Hezke, ale pozde :) Tainted Pact combo je uz zabanovane.
1 hlas
Zdeněk Matura si pro Vás v dnešním článku připravil další pokračování ze série rozborů metagame, který je tentokrát zaměřen na MTG Arena formát Historic.
Dnes si uděláme refresh tématu, které jsem rozebíral v prosinci loňského roku a jedná se samozřejmě o metagame formátu Historic (Historic je Magic formát určený pro online hraní prostřednictvím MTG Arena). Formát měl silně rozvířené vody před velmi krátkou dobou a to obzvláště kartami z Mystical Archive, které jsou na formátu téměř všechny legální. Ty posílili již existující archetypy, ale dali za vznik i úplně novým balíčkům jako je například Tainted Pact combo. Na to se i za krátký moment podíváme. Nic jiného se ale ani nedalo čekat v momentě, kdy jsme dostali k dispozici karty jako je například Faithless Looting, Brainstorm nebo Inquisition of Kozilek.
Metagame se nám ale již začíná po tomto velkém zásahu vyjasňovat a tak není lepší chvíle než se podívat jestli a případně kdo sesadil Sultai a Gobliny z pomyslného trůnu. Vycházet budu opět z procentuálního obsazení za měřené období. Zároveň musím ale upozornit, že přestože tier list to minimálně do určitě míry reflektuje, není to jeho přesné vyobrazení. Zvlášť uvědomíme si, že v tomto systému má stejnou váhu první místo jako celý zbytek top 8. Dále stejně jako minule není to list který by platil stejně u Bo1 jako Bo3 - stejně jako minule se zaměříme na Bo3.
Článek byl napsaný ještě než padl celkem očekávaný ban, který zakazuje Thassa’s Oracle. A tak následující balík v tuto chvíli náleží již historii Historicu.
Velmi rychle se probojoval až na přední příčku i díky tomu jaké zvládá podávat přesvědčivé a hlavně konstantní výkony, přestože se zároveň jedná téměř o takzvaný jednokarťák. To už samo o sobě je úctyhodné. Můžeme ho potkal v Dimir barvách nebo se splashí na libovolnou třetí barvu. K tomu každého pilota čeká rozhodnutí zda-li zvolí Lurrus of the Dream-den jako svého companiona pro konzistentnější verzi nebo bude raději hrát verzi, která není limitovaná companion podmínkou a získá tím především další způsoby jak tlačit na soupeře než jen samotným kombem.
Je to dvoukaretní kombo složené z karet Tainted Pact a Thassa’s Oracle. Trochu mi to připomíná Dimir Inverter kombo. Ve zkratce potřebujeme na ruce jedno od těchto dvou karet. Odstraníme si knihovnu pomocí Pactu a Oracle se už postará o výhru.
Spousta her bude boj o rychlost. Vzhledem k tomu, že umíme zabíjet hodně rychle a máme i dost interakce proti aggrům a zároveň i proti kontrolům, nejsme odkázáni čistě na to, kdo si nechá rychlejší úvodní ruku. Noční můrou jsou pro nás Dimir Rogues. Mají rychlost i interakci a jsou navíc populární. Dá se předpokládat, že pokud si Tainted Pact udrží svoji popularitu, tak uvidíme i více rogues než dnes.
Pokud kombo chceme porazit, tak nám všeobecně pomůže counter klíčových kouzel. Popřípadě je velmi účinný i discard. Nejelegantnější je ovšem nechat soupeře líznout kartu v reakci na trigger Thassa’s Oracle.
Konečně taky něco pro milovníky kontrolních strategii. Již nějakou dobu relativně úspěšný archetyp, který nově získal s novou sadou pěknou hračku v podobě Magma Opus a archivního Mizzix’s Mastery. Aktuálně balíček nemusel dosáhnout svého optimálního buildu a tak je možné, že ho velmi brzy uvidíme mnohem výše. Přispívá k tomu, že využívá velké množství nových kvalitních karet.
Nově nám pomáhají přežít úvodní kola Lightning Helix a Memory Lapse. Jsou to přesně karty, které mi zde dlouho chyběli. Získali jsme i další dobre karty jako Brainstorm, který zde osobně považuji za méně zásadní než jinde. Vidíte to stejně? Každopádně kontrol na vrcholu potravního řetězce mě příjemně překvapil.
Standardní strategie, která s podporou nových karet konečně prorazila i na formátu historic. Zahrajeme pár malých bytostí a vše podporujeme větším množstvím interakcí. Máme k dispozici kombinaci zabíjení, discardu i counterovámí. V mystical Archivech Rogues objevili 3 nová kouzla - Inquisition of Kozilek, Memory Lapse a Brainstorm. Celkově je to kombinace která musí bavit všechny proaktivní hráče, kteří preferují interaktivní styl hry s okamžitým tlakem na soupeře.
Mizzix’s Mastery dokazuje, že je jednou z nově dominantních karet na tomto formátu. Kromě uplatnění v několika dalších balících dala za vznik i vlastnímu kombu. Můžeme na něj narazit v několika variantách.
Obvykle se snažíme do hrobu dostat Eerie Ultimátum nebo Sultai, obě dvějsme schopni i později hrát přímo z ruky. Stejně jako Jeskai kontrol můžeme využívat i Magma Opus. Z tohoto je jasné, že se můžeme vydat směrem zaměřeným na permanentní a nebo naopak postavit balíček s převažujícím počtem instantů a sorcery.
Jedná se o trochu pomalejší balík oproti momentálně nejúspěšnějším balíkům. Tomu ale nebrání dělat extrémně silné věci pokud dostane prostor a dokáže se dostat na dostatečné množství many. V případě verzi zaměřené na kouzla se snažíme do hrobu dostat maximální množství karet například skrz Faithless Looting a nakonec zahrát overload na Mizzix’s Mastery.
V případě verze s bytostmi a Eerie Ultimátem a Sultai Ultimátem hrajeme karty jako Stitcher’s Supplier a Mire Triton. Odemeleme si do hrobu opět maximální množství karet a pak je pomocí Ultimáta dostáváme zpět do hry.
Ještě před nedávnem takzvaný King of the Hill. Má ve svém repertoáru velmi rychlé starty. Sází na čistou agresi, přestože je to zde největší přednost, je to zároveň i slabina. Proti soupeřům, který jsou na to připraveni a nebo úspěšně hrají jiný styl hry nemáme alternativní plán, myšleno alespoň dobrou interakci pro tyto případy. Nemá skvělý match up proti několika tier 1 deckům a to také není ideální pozice v které se jakýkoliv strategie může nacházet.
Snad každý se ale už setká s velmi děsivou šňůrou Burning-tree Emisiarů ve druhém kole.
Tento balík není žádnou novinkou, ale našel posilu v kartách Faithless Looting a Brainstorm. Jedná se o stále stejně agresivní strategii, kdy za pomoci spellů dostáváme rychle do hry zvětšující se létající bytosti, které mají z velké části haste. Má skvělé starty, ale občas se snaží až moc o zvětšení Sprite Drahona nebo dostání Phoenixu zadarmo z hrobu, což nemusí mít nakonec vždy tak zásadní dopad na hru jako jiné věci které je možné na tomto formátu dělat. Proto někteří hráči čekají, že pro tento moment Izzet Phoenix už svého vrcholu dosáhl a čeká ho pád dolů. Pokud se to opravdu stane bylo by tematické, kdyby jako Phoenix dokázal opět povstat z popela. :)
Další baliky se kterými je nutné počítat jsou Jund Sacrifice, Simic Stompy, Azurious Control, Mono Black aggro nebo Red Decks Wins. Našli bychom samozřejmě i další. V případě zájmu můžu napsat druhou část, takže pokud o ni nebo o nějaký konkrétní balíček stojíte.. Však vy víte co pro to musíte udělat. ;)
Company strategie již od uvedení této karty do formátu velmi výrazně zasahují do Historic Metagame a bílozelená kombinace díky svojí agresivitě a interaktivnosti získává druhou příčku. Proti velké většině balíku má dost silných zbraní. Bohužel horší matchup je právě Tainted Pact kombo na které nemáme dostatek dobré interakce.
Agresivita vychází především z našich 3 manových dropů. Vytěží nám největší value z Collected Company a díky věrným Llanovar Elfům je můžeme hrát již od druhého kola. Abychom okamžitě neumírají na board wipe, tak máme způsoby jak soupeři ztížit hraní jeho kouzel podle křivky a pokud toto selže stále máme efektivní způsoby jak získat karetní vyhodu. The Great Henge nás umí z ničeho dostat zpět do hry a skvěle pracuje s Lovestruck Beast. Je tu u můj oblíbený Skyclave Apparation na odstranění téměř čehokoliv, co nám ve hře nevyhovuje. Své místo si zde našel i Archon of Emeria, který měl dlouho problém najít své uplatnění.
V momentě kdy se naučíte rozpoznávat jestli si situace vyžaduje navyšování tlaku nebo naopak na zpomalování soupeře, budete rychle sbírat výhry. Způsoby jak porazit většinu metagame Selesnya Company má.
Předposlední balíček začal poslední 2 týdny ztrácet příčky, přesto si zaslouží zmínku.
Formáty ověřená strategie. Kombinující kvalitní draw enginy a discard. Myslím, že jsem někde ve svých článcích zmiňoval svoji lásku k Azurious Aurám ještě na formátu standard. Později se však místo kontrolování již vybudovaného board začala prosazovat proaktivnější Orzhov.
Bilá doplněna o černou přináší vytváření tlaku a karetní výhodu. Osm bytostí které nás odmění extra kartou za každou zahranou auru, kterých máme plný balik by nás ve většině her mělo posunout dopředu před našim soupeřem.
Pyšní se větším množstvím dobrých match upů a malým množstvím špatných. To z balíku pro některé dělá favorita současné metagame a je dost možné, že až se formát více usadí, tak se Orzhov Aury posunou směrem nahoru. Kor Spiritdancer by se pak mohl obávat případného banu.
Jako poslední balíček se ještě podíváme na Rakdos Arcanist, můj momentálně hlavní Historic balík.
Má skvělý package interakce, především discardu a value. Obrovskou Value nám dává právě Arcanist, který v kombinaci se self millem má dobrou zásobu spellů které hrát. Self mill také zajištuje konzistentní způsob jak se dostat a i zahrát Kroxu. Můžeme jít i hodně wide strategii a mít větší množství token generátorů a využívat i větší množství sacrifice karet. Tokeni jsou zde také jedním z nejlepších způsobů obrany, ktera balíku s playsetem Thoughtseize, které můžeme hrát opakovaně a zemí s potenciálem nám brát při příhodu do hry 3 životy, pomáhají neumřít na pár útočícího bytostí.
Chceme být aktivní nejpozději druhé kolo. První kolo můžeme začít discardem nebo Stitcher’s Supplierem a druhé kolo pokračovat ideálně jedním z našich dvou dropu.
Rakdos Arcanist je strategie, která není příliš efektivní do obrany, ale často se proaktivní hrou ani není bránit čemu. Ideální hra vypadá tak, že soupeř nemá velmi rychle nic na ruce a pokud se mu mezitím poštěstilo dostat cokoli na board, pošleme to za zbytkem jeho ruky do hrobu. Když hraju tento balík, snažím se nedávat soupeři mnoho prostoru používat nic, tak jak by chtěl. Pokud už zahraje bytost chci ho přimět chumpblokovat Kroxu pokud nemám zabíjení, protože mám vždy pocit, že nejúspěšnější je tento balík, když je maximálně proaktivní.
Překvapili vás některé z karet, především z Mystical archivu? Ať už tím že se prosadili nebo naopak? Nebo ještě čekáte na nějakou kartu, která na svůj moment teprve čeká? Za sebe mohu říct, že jsem nečekal takovou popularitu Brainstormu. Vím. Na začátku jsem ho uváděl jako příklad silné karty a nechci tím popírat jeho kvality, ale pro optimální funkčnost mi chybí na tomto formátu fetchky.
Tak tím to pro dnešek zakončíme. Snad se vám náhled do současné metagame líbil.
Poznámka: v době vydání článku už můžeme pozorovat další shift v procentech ze kterých jsem vycházel a dá se předpokládat další vývoj díky vlivu aktuálního League víkendu.
Díky všem jako vždy za pozornost a těším se příště. :)
wox2
25.05.2021 14:34
Hezke, ale pozde :) Tainted Pact combo je uz zabanovane.
1 hlas
Zdeněk M.
29.05.2021 00:23
Načasování mi bohužel příliš nepřálo, ale combo mi přišlo i tak natolik zajímavé, že jsem se to rozhodl řešit poznámkou místo vyšrtnutí.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|