Standard
Tribal decky z Ixalanu na Standardu
Dnes se podíváme na to, jakými způsoby lze postavit standardové decky zaměřené na všechny čtyři hlavní tribaly Ixalanu.
Tribal decky z Ixalanu na Standardu
Období krátce po releasu nové edice je pro hráče standardu vždy zajímavé, jelikož právě tohle je doba, kdy každý může dát průchod své kreativnosti a zkoušet nové karty v nejrůznějších decích.
Aktuálně je to ještě lákavější a to hned ze dvou důvodů. Po banech nikdo příliš netuší, jak bude vypadat nová metagame (úspět může v podstatě naprosto cokoli), a hlavně můžeme konečně hrát tribal decky, které teď vypadají daleko lépe, než jak tomu bylo pouze s kartami z Ixalanu.
Právě tribal decky jsou pro mnoho hráčů srdcovou záležitostí (jeden z mých prvních začátečnických decků byli onslaughtoví elfové s kartami jako Birchlore Rangers a Wirewood Hivemaster), protože takové decky jsou velmi pěkné z hlediska flavoru. Proto se dnes podíváme na to, jak se dá pracovat s jednotlivými tribaly z Ixalanu.
Vampýři
Období upířích deníků už je dávno za námi, leč vampýři jsou stále jednou z nejpopulárnějších fantasy ras. Zároveň se jako jediní alespoň minimálně na standardu prosadili už v loňském roce, kde jsme mohli vidět na PT Ixalan Monowhite verzi s Oketra's Monumentem.
Na rozdíl od Zendikaru či Innistradu jsou nejlepší vampýři Ixalanu koncentrováni v bílé barvě (doposud jsme v MTG čistě bílé vampýry dokonce neměli vůbec - snad s výjimkou changeling bytostí). Na formátu jsou samozřejmě i kvalitní černé kusy, například Gifted Aetherborn, Sanctum Seeker, či Vicious Conquistador, nicméně hrání s nimi bych nedoporučoval, jelikož BW kombinace má opravdu špatnou manu. Jediné dobré fixace jsou Concealed Courtyard a Unclaimed Territory a s tím prostě nemůžeme v decku hrát Skymarcher Aspiranta s Gifted Aetherbornem a doufat, že obojí zvládneme zahrát po křivce.
Jako nejjednodušší řešení mi přijde stále zůstat u osvědčené kombinace Oketra's Monument + Angel of Invention:
V decku je opravdu velké množství různých tokenových generátorů, takže bych vyzkoušel i Anionted Procession. Bez černé sice nemůžeme hrát Fatal Push, ale jako removal může posloužit dvojice nových karet, Baffling End a Bishop of Binding.
Další možnost je místo Monumentů a andělů hrát posilovací efekty v podobě tribal karet, kterými jsou Legion Lieutenant a Radiant Destiny. Ačkoli to znamená černou splash, tak bych doporučoval zůstat pouze u jedné černé karty a nehrát Fatal Push, či jiný černý removal. Už jenom kvůli téhle splashi to chce alespoň tři Swampy, což bude nejhorší karta v decku.
Problém téhle verze je v tom, že nemá skoro žádný reach do lategame a Sweltering Suns ve třetím kole může znamenat poměrně brzký konec nadějí. Proto bych rád vyzkoušel Throne of God-Pharaoh, který decku dodává zajímavý způsob útoku.
Poslední karta, kterou bych chtěl v kombinaci s vampýry vyzkoušet, je nová Huatli. Díky velké produkci tokenů by tohle mohl být deck, kde hned kolo po zahrání budeme schopni použít huatlinu ultimátní schopnost. A proti agresivním deckům bude dost užitečná i možnost výrazně posílit token s lifelinkem.
Merfolci
Jedním z nejtradičnějších magicových tribalů jsou merfolci, též přezdívaní čolci, či ryby. Hrají se v podstatě na všech formátech, akorát na standardu to stále nebylo ono.
Nyní ale dostaly skvělé karty jako Kumena, Silvergill Adept a Merfolk Mistbinder. Kostra decku je víceméně daná, největší otázkou je, kolik hrát v decku interakce se soupeřem. Osobně si myslím, že čím méně, tím lépe a nejideálnější mi přijde interakce ve formě bytostí, jako je na obranu Kopala a pro tempo výhodu Watertrap Weaver. Dále mi přijde vhodné hrát ještě jednomanovky jako Spell Pierce a Blossoming Defense, ale rozhodně bych to s tím nepřeháněl.
Osobně se mi taky hodně líbí Mist-Cloaked Herald, který je skvělý s Kumenou a Deeproot Elitářem, a také Seafloor Oracle, který představuje ohromnou karetní výhodu, jelikož celý deck jsou takřka jenom bytosti.
I u Merfolků se dá samozřejmě inovovat. Moje inovace spočívá v přidání černé a úplném vypuštění modré. Teď si asi myslíte, že jsem se zbláznil, ale ve skutečnosti je v černé jeden vynikající merfolk, i když tak trochu ve vlčím rouše. Na mysli mám Winding Costrictora.
Asi jste si všimli, že taková hlavní tématika merfolků v Ixalanu je explore a ještě další přidávání plusových žetonů. Jako bonus navíc můžeme s černou do decku zařadit i nějaký ten removal. Mínus je naopak v tom, že s Constrictorem nemůžeme hrát Unclaimed Territory a nezbývá tak, než se spolehnout na Foul Orchard.
Dinosauři
Spoustu hráčů se snažilo přijít na konkurenceschopnou verzi decku, ale jejich snažení až soposud končilo nezdarem. Mně osobně se nejvíce líbila midrange verze v RG barvách, kterou i teď považuji za nejlepší verzi decku.
Základ decku je ve druhém kole dát rampu a poté zahrát silný čtyřdrop. Opatrný bych byl s podpůrnými kartami, kterých podle mne většina hráčů do decku dávala zbytečně mnoho. Problém je v tom, že když vyhráváte, tak vypadají skvěle, ale když vám soupeř zabije všechny větší kusy, tak vůbec nic nedělají. Karty jako Otepec Huntmaster a Samut the Tested bych v decku hrát nechtěl.
Výhoda dinosaurů je v tom, že díky Droverovi a Migraci mají dost dobrou manabase a v decku se dá snadno splashovat. Můžete například přidat černou a hrát Vrasku, či Tetzimoca (ten mi ale zatím přijde spíše jako funny karta), nebo bílou a hrát monstrózní kusy typu Gishath a Zacama. V takovém případě bych ale doporučoval hrát i Hour of Promise (u té trochu zamrzí, že už nemůžeme hrát Ramunap Ruins) a nějaké hromadné zabíjení.
Piráti
Piráti jsou pro mne zatím tuhým oříškem k rozlousknutí. Nabízí se sousta různých verzí a na první pohled není vůbec jasné, jaké bude jejich nejoptimálnější složení.
Úplně nejjednodušší mi přijde agresivní BR verze, kam v podstatě stačí dát všechny jednomanové a dvoumanové kusy a doplnit to několika blesky. Deck má podobně jako WB Vampýři trochu slabší koncovku, což lze naštěstí naprosto jednoduše vyřešit přidáním Hazoret.
Osobně je mým největším favoritem UB varianta decku, která bude postavená více jako midrange. Nejlepší kusy tu jsou totiž dva čtyřdropy - Hostage Taker a Dreamcaller Siren. Zařadit by bez problémů šel i Scarab God, který je překvapivě dobrý s celou řadou pirátů - znovu využít trigger Dreamcaller Sireny či Freebootera mi přijde hodně fajn.
Další varianta je vylučovací metodou logicky UR, která je více podobná agresivní BR, ale podle mého názoru má o dost lepší lategame díky Dreamcaller Siréně a také malé výpomoci v podobě Glorybringera.
Tím jsme vyčerpali možnosti jednotlivých tribů z Ixalanu, ale rozhodně jsme tím nevyčerpali všechny možnosti Rivals of Ixalan na standardu. Příště se tedy podíváme na to, jak mohou nové karty vylepšit stávající decky a jaké zcela nové decky by se na formátu mohly objevit. Do té doby se mějte fajn.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře