Novinky
Flash News #12/2015
1. GP Atlanta (BFZ Sealed)
Další seveoamerické GP pořádané Starcitygames (což bohužel znamenalo, že nebylo žádné Open) přilákalo 2 083 hráčů, včetně celé americké špičky. Do druhého dne postoupilo 241 hráčů, a ačkoli mezi neporaženými z prvního dne nebyl nikdo z pro hráčů, tak v top8 jsme nakonec mohli vidět Owena Turtenwalda, Toma Martella a Sama Blacka.
Dva z těchto hráčů se nakonec potkali ve finále – Oven Turtenwald s URkem, ve kterém měl Akoum Hellkitu, Guardiana of Tazeem a Serpentine Spike a Tom Martell s GW Aggrem s malou modrou a červenou splashí.
Tom nakonec zvítězil, navzdory tomu, že zelená bývá v BFZ označována za nejhorší barvu na limited. Křivka Snapping Gnarlid into Tajuru Stalwart (Tom měl od obijího dva kusy) je ale dost nekompromisní. Přijde mi ale docela zajímavé, že se Tom rozhodl nehrát Retreat to Emeria, navrzdory tomu, že měl v decku několik alíků a 18 zemí…
2. GP Brusel (Standard)
Poslední evropské GP v tomto kalendářním roce si nenechalo ujít velmi pěkných 1 936 hráčů. Přítomná byla i velmi početná česká výprava, která čítala 27 hráčů (i když úplně wizardům nevěřím, že Olexandr Goncharenko hrál za Českou Republiku).
Z toho hned deset hráčů postoupilo do druhého dne a pouze jeden z nich neměl 30 bodů, což je spodní hranice pro zisk pro pointů.
Na GP dominovaly dva evropské týmy. První byl tým Eureka, který združuje pro hráče ze severských zemí jako Dánsko, Švédsko a Finsko. Ti si na turnaj připravili 4C Rally. Zajímavé je, že šlo o téměř identickou verzi, jakou hrál Matt Nass na PT. Jedinou větší inovací byla Abzan Ascendancy v sidu.
Druhý tým byl Cabin Crew, jehož členy jsou Martin Jůza, Ondřej Stráský, Matej Zatlkaj, nebo Robin Dolar. Kluci z Cabin Crew si na turnaj vzali Esper Draky, jelikož se očekával úbytek Jeskaiů (méně Crackling Doomů) a naopak velké množství Abzanů, což je dobrý matchup.
Tyhle týmy nakonec obsadily pět míst v top8! Za Cabin Crew to byli dva čeští hráči, Lukáš Blohon a Ondřej Stráský. Zbytek top8 čítal dva Abzany a jeden Atarka Red.
Zatímco Ondřej Stráský hned v osmičce prohrál s Rally Simona Nielsena, tak Lukáš Blohon nakonec svou jízdu dotáhl až do vítězného konce, když v top8 porazil všechny tři hráče týmu Eureka.
Zajímavé je, že Lukáš hrál spolu se Stráčou v posledním kole zápas o top8, ale díky tomu, že u vedlejšího stolu vyhrál výše umístěný hráč, nakonec mohli remizovat. Pokud by zápas dohrávali, s velkou pravděpodobností by vyhrál Stráča a Lukáš by se tak do top8 vůbec nedostal.
Trochu úsměvná situace se Lukášovi přihodila i ve čtvrtfinále. Potom, co vyhrál první hru, si jeho soupeř, Magnus Lantto, dal do krabičky spolu s Jacem i checklist kartu a druhou hru tak začal s pouhými 59 kartami v decku. Samozřejmě se na to záhy přišlo a Magnus dostal game loss. Byla to jeho první a zároveň poslední prohra víkendu – v základní části měl totiž fenomenálních 14:0 a jedno ID.
Nejčastějším deckem ve druhém byl ale Abzan, který v různých variantách zabral hned 85 míst ve druhém dni, což bylo téměř 40% fieldu! Stock verze vypadala zhruba takto:
Poměrně velké množství hráčů se uchýlilo k modré splashi. Polská výprava přišla s nápadem hrát Rattleclaw Mystica a maindeck Exert Influence a nakonec z toho byla top8 pro Grzegorze Kowalskiho. Osobně se mi to ale moc nezamlouvá, Mystic je hrozný topdeck v lategame a Influence je velmi situační karta. Grzegorz hrál ještě ke všemu 61 karet v mainu…
Daleko zajímavější mi přišla verze s maindeck Stubborn Denialy, kterou hráli hlavně francoužští hráči.
K vidění byla ještě agresivnější verze se Scythe Leopardem a Snapping Gnarlidem a token verze s Catacomb Sifterem, Sorinem a Secure the Wastes.
V coverage byla zmíněna ještě celá řádka zajímavých decků ze druhého dne. Jedním z nejzajímavějších byli Jund Elfové s Atarka’s Commandem. Deck je velmi agresivně laděný s dvojicí onedropů a oproti ostatnm aggrům má poměrně solidní lategame díky Collected Company, Nisse a Sylvan Messengerovi. Zajímavé jsou také hned tři kopie Dwynen, což je kromě Commandu jediný romumný posilovací efekt v decku.
Elfové nebyli jediným tribal deckem ve druhém dni, k vidění tu totiž byli i Warrioři v BW barvách. Šlo o verzi s trochu vyšší křivkou, která obsahovala Arashin Foremosty a Brutal Hordechiefy. Ačkoli bylo v decku několik zajímavých nápadů, tak si myslím, že tam byly velké rezervy.
Manabase se šestnácti basicy mi přijde opravdu hrozná, obzvláště když můžete hrát osm feček, které vám díky battlelandům hledají obě barvy. Ruinous Path mi do agresivně laděného decku také nepřijde jako ideální removal a Gideon by měl být taky o něco lepší než Hordechief, už jenom kvůlu faktu, že s anténkou je vynikající Secure the Wastes. Jako budget deck je to ale určitě ok.
Zajímavou verzi Eldrazi Rampy představil Tom Ristovský, namísto často vídané červené či bílé splashi se rozhodl hrát modrou, kde máme Kioru a Part the Waterveil, což je karta, která zde funguje jako mini Emrakul, protože ji často zahrajete za awaken. Kiora umí hledat Ulamoga a s manovači a Shrinou umí dávat až tři many. Z modrých karet byly v decku ještě singleton Jace a Dig Through Time, které pomáhají s konzistentností.
Specialitku, jak je v posledních letech zvykem, představil i Raphael Levy. Jednalo se o 4C Converge Aggro, které se snažilo jít „over the top“ za pomoci Skyrider Elfů a Woodland Wandererů. Raphael s deckem obsadil 52. místo se skóre 11:4.
Poslední chuťovka jsou Temur Monstra s Temur Ascendancy. Tahle karta mi už při svém zveřejnění přišla velmi zajímavá (de facto lepší Fires of Yavimaya) a trochu mě zklamalo, že až na chvilkové haló kolem komba s Temur Sabertoothem, se prakticky vůbec nehrála.
V tomhle decku má všech 23 bytostí power 4 a více. Nechybí tu samozřejmě ani dvojice ferocious spellů, Stubborn Denial a Crater’s Claws. Jako extra removal tu je ještě Draconic Roar. Aby byl v decku dostatečný počet draků, tak je tu navíc malá splash na Ojutaie.
Jediná věc, která se mi v decku úplně nepozdává, je absence Rattleclaw Mysticů. Frost Walker samozřejmě enabluje většinu noncreature spellů v decku, ale když nemáte Ascendancy, tak je podle mě byl Mystic výrazně lepší než Walker.
Na úplný závěr bych ještě dodal celkové pořadí našich hráčů, jelikož na takový úspěch jsme nedosáhli ani na GP Praha…
- 1. místo - Lukáš Blohon
- 7. místo - Ondřej Stráský
- 14. místo - Martin Jůza
- 20. místo - Petr Sochůrek
- 64. místo - Pavel Matoušek
- 86. místo - Matěj Vantuch
- 136. místo - Tom Ristovský
- 143. místo - Pavel Češka
- 146. místo - Jan Hanzálek
3. Bonus (Modern RPTQ)
Tak jako v hlavní zpravodajské relaci na TV Nova nikdy na konci nechybí roztomilé zvířátko, na konci Flash News nechybí nějaký zajímavý decklist. Kvůli začínající okurkové sezóně tentokrát nebylo příliš z čeho vybírat, takže se ještě jednou vrátím k modernové kvalifikaci na PT.
Na stránkách wizardů bylo obrovské množství decklistů a spoustu zajímavých bylo k nalezení v tokijském RPTQ. V top8 byla k vidění například Affinita s Goyfy, Jund s Hangarbacky a Manželi, nebo Tron s Tooth and Naily. Osobně mi ale jako nejvymazlenější decklist přišel Esper Midrange s Mentorem.
Mentora se na modernu snaží hrát docela dost hráčů, ale většinou je to bez výraznějších úspěchů. Aktuálně má ale deck má velkou výhodu v tom, že velmi populární Grixis je velmi náchylný na tokenové strategie a Lingering Souls jsou nyní celkově velmi dobře umístěné v metagame. Navíc tu máme možnost anténky v podobě Gideona a díky Thought Scouru, Jacům a Snapcasterům může deck jednuduše hrát ty nejlepší karty stále dokola.
A to je pro tentokrát vše, u dalšího vvydání naviděnou.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.