Formáty
Volba správné mana base v Magicu od A do Z
Určení správné mana base je něco, co mnoho lidí u svých balíčků podceňuje. Většinou ji zkopírují z internetu a více neřeší. Ale víte, že uřčení správného počtu zemí a jejich výběr je důležitější než samotný nákup Tier 1 karet do balíčku?
Foto: Wizards of the Coast
Volba správné mana base v Magicu od A do Z
Stavění decků není jednoduchá záležitost a stavění správné mana base je něco, co by se nemělo opomíjet. Bez funkční a efektivní mana base nebudeme schopni spolehlivě sesílat kouzla, kdy potřebujeme a to nás může stát spoustu her. Z tohoto důvodu jsem byla vždycky překvapená proč někteří hráči i přes to, že si postaví svůj deck, nejsou ochotni věnovat čas stavění správné mana base. Často mi hráči posílají deck ať jim pomůžu s jeho stavbou. Jedna z věcí, co mě zaráží je ta, že u decklistu často chybí země nebo je tam jen poznámka typu '24 zemí'. Tohle se mi vždycky zdálo dost zvláštní. Na sealed decku, když otevřu svých šest boosterů, první po čem koukám, jsou země. Chci vědět, které barvy mohu bez problému hrát nebo, kterou barvu budu umět snadno nasplashovat. Mana base je něco, co dělá z našich decků, decky funkční (konzistentní). Pokud mana base nedokáže dodat dostatečné množství many správných barev, deck se bude zadrhávat a nebude schopen hrát silné karty, na kterých je postaven. Dobrá mana base je to, co dělá deck konsistentním a to je něco čeho se každý deck builder snaží dosáhnout.
Čas od času narazím na nějakého hráče, co si nakoupil všechny spelly, co potřeboval do svého decku, ale nějak opominul mana base. Když za mnou někdo přijde a zeptá se mě, které karty by si měl pořídit jako první, moje obvyklá odpověď je "mana base". Ale ať už toto zopakuji, kolikrát chci, hráči si obvykle fetchky a duály kupují jako poslední. Jednou jsem se zeptala svého Junk hrajícího oponenta proč nehraje Verdant Catacombs a Marsh Flats. Tradičně, odpověděl, že ty karty stojí moc peněz a že jeho deck funguje dobře i s Wooded Foothills, Windswept Heath a Flooded Strand. Poté, co jsem se v duchu snažila představit, jak hraji Liliana of the Veil nebo hledám basic Swamp, jsem se ho zeptala kolik zápasů asi tak přibližně prohraje na to, že nemá přístup k černé nebo protože ztratil moc životů kvůli tomu, že se musí zbytečně shocknout nebo kvůli tomu, že nebyl schopen fetchnout do basicu. Jeho odpověď mě dost překvapila. Řekl mi, že obvykle kvůli tomu prohraje jedno až dvě kola ze čtyřkolového turnaje. Vzhledem k tomu, že si byl očividně vědom svých proher, tak jsem se ho zeptala, jestli jeho 'funguje dobře' je opravdu ok. Navrhla jsem mu po hře, ať alespoň hraje černé fetchky nebo změní svůj deck, aby jeho mana base odpovídala kartám v decku. Příští týden mě čekalo překvapení, dotyčný se ukázal a žadonil, ať mu prodám 4 Verdant Catacombs.
Pokud to myslíte s hraním Magicu vážně, tak nikdy nešiďte země. Nehrajte jich méně a nedávejte si do decku nějakou náhradu, která jako náhrada nefunguje (viz. případ výše). Postavit mana base se dá různými způsoby a i pokud nemáte budget na to si postavit efektivní mana base s fetchkama a shocklandama, jsou zde možnosti jak postavit funkční mana base, která bude jen o něco méně efektivní. Bude se muset upravit i zbytek vašeho decku, ale celkově tak bude váš deck lepší než když budete mít komplet spelly z Tier 1 decku a k tomu špatnou mana base, která tyto karty nedokáže spolehlivě zahrát, kdy potřebujete.
Fetchky jsou velice silné karty, ale pokud neumí fetchnout země, které potřebujete je někdy lepší je prostě nehrát. Vždy můžeme nějakým způsobem optimalizovat náš deck, ale bez zahrnutí jak zemí tak spellů se k dobrému výsledku nedostaneme.
Naneštěstí (nebo naštěstí?) hra Magicu je také o náhodě (odchylkách) a toto je něco, co musíme přijmout. Někdy i se správnou mana base se nám může stát, že nebudeme mít dostatek zemí, bude nám chybět barva nebo naopak budeme mít zemí příliš mnoho.
Když jsem s Magicem začínala, nemusela jsem mana base moc řešit. Stačilo vědět kolik Islandů a mana šutrů potřebuji hrát. Poté, co jsem ale přestala hrát mono blue jsem musela zjistit jak postavit manabase pro vícebarevný deck. Tehdy jsem nějakou náhodou narazila na metodu jednoho hráče jménem George Baxter a tuto metodu používám dodnes.
Byla to jeho metoda, která mi umožnila vytvořit ideální mana base pro moje decky a díky tomuto jsem byla schopná vyhrát spoustu turnajů. Co je níže popsané je to jak přistupuji k vytváření mana base a je to založené na myšlenkách George Baxtera z knihy Mastering Magic Cards: An Introduction to the Art of Masterful Deck Construction.
Abychom mohli mít dobrou mana base, potřebujeme dostatek zemí a dostatek barevných zdrojů.
Určení správného počtu zemí v balíčku
Většina z nás má nějaké ponětí o tom kolik zemí by měl, který deck hrát. Např. na dvojce Blitz/Swarm aggra mohou hrát 18-19 zemí, normální aggro bude v pohodě s 20-21 zeměmi, aggro-control/midrange deck může být spokojen s 23-24 zeměmi, control s 26 a heavy control s 27-28 zeměmi. Dvojka obvykle neumožňuje cutování zemí a je obvykle více hladová na manu. Na Legacy control decky mohou klidně hrát 21 až 22 zemí, vysvětlím později.
Abychom mohli určit správný počet zemí, musíme vědět jaké je zásadní kolo našeho decku. Např. pokud hrajete control a v dané metagame potřebujete zahrát ve čtvrtém kole Wrath of God měli byste se ujistit, že hrajete dostatek zemí, abyste nevynechali jediný land drop až do čtvrtého kola. Procentuální šance na líznutí země v zásadním kole by měla být někde mezi 70 až 80 procenty (obvykle jsem používala 71-75 jako dostačující hodnotu).
Toto je něco, co se dá zjistit za pomocí hypergeometrické distribuce. Abychom našli ideální počet zemí, musíme určit šanci na líznutí si 0, 1, 2, 3 land v 10 kartách z 60 karetního decku (10 karet, abychom nasimulovali čtvrté kolo na play, počítáme s tím, že začneme se sedmi kartami a lízneme další tři). Tyto pravděpodobnosti se musí sečíst a odečíst od 1 (protože hypergeometrická distribuce sama o sobě určuje šanci na nelíznutí).
Pokud se podíváme na spočítané pravděpodobnosti, zjistíme, že 26-28 zemí (označeno tučně) je to správné číslo, které hledáme. Toto číslo může být ovlivněno dalšími faktory, které zmíním na konci článku.
Správná volba barevných zdrojů
Poté, co mám vymyšlený počet zemí, se můžu posunout k další fázy - barevným zdrojům. Obvykle vezmu decklist a zkopíruju ho do tabulky. Vedle karet si napíšu barevnou manu, co potřebuji na seslání spellu. Do vedlejšího sloupce zapíšu hodnotu určující 'důležitost' karty, a do posledního sloupce celkový počet barevných zdrojů. Co také potřebuju někde zapsat, je počet karet v jednotlivých barvách.
Určení důležitosti je třeba z toho důvodu, aby člověk byl schopen zahrát danou kartu v kole, kdy potřebuje. Podle toho jak je důležité zahrát spell v určitém kole, mu přiřadím modifikátor důležitosti. Pokud např. potřebuji zahrát Hymn to Tourach ve druhém kole, když hraji Shardless BUG, přiřadila bych hodnotu 3. Na druhou stranu pokud nepotřebuji zahrát kartu Jace, the Mind Sculptor ve čtvrtém kole a vím, že dost často ho nepotřebuji zahrát vůbec, přiřadila bych hodnotu 1.
Některé karty vyžadují barevnou manu, i když se nenachází v mana costu (tohle platí i u utility zemí). Proto, když budete zapisovat barevnou manu, napište tu, co budete reálně potřebovat. Například Tribal Flames v Domain Zoo vyžaduje alespoň 4, ideálně 5 různých basic land typů. Z tohoto důvodu by v mé tabulce u Tribal Flames nebylo napsáno R, ale WURBG. To samé může být aplikováno u alternativních costů. Pokud například hrajete nějakou kartu výhradně přes její flashback cost, měli byste jako barevný zdroj počítat, to co vyžaduje flashback cost (třeba Unburial Rites, které hledáte za pomocí Gifts Ungiven). Force of Will stojí sice 3UU, ale obvykle ji budete hrát za její alternativní cost a tím pádem není třeba zvyšovat nějak radikálně počet modrých zdrojů kvůli Force of Will. Země, které mají aktivační abilitu za barevnou manu by měly být zahrnuty v tabulce jako spelly. Jako spell by se měly počítat i utility země, které jsou primárně využívané kvůli jejich ne-mana produkující abilitě. I když se jedná o země, nemusejí produkovat barevnou/bezbarvou manu a tak se může stát, že budou v decku brát slot spellu a ne slot země.
Po dokončení tohoto procesu sečtu modifikátor důležitosti a vynásobím ho počtem daných karet. Sečtu barevné zdroje podle barev a tyto hodnoty vydělím počtem karet daných barev exponent 0.5 (nebo druhou odmocninou).
Takto dostaneme poměr barevných zdrojů, které potřebujeme v decku mít. Po tomto výpočtu se podívám blíže na některé faktory, které mohou počet zemí změnit, a napíšu si seznam zemí, které bych ráda chtěla hrát. Aby člověk vyrobil ideální mana base, musí s deckem hodně hrát, avšak tento systém mi vždy umožnil vytvořit velmi solidní mana base, kterou stačilo pak jen lehce pozměnit (obvykle z toho důvodu, protože jsem zjistila, že deck se potřebuje chovat trochu jinak, než jsem čekala). Tahle část je více experimentální, ale přiřazení správné důležitosti kartám je něco, co učiní vaši mana base efektivní. Abyste to však byli schopni udělat, musíte rozumět svému decku a vědět jak ho hrát. To, co nazývám důležitostí, ve skutečnosti ukazuje mimo jiné i (mana) křivku decku.
Moje tabulka při vytváření vypadá obvykle takhle (viz níže). V jednom sloupci je seznam zemí, které bych chtěla hrát. Horní řádek obsahuje barvy, které deck potřebuje. Pak už jen stačí doplnit čísla. Doplňuji postupně počet zemí, které chci hrát a upravuji počty tak, abych se dostala ke správnému dříve vypočtenému poměru (vydělte výsledné poměrové hodnoty tak abyste měli čísla podobné číslu 1. Pak budete pracovat s čísly, jako jsou třeba 10/8/12 místo čísel 31/25/40 - napsala jsem úplně náhodná čísla, ale asi víte, co tím myslím. Zapomněla jsem jak se tomuto procesu říká.).
1 Forest bude v tabulce mít 1 pod Green. 1 Bayou by mělo 1 pod Green i 1 pod Black. 1 Verdant Catacombs v Shardless BUG by měla hodnotu 1 pod každou barvou, protože Catacomby mohou fetchnout pro všechny relevantní duály (Tropical Island, Bayou, Underground Sea).
U příkladu BUG Deliria, pokud chcete mít přístup k černé ve třetím kolem, musíte mít alespoň 16 černých zdrojů (70% šanci mít k černým zdrojům přístup). Pokud budete mít vyšší počet zdrojů, není problém. Pokud jich budete mít méně, znamená to, že je někde problém a nebudete schopni mít konzistentně přístup ke dvěma černým zdrojům. Pokud se tak stane, budete muset mana base přehodnotit a najít jiné země, abyste se dostali, ke správnému poměru a dostačujícímu počtu barevných zdrojů. Pokud se dostanete naopak k vyšším číslům, můžete zahrnout klidně i bezbarvé utility země do land slotů. Také to znamená, že váš deck může hrát basic landy, což je také relevantní pokud na formátu je běžný mana denial (obvyklý příklad Legacy a Modernu).
Abyste byli schopni něco takového udělat, musíte vědět, které země jsou legální a mohou být hrány a jakou jsou jejich výhody a nevýhody. Existují země, které produkují bezbarvou manu, žádnou manu, jednu barvu many, dvě (tři) barvy many nebo všech pět barev. Utility země obvykle mají 'cenu' a je jen na vás jestli zaplacení této ceny je pro váš deck moc nebo je to snesitelné. Například taková Horizon Canopy dává přístup k bílé a zelené, ale produkování many stojí jeden život. Za obětování Horizon Canopy a zaplacené jedné many si však můžete líznout kartu. Rychlé agresivní decky se nemusejí moc starat o ztrátu životů za použití Canopy, protože umí vyhrát rychle nebo nepotřebují tolik zdrojů (Canopy bude spíše na stole jen sedět). Možnost procyklení země jim však může hodně pomoci a tak je cena přijatelná. Hraní většího množství Horizon Canopy však může už hodně bolet. Může se jednat o tak velkou ztrátu životů, že deck nedokáže včas vyhrát a tudíž by se jednalo o moc vysokou cenu na zaplacení. To samé může být řečeno o Barbarian Ringu. Agresivní červené decky se obvykle také nemusí starat o ztrátu života za kolo. Udělení dvou damage však může být často přesně to, co deck potřebuje. Ušetří to tak místo spellu za malou cenu. V pětibarevném decku se může vyskytnout země typu Gemstone Mine. V některých balících bude tento druh země lepší volba než skládání barviček přes fetchky a duály. Combo decky potřebují specifickou manu ihned a nepotřebují jí obvykle mnoho nebo často. Pomalejší decky však mají jiné nároky a potřebují být schopni manu produkovat po delší dobu než jen tři kola a tak je lepší sáhnout po fetchkách a duálech nebo jiných možnostech. Toto vše musí být zváženo, když budete vytvářet mana base.
Myslete i na proměnné!
Co jsou ty faktory, které jsem dříve zmínila? Jsou zde různé faktory, které mohou změnit počet zemí v decku. Jedním z příkladů je akcelerace. Existují spelly, které vás urychlí, jako jsou například Birds of Paradise nebo Rampant Growth. Takové spelly obvykle sníží počet zemí v decku o 0.2 - 0.25 za kartu (hodnota záleží na tom jak moc je takový zdroj křehký. Takoví Birds of Paradise jsou křehčí než Rampant Growth - umřou na removal).
Deck hrající cantripy může hrát méně zemí. Některé karty nám umožní vidět z decku více karet a tím pádem najít určité karty snáz. V tomto případě můžete klidně cutnout zemi za každé 4 cantripy.
Stejně tak, jak se dívám na to mít správné barvy v určitém kole, se dívám na to, kdy potřebuji mít přístup k odtaplým zemím. Toto je něco čemu podvědomě rozumí každý. Rychlé agresivní decky by neměly hrát CIPT země, protože každá taplá země deck zpomalí. Pomalejší decky - třeba controly - mohou hrát určitý počet taplých zemí, ale také by jich neměly hrát moc. Obzvláště pokud se jedná o země, které se mohou stát win condition. Pokud chcete zahrát Supreme Verdict ve čtvrtém kole potřebujete nějaké bíle zdroje, co přijdou do hry odtaplé. Z tohoto důvodu moje Solar Flare nehrála moc Seachrome Coastů, ale radši Glacial Fortress. Vždy jsem potřebovala přistup k modré, ale bílou jsem do třetího kola nepotřebovala. Ve čtvrtém kole se mi však nesmělo stát, že by mi přišel bílý zdroj do hry taplý. Modrý zdroj ve formě Islandu jsem měla vždy a tak byla Glacial Fortress to nejlepší, co se dalo na formátu hrát zatímco Seachrome Coast přišla vždy do hry ve čtvrtém kole taplá. Ze stejného důvodu jsem hrála Darkslick Shores, abych mohla mít ve třetím kole možnost zahrát Liliana of the Veil přes dvě černé. Stejně tak hrají GR agresivní zelené decky 4 Copperline Gorge k shocklandům a fetchkám. To umožňuje deckům mít odtaplé zdroje v zásadních kolech a neztrácet drahocenné životy. Počet CIPT zemí je také něco o čem by se mělo přemýšlet. Hraní moc CIPT zemí vás může stát tempo (manové) protože musíte virtuálně zainvestovat manu do hraní těchto zemí. Najití balance mezi CIPT a CIP zeměmi je tudíž velmi důležité. (to také znamená, že potřebujete sekvencovat vaše země správně - viz můj předešlý článek Správná práce se zeměmi v Magicu).
Výběr specifických zemí a jejich počet může také záležet na mana denial, který se na formátu nachází. Ať už se jedná o Blood Moon, který z nonbasic zemí udělá hory nebo Wasteland/Strip Mine, která zničí sice jednu, ale nutně chtěnou zemi (kvůli barvám). V těchto případech můžeme hrát nějaké basic landy, které obvykle umíme najít fetchkami. Počet basiců by měl odpovídat počtu barevných zdrojů naše důležité spelly potřebují. Pokud Modernový Jund potřebuje zahrát Liliana of the Veil, aby správně fungoval, bude si muset najít místo pro 2 Swampy (a 1 Forest, protože není žádná karta stojící GG, která by byla nutně potřeba). Mějte na paměti, že hraní basic landů může počet zemí zvýšit, protože basicy dělají mana base méně efektivní (co se týče barevných zdrojů a rychlému přístupu k nim). Některé decky však bez vysoce efektivní mana base nemůžou vůbec konzistentně fungovat a tak basic landy nehrají (Legacy 4c Delver).
Pokud místo zabývání se jak postavit mana base nechcete hrát Legacy 42Lands.dec, udělejte tento domácí úkol pečlivě a správně si spočítejte počet zdrojů many. Kdo ví, třeba ten čtvrtý Mutavault v Merfolcích je sebevražda!
Děkuji za přečtení. Najdete mě na Magic Online jako stsung nebo na twitteru @stsungjp.
-S'Tsung
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.