Standard
Tradičně zpožděný rozbor Magic Origins
1. „Flipovací“ Planeswalkeři
Planeswalkeři jsou obvykle nejdiskutovanějšími kartami každé nové edice, a tady je to ještě zajímavější v tom, že se opět setkáváme s novým typem karty (obdobná situace byla například v Therosu s Bohy), který není úplně nejlehčí na posouzení hratelnosti. Osobně hodnotím planeswalkery v tomto pořadí:
Nissa, Vastwood Seer


Z existujících decků bude mít o Nissu největší zájem zřejmě Abzan Midrange – má zajímavou synergii s Courserem a ve dlouhé hře jde o slušnou karetní výhodu. Nemluvě o tom, že Abzan je velmi mana-hungry deck a v počátečních kolech určitě ocení přístup k extra zemi.
Zajímavá je také její interakce s fečkami – pokud máte sedm zemí a jedna z nich je fečka, můžete ji použít jako ochranu před soupeřovým removalem.
Do zelených devotionů se Nissa podle mě příliš nehodí, akcelerace je dostatek na dvoumanovém slotu a v late-gamu budete mít většinou plno lepších možností (Atarka, Genesis Hydra, Whisperwood). Pravda ale je, že po otočení je její plusová abilita natolik zajímavá, že by to mohla být dobrá sidovka na midrange a kontroly. Nevýhoda ovšem je, že se bude prát se svou větší sestřičkou.
Nissa má také velmi užitečný ctreature type – Elf. To znamená, že by mohla být jedním z klíčových stavebních kamenů pro dvojkové elfy. Najde ji jak CoCo, tak Sylvan Messenger (spoiler altert), nemusíte díky ní hrát tolik zemí, a to všechno je pěkný začátek…
Liliana, Heretical Healer

Už je to několik měsíců, co nám wizardi ukázali Lili, coby první ochutnávku z nové edice. Od té doby se snažím přijít na to, jak na standardu postavit pořádný monoblack. Jedno je jisté, podobnou souhru jako Pack Rat + Mutavault tu asi jenom tak mít nebudeme a easy 2 za 1 jedna v podobě Lifebane Zombie byl také trochu extrém. Různá Monoblack Aggra byla ale dost dlouho v pozici tier2 decků a Liliana by mohla pomoci posunout tenhle archetyp mezi tier1 decky.

Už je to několik měsíců, co nám wizardi ukázali Lili, coby první ochutnávku z nové edice. Od té doby se snažím přijít na to, jak na standardu postavit pořádný monoblack. Jedno je jisté, podobnou souhru jako Pack Rat + Mutavault tu asi jenom tak mít nebudeme a easy 2 za 1 jedna v podobě Lifebane Zombie byl také trochu extrém. Různá Monoblack Aggra byla ale dost dlouho v pozici tier2 decků a Liliana by mohla pomoci posunout tenhle archetyp mezi tier1 decky.
Ačkoli není 2/3 lifelink tělo za tři many nijak agresivní proporce, tak si myslím, že Lili do tohoto archetypu parádně sedí. Profituje totiž z toho, když se jiné, agresivnější bytosti vymění v combatu se soupeřovými. Karta, která má s Lilianou velmi zajímavou interakci, je Blood-Chin Fanatic - obětujeme warriora, dostaneme zombie a hned si ho můžeme zreanimovat.
Podstatnou roli mohou hrát i dvě černé many v casting costu. Možná jste pozapomněli, ale na formátu je stále legální Gray Merchant. Je tudíž možné, že Monoblack Aggro se bude dát hrát jako takový hybrid s trošku vyšší křivkou, která dodá decku potřebný reach do lategamu.
Jace, Vryn’s Prodigy


Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že od doby Mind Sculptora se designeři bojí, aby náhodou nevydali dalšího broken Jace, a tak jsou všichni Jacové v poslední době poněkud vysláblí…
Je pravda, že na dvojce se obvykle looteři hráli, ale aktuálně určitě neplatí, že decky s modrou chtějí ve druhém kole zahrát 0/2, která napřináší žádnou okamžitou value.
Na formátu je ale jedna karta, ke které se Jace parádně hodí. Mám samozřejmě na mysli Jeskai Ascendany. Jace tu pomůže naplnit hrob pro delve karty, po flipnutí se taky určitě najde něco, čemu dáte flashback a samozřejmě opakovaný loot jenom tak pro value taky neurazí.
Další deck, kam by se Jace mohl v pár kouscích vejít, je Sidisi Whip. Je tu sice nevýhoda v tom, že po flipnutí je v decku málo spellů, kterým můžete dát flashback, ale můžete přes něj zahazovat Raptory a koneckonců třeba i Queenu s Atarkou, které si pak vrátíte pomocí Biče.
Kytheon, Hero of Akros

Hned na první pohled je jasné, že Kytheon vybízí k postavení agresivního Whine Weenie, což je ale na současné dvojce velká past. Savannah Lioni jsou na standardu náchylní na takřka všechny běžně hrané sweepery – Drown in Sorrow, Anger of the Gods, nebo třeba Doomwake Giant.

Hned na první pohled je jasné, že Kytheon vybízí k postavení agresivního Whine Weenie, což je ale na současné dvojce velká past. Savannah Lioni jsou na standardu náchylní na takřka všechny běžně hrané sweepery – Drown in Sorrow, Anger of the Gods, nebo třeba Doomwake Giant.
Přeplnit deck takovými bytostmi je jasná cesta do pekel. Proto si myslím, že se Kytheon spíše neuchytí. Alespoň dokud nebude mít bílá k dispozici více value bytostí typu Brimaz.
Jediná možnost, jak v tuto chvíli hrát Kytheona, je podle mne nějaký deck s Collected Company, i když ten bude hodně trpět na nově vydaný černý sweeper, ke kterému se dostanu později…
Chandra, Fire of Kaladesh

Zahraje si monored na třech manách raději Rabblemastera, nebo Gray Ogra? Samozřejmě trochu přeháním, ale osobně by mě hodně překvapilo, pokud by se Chandra prosadila.

Zahraje si monored na třech manách raději Rabblemastera, nebo Gray Ogra? Samozřejmě trochu přeháním, ale osobně by mě hodně překvapilo, pokud by se Chandra prosadila.
Nejlepší bude v matchupech, kde budeme mít jistotu, že dá damage v kombatu, načež pak k flipnutí stačí zahrát jeden další spell. I tak mi ale přijde, že musíme do Chandry musíme investovat spoustu námahy a výsledek není nijak zvlášť oslnivý.
2. Clear Hits
Do této kategorie jsem zařadil karty, u kterých byl byl velmi překvapený, pokud by se neuchytily na některém z klasických formátů (standard, modern, legacy). Nezmiňuji reprinty jako Negate, Read the Bones, nebo Painlandy...

Aktuálně to platí pro Collected Company, což mne také přivádí k tomu, že hlavní místo výskytu Hallowed Moonlight budou sideboardy modernových decků (Moonlight kromě CoCo zpomalí Twin kombo a překazí nejrůznější hrátky s Griselbrandem). Na legacy asi dostane přednost Containment Priest…


To mě přivádí k další myšlence – mohl by být dobrý na modernu. Death and Taxes a Company decky jsou pro něj jako dělané. Lingering Souls se aktuálně příliš nehrají (a i kdyby, tak zrovna tohle je proti nim docela dobrá karta), takže mu nic nestojí v cestě.
Samozřejmě, že pokud by se koně prosadily na dvojce, tak je téměř jisté, že se v nich tenhle pegas bude hrát, už jenom kvůli akutnímu nedostatku dobrých třídropů.

Další zajímavost je pěkná interakce s Ninja of the Deep Hours, který už kdysi zažil na modernu svůj okamžik slávy v Monoblue Tempu s Delverem a Disrupting Shoalem. Možná je na čase tenhle deck znovu vyzkoušet.



Elfové budou mít až do rotace k dispozici osm one-dropů a když si uvědomíme, že na formátu je Collected Company, Chord of Calling a Sylvan Messenger, tak by mě velmi překvapilo, kdyby nevznikl žádný elfí deck. Trapper navíc umožňuje útočit i do větších bytostí, což je do aggra s drobnými bytostmi velmi vítané.
Bohužel, Languish téměř úplně vytlačuje z fieldu jeden z tier decků, kterým je Abzan Aggro. Dvě jeho nejlepší bytosti – Fleecemane Lion a Rakshasa Deathdealer jsou proti němu naprosto bezmocné…
A pokud hrajete EDH (respektive decky se zelenou), tak vám je jasné, jak nepříjemný bude Languish v Tasigurovi.


Samozřejmě, že v late-game se jedná takřka o mrtvou kartu, ale když se s Monoredem dostanete do late-game, tak je na tom podobně větší část decku…





Všiml jsem si, že hodně hráčů zkouší decky se Starfield of Nyx, ale s Langushem na formátu mi Opalescence moc dobrá nepřijde… Osobně bych se proto držel GB verze – Thoughtseizou a Downfallem nic nezkazíte...

Ideálně spolupracuje s Collected Company, což je třeba zohlednit i na modernu a podle mě je dobře hratelný i na legacy, kde k němu máme Wirewood Symbiota. Vedle Hoofa půjde o dobrý plán B a díky Zenithům bude stačit jenom jeden kus, takže se nijak výrazně nenaruší konzistence draw.
3. Honorable Mentions
V Magic Origins, jako ostatně i v kterékoli jiné edici, je plno zajímavých karet, které se ale s velkou pravděpodobností v žádném tier decku neprosadí. Pojďme se podívat na některé z nich.




Archangel of Tithes – bílá je jediná barva, u které se nikdy nevyskytl žádný úspěšný devotion build. Devotion tři na zajímavém těle není úplně zlé, ale problém je, že tam kde mají ostatní barvy silné finišery, má bílá špatného Helioda. Jediná takové bílá lategame karta je samozřejmě Elspeth, která si ale zase vůbec nerozumí s agresivními kusy tipu Kytheon, nebo Knight of the White Orchid.
U Archangela také není jisté, jisté je to spíše agresivní karta, nebo midrange kus. Možná že ideální bude nějaký kompromis, kdy budete hrát pár one-dropů, ale zároveň i kusy jako Archangel a Wingmate Roc.
Consul’s Lieutenant – bílá sice nabízí nepřeberné množství různých 2/1 bytostí za manu, ale na dvoumanovém slotu je to celkem špatné – Anafenza nebo Spirit of the Labyrinth nejsou kusy, ze kterých bych byl nějak nadšený.
Lieutenant sice nepřináší žádnou výhodu, pokud může soupeř efektivně blokovat, ale při goldfishi umí celkem výrazně pomoct, což je důvod, kvůli kterému bych ho vedle „Bílé Orchideje“ zařadil jako druhou dvojmanovku do potenciálního White Weenie.
Kytheon’s Irregulars – pokud bych měl jmenovat nějakou bílou kartu, která by mohla vyloženě profitovat díky Nykthosu, tak by to byli právě „Ireguláři“. Jelikož tu ale na čtyřech manách máme dle mého názoru daleko lepší Ojutai Exemplars, kteří se vůbec nehrají, tak asi sami tušíte, jak to dopadne…
Relic Seeker – tuhle kartu zmiňuji hlavně díky tomu, jak často ji všichni srovnávají se Stoneforge Mysticem. Dle mého názoru je tohle srovnání úplně mimo, Seeker je dost možná i horší než Taj-Nar Swordsmith.
Na standardu k němu není žádný zajímavý equipment. Na modernu sice máme meče, ale v konkurenci dvoudropů jako Thalia, Leonin Arbiter, nebo Serra Avenger, se bude prosazovat velmi těžko. Jediné místo, kde by se Seeker mohl opravdu uplatnit, jsou tak různé monowhite jednokarťáky.




Clash of Wills – Syncopate nebo Condescend by si cestu do nějakého kontrolu určitě našly, ale tady se obávám, že kombinace slabého efektu v late game a přítomnosti scry landů znamená, že kontroly zůstanou u osvědčené kombinace Silumgar’s Scorn a Dissolve. Zájem o Clash by ale mohly mít kontroly bez draků (UB bez bytostí, UW).
Day’s Undoing – „opravený“ Timetwister zaujal mnoho deckbuilderů, avšak fakt, že se upravila pravidla, aby se nedal zneužít se Sphinx’s Tutelagí, zřejmě znamená, že tu máme další kartu z kolonky „zajímavé, leč nehratelné“.
Ze všech možností, jak nový Twister breaknout, mne nejvíce zaujala Affinitka Franka Karstena.
Mizzium Meddler – Willbender ve své době zaskočil nejednoho hráče a podobný power level má i Meddler. Samozřejmě, že Spellskita je z dlouhodobého hlediska daleko lepší, ale s Meddlářem se dá daleko lépe trikovat, takže bych ho vyloženě neodsuzoval. Čtyřka v obraně znamená, že ho nezabije Bolt, což je dobrý začátek…
Na standardu by se mohl hrát v různých variantách Collected Company a třeba i v nějakém midraši, kde by sloužil jako ochrana před removalem pro Elspeth, dragonlordy apod.
Thopter Spy Network – že by se konečně daly hrát na standardu „Nůžky“? Různé artefaktové decky trápilo hlavně nekonzistentní draw a slabá lategame. Tahle karta tak trochu řeší oba problémy, a když k tomu připočteme další support karty jako Artificer’s Epiphany, nebo Whirler Rogue, tak bych se divil, kdyby nevznikl žádný konkurenceschopný deck. A hlavně, komu by se nelíbil Bitterblossom zkombinovaný s Bidentem of Thassa.




Dark Petition – za předpokladu, že nemáte problém s aktivováním Spell Mastery, se jedná o celkem zajímavý tutor. Nemyslím si, že by se měl vejít do legacy stormu, ale v jednokarťácích by se uchytit mohl. Kromě různých reanimací a dvoukaretních komb se mi líbí například interakce s Toxic Delugem.
Demonic Pact – další ze škatulky karet, které vypadají zajímavě, ale jsou spíše zábavné, než kompetitivní. Vyhrát na to, že jste soupeři darovali Demonic Pact je samozřejmě velmi lákavé, ale jinak se jedná o příliš pomalou kartu s nejistým efektem. Raději si zahraju Phyrexian Arenu, nebo Lilianu…
Priest of the Blood Rite – zajímavá karta, za předpokladu, že si ho umíte nějak sami zabít, nebo zrecyklovat. Obě varianty by neměly být žádným problémem pro Abzan. 5/5 démon navíc přežije Languish a blokuje Siege Rhina. Úplně nejhezčí synergii má pak Priest s Whipem of Erebos.
Tainted Remedy – zajímavá možnost pro agresivní decky s černou, jak se vypořádat s nepříjemnými kartami jako Siege Rhino, Courser of Kruphix, nebo Dromoka. V sidu by se pár kousků hrát mohlo.




Avaricious Dragon – tenhle drak je fajn, pokud ho máte jako vrchol křivky a máte v decku hodně burnu. Hodně burnu se ovšem příliš nekombí s tím, že kvůli drakovi musíte hrát více zemí. Možná že jeho správné místo je v sidu na grindy matchupy. Každopádně to bude mít v konkurenci Thunderbreak Regenta, Outpost Siege a Chandry zatraceně těžké.
Exquisite Firecraft – Urza’s Rage ve své době určitě zabil nejednoho hráče s Counterspellem na ruce. Na téhle na kartě se mi ovšem nelíbí, že je to sorcery a na rozdíl třeba od Roastu v plno matchupech nedělená nic víc, než je to je prostě průměrný sorcery blesk. A proti deckům s kántrováním to má obvykle červená dobré i bez extra sidovek…
Magmatic Insight – nejsem si úplně jistý, že tuhle kartu chce hrát Monored, ale jako enabler pro Loam by to nemuselo být nejhorší
Pia and Kiran Nalaar – není to sice Siege-Gang, ale na druhou stranu je evasion u thoptér celkem fajn a pokud se hra protáhne, můžete po soupeři hodit pár Springleaf Drumů, nebo Ornithopter. Celkem zajímavou synergii mají Nalaarovi (mám zvláštní nutkání říkat téhle kartě Manželé) i s Hangarback Walkerem. Pokud se na standardu budou hrát artefakty, neměly by v nich Manželé ani Walker chybět.




Evolutionary Leap – zajímavá build-around karta, u které však opět hrozí, že výsledek bude spíše zábavný, než kompetitivní. Na standardu se k ní hodí kusy jako Satyr Wayfinder, Deathmist Raptor, Elvish Visionary a také samozřejmě i nová Liliana. Díky Commune with Nature by se mohla hrát spolu s Whipem of Erebos, což by už mohlo být celkem competitive záležitost.
Teoreticky by se Leap dal hrát i na modernu s bytostmi jako Voice of Resurgence, Kitchen Finks, nebo hrobolezci typu Vengevine, Gravecrawler, nebo Bloodghast. Nejsem si ale jistý, že to je lepší volba, než Collected Company. Fakt, že nikdy nevíte, co dostanete, je na modernu dost velká nevýhoda…
Gather the Pack – další levná možnost, jak si rychle naplnit hrob a v late game zároveň pomůže najít value bytosti typu Sidisi, nebo Den Protector. Taky se vám zdá, že skoro každá zajímavá zelená karta je jako dělaná pro Deathmist Raptora a Whip of Erebos?!
Managorger Hydra – Quirion Dryada i Taurean Mauler byly svého času běžně hrané karty na standardu a Hydra má mnohem větší potenciál, než tyhle dvě karty. Hydra přímo vybízí k postavení nějakého zeleného aggra s posilováním typu Aspect of Hydra, Become Immense, nebo Temur Battlerage. Díky kartám jako Den Protector, nebo Avatar of the Resolute máme zároveň dostatek bytostí s evasionem.
Woodland Bellower – na standardu ho asi neuvidíme, ale je to skvělý kus do jednokarťáku, kde hledá třeba Witnessku, Relikviáře, Fauna Shamana, Scavenging Oozu… Nejlepší bude v decích, které jsou schopny vícekrát za hru využít jeho ETB trigger. Ukázkový případ je Roon of the Hidden Realm. Je ale možné, že ho budou hrát i monogreen decky jako value bytost – například Yisan, nebo Omnath.

Pyromancer’s Goggles – další karta, která vybízí k originálním kreacím. Pěkně se kombí se draw spelly typu Magmatic Insight a Tormenting Voice, ale koneckonců ani s takovým Anger of the Gods to není nejhorší. Možná, že se dočkáme nějakého UR Counter-Burnu.
4. Top10 edice
Na úplný závěr nesmí chybět přehled mých největších favoritů. Tentokrát musím přiznat, že v edici se mi doopravy líbí jenom osm karet a že osobně nejsem velkým příznivcem Jace, ale je mi jasné, že modrá je dobrá, takže je dost pravděpodobné, že se bude jednat o nejhranější kartu edice.
10. Vryn Wingmare
10. Vryn Wingmare
9. Harbinger of the Tides
8. Painlandy
7. Evolutionary Leap
6. Goblin Piledriver
5. Shaman of the Pack
4. Liliana, Heretical Healer
3. Jace, Vryn’s Prodigy
2. Nissa, Vastwood Seer
1. Languish
A to je pro tentokrát vše, užívejte si hraní s novými kartami a hlavně - mějte se mnou trpělivost :)
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.