Novinky
Flash News #11/2015
1. GP Seattle (Legacy)
Legacy GP je posedlní dobou jako šafránu, takže je kolem nich vždycky velký boom. Osobně velmi rád sleduji, jak se pár týdnů před GP stránky typu SCG, nebo CFB, plní články o legacy. Mnoho známých hráčů taky svoji přípravu na GP streamuje na twitchi (celý týden jsem vydržel koukat na legacy daily, který je zhruba od půlnoci do tří do rána našeho času).
Tohle GP spolupořádal ChannelFireball, takže vysoká návštěva byla zaručená. Celkový počet účastníků main eventu se nakonec zastavil na čísle 2 012.
Nejúspěšnějším deckem víkendu byl Shardless BUG, který hrálo ve druhém dni hned 30 hráčů (druhý nejhranější deck byly Miracly, ale ty oproti tomu hrálo pouhých 17 hráčů). To přisuzuji tomu, že byl deck kvůli Dig Through Time takřka vytlačen z metagame a plno hráčů si s ním zase chtělo po delší době zahrát.
Pokud bych já měl hrát BUG, tak bych raději sáhnul po verzi s Delverem, která má daleko lepší matchup s kombodecky (kvůli Agentovi nemůže druhá verze hrát karty jako Daze a Spell Pierce), což mi přijde jako ohromná výhoda.
Zajímavé je, že v top8 byly k vidění i dva ne zcela obvyklé decky a to Aluren pilotovaný Martinem Goldmann-Kirstem a RG Země Jarvise Yu.
Zbytek top8 obsahoval Miracly, dva 4C Delvery (opravdu nevím, proč ho coverage pořád označuje jako Grixis, když plno hráčů mělo v mainu i pár Decayů), dvojici Shardless BUGů a Reanimator.
V top8 naprosto převálcoval konkurenci Jarvis Yu se Zeměmi. Ve druhé finálové hře dokonce jeho soupeři (Christiano Calcano se 4C Delverem) nezůstal ve hře ani jeden permanent (kombinace Tabernaclu a Wastelandu)!
Wizardi na svých stránkách zveřejnili celou top32, která vypadala následovně:
- 2× RG Lands
- 4× 4C Delver
- 3× Miracles
- 1× Reanimator
- 4× Shardless BUG
- 1× Aluren
- 2× RUG Delver
- 1× Elfové
- 1× Punishing Loam
- 2× Death & Taxes
- 3× BUG Delver
- 2× Infect
- 1× Esper Stoneblade
- 1× Sneak and Show
- 1× Burn
- 1× Storm
- 1× Esper Deathblade
- 1× Merfolks
18 různých decků v top32 svědčí o tom, že po posledním banu je legacy opět velmi rozmanitá, ačkoli jak je vidět, tak je dobré hrát buďto kombo, nebo deck s Brainstormem a Forsážemi (pouze šest decků z top32 nespadá do jedné z těchto kategorií).
Ke každému archetypu bych si dovolil přiložit decklist s krátkým komentářem:
Země jsou jedním z klasických legacy decků. Opravdový boom ale zažily až s vydáním Thespian Stage. Největší výhoda decku je, že Punishing Fire s Wastelandem je takřka nepřekonatelná kombinace pro všechny Delver decky. Playset Sphere v sidu je zase skvělý proti většině komb (pokud vás tedy nezabijí předtím, než cokoli zahrajete). Jediná nevýhoda decku je, že Tabernacle je nechutně drahý a sehnat ho je docela oříšek.
V podstatě se jedná o UR Delvera, který splashuje Šamany. Deck může rychle zabít pomocí Delvera, ale zároveň i hrát dlouhé grindy hry díky Pyromancerům. Největší plus oproti ostatním verzím delvera je ale playset Cabal Therapií v sidu.
Další z klasických legacy decků. Od vydání Monastery Mentora je k vidění mnoho různých verzí - od agresivních s Mentory a Daze až po kontrolní, která zabíjí Jacem a Entreaty. Většina úspěšných verzí obsahuje nějaký mix mezi těmito verzemi.
Osobně musím říci, že vždycky když jsem deck viděl v akci, tak mi tam jako nejhorší karta přišel Ponder, takže bych se přikláněl k nějakému splitu se Spell Piercem.
Jeden z tradičních kombodecků na formátu je Reanimator. Chase Hansen hrál docela divokou verzi, ale je tu i pár zajímavých nápadů. Nejvíce se mi líbí Izzet Charm, což je pěkná maindeck odpověď na Deathrite Shamana, která zároveň hledá a chrání kombo.
Vůbec ale nerozumím tomu, proč hrát Researchery místo Ponderů a osobně nejsem ani velkým příznivcem flipovacího Jace, který akorát dává soupeři cíl pro jinak mrtvé karty typu Lightning Bolt, nebo Abrupt Decay. Jako sidovka by ale mohl být fajn.
Shardless BUG byl k vidění v mnoha verzích a tohle je moje nejoblíbenější. Jednak se mi tu líbí Thoughtseize, protože deck má velmi málo disrupce a samotná Forsáž s Hymnami podle mě na komba nestačí. Dále mám rád Mealstrom Pulse, která se může zbavit nepohodlných permanentů jako Jace a taky tokenů z Entreat the Angels.
Zajímavý je v decku i flipovací Jace, který zde funguje jako lepší Snapcaster. A v neposlední řadě mi velmi důležitý přijde i přístup k basicům. Deck není tak rychlý a disruptivný jako třeba RUG, takže je pro něj velmi nepříjemný Blood Moon, který často mají v sidu hráči Miraclů a také decky jako Painter, nebo různé červené staxy.
Velmi pěkný build Alurenu představil Martin Goldman-Kirst. Deck se v podstatě tváří jako Shardless BUG, akorát má navíc přístup ke kombu. Naprosto super mi tu přijdou hlavně Cabal Therapie, protože narozdíl od ostatních kombodecků je tu můžete lehce flashbacknout, což by mělo bohatě stačit na úplné "rozebrání" soupeře.
Pokud jste viděli Martinův zápas v top8, tak víte, že by s největší pravděpodobností snadno postoupil do semifinále, kdyby si ve třetí hře proti Miraclům fetchnul pro Taigu, místo Forestu (hrál kolem Blood Moonu). Nakonec skončil s multiple Recruitery v ruce a soupeř Blood Moon ani Terminus neměl...
Tenhle deck se od vydání Delvera prakticky vůbec nezměnil. Jde o takovou analogii modernového Jundu - má nejlepší bytosti a nejefektivnější disrupci, což je dobrý základ k výborným výsledkům.
Elfové se za poslední roky také skoro vůbec nezměnili. Jejich největším plusem je velmi dobrý matchup proti všem deckům, které se snaží hrát fair. Nevýhodou je naopak velmi špatný matchup s rychlejšími komby a takový Delver nebo Miracly také nejsou zrovna nejsnadnější soupeři...
Punishing Loam je patrně nejlepší midrange deck bez Brainstormu. Absenci modrých karet zde vynahradí kusy jako Mox Diamond, či Chalice of the Void. Největší výhodou decku je zcela určitě výborný matchup se všemi variantami Delvera.
Legacy obdoba "koníků", která si nejvíce zakládá na synergiích s Aether Vialem. Na téhle konkrétní verzi je zajímavé, že nehraje často populární kusy jako Mirran Crusader, Brimaz, nebo Spirit of the Labyrinth, ale hraje playset Thalií a Wingmare, což je skvělé proti všem kombům a deckům s modrou.
Tohle je podle mě nejlepší verze BUGu, hodně disrupce a trojice nejlepších bytostí v barvách je dbrá a efektivní cesta k úspěchu. A naprosto parádní je podle mě playset Confidantů v sidu.
Deck, který zpopularizoval Tom Ross, když s ním loni dokráčel až do finále rekordního GP New Jersey. Díky Invigorate má deck k dispozici kill ve druhém kole, ale dokáže obstát i v delších hrách.
Zajímavé je, že díky plno one-ofům umí být deck velmi flexibilní. Ne všichni budou očekávat islandwalk od Piracy Charmu, nebo Crop Rotaci na Karakas...
Vidianto s Esperem vyhrál před třemi roky GP Denver, takže je jasné, že má pro deck slabost. A ačkoli jsou Lingering Souls vynikající karta, tak si myslím, že verze s Deathrite Shamanem je daleko lepší. Také nevím, proč je v decku Esper Charm (one-ofy pouze s jedním Ponderem podle mě nejsou příliš účinné). Pokud bych chtěl hrát nějaký podivný one-of, raději bych si vybral Lilianu, nebo flipovacího Jace...
Ban Digu znamenal také konec Omniscience a návrat ke klasickému Sneak and Show. Deck je v podstatě identický, jak tomu bylo před Khans of Tarkir. Tahle verze je celkem fajn, ale nelíbí se mi, že prakticky neumí porazit Karakas (snad jedině přes multiple aktivace Sneak Attacku, což je s pouze třemi Volcanicy celkem obtížné). Doporučoval bych přidat do sidu Pithing Needle.
Další klasika formátu, na niž je nejlepší asi příjemná pořazovací cena. Rozhodně bych doporučoval hrát alespoň 12 feček a cutnul bych Swiftspeary, kteří toho bez modrých cantripů příliš mnoho nezmůžou. Pozitivně mě v decku překvapil Exquisite Firecraft, což je parádní karta proti Counterbalanci.
Pokud máte rádi Stoneforge Mystica, tak je tohle ten pravý deck pro vás. Absolutně miluju maindeck Confidanty a také dvojici flipovacích Jaců, kteří jsou skvělí s tolika jednomanovými spelly. Poslední super vychytávka, kterou bych rád zmínil je pak Sylvan Library v sidu.
Storm byl na GP jeden z nejpopulárnějších decků, avšak jediný Eric Froehlich se s ním dokázal dostat do top32. Na jeho verzi je velmi zajímavý playset Mentorů v sidu. V minulosti někteří hráči zkoušeli sidovat Pyromancery, ale Mentor oproti němu umí zabít velmi rychle a dokážu si představit, že s tím Efro zaskočil nejednoho soupeře.
Několik let zpátky patřili Merfolci mezi nejlepší decky, ale teď marně vzpomínají na tehdejší slávu. V creature matchupech mají samozřejmě velkou výhodu v podobě playsetu TNN, ale jinak mi přijdou docela bezbranní. Chalice of the Void je ice zajímavá, ale narozdíl od Staxu ji nemůžou zahrát v prvním kole (tím myslím s jedním counterem), takže ani není tak účinná. Osobně jsem měl radši playset Daze a Wastelandů.
Během celého GP bylo k vidění i nespočet rogue decků a tohle je jeden z nejúspěšnějších. John hraje 12 Post s většími úspěchy už celkem dlouho a dokonce začal turnaj čistým skóre v prvním dni. Od top32 ho dělila jediná výhra.
A pokud si pamatujete minulé flash news, tak vás určitě nepřekvapí, že moje nejoblíbenější věc na tomhle decku je kombinace Ulamog + Karakas.
Mezi nejlepší midrange bez modré patří Jund a Junk, oba decky mají shodný BG základ, ale zatímco Jund se snaží získat výhodu přes Punishing Fire, tak Junk se spoléhá na Stoneforge Mystica a Lingering Souls. Oba decklisty dosáhly na skóre 11:4.
Karta, kolem které vzniká nejvíce brew, je patrně Blood Moon. Základem většiny takovýchto brew je dvojice Chalice of the Void a Blood Moon, které přes různé Moxy a rituály můžete zahrát hned v prvním kole. Vetšina decků na tohle totiž nemá žádnou odpověď, takže pak stačí dát nějakého draka, planeswalkera, či Rabblemastera.
Nevýhoda je, že když má soupeř Forsáž, tak v decku žádná karta jako Brainstorm, která by vám mohla vylepšit draw a vrátit vás do hry. I přes to dokázal Fred Hoff se svou verzí uhrát v prvním dni 9:0.
2. SCG Open Philadelphia (Standard)
Dvojku v Philadelphii si nenechalo ujít 591 hráčů. Dva nejúspěšnější decky turnaje byly Abzan Aggro a Jeskai Black, které nakonec obsadily šest míst v top8.
Shodou okolností to v top8 vyšlo tak, že v každé čtvrtfinále byl jeden Abzan a všechny čtyři Abzany své čtvrtfinále vyhrály.
Vítězem se stal Matt Tumavitch s klasickou verzí, ovšem u druhého finalisty, Hunter Nance jsme mohli vidět zajímavý tech v podobě maindeck Stubborn Denialů a Woodland Wandererů.
Jared Bauer, skončivší na čtvrtém místě pro změnu zase vůbec nehrál Hangarback Walkery (kvůli zvýšenému výskytu Silkwrapů a Anafenzy) a hrál celý playset Heirů, kteří jsou skvělí v mirroru - dobře enablují raid u Wingmate Roca (což je trochu ironické, jelikož mirror nezvádl).
V top8 pak kromě zmiňovaných Dark Jeskaiů byl ještě Bant Megamorph a RG Rampa. Z toho byl určitě nejzajímavější Jeskai Todda Andersona, který hrál hodně kontrolní build bez Tasigura a Mantis Ridera, zato hned se třemi Grand Mastery. Zajímavé jsou taky tři Infinite Obliterarion v sidu, které jsou dobré na rampu (kterou bez Mantisů skoro nemůžete porazit).
Ve zbytku top16 pak už nebylo k vidění nic speciálního. Posuďte sami: 2× Abzan Aggro, 2× Eldrazi Ramp, Bant Megamorph, Dark Jeskai, Esper Control a BW Tokens.
3. SCG Philadelphia IQs (Modern & Legacy)
Modern si přišlo zahrát 279 hráčů a metagame byla velmi pestrá, což vyvrcholilo top8, ve které bylo osm různých decků!
Vítězem se stal Joshua Everly s Affinitou, když ve finále porazil Storm Adrewa Shrouta. Nejzajímavější deck byl na třetím místě – Monoblue Time Walk Justina Bova. Deck je určitě zábavný, když si začnete dávát jedno extra kolo za druhým, ale podle mě je dost náchylný vůči super-agresivním strategiím a hatu typu Gaddock Teeg.
S pěknou verzí Scapeshiftu skončil na pátém místě Nick Hyler. Velmi se mi v decku lílbí Manželé, což je pěkná alternativní winkondice, která jde najít Bringem, a také Worldly Counsel, který je po přidání čtvrté barvy lepší než dříve hraná Anticipate.
Z ostatních decků v top16 mě pak nejvíce zaujal UWR Control Bentona Madsena, který byl postavený kolem Young Pyromancera, Jace a Ojutai’s Commandu.
Legacy se zúčastnilo 120 hráčů a mírně navrch měli hráči Delvera, kteří se dostali ve třech do top8. Jeden z nich, Jacob Saracino pak celý turnaj ovládnul se 4C verzí, když ve finále porazil Deathblade Paula Lynche.
Na decku Jacoba Saracina bylo zajímavé, že se rozhodl hrát Cabal Therapie v mainu, což jako dobrý tah označil i Christiano Calcano.
Nejzajímavější deck v top16 byl určitě Monored Sneak Attack Kevina Colletiho. V decku nechyběl klasický lock Blood Moon + Chalice of the Void. Na rozdíl od Monoredů, které jsme viděli na GP, se ale Kevin rozhodl, že nebude „ztrácet čas“ s nějakými 4/4 draky, ale že na to půjde zostra se Sneak Attackem a Through the Breachem (hardcastnout Inferno Titana také asi nebude velký problém).
4. TCG Open Jacksonville (Standard)
Po dlouhé době zabrousíme na turnaj pořádaný TCGplayerem. Ani ne tak z důvodu, že by dosáhl nějaké rekordní návštěvnosti, ale protože na něm bylo k vidění několik zajímavých decků.
Finále bylo záležitostí klasických tier decků, Hazem Nadim s Abzan Aggrem porazil GW Megamorph (agresivnější verze s Resolute Avaterem) Carla Lochstampfora.
Na čtvrtém místě skončil Cliff Wexler s Abzan Redem. Říká se, že Esper Draci jsou špatný matchup pro Abzan, tak to Cliff vyřešil přidáním Crackling Doomů. Další možnosti se otevírají v sidu, největší plus je určitě přístup k Radiant Flamům a neurazí ani pár Kolaghan’s Commandů.
Šesté místo obsadil Charles Gindy s pkěným Mardu Midrangem. Zajímavý už je jenom jeho výběr bytostí. Základ je totiž trojice Manželů, kteří se krásně doplňují s playsetem Hangárů. Zbytek těžké práce si pak oddřeli různí planeswalkeři – playset Gideonů, Sarkhan, Sorin a Ob Nixilis. Věřím ale, že s discardem v mainu byl vynikající i Grand Master.
Poslední speciál je BR Aggro, se kterým skončil Devin Gorney na třináctém místě. Základ decku je dvojka agresivních onedropů – Bloodsoaked Champion a Zurgo. Devin se ale rozhodl pro trochu vyšší křivku a tak zařadil i dvojici draků, Thunderbreak Regent a Kolaghan, the Storm’s Fury. Ti dávají decku reach do lategamu a zároveň díky nim můžete hrát i Draconic Roar. Škoda jenom, že je málo dobrých dvoudropů, a tak je třeba vzít za vděk kartami jako Makindi Sliderunner…
5. RPTQ v Najadě (Modern)
V Praze se nám konala na delší dobu poslední česká kvalifikace na PT (RPTQ Shadows over Innistrad v Praze ani jinde v česku nebude), které se zúčastnilo 83 hráčů. A jelikož bude PT Oath of the Gatewatch modernový, tak byla i kvalda v tomto fomátu.
Z pohledu českého hráče by se kvalifikace dala označit jako naprosté fiasko, jelikož se do top8 dostal pouze Jakub Vojta, který sice se Scapeshiftem ovládl základní část, ale svůj zápas o účast na PT prohrál. Tři sloty nakonec připadly polským hráčů a poslední putoval do Chorvatska.
Decky postupujících byly Summer Bloom, Atarka Zoo, Jund Midrange a Abzan Midrange.
Za zmínku stojí ještě zajímavá verze Affinity, se kterou do top8 Ari Faggin. V mainu měl playset Ensoul Artifactů, Masterů of Etherium a Stubborn Denialů. Kromě toho měl v decku i několik zvláštních one-ofů, například Hangarback Walkera, Tezzereta a Academy Ruins.
A to je pro dnešek vše, příště se můžete mimo jiné těšit na rekapitulaci pro nás velmi úšpěšného GP Brusel.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.