo 46 různých decků), nicméně po banu Splinter Twinu tu byla top8, ve které byli 6× Eldrazi (i když ve třech různých verzích) a dvě Affinity (zřejmě nejlepší deck proti Eldrazi).
Vítězem se nakonec stal Jiachen Tao, jehož UR Eldrazi to díky Drownerům of Hope měli lepší na mirror. Však také postupně vyřadil všechny tři hráče CFB – nejprve Shuheie, potom LSV a nakonec i Ivana Flocha.
Z našich hráčů dopadli nejlépe Lukáš Blohon a Ondřej Stráský, kteří skončili hned za sebou na 66. a 67. místě, což jim vyneslo 6 pro pointů. Čtyři pro pointy získal Martin Jůza za 112. místo.
Ještě než se podíváme na jednotlivé decklisty, tak bych si dovolil malou vsuvku o dominanci Eldrazi decků.
Řečí čísel – ze 32 decků v prvním dni se jich dostalo 26 do druhého dne a osm do top16. To jsou velmi přesvědčivá a nekompromisní čísla. Jenom pro srovnání, Affinitu hrálo v prvním dni 51 hráčů, ve druhém 33 a v top16 byla čtyřikrát.
Mnoho hráčů poukazuje na to, že modern je pořád rozmanitý, vždyť Eldrazi netvořili v prvním dni ani 7% fieldu. Podle mě to je přesně naopak. Pokud takový malý vzorek dokázal úplně ovládnout turnaj, jako je PT, tak si představte co se stane na přištím GP, kde budou Eldrazi třeba čtvrtina herního pole.
Někdo také říká, že je potřeba počkat, až se metagame adaptuje. Já si ale nejsem jistý, jestli je to možné. Co uděláte proti osmi „Ancient Tombám“, když na formátu není Wasteland. Co je dobrá strategie proti Thoughtseize a Tarmogoyfovi v jednom, což navíc deck umí zahrát ve druhém kole...
Někdo poukazuje na karty jako Imperial Painter, který vypne Eye of Ugin a Eldrazi Temple, ale problém je v tom, že to je jinak dost špatná karta. Je jasné, že pro Wizardy je to skvělá reklama na novou edici (z marketingového hlediska byl ban Twinu skvělý tah), ale jinak tím de facto úplně zkazili celý formát.
Podle mě jde o stejnou situaci, jako byla s Treasure Cruisou, tj. jde o tak silnou strategii, že je v podstatě chyba, když budete hrát cokoli jiného. Dovolil bych si tedy použít osvědčený výrok: „Dávám Eldrazi rok, maximálně dva…“.
Nevím, jestli wizardi zabanují Eldrazi hned s další edicí, nebo to bude trvat déle, ale jsem si jistý, že v letní WMCQ už Eldrazi nebudou. A jelikož wizardi obvykle nebanují hlavní kartu decku (ban Eye of Ugin by dost poškodil i Tron), tak tipuji ban Eldrazi Templu a Though-Knot Seera.
A teď už k jednotlivým decklistům. V coverage byly zveřejněny vechny decky, které v deseti kolech modernu uhrály alespoň 6:4 (18 bodů). To bylo celkem 110 decků v následujícím složení:
- Eldrazi - 18
- Affinity - 17
- Burn - 11
- Infect - 10
- Suicide Zoo - 6
- Melira Company - 6
- Abzan - 5
- Jund - 4
- Atarka Zoo - 4
- Angel Chord - 3
- Mardu - 3
- Goryo's Vengeance - 3
- Scpeshift - 3
- UWR Control - 3
- Living End - 2
- Naya - 2
- Lantern Stax - 1
- Blue Moon - 1
- Ad Nauseam - 1
- Elves - 1
- Grixis Delver - 1
- Bant Company - 1
- Death and Taxes - 1
- UR Breach - 1
- Kiki Chord - 1
- Jeskai Ascendancy - 1
A ještě jednou podrobně:
- Affinity - 17
- Chalice Eldrazi - 14
- UG Infect - 10
- Nacatl Burn - 7
- Suicide Zoo - 6
- Melira Company - 6
- Jund Midrange - 4
- Abzan Midrange - 4
- Atarka Zoo - 4
- UR Eldrazi - 3
- Angel Chord - 3
- Mardu Midrange - 3
- Naya Burn - 3
- Goryo's Vengeance - 2
- Breach Scapeshift - 2
- UWR Control - 2
- Living End - 2
- Lantern Stax - 1
- Big Naya Zoo - 1
- RG Scapeshift - 1
- Blue Moon - 1
- Mardu Burn - 1
- Ad Nauseam - 1
- Elf Company - 1
- Grixis Delver - 1
- Grishoalbrand - 1
- Kiki Control - 1
- Bant Company - 1
- Naya Company - 1
- Death and Taxes - 1
- Eldrazi Processors - 1
- UR Breach - 1
- Kiki Chord - 1
- Jeskai Ascendancy - 1
- Abzan Aggro - 1
Eldrazi
Nejrozšířenějším deckem mezi úspěšnými decklisty byla tedy bezbarvá verze Eldrazi týmů ChannelFireball a Face2Face. Síla této verze spočívá hlavně v playsetu Chalice of the Void, což je skoro autowin proti deckům jako Fritka, nebo Infect.
K maximální agresivitě je tu taky playset Simian Spirit Guide, který umožňuje zahrát Reality Smashera už ve druhém kole. Díky tomu existuje scénář, kdy můžete soupeře zabít ve druhém kole. Stačí dát v prvním kole Eye of Ugin, tři Eldrazi Mimicy a ve druhém Eldrazi Temple, Spirit Guidu a Smashera, což je regulérních 20 damage ve druhém kole!
Další varianta Eldrazi byla UR. Tu hrála pouze malá skupinka hráčů z týmu East West Bowl, niméně všem se ním velmi dařilo a patrně se jednalo o deck s vůbec nejvyšší winratem na celém turnaji! A to navzdory tomu, že byl složený z karet jako Eldrazi Skyspawner, Vile Aggregate a Drowner of Hope...
Poslední varianta Eldrazi byla specialita Franka Lepora. Šlo o verzi s processor kartami jako Wasteland Strangler a Blight Herder. Zajímavý je taky one-of World Breaker, což je možnost, jak si Okem vytutorovat kartu, která zničí soupeřovo Oko :)
Affinita
Affinita už od dávných začátků modernu patří k nejrychlejším a nejstabilnějším aggro deckům na formátu. To se potvrdilo i tentokrát, kdy se jednalo o jeden z mála decků, který dokázal držet krok s Eldrazi. Díky Eldrazi zároveň většina hráčů vyměnila Etched Championy za Mastery of Etherium a Galvanic Blasty za Thoughtcast.
Patrick Dickmann s Affinitou dosáhl na skóre 9:0 a v posledním kole remizoval do top8, což znamenalo vůbec nejlepší výkon na modernu ze všech 388 hráčů.
Infect
Velká očekávání měla velká spousta hráčů od Infectu a navzdory tomu, že šlo o třetí nejúspěšnjší deck víkendu, bych řekl, že docela zklamal. Žádný z jeho pilotů nedosáhl na lepší skóre než 7:3.
Deck má sice potenciál na velmi rychlý kill, nicméně stále platí, že třeba oproti Affinitě se jeho plán dá relativně snadno nabourat a deck se z takovýchto situací většinou neumí vzpamatovat.
Zajímavou verzi hrál Martin Jůza, když sáhl po extra bytosti (a barvě) v podobě Plague Stingera.
Fritka / Atarka Zoo
Posledním deckem z "velké čtyřky" byl Burn. Nejúspěšnější verze byla s Wild Nacatly a Atarka's Commandem, ale našly i pouze RW verze a dokonce i verze bez zelené a s Bump into Night.
Osobně se mi nejvíce líbilo Atarka Zoo, které hrálo nové minikombo v podobě Burning-Tree Emissary + Reckless Bushwhacker. S Goblin Guidou a Commandem to dělá 20 damage ve třetím kole a není to ani tolik nerealistické, většina z toho je v decku v playsetech.
Další zajímavé decklisty
Několik hráčů, mezi nimiž byl například Tomoharu Saito, hrálo zajímavý kombodeck v podobě Angel Chordu. Ačkoli tohle kombo není nic nového a hráči ho občas zařazují i do Melira Company, tak tenhle deck má výhodu hlavně v přímočarosti.
Narozdíl od Meliry, která umí hrát dlouhé hry díky Witnesce, se tady snažíte dát co nejrychleji dohromady kombo. S výjimkou Spike Feederů je tu vše potřebné v playsetu. Druhý lán je pak Lingering Souls + Gavony Township a opět je to velmi efektivní, protože i tyhle karty jsou tu v playsetech. Možná by stálo za to hrát i Relikviáře, který kromě Gavonky může hledat i Ghost Quartery, které budou super proti Eldrazi.
Jediný hráč, který byl natolik odvážný, že se rozhodl vzít Lantern Stax, byl Sam Black a rozhodně se mu to vyplatilo, protože s ním uhrál 9:1. Ensnaring Bridge je totiž skvělý proti Eldrazi a bez Splinter Twinu byl na formátu výrazný úbytek Kolaghan's Commandů. A uhrát 9:1 na PT s maindeck Pyxis of Pandemonium je navíc docela slušný achievement :)
Teoreticky měl po zabanování nabrat na síle i Jund. Nakonec příliš populární nebyl, ale například Reid Duke s ním i tak zvládl osmkrát zvítězit.
Je pravda, že hodně explozivní starty Eldrazi decků mohou dělat decku problém a třeba Lightning Bolt proti Eldrazi taky není úplně nejlepší karta, ale deck se dá snadno upravit (například přidat do mainu Fulminatory, více Terminaček a Damnace do sidu) a myslím si, že v následujících týdnech to bude pořád dobrá volba.
A deck také dostal nového v finishera do lategame, v podobě Kalitase. Toho sice hrál pouze Reid, ale je dost možné, že v budoucnu nahradí one-ofy jako Huntmaster, nebo Tasigur.
Na PT byl až nezvykle velký počet hráčů, kteří hráli komba s Through the Breach. Mezi ně se řadila i skupinka japonských hráčů, kteří si vybrali docela zvláštní verzi Goyo's Vengeance.
V poslední době jsme viděli hlavně verze s Nourishing Shoalem, ale tady padla volba na modrou, která přináší Jace. Tahle verze je asi snadnější na přesnou pilotáž, než ta se Shoalem, ale jinak mi přijde výrazně horší. Jace totitž skoro vždycky umře a Griselbrand bez Shoalu také není zase takové terno, protože jste většinou dost pod tlakem a nemůžete si dovolit líznout více, než sedm karet.
Skupina hráčů z CFB, včetně Bena Starka a Paula Rietzela, zvolila dost zvláštní verzi tříbarevného midrange v podobě Mardu. Jako hlavní důvod uváděli, že po banu Twinu už není nutné hrát Decay, ale podle mě je i tak chyba hrát midrange bez Goyfů a deck vnímám spíše jako horší verzi Jundu...
Jedním z mála odvážlivců, kteří se rozhodli hrát kontrol, byl Jason Chung. Blood Moon byl samozřejmě skvělý proti Eldrazi a deck také získal skvělého finishera v podobě Manželů.
Pokaždé, když bylo možné vidět deck v akci, tak mi ale přišlo, že jasně nejlepší karta v decku je Batterskull, na který skoro nikdo neměl odpověď, což bylo dáno hlavně tím, že v metagame výrazně ubylo Kolaghan's Commandů.
Suicide Zoo je deck, který už se na modernu hraje clekem dlouho, nicméně větší poluparitu získal až nyní, když se ho rozhodl hrát tým Eureka.
Zatímco v minulosti jsme v decku mohli vidět například Steppe Lynx, tak tady padla volba na trochu divný split mezi Goblin Guidou a Tarmogoyfem. Největší síla decku ale spočívá v kombu Death's Shadow + Temur Battle Rage.
Do druhého dne postoupil pouze jediný hráč, který se odvážil hrát Delvera. A podle mě to nebyla vůbec špatná volba. Velké delve bytosti v kombatu obstojí i proti Eldrazi a Delver + burn bude vždycky dobrá strategie.
Velkým zklamáním byl Scapeshift, od kterého se tak trochu očekávalo, že se po odchodu Twinu stane nejlepším kombodeckem formátu, což mimo jiné dokumentovala i celkem nechutná cena ve většině obchodů (900Kč a více).
Nejvíce úspěšná verze byla nakonec trochu překvapivě s Through the Breach, která se paradoxně daleko více než na Scapeshift soustředila na Primeval Titana.
Další deck, který se hráči snažili vzkřísit, byl UWR Control. Pokud jste pozapomněli, tak s ním zvítězil Shaun McLaren v roce 2014 na PT Born of the Gods a poté s ním sbíral úspěchy i na GP okruhu, když ho upravil tak, že do decku přidal Kikiho a Restoration Angela.
Další verze UWR Controlu hrály karty jako Blood Moon a Spreading Seas, což mělo teoreticky pomoci proti Eldrazi, jenomže na jejich agresivní starty se tyhle karty prostě ukázaly jako příliš pomalé...
Ze zajímavým deckem se představil Gregory Orange. Šlo o UR Control s Blood Moonem, který měl jako hlavní winkonici Through the Breach. To trochu připomíná Splinter Twin, ale je tu jeden podstatně velký rozdíl - pokud máte na ruce pouze půlku komba, tak to vůbec nic nedělá.
Emrakul se navíc vůbec kombí se Snapcasterem a pokud si soupeř přidá dostatek životů, tak kromě Snapcastera s Boltem deck nemá skoro žádný způsob, jak soupeři ubrat posledních pár životů.
Na závěr jsou tu dva decky, které si prostě dělají svou věc a příliš se neohlížejí nad tím, jaká je zrovna metagame.
Company má výhodu v tom, že většina bytostí tu má dost velké proporce na to, aby se v kombatu úspěšně střetly s Eldrazi. Osobně se mi ale nelíbí, že tu není Witneska, která s Company produkuje neuvěřitelnou karetní výhodu. Na proti tomu Geist je ve stávající metagame hodně průměrný...
Specialita je potom Jeskai Ascendancy kombo s Mentorem. Proti Eldrazi může deck být trochu pomalejší, ale když očekáváte metagame s minimem removalu, tak je Mentor skvělá karta a zároveň snadněji rozjedete kombo s Fatestitcherem.
2. MKM Series Milán
Po loňském úspěšném začátku MKM série se v průběhu roku sice začaly množit stížnosti (možná pamatujete na změnu sajty v Praze na posledí chvíli a na to, že všechny turnaje měly status casual), nicméně letos byla série restartována pod jiným organizátorem a první zastávka byla v Miláně.
Většina hráčů evidentně sérii vnímá jako eternal akce, takže standard hrálo pouze směšných 19 hráčů. Na druhou stranu, s garantovanými cenami se to docela vyplatilo…
Vítězem se stal Eliott Boussaud s Mardu Green, ve kterém hrál playsety Dark-Dwellerů a Kolaghan’s Commandů. Také měl maindeck Chandru. Téměř identickou verzi Mardu Green hrál i druhý finalista, Nicola Valle.
Ve zbytku top8 byli BW Tokeni, Jeskai Black, 4C Rally, dva Reflector Abzany a jeden zajímavý kontrolní Abzan s Oathy of Nissa a Languishem.
Modern na tom byl daleko lépe, než standard. Účastnilo se ho 106 hráčů a nejhranějšími decky tu byly Tron, Affinita, Eldrazi a Fritka.
Na rozdíl od PT tu byla velmi rozmanitá top8, ve které nebyl žádný deck dvakrát! Zvítězil Dario Casati s Merfolky, když ve finále porazil Nacatl Burn Micheli Ferruccia.
Ve zbytku top8 bylo Abzan Aggro, Stubborn Affinita, Ad Nauseam, Bring to Light Scapeshift, Grixis Control s Kiki-Jikim a konečně Landdestrukce s Dark-Dwellery a Boom/Bust.
Legacy se účastnilo ještě více hráčů, než modernu a se 108 hráči šlo o největší turnaj víkendu.
Pro vítězství si tu došel Julian Knab, který hrál velmi zajímavou verzi Elfů, ve které nebyl Natural Order, který nahradil rozšířený package pro Zenith, který mimo jiné obsahoval Scavenging Oozu, Reclamation Sage, Shamana of the Pack, Gaddock Teega a Wren’s Run Packmastera. Zajímavé byly také dvě Caverny v manabázi a one-of Sylvanka v základu.
A jinak i zde platilo, že v top8 bylo osm různých decků. Kromě vítězných Elfů to byl Shardless BUG, Omnitell, RUG Delver, Grindstone, Storm, 4C Delver a Infect.
Na konec jsem si samozřejmě nechal vintage, které se účastnilo 33 hráčů. S konkurencí si tu nejlépe poradil Andrea Giarola s Vryn’s Mentorem. Musím říci, že tohle je asi poprvé, co vidím, že někdo hrál celý playset flipovacích Jaců…
Ve zbytku top8 jsme mohli vidět UWR Delvera, dalšího Vryn’s Mentora, kombo-orientovaný Tezzerator, klasickou verzi Gush Mentora, Shops se Smokestackem, Jace Control s Tinker Colossus a Time Vault kombem a konečně velmi divokou verzi Mentora s Thoughtcasty, která obsahovala i všechna komba s klasického Tezzeratora.
Za zmínku také stojí, že anglický hráč, Matthew Johnson se jako jediný dokázal dost do top8 na modernu, legacy i vantage. Na modernu hrál Scapeshift, na legacy RUG Delvera a na vintage Shops.
3. Duel Commander Valence
Po delší době se ve Francii opět konal duel commander, který přesáhl účast 100 hráčů – konkrétně o dva hráče.
Suverénně nejhranějším generálem turnaje byl Tasigur s jedenácti hráči. Na druhém místě byly Maren a Jenara ovšem už s pouhými šesti hráči.
Turnaj ale ovládli dva Yisani, což je taková francouzská specialitka. Nikde jinde ve světě nesklízí Yisan takové úspěchy, jako ve Francii. Mně osobně Yisan ani nepřijde nějak extra silný a je mi tak trochu záhadou, proč se mu tam tak daří…
Další dva decky v top4 byli Geist of Saint Traft a Jace, Vryn’s Prodigy, což je vlastně High Tide kombo, které v posledních měsících velmi nabírá na oblibě.
Na pátém až osmém místě pak byly dvě Jenary (také francouzská specialita, podle mě je deck jenom horší verze Geista a kdybych měl hrát Bant, tak bych raději zvolil Rafiqa), Maelstrom Wanderer (Wildfire deck) a konečně Thalia, což je podle mě dost velká rarita, protože dostat se s monowhitem do top8 na turnaji, kde je přes sto lidí, je opravdový kumšt.
S deckem máte totiž plno matchupů, které se takřka nedají vyhrát (rozuměj všechny creature decky včele s Animarem) a navíc tam je plno poderželých karet (jak se někomu může sakra vejít do decku Soltari Foot Soldier).
Všechny decklisty z top8 si můžete prohlédnout zde.
4. Bonus – Modern PTQ
Důkaz, že Eldrazi se na libovolnou metagame adaptují extrémně rychle, přišel hned v neděli po PT v magic online PTQ (90 hráčů), které vyhrál hráč s nickem "_goblinlackey" s RG verzí decku.
V mainu měl playset Returnů, které by měly vyřešit matchup s Affinitou a taktéž playset Worldbreakerů, což je ideální odpověď na sidovky typu Worship, nebo Ensnaring Bridge. Jako bonus navíc můžete hrát Ancient Stirrings, které decku dodávají na konzistentnosti.
A to je pro tentokrát vše, naviděnou u dalšího vydání.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.