Články
Magic mobilní aplikace Companion
MTG Companion, aneb aplikace pro chytré telefony
Veškeré informace najdete zároveň na oficiálních stránkách Wizards
Představení ve formě videa najdete ZDE
Minulý týden 15. července oficiálně v plné verzi vyšla Magicová aplikace Companion, která si klade za cíl zjednodušit pořádání a přehlednost papírového hraní. Vývoj zabral téměř rok práce a my se tak můžeme podívat, co si pro nás Wizardi připravili.
O čem to tedy je?
Jak jsem již zmínil, jedná se o aplikaci pro chytré telefony Android a iOS, která má pomoci jak při pořádání, tak samotném hraní "stolního" Magicu. Software je dostupný zdarma, a tak není žádná překážka v tom, aby si každý alespoň vyzkoušel Companion nainstalovat.
Aplikace je velmi přehledná a intuitivní. Pokud Vás budou zajímat podrobnější informace, pokračujte ve čtení článku dál, ke všemu se teprve dostaneme. Pro ty z Vás, které ale nějaké bližší detaily moc nezajímají, se vše pokusím shrnout alespoň v rychlosti.
V rámci aplikace dostanete přístup ke čtyřem tlačítkům, které plně reprezentují kompletní funkčnost Companion App. Kromě úvodního menu zde tak máte na výběr z následujících možností:
- Připojení se k již existujícímu turnaji
- Hostování vlastního turnaje
- Sledování průběhu daného zápasu
Tak a teď k podrobnostem
Ve všech třech případech se jedná o velmi příjemné a intuitivní nastavení, takže to zvládne opravdu každý. Je tak jedno jestli ve Vaší lokální herně preferujete Limited, nebo Constructed, případně Standard, nebo Commander. Na výběr tu máte ze všech možných formátů. Velkou výhodou je, že aplikace sama na základě zvoleného formátu dokáže zobrazit možné atributy ke sledování.
Pokud zvolím formát Legacy, dostanu nejprve na výběr kolik hráčů chci sledovat a na kolika životech budou začínat. Následně získám možnost kromě života hráčů sledovat i počet zdrojů jednotlivých man v mana poolu, nebo třeba kolik karet bylo zahráno do Storm mechaniky. To je podle mě příjemný bonus, kdy jsem v rámci jedné aplikace schopen sledovat několik atributů, a tak nemusím kombinovat například zapisování do telefonu + klasický papír.
Ovšem ne vše je v Appce implementováno, a tak se setkáte se situací, kvůli které se budete muset uchýlit opět ke klasické tužce a papíru. Typicky se jedná o zapisování karet na soupeřově ruce, ale podobných situací by se určitě našlo více. Vývojáři ale mají v plánu na softwaru i nadále pokračovat, a tak není vyloučeno, že se zde i podobné možnosti jednou objeví.
Jak funguje vytvoření a hraní turnajů?
Pro zmíněnou problematiku v aplikaci máme dvě ikonky. První s označením "Host" slouží k vytvoření turnaje a druhá "Join" pak umožní jednotlivým hráčům napojení do dané události.
V případě, že jste hráč nějakého lokálního turnaje, bude pro Vás důležité se pomocí "Join" záložky napojit na samotný event. V rámci hráčského účtu se budete muset přihlásit pomocí Vašeho Wizards Accountu (to je něco jiného než DCI). Pokud žádný nemáte, podívejte se na následující odkaz ZDE, případně by měl jít založit přímo z aplikace.
Po zaplacení vstupného (to aplikace neřeší, takže na ceně vstupného záleží podle typu turnaje a nastavení Vaší lokální herny) obdržíte od pořadatele kód.
Ten pak následně vložíte do své aplikace.
Tím je vše nastavování hotové a vy se tak můžete dostat k tomu nejdůležitějšímu.
Turnajové informace v Companion Aplikaci
Zde se asi dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu, proč podle mě dává smysl tento software používat. V rámci online prostředí jsem z různých her zvyklý, že si v průběhu turnaje můžu zobrazit časy jednotlivých kol, s kým vlastně hraju, případně kdy začne další zápas. Jsem tak rád, že podobná možnost je zde i pro menší lokální turnaje v Magicu. V rámci začátku kola Vás Companion navíc upozorní pomocí notifikace, takže pokud jste z jakéhokoliv důvodu mimo hernu, nestane se Vám, že byste missnuli kolo.
Pro nové hráče může být velkou výhodou zobrazení, u jakého stolu vlastně hrajete. Sám si totiž pamatuji vlastní zkušenost z prvního FNM, kdy rozhodčí říkal kdo s kým hraje a já pak jen postupně za každým chodil s tím, jakže se to jmenuje a jestli spolu náhodou nemáme hrát (otázkou jen zůstává, jestli vlastně podobné historky tak nějak k tomu papírovému Magicu nepatří).
Zadávání výsledků je vyřešeno pěkně a já musím Wizardy opět pochválit. Aby nedocházelo k zdržování turnaje čekáním na výsledky, nebo naopak aby nedocházelo k podvádění, je zde použit pro mě neobvyklý systém. Pokud hráč zadá výsledek, není již potřeba potvrzení od druhého hráče, čímž se ušetří čas oproti systému, kde musí výsledek potvrdit oba. To se může zdát náchylné na podvádění, avšak pokud jeden hráč zadá výsledek, Vám se objeví následující obrazovka, a tak máte možnost vznést protest.
Poslední drobností co Vám Companion umožní je přehled výsledků po jednotlivých kolech.V podstatě tak uvidíte především komu se jak daří, případně kolik bodů mají ostatní hráči.
A jak je to s tím zakládáním turnaje?
Pokud vytváříte turnaj (záložka "Host") opět Vám doporučím se do aplikace přihlásit, jinak budete mít zbytečná omezení. Event je možné založit až pro 16 hráčů a na výběr dostanete z několika systémů. Zvolit můžete například o jaký turnaj se jedná, nebo jakým se bude hrát systémem.
Přidávání hráčů pak funguje přes již zmíněný kód, případně je lze zadat ručně.
A jak se aplikace Companion líbí Vám? Máte v plánu ji používat, nebo Vám to přijde jako zbytečnost? Určitě nám dejte vědět do komentářů.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.