Nevíte někdo, jak se dařilo českým hráčům na posledních RPTQs?
0 hlasů
Československý Magic zažívá v poslední době jedno ze svých nejúspěšnějších období. Hráčům se daří v zahraničních turnajích a mají co říct na profesionální Magicové scéně. Kteří z nich jsou ale ti nejlepší?
Karetní hra Magic the Gathering má po celém světě několik desítek miliónů příznivců. V propracovaném herním systému, který od hráčů vyžaduje velkou míru dovedností, ale do partií vnáší i prvek náhody, můžeme najít paralely s šachy či pokerem. Celá řada elitních hráčů Magicu má koneckonců zázemí právě tam - mezi přední české "Magicáře" v minulosti patřili například šachový velmistr Standa Cífka či jedni z nejlepších českých pokerových profesionálů Jan Škampa a Lukáš "Alkaatch" Horák.
V současné době zažívá Česká republika na poli Magicu nejúspěšnější období za posledních několik let a určitě stojí za zmínku nedávné úspěchy zrekapitulovat. Nelze než začít tím největším - začátkem srpna vyhrál Lukáš Blohon v australském Sydney turnaj zvaný "Pro Tour" (zkráceně "PT") a to je úspěch, kterého se dosud českým barvám podařilo dosáhnout za více než dvacetiletou historii hry Magic pouze dvakrát. Pro Tour je v Magicu zhruba obdoba tenisového Grand Slamu - konají se čtyři do roka, účastní se jich cca 350 - 400 profesionálů ze všech možných koutů planety a spolu s mistrovstvím světa se jedná o vůbec nejprestižnější a také nejlépe ohodnocenou rovinu turnajového hraní. Za výhru si Lukáš odnesl 40 000 dolarů, kvalifikaci na mistrovství světa a díky skvělému výsledku i pozornost největšího japonského obchodu "Hareruya", který bude v následující sezóně Lukáše sponzorovat. Lukáš tak zakončil veleúspěšnou sezónu, ve které se pravidelně umísťoval na předních příčkách mezinárodních turnajů (1. místo na GP Brusel - $4,000, 6. místo na GP Praha - $1,500). Nutno podotknout, že ti, kteří Lukáše už nějakou dobu sledují, vědí, že je to dlouhodobě jeden z nejpreciznějších hráčů na světě a bylo jen otázkou času, kdy se mu podaří prosadit v mezinárodní konkurenci. Že se tak stalo rovnou "zářezem" největším možným, tedy vyhraným Pro Tourem, je nicméně velmi příjemným překvapením.
Aktuálně jeden z nejlepších českých hráčů Magicu - Lukáš Blohon
Přestože na sebe Lukáš v závěru sezóny z českých hráčů přitáhl asi nejvíc pozornosti, není zdaleka jediným, komu se z našich v nedávné době mimořádně dařilo. V pravidelně upravovaném žebříčku dvaceti pěti nejlepších hráčů světa najdeme českou trikoloru v současné době hned třikrát, což nás řadí spolu s Japonskem na dělené druhé místo za USA. Úspěch je to o to větší, když vezmeme v potaz, že ČR má cca 30x méně obyvatel než USA a tím pádem i výrazně menší hráčskou základnu. Kromě Lukáše na třetím místě (v závěsu za dvěma americkými bývalými mistry světa) figuruje Ondřej Stráský na místě jedenáctém a Petr Sochůrek na místě dvacátém prvním. Všichni tři měli v minulé sezóně výbornou formu a přivezli si domů spoustu skalpů z mezinárodních turnajů - Ondra "Stráča" Stráský například deváté místo na mistrovství světa 2015, Petr "Kikáč" Sochůrek zase třeba první místo z březnového GP Paříž. Celé české elitní trio si pak na sezónu následující zajistilo díky svým výsledkům tzv. "platinum status", díky kterému jim budou propláceny letenky na všechny významné zahraniční akce a dostanou také startovné na každý velký turnaj, který se rozhodnou hrát - v některých případech až $3,000 za jeden start. Tyto příspěvky jim tak víc než pohodlně umožní, aby byl Magic po následující rok jejich prací na plný úvazek, což zase na oplátku zpravidla vede k lepším výsledkům, neboť "full-time" profesionálové mají výrazně víc času se na turnaje připravovat.
Lukáš Blohon, Ondřej Stráský a Petr Sochůrek, to je trio, kterému se v uplynulém roce dařilo z našich nejvíce. Český kontingent, který se do bojů na mezinárodní scéně pravidelně zapojuje, je však výrazně větší. Kvalifikaci na všechny další turnaje v sezóně 2016-17 si zajistil i Martin Jůza, jeden z našich historicky vůbec nejúspěšnějších hráčů, který se na profesionálním okruhu díky výborným výsledkům drží už sedmou sezónu v řadě. Z nových tváří pak můžeme zmínit například Honzu Ksandra, který zazářil druhým místem na svém prvním mimoevropském GP letos v červenci a hned o týden poté si střihl třicáté první místo na Pro Touru v Sydney, kde ho jen prohra v posledních dvou kolech dělila od postupu mezi osm nejlepších.
Přečtěte si rozhovory s českými Magicovými PROs:
Další sezóna odstartuje mistrovstvím světa, které se bude konat už první záříjový víkend v americkém Seattlu. Na tento turnaj je podle několika kritérií pozvaných pouze 24 hráčů a Česká republika na něm bude mít hned dva zástupce - Lukáše Blohona a Ondru Stráského. Vzhledem k tomu, že se na cenách rozdá $250,000 (z toho víc než čtvrtina pro vítěze), je rozhodně o co hrát a celé čtyři dny, kdy bude mistrovství probíhat, zároveň poběží online coverage, kde bude možné jednotlivé souboje sledovat na kameře.
Petr Sochůrek a Ondřej Straský během CMUS 6Touru v roce 2014
Čeští hráči dlouhodobě patří k vůbec nejlepším na světě - už od roku 1997, kdy Jakub Šlemr vyhrál historicky čtvrté konané mistrovství světa, si Magic v ČR udržuje velmi vysokou úroveň. V uplynulé sezóně však český profesionální Magic zažíval opravdový rozkvět, a co do počtu úspěchů nechali čeští hráči daleko za sebou i mnohem větší země jako Francie, Německo či Itálie. Vyhraný Pro Tour v Sydney bychom pak mohli přirovnat k výhře Petry Kvitové na Wimbledonu.
Co je to Magic the Gathering?
Magic the Gathering (MtG) je sběratelská karetní hra, která vznikla v roce 1993 a v dnešní době čítá její hráčská základna celosvětově zhruba dvacet miliónů lidí. Magic hrají proti sobě dva hráči, každý má svůj vlastní balíček, do kterého si sbírá karty. Díky pestrosti a rozmanitosti (žádné dvě hry nejsou stejné) je možno MtG hrát na mnoha různých úrovních - od partií pro zábavu na "kuchyňských stolech" až po profesionální soutěže, kde ti nejlepší hrají před kamerou o výhry, pohybující se řádově v desítkách tisíc dolarů. Magic vyžaduje strategické a logické myšlení, roli v něm však hraje i prvek náhody, díky kterému někdy zvítězí papírově slabší hráč. V dlouhodobém horizontu se však prosazují ti nejlepší.
Jak s Magicem začít?
Pokud nemáte s Magicem žádné předchozí zkušenosti, bude nejlepší zajít do některého z kamenných obchodů, kde se Magic prodává - obsluha vám jistě ráda poradí, jak začít. Nejlepší je koupit si tzv. "Intro pack" (nebo nově Planeswalker Decks), což je balík, se kterým se rovnou dá začít hrát. Intro packy je možné koupit i online, například v e-shopu Veselý drak. Jediné, co je třeba udělat, je vybrat si jednu z pěti barev Magicu - bílou (pláně), modrou (ostrovy), černou (bažiny), červenou (hory) či zelenou (lesy). Každá je něčím charakteristická, má své silné stránky a slabiny. Základní úroveň pravidel není nijak zvlášť složitá, nejlépe se však dá naučit při hře s někým, kdo už Magic umí a vysvětlí vám, co a jak. V případě, že nikoho takového neznáte, jsou pravidla samozřejmě dostupná i online.
Podlehněte kouzlu kartám Magic i vy a staňte se úspěšným sférochodcem. Nebo hrajte s kamarády jen tak pro zábavu a fanděte našim profíkům na světových turnajích.
Foto: vlastní, Magicthegathering.com
Chainer
30.08.2016 13:48
Nevíte někdo, jak se dařilo českým hráčům na posledních RPTQs?
0 hlasů
Anonymous
30.08.2016 18:18
Ve Varšavě prý bída, jediný čech s X:2 byl Roman Vejdělek s Company.
0 hlasů
RazielCZ
30.08.2016 19:41
Martin Hrycej si daval remizku do topky. Ovsem skoncil na strasnou smulu 9:(
0 hlasů
Kalamaika
30.08.2016 17:03
jeste by to chtelo zminit jardu boucka, kterej je v probihajici sezone z cechu zatim bodove nejvys a celkove 38. :)
0 hlasů
Rene
31.08.2016 14:33
bodove nejvys :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|