Ahoj Adame, článek pěkný.
Přidám ti nakonec pár příkladů, které mám uložené u sebe na disku z MTGO, některé pěkně zapadají do tvého dělení a některé umí ještě něco navíc :-).
Měj se, Luboš.
0 hlasů
Vítejte u nového vydání článku z rubriky "Kosákův nepravidelný limited". Dnes se podíváme na Kaladesh, a to formou otázek a odpovědí.
Je Kaladesh rychlý nebo pomalý formát?
Je až s podivem, do jaké míry se na takhle jednoduchou otázku názory různí. Už jen to, že některé přední týmy před Pro Tourem dospěly k zcela rozdílným závěrům, tento fakt dokládá. Například hráči ze "stáje" ChannelFireball považovali aggro téměř nehratelné a i od některých předních kouzelníků tady v Čechách jsem se dozvěděl, že kartu, která nic nedělá v lategame, by na draftu nikdy nehráli, a že lze balík postavit takřka bez 2-dropů. Naopak jiné týmy považovaly aggro nejen za hratelné, ale i za velmi dobré. Při takhle velkých rozdílech v názořech není snadné určit, kde leží pravda, ale jak tomu bývá většinou, najdeme ji asi někde uprostřed. Obecně by se dalo říct, že karty, vytvářející nejrůznější synergie, mají v Kaladeshi navrch nad bytostmi, které "jen" tlačí. Dobře nadraftovaný "energy" balík dokáže vytvářet věci, se kterými si aggro zpravidla neporadí a hra v tomto matchupu se poměrně často dostane do situace, kdy balík, založený na synergiích, dělá to, co dělat má, a agresivní balík je od určité chvíle postaven jen do role diváka. Abilita "fabricate" navíc bude často vytvářet board pozice, kde je blokování výhodnější než útočení - v Kaladeshi tak sice najdeme spoustu dobrých agresivních karet, ty se však musejí vypořádat s nezvykle silnými obrannými liniemi. Dobrá zpráva pro všechny, co rádi hrnou bytosti do útoku, je nicméně ta, že draft má jednu základní vlastnost: pokud má některá strategie navrch, dorovná se tato nerovnováha tím, kolik lidí co bere u stolu. Jinými slovy: prostor pro "kombení" v Kaladesh limited bezesporu je, ovšem pokud se touto cestou vydá příliš mnoho hráčů u stolu, budou chodit pozdě výborné agresivní karty. Srovnáme-li Kaladesh například s Shadows over Innistrad, je třeba říct, že se rovnováha přesunula mírně ke kartám, užitečným v lategame, a ke kouskům, spoléhajícím na synergii. To však nic nemění na faktu, že Kaladesh podporuje na limited všechny možné strategie, včetně agresivních balíků s nízkou křivkou.
Lze hrát na Kaladesh limited "kombo-balíky"?
Ano, ale jen v určitých případech. V první řadě je třeba si vlastně ujasnit, co můžeme na limited považovat za "kombo balík". Na rozdíl od constructed, kde se tímto pojmem zpravidla rozumí archetyp, který pomocí kombinace dvou či tří karet ukončí hru, na limited je tato kategorie poněkud obsáhlejší. Velká část balíků bude obsahovat nějaká ta "mini-kombíčka", která dohromady poskytují value. Jako příklad může sloužit třeba Ninth Bridge Patrol a dvojice Aviary Mechaniků - dohromady máte engine, který vám za 1W dá průtokově na Patrolu +1/+1 counter (stačí, aby Mechanici vraceli jeden druhého). Je tohle něco, co dokáže na limited rozhodnout hru? Bezesporu. Mohli bychom balík, který tyhle karty obsahuje, označit za "kombo"? To asi sotva.
Kaladesh je nicméně v oblasti "komb" poměrně štědrý a lze tu postavit kreace, které budou constructed komba připomínat podstatně více než výše uvedený příklad. Karty z edice Kaladesh bychom s trochou snahy mohli rozdělit do tří kategorií:
1) univerzální karty s všeobecně slušně vysokým power levelem
2) univerzální karty, které však zároveň mají potenciál pro komba
3) kombo karty s nepříliš vysokou mírou uplatnění pro většinu ostatních balíků
První kategorie je asi jasná: patří sem bytosti s dobrým poměrem cena / výkon, triky a zabíjení. Do druhé kategorie spadá velká část bytostí s abilitou "fabricate". Glint-Sleeve Artisan či Maulfist Squad rozhodně neurazí ani v balíku, který nemá o 1/1 tokeny žádný zvláštní zájem, nicméně pokud potřebujete co nejvíce artefaktů či bytostí s +1/+1 countery, obě uvedené karty dokážou váš balík hezky stmelit, aniž by byly mrtvé v případě, že zrovna nemáte jak kombit. Stejně lze nahlížet i na karty, přidávající energii, které jsou však hratelné samy o sobě. Obecně řečeno, kousky z této kategorie jsem ochoten na draftu brát poměrně vysoko - nepředstavují riziko, že by se změnily v unplayable, pokud strategie nevyjde, ale zároveň otevírají dveře pro případ, že by se nějaký takový úzce zaměřený balík nadraftovat podařilo. Třetí kategorie karet je poměrně ošemetná. Nabízí největší "odměnu", pokud sázka vyjde, ale zároveň riskujete, že vyplýtváte pick na něco, co ve výsledku nemusíte hrát. Příkladem budiž karty jako Era of Innovation, Decoction Module, Whirlermaker, ale i méně "extrémní" případy jako Fairgrounds Trumpeter, Metalspinner's Puzzleknot, Sage of Shaila's Claim či Night Market Lookout (který umí být překvapivě dobrý ve Vehiclech). Důvod, proč řadím Sage of Shaila's Claim do této kategorie, je ten, že 2/1 bytost bez ability je v tomto formátu kvůli přebytku 1/1 servo dost bídná. Potřebujete-li však energie nebo řidiče pro vaše vehicly, Sage může být ok. Další skupinou karet, které jsou normálně pod hranicí hratelnosti, ovšem v určitém specifickém balíku mohou být obstojné, jsou ty, které vám pomáhají koupit čas nebo zajistit vyšší konzistentnost. Například Cathartic Reunion bude normálně dost zoufalý, pokud však je vaším cílem prokopat se k něčemu konkrétnímu, může být i dost slušný.
Jaké kombo balíky jsou životaschopné?
V Kaladesh limited existuje několik základních skupin, které se často budou navzájem překrývat či v balíku fungovat jen v omezené míře. Jedná se především o:
1) Balíky, kterým jde o to, mít co nejvíc artefaktů
2) Balíky, využívající mechaniku "energy"
3) Balíky, spoléhající na tokeny a jejich posilování či obětování
4) Balíky postavené kolem +1/+1 counterů
5) Vícebarevné balíky splashující, co se dá
Kromě toho lze samozřejmě nabrat ještě i jiné vypečené kombinace (na posledním sealed decku jsem nebyl daleko od zařazení dvou Metalwork Colossů), těchto pět je však podle mě nejčastějších. Už na první pohled je nejspíš jasné, že na formátu najdeme karty, které zapadají do více různých z výše uvedených archetypů. Již zmiňované Fabricate bytosti například zapadnou do skupin 1), 3) a 4). Prophetic Prisma zas bude jako doma v kategorii 1) a 5), nicméně i "energy" balíky budou často vícebarevné (U/B/R, U/R/G), takže Prismu oceníte i tam. Oproti tomu třeba Inspired Charge oceníte jen ve třetí skupině balíků, na druhou stranu sem se vejde velká většina decků, hrající pláně. Nepřekvapí však asi, že karty s širším uplatněním, co se týče kombo potenciálu, jsou obecně vyšší picky než karty s užším využitím.
Na Kaladeshi je poměrně specifické, že během draftu bude vždy potřeba mít na paměti, kterým směrem se váš balík bude nejpravděpodobněji ubírat. V tom částečně pomáhá i fakt, že každá z pěti barev má v tomto formátu svou obvyklou "identitu" (hezky to shrnul Ben Stark: "white goes wide, blue is control, black is flexible, red is aggro, green is power"). Kromě toho je však důležité i to, kterému druhu "komba" se nejvíce přibližujete a jak daleko se v tomto směru nacházíte - podle toho pak budete vědět, jak vysoko a jestli vůbec brát karty, které jdou do příslušného komba "all-in". A to je dle mého názoru na Kaladesh limited to vůbec nejdůležitější.
To je ode mě pro dnešek vše. Dejte mi prosím v komentářích vědět, zda vám článku něco chybělo či přebývalo nebo jestli máte třeba s Kaladesh limited jiné zkušenosti.
Adam
Několik příkladů různých balíčků, doplněno redakcí:
UW "kombobalíček" s comes into play efekty
RW aggro - doplněno o téma artefaktů
UW letectvo s třešničkama Cloudblazer a Saheelis Artistry
BG s tématikou kounterů
UWG - balíček, který překvapil, že dokázal 3:0 (karty kvalitní, ale jen jedno zabijení)
admin
13.11.2016 12:44
Ahoj Adame, článek pěkný.
Přidám ti nakonec pár příkladů, které mám uložené u sebe na disku z MTGO, některé pěkně zapadají do tvého dělení a některé umí ještě něco navíc :-).
Měj se, Luboš.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
18.1. Innistrad Remastered Prerelease, Různé Sealed |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|