Článek se mi líbí, akorát mě mystifikuje název Humans. Říkal jsem si, že bys asi nehrála Thalii nebo Konfoše... Takhle by všechny decky, kde je flippy Jace a Mentor, mohly být tribal human decky :D
0 hlasů
Vintage je teď ve stavu neustálých změn, a proto vám přináším krátké shrnutí. Díky tomuto stavu jsem také začala objevovat kouzlo Paradoxical Outcome decků a v následujích článcích se s vámi podělím o pár poznatků.
Posledních pár měsíců v roce 2016 bylo na Magic Online pro Vintage dost všelijakých. Spousta hráčů začala být naštvaná, protože metagame se začala hodně točit kolem souboje dvou velkých stran - Thorn decků a Mentor decků. Tyto dva decky se snažily útočit cíleně jeden na druhého a mezitím se další decky pomalu začaly vytrácet. Někteří hráči prodali svoje sbírky, někteří utekli hrát Legacy a někteří jen prostě přestali hrát. Noví hráči, kteří se začali občas objevovat většinou sáhli buď po Shopech nebo Mentorovi, a tak situaci moc nepomohli. Na začátku roku došly nervy i mě po dvou Power Nine Challengech, kde jsem potkala Mentor deck 6krát za sebou. Rozpustila jsem tak Delvera a začala jsem hrát deck zaměřený na Mentora s tím, že to také nemělo otřesný matchup s Ravager Shopy - BUG Leovold. BUG Leovold je deck typu Fish. Tyto decky, pokud se na formátu objeví ve velkém zastoupení, znamená to dost často, že něco s metagame je špatně. Jedná se totiž primárně o meta decky. A i tak to bylo s mým BUG Fish deckem. Hrála jsem tak nějakou dobu s tímto deckem a vložila jsem do něj naděje i na MKM Series ve Frankfurtu.
Avšak pár dní před odjezdem do Frankfurtu bylo B&R oznámení. V něm jsme se dozvěděli, že na Vintage nastaly změny (které jsme již očekávali na začátku roku a proto dost lidí ztratilo víru ve WotC). WotC zabanovalo Gitaxian Probe a Gush, čímž můj deck se prokázal jako špatná volba. Byla jsem však moc tvrdohlavá a na poslední chvíli jsem deck nechtěla změnit, i když jsem očekávala velký nárůst Eldrazi (a Oathů).
Po mém velkém neúspěchu v Německu (3:3 byl nějaký omyl, zabila jsem všechny hráče s Mentorem v okolí mých 0 bodů) jsem se vrátila do České republiky s tím, že deck očividně budu muset vyměnit za něco jiného.
Vzhledem k tomu, že jsem očekávala velké zmatení hráčů na Magic Online rozhodla jsem se, že se přidám ke skupině hráčů zkoušející Paradoxical Outcome decky. Než se dostanu k mému decku řeknu vám něco trochu o Gushi.
Jedná se o kartu, která byla omezena a následně někdy zase unrestrictlá již několikrát. V roce 2010, od kdy jsme mohli znovu dát si do decku více kopií než jednu, se však karta moc nehrála. Vlastně si na ní skoro nikdo ani nevzpomněl. O kartu někdo zakopl až s vytisknutím karty Delver of Secrets, a pokud už jste četli nějaké moje články, tak víte, že tato karta pro mě (a spoustu jiných) změnila celý Magic. Tato karta je totiž modrá a agresivní a tudíž umožnila vzniku nových archetypů - tempa - a mimo jiné tímto zabila hard controly (ano, Jace, the Mind Sculptor proti Delverovi moc nezmůže). Ve Vintage se tak z mého pohledu vytvořil nový Pillar kolem Gushe. Gush je totiž karta, která umožňuje hrát méně zemí, tudíž i více cantripů, které pak vytvářejí více value, když je po ruce Young Pyromancer nebo Monastery Mentor. Díky Gushi tyto decky mají vyšší hustotu hrozeb a díky všem těm cantripům a Gushi jsou také konzistentnější. Jiné modré decky, které nehráli Gush jako draw engine byly pomalejší a méně konzistentní a na Gush decky prostě vymíraly a proto se jich na Magic Online objevovalo čím dál tím méně. Gush kromě výše uvedeného dělá ještě jednu věc - vytváří neskutečný tempo skok nejenom v kartách jako zdroji, ale také maně. Z tohoto důvodu si hodně lidí nepřálo čelit Monastery Mentor deckům, které si mohl do ruky vzít víceméně kdokoliv a něco s tím mimo jiné i uhrát. Gush v tomto decku byl prostě moc přesílený.
Když vyšel Paradoxical Outcome (a Walking Ballista) tak se hráči začali radovat, protože si mysleli, že by tyto karty mohly situaci vyřešit. Walking Ballista byl hned jasný auto-include v Shopech avšak Paradoxical Outcome měl před sebou docela dlouhou a cestu, která ještě neskončila. Hned na začátku přišel Reid Duke s tím, že tuto kartu dá do Stormu a všem hned předvedl, co ta karta umí. Paradoxical Outcome Storm byl tak první deck, který se lidi snažili dostat do použitelné podoby. Chvíli trvalo, než si uvědomili, že nejlepší verze je ta, co je víceméně nejbližší Dark Petition Stormu (z původního The Perfect Stormu) avšak se čtyřmi kopiemi Paradoxical Outcomu.
Tento deck byl zatraceně rychlý, tím mám na mysli - relativně stabilní turn 1 kill. Stalo se tak, že karty typu Flusterstorm byly pomalé a hráči začali hrát Mindbreak Trapy main deck a ještě více Null Rod efektů než dříve. Postupem času bylo jasné, že je možné že tento typ decku se stane až moc nebezpečným a tak hráči začali škemrat o to, aby se zakázala Gitaxian Probe. A tak se do hádek o tom, co by z Vintage mělo odejít, stala nekonečná hádka o tom, co je horší - jestli Gitaxian Probe, Gush nebo Monastery Mentor.
Vzhledem k tomu, že toto nebralo konce, rozhodli se nakonec někteří členové komunity udělat konečnou anketu a z toho něco usuzovat (Vintage hráči mají rádi čísla). Vyšlo z toho nakonec to, že změnu chtělo 79 procent, z toho Monastery Mentora chtěli lidé restrictnout nejvíce (67 procent), následoval Gush s 44 procenty a Gitaxian Probe s 29 procenty. Toto relativně diskuse ukončilo avšak v lednu, kdy se očekávala nějaká restrikce, žádná nenastala.
Bylo to až v dubnu, kdy Wizards of the Coast rozhodlo, že restrictne jak Gush tak Gitaxian Probe, čímž dokázalo dost lidí naštvat. Prvních pár větších turnajů bylo dominováno Mentory a Thorn decky a tím se stalo, že všeobecné napětí mezi Vintage hráči se začalo projevovat naštvanými projevy v chatu, na sociálních sítích a na fórech. Naštěstí se po pár měsících hráči uklidnili a začali konečně stavět všechno možné i nemožné. Od Collected Company na sto způsobů, UR/W Hate decků po Tezzeret Controly a Grixis Thieves. Najednou si všichni uvědomili, že Mana Drain pilíř se stal zase hratelným a že je zde prostor jak pro hard control decky tak big blue decky.
Přidala jsem se tak do řad hráčů s ne moc dobrými nápady a postavila Humaní tribal a zběžně vám ho v tomto článku představím.
stsung
Vintage Swiss
You may pay 1 life and remove a blue card in your hand from the game instead of paying Force of Will's casting cost. Effects that prevent or redirect damage cannot be used to counter this loss of life. Counter target spell.
Tap to add 1 colorless mana to your mana pool or draw a card from your library; you may use the card-drawing ability only if you have exactly seven cards in your hand.
As Cavern of Souls enters the battlefield, choose a creature type. {T}: Add {1} to your mana pool. {T}: Add one mana of any color to your mana pool. Spend this mana only to cast a creature spell of the chosen type, and that spell can't be countered.
Flash If a nontoken creature would enter the battlefield and it wasn't cast, exile it instead.
Prowess (Whenever you cast a noncreature spell, this creature gets +1/+1 until end of turn.) Whenever you cast a noncreature spell, put a 1/1 white Monk creature token with prowess onto the battlefield.
{1}: Look at the top three cards of your library, then put them back in any order. {T}: Draw a card, then put Sensei's Divining Top on top of its owner's library.
Flash When Snapcaster Mage enters the battlefield, target instant or sorcery card in your graveyard gains flashback until end of turn. The flashback cost is equal to its mana cost. (You may cast that card from your graveyard for its flashback cost. Then exile it.)
You may return two islands you control to their owner's hand instead of paying Gush's mana cost. Draw two cards.
Trample, infect Blightsteel Colossus is indestructible. If Blightsteel Colossus would be put into a graveyard from anywhere, reveal Blightsteel Colossus and shuffle it into its owner's library instead.
Choose one — Counter target artifact spell; or return target artifact to its owner's hand.
Sunburst (This enters the battlefield with a charge counter on it for each color of mana spent to cast it.) {2}, Sacrifice Engineered Explosives: Destroy each nonland permanent with converted mana cost equal to the number of charge counters on Engineered Explosives.
({U/P} can be paid with either {U} or 2 life.) Counter target spell with converted mana cost 1.
Return target nonland permanent to its owner's hand. Then that permanent's controller may sacrifice a land. If the player does, he or she may copy this spell and may choose a new target for that copy.
({U/P} can be paid with either {U} or 2 life.) Look at target player's hand. Draw a card.
At the beginning of your upkeep, flip a coin. If you lose the flip, Mana Crypt deals 3 damage to you. {T}: Add {2} to your mana pool.
Counter target instant or sorcery spell unless its controller pays {1}. Storm (When you cast this spell, copy it for each spell cast before it this turn. You may choose new targets for the copies.)
When Rest in Peace enters the battlefield, exile all cards from all graveyards. If a card or token would be put into a graveyard from anywhere, exile it instead.
Metalcraft — {T}: Add one mana of any color to your mana pool. Activate this ability only if you control three or more artifacts.
When Trinket Mage enters the battlefield, you may search your library for an artifact card with converted mana cost 1 or less, reveal that card, and put it into your hand. If you do, shuffle your library.
+1: Untap up to two target artifacts. -X: Search your library for an artifact card with converted mana cost X or less and put it into play. Then shuffle your library. -5: Artifacts you control become 5/5 artifact creatures until end of turn.
Return all artifacts target player owns to his or her hand.
As Pithing Needle comes into play, name a card. Activated abilities of sources with the chosen name can't be played unless they're mana abilities.
{T}, Sacrifice Tormod's Crypt: Remove target player's graveyard from the game.
Tap to add 3 colorless mana to your mana pool. Mana Vault doesn't untap normally during untap phase; to untap it, you must pay 4 mana. If Mana Vault remains tapped during upkeep it does 1 damage to you. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Add 1 green mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
{T}: Gain an additional turn after the current one. Time Vault doesn't untap normally during untap phase; to untap it, you must skip a turn. Time Vault begins tapped.
Add 1 blue mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Take an extra turn after this one.
Add 1 black mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Counts as both islands and plains and is affected by spells that affect either. Tap to add either {U} or {W} to your mana pool.
Add 1 red mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Add 1 white mana to your mana pool. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
Draw 3 cards or force opponent to draw 3 cards.
Adds 3 mana of any single color of your choice to your mana pool, then is discarded. Tapping this artifact can be played as an interrupt.
At the time you play Tinker, sacrifice an artifact. Search your library for an artifact card and put that artifact into play. Shuffle your library afterward.
{1}, {T}: Untap target artifact.
{T}: Add {U} to your mana pool for each artifact you control.
+2: Look at the top card of target player's library. You may put that card on the bottom of that player's library. 0: Draw three cards, then put two cards from your hand on top of your library in any order. -1: Return target creature to its owner's hand. -12: Exile all cards from target player's library, then that player shuffles his or her hand into his or her library.
If an opponent cast three or more spells this turn, you may pay {0} rather than pay Mindbreak Trap's mana cost. Exile any number of target spells.
Creature cards in graveyards and libraries can't enter the battlefield. Players can't cast spells from graveyards or libraries.
({T}: Add {U}.)
Paradoxical Humans
Už před nějakou dobou mě zaujala karta Paradoxical Outcome, ale hrát deck se spoustou kamenní, co nebyl Storm, se mi na formátu nechtělo a tak jsem se k této kartě dostala až teď. Vzala jsem tak tuto kartu a šla postavit deck. Aby Paradoxical Outcome fungoval, potřebuje ke svému fungování spoustu permanentů, které se dají vrátit na ruku a spoustu many (alespoň teda ty čtyři, aby hráč tento spell mohl zahrát).
Manové zdroje
Abych měla dost manových zdrojů a permanentů zároveň dala jsem do decku Black Lotus, 5 Moxů, Mox Opal, Mana Cryptu, Mana Vault a Sol Ring. Moji mana base mělo tvořit 14 zemí. Měla jsem v plánu původně hrát zemí 13 a v sidu 1 až 2 země. Rozhodla jsem se, ale jako 14tou zemi přidat Library of Alexandria, který by v tomto decku měla být schopná nalízat více karet než u jiných decků, co nehrají Paradoxical Outcome jako draw engine. Z těchto 14 zemí by mělo být alespoň pár basiců (Islandy), fetchky (5-6 modrých, ideálně ne stejných). Dále nesmí chybět Tolarian Academy, která v tomto decku umí vygenerovat spoustu many a je to jedna ze zachraňujících karet proti Null Rod efektům. Přemýšlela jsem i o Ancient Tombě, ale nakonec jsem ji umístila jen do sidu, protože by mi proti modrým deckům přeci jenom mělo stačit těch zemí 13. Jako poslední zemi jsem přidala Cavern of Souls. Původně ve dvou kopiích a nakonec v jedné. Stavěla jsem totiž deck s myšlenkou, že budu hrát Trinket Mage a Snapcaster Mage a říkala jsem si, že Caverna se bude hodit.
Nějaké ty karty říkající 'ne'
Vzhledem k tomu, že jsem stavěla modrý deck, bylo třeba do něj dát další potřebné karty. Těmito byly Force of Will a Mental Misstep. Mental Misstep je však karta, který by neměla být potřebná v celém playsetu a to ze dvou důvodů. Na jednu stranu, tento deck neměl v plánu hrát klíčové spelly za jednu manu. Vzhledem k tomu, že se roztrhl pytel s Big Blue decky tomu tak bude vlastně u dosti decků. Shopy hrají jen jednu kartu za jednu manu a Mentor decky už nehrají tolik cantripů (a Swordů) jako dříve. Rozhodla jsem se pro tři kopie, protože dvě mi nakonec přišlo málo. Následně jsem do decku dala 3 Mana Drain. V průběhu hraní jsem však zjistila, že zahrát vůbec spell za UU je dosti nemožné a tak jsem je jeden po jednom nakonec cutla a nahradila Flusterstormem (už jste viděli "doplať 15 na stacku"? Oponent na to Paradoxical Outcome do reakce a Flusterstom za 20).
Další, primárně omezené karty
Vintage je formát, který se hodně točí kolem omezených karet. Můj deck však pro všechny dobré omezené karty nemá místo a tak jsem musela mezi nimi vybírat. A jak se vybírá mezi takovou spoustou přesílených karet? Těžko. Bylo jasné, že chci hrát Ancestral Recall a Time Walk, ale které další karty, to už nebylo tak jednoznačné. Ponder byla jasná volba, ale rozhodování jestli mám vůbec hrát Brainstorm bylo hodně těžké. Nevěděla jsem si s tím rady a tak jsem průběžně hrála s Brainstormem nebo Preordainem v decku. Z Delve spellů jsem vybrala Treasure Cruise i přes to, že se to původně zdálo jako blbost. Můj deck chtěl víceméně jen lízat karty a nepotřeboval k fungování konkrétní kombinace karet a vzhledem k tomu, že 3 je více než 2 rozhodla jsem se do decku dát Treasure Cruise. V průběhu hraní jsem začala zjišťovat, že tak dobrý nápad to nakonec nebyl, protože spell je dost těžko zahratelný a tak jsem ho nahradila Gushem, který se dá zahrát občas za svůj alternativní cost nebo za 5 man, což bylo v tomto decku rozhodně reálnější číslo (tento deck totiž neplní hrob zrovna nějak rychle, pokud nedostane Explosívama za nula nebo By Force za všechno na stole).
Dalšími nutnými kartami byly nějaké bounce spelly. Můj deck původně začínal jako mono blue a tak jsem ani o jiných spellech ze začátku nepřemýšlela (o tom v nadcházejícím článku). Původně jsem hrála s Echoing Truth a Hurkyl's Recallem. Avšak koukání na pět sfér na stole mě nakonec přesvědčilo o tom, že potřebuji hrát nějaký jednomanový bounce spell, který teda umí vyřešit i enchantmenty. Jediný, který mě napadl je Chain of Vapor a tak spolu se Steel Sabotage skončil v sideboardu. Hurkyl's Recall main deck je dobrý vždy. Buď pomůže proti artifact heavy deckům, pomůže s triggery Mentora nebo zvýší Storm count pro Tendrils of Agony.
Poslední kartu, kterou jsem ještě nezmínila je Sensei's Divining Top. Jedná se o kartu, která se docela kombí s Paradoxical Outcome deckem podobně jako se kombí s Voltaic Key. Do decku jsem tak dala dvě Topky, protože jednu člověk obvykle chce mít a dvě rozhodně nevadí a navíc je má rád v tomto počtu i Monastery Mentor.
Čím vyhrát?
Po přidání všeho nutného do decku jsem začala přemýšlet nad tím, čím vlastně budu zabíjet (na tuto otázku si, ale radši odpovězte jako první až budete něco stavět). Úplně jsem nevěděla a tak jsem do decku postupně dala karty, které jsem si chtěla zahrát a to byl již zmíněný Trinket Mage a Snapcaster Mage. Obě dvě karty se tvářily, že by toho dokázaly v decku udělat dost. Akorát jsem si neuvědomila, že 'dost' na Vintage pořád znamená o dost více než na jiných formátech a tak jsem postupně začala počty těchto bytostí zmenšovat. Vzhledem k tomu, že už jsem si dala do decku Cavern of Souls kvůli těmto dvou mágům, přidala jsem do decku i Monastery Mentora. Sdílí s nimi totiž creature type, který už jsem také dříve prozradila - Human. Poté jsem začala přemýšlet o blbostech, jako jsou Teferi, Mage of Zhalfir (pamatujete na Mystical Teachings deck?) a Emrakul, the Promised End (protože chobotnice jsou 'cool'). Až mě tohle přešlo tak jsem začala zkoušet reálné win condition jako jsou Tezzeret the Seeker, Time Vault/Voltaic Key, Tinker/Blightsteel Colossus, Auriok salvagers/Pyrite Spellbomb, a Tendrils of Agony. Postupem času jsem zjistila, že každá win condition má své pro a proti a hodí se do různě postavených decků. Jako nejlepší win condition se prokázal být i přes dost proher Monastery Mentor a Tendrils of Agony (a Salvageři, ale to je patnáctiminutové klikání jak o život).
Po poskládání decku nastalo období, kdy jsem zkoušela s deckem hrát a postupně jsem objevovala různé způsoby jak hru vyhrát a také jak snadno se s tímto deckem dá prohrát. Avšak o tom si povíme v příštím článku.
S'Tsung (stsung na modu a stsungjp na twitteru)
Aggrokumano
09.06.2017 21:11
Článek se mi líbí, akorát mě mystifikuje název Humans. Říkal jsem si, že bys asi nehrála Thalii nebo Konfoše... Takhle by všechny decky, kde je flippy Jace a Mentor, mohly být tribal human decky :D
0 hlasů
stsung
09.06.2017 22:51
Jo to mas pravdu.
Hele, v Esper Stormu hraju i Confidanty^_^ (ta Thalia by mi trochu vadila :-)). Kazdopadne nevedela jsem jak deck pojmenovat, protoze je napul cesty k Tezzeratorovi a napul cesty k Mentorovi (jedna se o PO Control). Tak jsem zvolila nic nerikajici 'humans'. Ten deck zacinal s asi sedmi Humana v decku, kteryma se snazil upizlat a obsahuje Cavernu tak...uz jsem u toho nazvu zustala. Asi stejne jako kdyz mas Fish, ktere obsahuji vseho vsudy jednu rybu^_^.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
18.1. Innistrad Remastered Prerelease, Různé Sealed |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|