Formáty
Události v Pauperu
Posledních několik měsíců bylo pro formát Pauper naprosto zásadních a projevily se nejenom značnou proměnou mety, ale také změnami formátu jako takového. To, co začalo jako hříčka na Magicu Online, se nyní změnilo v oficiálně podporovaný formát. Spolu s oznámením od Wizards of the Coast o této převratné novině, přibylo do formátu přes 400 karet. Jenže podoba současné mety není pouze výsledkem přílivu nových karet v rámci sjednocení legality mezi papírovými a virtuálními kartami. Zásadní dopad mělo také poslední banování karet a vydání Modern Horizonts. Pojďme se tedy podrobněji podívat na události, které se dramaticky odrazily na současné podobě Pauperu.
Bany
S platností od 24 května WoTC přidali na seznam karet zakázaných v Pauper Daze, Gush a Gitaxian Probe. Během několika měsíců před samotným oznámením podle statistik, docházelo k nárůstu hráčů, stejně jako poměru výher modrých balíčků. Modročerný Delver na Magic Online měl na svém kontě 55 procent všech výher. Modrá je v Pauperu silná barva s efektivními prolizy jako Ponder, Preordain a Brainstorm a kartami, které je možné hrát prakticky zadarmo, jako jsou Gush, Daze a Gitaxian Probe. Právě fakt, že zahrát tyto karty nic nestálo, byl pomyslným hřebíkem do jejich rakve. Gush a Gitaxian Probe umožňovaly v balíčku hrát méně landů a posilovaly tak další karty jako Augur of Bolas a Delver of Secret. Gitaxian Probe také vedla k menší interaktivitě, jelikož za velice malou investici poskytovala absolutní přehled o kartách na soupeřově ruce a Daze zase způsobovala, že nebylo prakticky možné protihráče nachytat na švestkách, i když se zatapoval.
Za hříchy Delvera ovšem zaplatily i jiné balíčky. Obzvláště tím utrpělo Tireless Tribe combo, které využívalo kombinaci karet Tireless Tribe, Inside Out a Gush. Stejně tak Izzet Blitz, kterému Gitaxian Probe pomáhala zjistit, jestli je vzduch čistý na zahrání co nejvíce karet v jednom tahu a inhumování soupeře na jeden zátah s pomocí Nivix Cyclops a Kiln Fiend. Jelikož Delver byl přirozeným nepřítelem Tronu, proti kterému měl dobrý matchup, odrazilo se to na potravním řetězci Pauperu, kdy novým králem všeho zvěrstva a nejhranějším balíčkem se stal právě Tron.
Modern Horizons
Modern Horizons s premisou silných karet, které nemusely projít přes Standard, byl příslibem silných přírůstků nejen do Modernu, ale také do Pauperu. Karta, která Pauper zasáhla bezpochyby nejvíce je Arcum´s Astrolabe. Nejen, že jí okamžitě adoptoval Boros Monarch jako lepší Prophetic Prism, ale svůj domov karta našla i v Tronu, který přešel na Snow-Covered Islandy. Vznikla také cela řada dalších balíčků, které se snaží využít synergetického balíčku Kor Skyfisher, Glint Hawk a Arcum´s Astrolabe, jako je třeba tento Jeskai tempo balíček.
Další karty, které si našly cestu do Pauperových balíčků jsou například:
- Defile v černém controlu, který může potencionálně odrovnat i Ulamog Crushera.
- Weather the Storm se usídlil v Tronu, kde pomáhá získat drahocenný čas na nalezení všech 3 Tron landů a poskládání všech potřebných dílků skládačky.
- Faeries Seer z některých modročervených vílích balíčků vystrnadil Faerie Miscreant.
- Winding Way je pak čerstvým přírůstkem v elfích balíčcích, kde pomáhá ruku nasytit tolik potřebnýma ušatcema.
- Ephemerate umožňuje například v kombinaci s Mulldrifterem si za 4 many líznout 4 karty a ještě si na stole ponechat 2/2 lítače, nemluvě o tom, že si efekt téhle karty můžeme ještě jednou zopakovat v upkeepu.
Kromě nových karet Modern Horizons také přinesl hráčům Pauperu další drobný dáreček v podobě zlevnění spousty hojně hraných karet díky reprintům, jako například Battle Screech, který do té doby nebyl na českých internetových obchodech prakticky k dostání a jehož cena se pohybovala kolem 200 kč. Stejně tak zlevnění Snow-Covered basic landů jistě ocení každý začínající hráč modročervených víl.
Nový formát
No a dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu mezníku v dějinách Pauperu. Je jím červnové oznámení Wizardů během jejich Streamu na Twichi, že se z Pauperu stane oficiální turnajový formát, za jehož hraní hráči budou moci obdržet Planeswalker Pointy. Gatherer a oficiální stránka Magicu navíc počínaje 9. červencem začnou tento formát podporovat. Na Gathereru tedy bude konečně možné si legálnost jednotlivých karet dohledat.
Spolu s tímto oznámení také došlo ke skloubení karet legálních v Pauper mezi MTGO o papírovým Magicem, díky čemuž do Pauperu přibylo přes 400 nových karet, které v onlinové verzi Magicu předtím nebyly uvedeny jako common. Zároveň rovnou došlo k banu 3 karet a to:
- Hymn to Tourach
- Sinkhole
- High Tide
I přes množství nových karet, jejich dopad na formát jako takový pravděpodobně nebude tak citelný, jako předchozí ban tří modrých postrachů z dob krutovlády Delvera, nebo vydání Modern Horizons. I přesto se zde pár zajímavých kousků najde. Mezi slibné kandidáty patří například Goblin Grenade, který si určitě najde místo v Red Deck Wins a třeba i pomůže goblinům najít si své místo na turnajové scéně. Další karty, které stojí za zmínku jsou třeba Mystic Remora, Desert, Unstable Mutation, Tomod´s Crypt, Merchant´s Scroll a jistě se jistě si ještě několik dalších najde cestu do balíčků hráčů. Za zmínku také stojí Red a Blue Elemental Blast – tyhle sideboardové karty potencionálně trochu ušetří peněženku nejednoho hráče jakožto náhrady Pyroblastu a Hydroblastu.
Závěrem
Události posledních měsíců měly na metu Pauperu převratný dopad. Díky tomu, že se z něj stal oficiální turnajový formát, je nyní ta pravá chvíle se přidat k rostoucímu počtu hráčů. Díky New World Order od WoTC, který od roku 2008 zavedl menší komplexnost commonek nemůžeme čekat, že by měl v blízké době nějaký set podobný dopad na formát, jako právě Modern Horizons. Díky všem těm změnám, kterými si Pauper prošel je však formát momentálně plný života. Jak poukazují výsledky z poslední Pauper League, je kromě Tronu na výběr celá škála různých archetypů od Affinity až po starou dobrou fritku. Proto neváhejte a postavte si taky Pauperový balíček. Vaše peněženka to prakticky ani nepocítí a rozhodně je z čeho vybírat.
Written by: Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.