Standard
Standard Rankings
Nejdůležitější karty, o které jsme přišli během rotace
Honorable mention: Eldrazi - Eldrazi nikdy nepatřili mezi tier1 strategii, ačkoli Eldrazi Displacer se svého času hrál s Collected Company díky interakci s Reflector Magem. Zmiňuji je hlavně díky tomu, že bezbarvá mana velmi byl zajímavý a atypický koncept, který výrazně ovlivnil deckbuilding.
10. Midrange planeswalkeři (Liliana, Nahiri, Nissa, Tamiyo, Ob Nixilis, Sorin) - když jste v posledních měsících chtěli hrát midrange/goodstuff deck, měli jste na výběr z velmi širokého množství kvalitních planeswalkerů, od třímanové Liliany až po šestimanového Sorina s Chandrou.
Po rotaci nastává pro midrange decky docela velká změna, jelikož kromě Chandry nám nezůstalo mnoho dalších dobrých planeswalkerů.
9. Thraben Inspector - ve spoileru ho asi většina z nás poprvé přehlédla, ale jak šel čas, tak se stal nedílnou součástí mnoha decků. Ve Vehiclech spolehlivě enabloval Toolcraft Exemplara a Spire of Industry, v aggro decích to byla karetní výhoda a v ramě dobrý play pro vyplnění křivky. Všechny tyhle decky ho budou velmi postrádat.
8. Zombies - jeden z nejpopulárnějších tribalů v historii magicu byl na standardu poprvé hratelný od dob Geralf's Messengera a Gravecrawlera. S rotací ale přichází o klíčové kusy v podobě Cryptbreakera a Relentless Dead. Milovníci tribal aggro decků se tak budou muset pohlédnout po něčem novém.
7. Creature lands - ztráta všech třech dual-land cyklů je velmi znatelná, ale speciálně musím zmínit cyklus oživovaček, které byly v "enemy" barvách. Ačkoli se to na první pohled nezdá, tak cykly nepřátelských duálů jsou poměrně vzácnou záležitostí. Na standardu v současnosti nemají adekvátní náhradu, což může de facto znamenat konec pro decky jako GB Aggro a Mardu Vehicly.
6. Tireless Tracker - nepamatuji se, kdy naposledy měla zelená k dispozici takhle vynikající midrange bytost, která s probíhající hrou poskytovala stále více a více karetní výhody. Je velmi nepravděpodobné, že Trackera něco dokáže po rotaci nahradit a zelená tak ztratí výsadní postavení coby barva s nejlepšími midrange kartami.
5. Traverse the Ulvenwald - je poměrně vzácnou událostí, když na standardu vyjde tutor, kolem kterého se dá stavět celý deck. Když ale taková situace nastane, tak jde většinou o jeden z nejlepších decků na formátu, což určitě platilo o BG Deliriu. Bude asi nějaký ten pátek trvat, než se zase dočkáme podobné karty.
4. Ulamog, the Ceaseless Hunger - ačkoli je zelená rampa na stnadardu relativně obyčejný archetyp, málokdy se stane, že by její payoff karta byla pro většinu soupeřů natolik devastující, jako byl Ulamog. Nemožnost interakce v kombatu, protekce proti většině removalu a okamžitý vliv na hru byly ability, jejichž kombinace dělala z Ulamoga neuvěřitelně efektního finishera. Zároveň to byl jeden z důvodů, proč se za celý rok téměř nevyskytovaly klasické midrange. Bylo fajn získávat pomalou karetní výhodu pomocí planeswlakerů, ale když měl soupeř kartu, která se naráz zbavila dvou a ještě k tomu na ni nefungoval váš removal, tak to prostě nešlo.
3. Archangel Avacyn - žádná jiná bytost na standardu vás nenutila tak pečlivě zvažovat každou kartu, kterou zahrajete. Pokud hrál soupeř bílou a měl k dispozici pět man, nikdy jste si nemohli být jistí správností vašich rozhodnutí. Má opravdu soupeř Avacyn, nebo blafuje? Není nic horšího, než když exertujete Glorybringera a soupeř v reakci zahraje Avacyn... Nemluvě o tom, když ji zkombinujete v souboji creature decků s kartami jako Selfless Spirit a Walking Ballista. Neviděl jsem moc her, kde by někdo zvítězil poté, co jeho soupeř transformoval Avacyn.
2. Grasp of Darkness - za ty dva roky jsme si zvykli, že je Grasp of Darkness pravidelnou součástí standardu. Pravda ale je, že šlo o vcelku výjimečný a velmi efektivní removal spell, který těžko jenom tak něco nahradí. Tohle je znásobeno zkutečností, že Hazoret je po rotaci jednou z nejlepších bytostí na standardu a aktuálně na něj není dobrá odpověď levnější čtyřech man.
1. Gideon, Ally of Zendikar - kdybych si měl vybavit všechny hry, kdy jsem prohrál na Gideona zahraného ve čtvrtém kole, tak by to bylo asi docela na dlouho. Gideon je planeswalker s podobným power levelem, který jsme mohli vidět třeba u Liliany of the Veil, nebo Jace, the Mind Sculptor.
Naprosto unikátní ale je, že narozdíl od Liliany a Jace máme v podstatě pouze jedno kolo na zahrání dobré odpovědi, jinak se na boardu dostáváme do téměř neřešitelné situace. Gideon také umí sám sebe velmi dobře bránit a nestojí ho to žádné loyality countery, což je velmi silný efekt.
V poslední řadě je také velké plus v tom, že je to velmi flexibilní karta. Je to dobrý play do křivky v aggru, ale zároveň umí v late gamu velmi dobře bránit a skvěle se hodí i do kontrolu jakožto alternativní winkondice po sidu. Decky jako UW Approach často těžily z toho, že jste proti nim odsidovali removal a Gideon ve čtvrtém kole mohl nepříjemně překvapit nejednoho soupeře.
TOP10 podceňovaných karet z Ixalanu
10. Merfolci - dva nejlepší tribaly na constructed v Ixalanu jsou bez diskuze dinosauři a vampýři, nicméně zajímavý potenciál skrývají i merfolci. Ty sice nemají karty s tak silným power levelem, jako je to třeba u dinosaurů, ale nabízejí zajímavé synergie. Kumano's Speaker, ehm... Kumena's Speaker a dvoudropy jako Merfolk Branchwalker a River Sneak jsou dobří enableři pro klasický tempo deck. Vineshaper Mystic a River Heralds’ Boon pak mohou být více, než jenom výborné limited karty. Přijde mi, že Merfolci jsou jeden one-drop od toho, aby byli na standardu konkurenceschopní.
9. Vicious Conquistador - teď nebude řeč o vampýrech, ale spíše všeobecně o černých aggro bytostech. Jde totiž poměrně lehce přehlédnout, že na standardu je hned trojice černých jednomanovek, které mohou ve druhém kole útočit "za dva". V kombinaci s kartami jako Screapheap Scrounger, Glint-Sleeve Siphoner a Ruin Raider to dává prostor docela zajímavému hyper-agresivními decku, který bude zároveň mít solidní karetní výhodu.
8. Favorable Winds - dvoumanový posilovací efekt není na standardu úplně běžná záležitost. Nabízí se skoro samo ho zkombinovat s kartami, které vyrábějí létající Thopter tokeny a s levnými disruptivními kartami jako Siren Stormtamer a Kitesail Freebooter. Podobně jako u Merfolkům tomuhle archetypu k dokonalosti ještě pár karet chybí, ale rozhodně bych s Favorable Winds do budoucna počítal.
7. Seeker's Squire - tohle by mohl být nový Thraben Inspector. Sice ho nebudeme automaticky dávat do každého decku, kde je černá a více bytostí, ale ve správném decku by mohl plnit stejnou úlohu, jako měl Inspector ve Vehiclech. Ideálně to bude deck, který potřebuje v prvních kolech něčím vyplnit křivku a bude se do určité míry spoléhat na hřbitov. Pěkné příklady karet, se kterými dobře spolupracuje jsou Search for Azcanta, nebo God-Pharaoh's Gift.
6. Gishath, Sun’s Avatar - možná nová hlavní payoff karta pro rampu, která by mohla těžit z toho, že většina decků nebude připravená na to, aby se okamžitě zbavila takhle velké bytosti. Jeho kombat rozměry by měly skoro vždy znamenat, že bude největší bytost na stole a jakomile si zaútočí a vy nebudete mít po ruce odpověď (například vrata ve vašem kole), tak hra pravděpodobně okamžitě skončí.
5. Savage Stomp - fight mechanika na constructed obykle příliš nezáří, ale Savage Stomp může být výjimkou, kvůli zajímavému okénku v metagame. Dva hlavní removal spelly jsou aktuálně na standardu Abrade a Fatal Push. S oběma je celkem těžké v reakci podstřelit velkého dinosaura. A hlavně, kombiance plusového kántru a enrage triggeru je tak dobrá value, že Savage Stomp může být přesně ta karta, díky které budou dinsauři konkurenceschopní.
4. Deeproot Champion - v roce 2017 už asi Quirion Dryad nikoho neohromí. Musíme asi ale uvědomit, že na formátu máme Winding Constrictora, se kterým je to celkem úderné kombo. Na jeho ochranu můžeme použít Spell Pierce a Blossoming Defense a prowess budou snadno enablovat karty jako Opt, Chart a Course, nebo Strategic Planning.
Další možnost, jak Championa využít je také s burn spelly a kartami jako Riddleform či Enigma Drake. Výhoda je, že obě barevné kombinace mají k dispozici dvojici fastlandů.
3. Deathgorge Scavenger - tohle může být jeden ze skrytých pokladů edice, dobrá karta proti Ramunap Redu, hatekarta proti Scarab Godovi a relevantní creature type, to všechno jsou velké plusy.
2. Dowsing Dagger - celý cyklus transformačních artefaktů vypadá zajímavě, avšak na constructed působí příliš pomalým a neohrabaným dojmem. Výjimkou ovšem může být Dagger, který vypadá docela dobře v kombinaci s evasion bytostmi. S kartami jako Siren Stormtamer a Kitesail Freebooter můžete nevýhodu Daggeru zcela ignorovat a to samé kolo Dagger vyložit a transformovat, a mít k tomu dispozici manu třeba pro Lookout's Dispersal. Stejně tak se extra mana může později hodit pro karty jako Scarab God, nebo Hostage Taker. A když už jsme u toho:
1. Hostage Taker - Hostage Taker má potenciál k tomu, aby z něj byla jedna z nejflexibilnějších a nejhranějších karet na formátu. Velké plus je, že je to jedna z mála karet, která se umí zbavit Hazoret a zároveň vás nenutí k tomu, abyste kvůli ni hráli nějaké extra hate karty.
Kromě toho je samozřejmě skvělý v libovolných midrange matchupech, kde bude v lategame tvořit ukázkovou výhodu dva za jedna. Zajímavé využití může mít proti kontrolu, kdy si s ním můžete schovávat vlastní karty, což je dobrá protekce proti hromadnému ničení, nebo i skvělá value s kartami jako Rogue Refiner či Verdurous Gearhulk.
Nezbývá než se připravit na to, že až ho budou hrát všichni, tak budou vznikat dost divoké situace, kdy si budete navzájem exilovat a hrát ty samé Hostage Takery stále dokola...
TOP10 zajímavých karet, které se na Standardu nikdy neprosadily
10. Innistrad vampýři - když bylo oznámeno, že se v Shadows over Innistrad objeví vampýři, tak z toho bylo plno hráčů nadšených. Kusy jako Asylum Visitor, Olivia, Mobilized for War, nebo Bloodhall Priest vypadaly velmi zajímavě, ale jednotlivé synergie madness karet se jenom těžko mohly měřit s kartami jako Gideon, Heart of Kiran, Avacyn, Aetherworks Marvel, apod. Malou útechou může být, že ke konci svého dvojkového cyklu se prosadil alespoň Falkenrath Gorger v Ramunap Redu.
9. Cryptolith Rite - Earthcraft je jedna z nejlepších zelených kombokaret, co kdy byla vydaná. Rity jsou samozřejmě o mnoho slabší, ale udělat si ze všech bytostí Birds of Pradise, to je celkem silný efekt, který se dá využít mnoha způsoby.
Proč se tedy Cryptolith Rite neprosadily? Inu z podobného důvodu jako vampýři. Hrát plno malých bytostí, které se postupem času pomalu množí díky kusům jako Duskwatch Recruiter, nebo Tireless Tracker, prostě nebylo v tak nehostinném prostředí konkurenceschopné. Daleko lepší, než se složitě namáhat s built-around kartami bylo hrát Gearhulky, Gideony, Vehicly, apod... Věřím, že v aktuálním standardu by se podobná strategie prosadila daleko lépe.
8. Noose Constrictor - karta, která byla mnohými opěvována jakožto nový Wild Mongrel. Měl to být dobrý enabler pro madness karty, které se ale příliš neprosadily. Druhou šanci měl dostat s Amonkhetem, kde byly kusy jako Drake Haven, Archfiend of Ifnir, nebo Honored Hydra. Ani to ho ale nevzkřísilo, takže jeho jediným úspěchem zůstává pár chvil, kdy se hrál jakožto discard enabler, který obcházel damage z Fevered Visions.
7. Weaver of Lightning - skvělá bytost proti creature deckům, která se dokonce jeden čas, kdy bylo na formátu hodně Mausoleum Wandererů a Selfless Spiritů začala objevovat v sideboardech. Bohužel, byla opravdu špatná proti Heart of Kiran, což ji úplně vytlačilo z formátu. Za jiných okolností by přitom proti deckům jako Ramunap Red a Monoblack Zombies byla hodně fajn.
6. Kozilek, the Great Distortion - karta s velmi silnou abilitou, která se ale těžko mohla měřit s Ulamogem. Rampa totiž na standardu nebyla tolik o karetní výhodě, jako spíše o odpovědích na soupeřovy hrozby, v čemž byl mnohem lepší Ulamog. A potřeba bezbarvých zdrojů mu také příliš nepomohla.
Jeden by řekl, že se Kozilek musel hrát alespoň s Aetherworks Marvelem, jakožto sidovka proti kontrolu. To sice vypadá dobře, ale tenhle souboj pro změnu prohrál s World Breakerem, který byl proti kontrolu skvělý, jelikož představoval dlouhodobý problém a navíc útočil na manabase, ve které byly často oživovací země a také znepříjemňoval hraní manově náročných karet jako Torrential Gearhulk a Approach of the Second Sun.
5. Gisela, the Broken Blade - menší kamarád Baneslayer Angela se v podstatě vůbec neprosadil, ačkoli proti aggrům vypadá docela dobře. Nejdříve ho držel na uzdě Spell Queller s Reflector Magem a poté se hrálo příliš removalu jako Harnesses Lighting a Abrade.
Daleko lepší čtyřdrop byl Kalitas, kterého jste mohli zahrát v pozdější fázi s extra removalem na ruce, díky čemu jste získali alespoň nějakou value, pokud vám ho soupeř hned zabil. U Gisely taková možnost nebyla.
4. Quarantine Field - Field se trochu paradoxně hrál více ve svém prvním roce na standardu, kdy byl ještě legální Dromoka's Command. Po rotaci se po něm ale slehla zem, ačkoli enchantment hate na formátu v podstatě neexistoval. Proč se Field nehrál, je pro mě záhadou, vždyť například do midrange sideboard plánu Mardu Vehiclů zapadal zcela ideálně.
3. Thalia, Heretic Cathar - skvělá agresivní bytost, která excelovala v soubojích creature decků. Pravda ale je, že se klasické bílé "weenie" decky během posledního roku takřka nehrály a po banu Reflector Mage se přestal hrát UW Flash, což byl poslední deck, ve kterém jsme Thalia mohli vidět.
Okrajově se objevovala ve Vehiclech, kde ale musela soupeřit s třidropy, které měly lepší synergie se zbytkem decku (Pia Nalaar, Depala). Thalia spolu s Lieutantem představují nenaplněný potenciál White Weenie na standardu za poslední rok.
2. Eldritch Evolution - zajímavá toolbox/kombo karta, které nejvíce ublížila existence Spell Quellera, jenž se jí vyloženě vysmíval. Hlavní nevýhoda byla ale bezesporu přítomnost Traverse the Ulvenwald, což byla mnohem flexibilnější karta podobného ražení.
Druhé mínus byla neexistence konkurenceschopných creature komb. Největší šanci měly komba s Eldrazi Displacerem, ale ty de facto ztratily šťávu po banu Reflector Mage.
1. Goblin Dark-Dwellers - Dweleři měli skvěle našlápnuto před rotací, kde jsme k nim měli karty jako Siege Rhino, Crackling Doom, nebo Read the Bones. Zejména ztráta Read the Bones pro ně byla velkým mínusem, jelikož to oslabilo černou coby hlavní midrange barvu. Tou se stala zelená a hlavní karetní výhodou se staly karty jako Tireless Tracker a Ishkanah. Když si k tomu přičteme skvělé pětimanovky jako Avacyn a Glorybringer, tak není divu, že se Dwelleři neprosadili, ačkoli se jedná o skvělou midrange kartu.
TOP10 karet z Ixalanu pro casual Commander
10. Ruin Raider - dobrá karetní výhoda pro agresivně laděné černé decky. Nevýhoda "Confidantů" se výrazně snižuje, když se hraje na třicet, nebo dokonce čtyřicet žitvotů.
9. Spell Swindle - nemám rád hraní kántrspellů v jinak přátelském prostředí, ale když je k tomu přidaná nějaká value, tak prostě nejde odolat. A tohle je v podstatě Mana Drain, který vás nenutí všechnu manu spotřebovat hned v dalším kole.
8. Carnage Tyrant - v commanderu je opravdu z čeho vybírat, co se velkých zelených bytostí týče a Tyrant zdaleka nedosahuje kvalit Primeval Titana, nebo Sylvan Primordiala. Hexproof je ale sakra dobrá abilita, která se dá lehce využít s nejrůznějšímí equipmenty či aurami, což dost zvyšuje Tyrantovu hodnotu.
7. Shapers' Sanctuary - noční můra pro všechny kontroly. Na rozdíl od karet jako Fecundity či Heartwood Storyteller nemá symetrický efekt, což je do multiplayeru ideální.
6. Primal Amulet - pro změnu skvělá karta pro kontroly - dobrý enabler a zároveň finisher v jedné kartě. Není nad to, si zkopírovat "X-ovky" typu Sphinx's Revelation, nebo Villainous Wealth.
5. Vanquisher’s Banner - u casual hráčů jsou tribal decky velmi oblíbené a tohle je jedna z nejlepších a nejuniverzálnějších tribal karet. Navíc je ideálně načasovaná, protože většina hráčů aktuálně vylepšuje své decky z commanderu 2017.
4. Thaumatic Compass - karty připomínající efekty jiných, silných a drahých karet jsou mezi hráči velmi oblíbené. Nedovedu si přestavit, že bych si do každého decku se zelenou kupoval Primeval Titana a do každého kontrolu Maze of Ith, ale bez problémů si koupím deset Thaumatic Compassů. Skvělá budget náhrada za velmi silný efekt v podobě Maze of Ith.
3. Hostage Taker - o Hostage takerovi v EDH v podstatě platí to samé, co jsem o něm napsal na standardu, ale bude tu ještě o něco lepší, protože hry jsou obvykle mnohem pomalejší, takže se hodí každá extra value, ale hlavně je tu mnohem více dobrých artefaktů. Už se těším, až budu krást equipmenty jako Skullclamp, Sword of Fire and Ice, apod.
2. Growing Rites of Itlimoc - když už byla řeč o budget náhradách za silné, ale drahé kusy... Geae's Cradle je sakra dobrá karta, která poskytuje obrovskou tempo výhodu a v podstatě neexistuje zelený deck, ve kterém by neexcelovala. Její cena ale aktuálně přesahuje 5 000 Kč.
Rity jsou nejenom dobrá náhrada, ale v některých situacích budou dokonce i lepší. Když něco zahraje vrata, tak určitě oceníte extra cantrip, i když za něj budete muset zapaltit tři many. Navíc u ní odpadá klasický problém, kdy po vratech nemáte manu na šestidrop, který by vám určitě vyhrál hru, jenom kdyby Cradla dávala bez bytosti na stole alespoň jednu zatracenou manu...
1. Search for Azcanta - commander je hlavně o získávání co největší value z každé karty, kterou zahrajete. A málokterá karta vám v průběhu celé hry poskytne takovou value, jako Search for Azcanta. Karetní selekce do úvodních kol, manarapma pro kontrol a winkondice v lategamu. V commanderu navíc často využijete i možnost kontinálního selfnillu, například se kartami jako Meren, nebo Sidisi. Jak často s oblibou říkám, není důležité zabít soupeře, ale získat extra value!
TOP10 karet, které byste si měli pořídit po rotaci, pokud je ještě nemáte
10. Painful Truths (7Kč) - skvělá karetní výhoda, se kterou se čas od času setkáváme i na formátech jako modern, legacy, nebo dokonce vintage. Sedm korun mi proto přijde jako opravdu dobrá cena.
9. Ob Nixilis Reignited (59Kč) - ničí bytosti, líže karty a jeho emblém je pro soupeře smrtící. Skvělá casual karta, která dlouho nezůstane k mání za takhle přátelskou cenu.
8. Traverse the Ulvenwald (49Kč) - jednomanový tutor, který se občas hraje na modernu a legacy, to bude vždycky dobrá investice.
7. Thalia´s Lieutenant (29Kč) - v posledních měsících začínají dosahovat na modernu dobrých úspěchů humani a Lieutant je v nich jednou z nejlepších karet. A třicet korun je rozhodně dobrá cena za kartu, která tvoří kostru modernového decku.
6. Kozilek, the Great Distortion & World Breaker (89 & 79Kč) - eldrazi titáni jsou skvělí pro casual hraní a World Breaker se navíc hraje i v modernovém Tronu. Zejména 89Kč za Kozilka je hodně dobrá cena.
5. Cryptbreaker (39Kč) - už jsem tu hovořil o tom, že jsou zombie velmi populární mezi casual hráči. Cryptbreaker přidstavuje výbornou karetní výhodu pro jinak ryze agresivní archetyp, což je velmi vzácný a silný efekt. Proto do budoucna očekávám vzestup ceny.
4. Battle landy & oživovací země (49Kč) - velmi dobrá manová fixace do jednokarťáků a navíc mají i potenciál na modern. Padesát korun za takhle dobré duály je podle mě směšná cena.
3. Nahiri, the Harbinger (239Kč) - všetranný planeswalker, který přináší karetní selekci barvám, které jí jinak mají pomálu, ale hlavně nedílná část modernu v kombu s Emrakul. Stejně jako u jiných "jednorázových" planeswalkerů se u ni reprintu jenom tak nedočkáme, tak bych jí bral, dokud má příznivou cenu.
2. Eldrazi Displacer (69Kč) - skvělá value bytost do commandera, ale hlavně nedílná součást eldrazi decků zejména na modernu a vintage. Díky specifické abilitě s bezbarvou manou bude hodně složité ho někde reprintnout, takže očkávám pozvolný vzestup ceny.
1. Gideon, Ally of Zendikar (249Kč) - jeden z nejlepších planeswalkerů všech dob, který je hratelný prakticky na libovolném formátu a v libovolném decku s bílou. Na jednu stranu jsem ho za celou dobu, kdy byl na standardu, nenáviděl, ale na druhou stranu jsem teď rád, že si ho můžu levně pořídit.
TOP10 karet z Kaladesh a Amonkhet bloku, které se zlepší po rotaci
10. Endless Sands - podle mě velmi podceňovaná utility země, kterou užijete zejména proti kontrolům. Schovat si dvě-tři bytosti a poté ve vhodný okamžik všechno poslat do hry, to je pro kontrol dost velký problém. Dejte si ale pozor na Disallow, které vám tento jinak dobrý plán může dost výrazně zkazit.
Endless Sands samozřejmě budou nejlepší v decku, který umí deserty využít i jinak, například s Hour of Promise, nebo Sand Stranglerem.
9. Depala, Pilot Exemplar - původně jedna z hlavních payoff karet pro vehicly, která se ale postupem času z decku vytratila. Díky horší manabase je ale pravděpodobné, že se opět bude hrát deck hlavně v RW barvách, kde by Depala měla tvořit základ spolu s Veteran Motoristou.
8. Skywhaler's Shot - na standardu v současné chvíli není příliš dobrých způsobů, jak se zbavit velkých bytostí, a obzvláště kontroly jako UW Approach se budou poohlížet po extra levné interakci, když ijm odrotovaly karty typu Immolating Glare a Blessed Aliance. A tenhle problém by mohl vyřešit právě Skywhaler's Shot.
7. Essence Extraction - zejména v prvních pár týdnech standardu očekávám, že prim budou hrát agresivní decky s bytostmi jako Eathshaker Khenra, Ahn-Crop Crasher, Longtusk Cub, nebo Winding Constrictor. A proti všem takovým bytostem je velmi dobrá Essence Extraction.
6. Die Young & Battle at the Bridge - bez Graspu of Darkness budeme muset hledat nové způsoby, jak se vypořádat s Hazoret. Na scénu by se tak mohly dostat i tyhle dvě karty. Zejména Die Young má šanci se prosadit, jelikož energy decky s černou jsou na tom, co se removalu týče, celkem špatně.
5. Aether Meltdown, Farm//Market - Shywhaler's Shot je dobrá proti velkým finisherům, ale zápasy proti aggrům budou hlavně o prvních několika kolech, ve kterých by kontroly mohly byužít i tyto dva zapomenuté removaly
4. Herald of Anguish - improvise je zajímavá mechanika, která se ale na constructed zatím neprosadila. Druhou šanci má nyní díky treasure tokenům. Nejlepší payoff pro hraní s artefakty je stále Herald of Anguish, který se také zlepší díky tomu, že je na něj krátký Fatal Push i Abrade. Rychlý démon tak pro improvise decky může být v následujících týdnech snadná cesta k vítězství.
3. Regal Caracal - zřejmě nejlepší sidovka proti Ramunap Redu na celém formátu, přináší výhodu dva za jedna, je skvělá do bloku a hlavně ji většinou zahrajete v situaci, kdy už soupeř nebude mít příliš karet na stole, takže bude mít jenom minimum času na to, aby na ni našel odpověď.
2. Blossoming Defense - další skvělá karta proti Monoredu. Nejde jenom o to, že je to velmi účinná odpověď proti burn spellům, ale hlavně jde o skvělý způsob, jak v kombatu naprosto zesměšnit Ahn-Crop Crashera s Glorybringerem. Očekvám, že decky s Winding Constrictorem začnou hrát Defense v mainu a klidně i ve větším počtu.
1. Gideon of the Trials - po rotaci nemáme mnoho hratelných planeswalkerů za čtyři a méně man - vlastně je to jenom Gideon a Chandra (se vší úctou k Nisse). Gideon of the Trials byl už při jeho vydání označován za jednu z nejlepších karet edice, avšak až doposud byl zastíněn svým větším bráchou (Ally of Zendikar).
Teď bude mít konečně volné pole působnosti a očekávám, že toho pořádně využije. Bude ideální do Vehiclů s Heart of Kiran, jakožto obranná karta a zároveň alternativní winkondice pro kontrol, ale i klidně i do midrange jakožto dobrá goodstuff karta, která se umí obstojně vypořádat s některými problémovými kartami, jako Hazoret, Rhonas, nebo s libovolnými vehicly.
TOP10 nejvíce přeceňovaných karet z Ixalanu
10. Regisaur Alpha - Regisaur vypadá jako ideální karta do dinosauřího decku, ale pravdou je, že na místě pětidropů máme Glorybringera a Verdurous Gearhulka, což jsou lepší karty. Pokud tak vyloženě nestavíte na kartách jako Savage Stomp či Drover of the Mighty, tak byste měli pečlivě zvážit, jaké pětimanovce dáte přednost.
9. Walk the Plank - tohle v žádném případě není adekvátní náhrada za Grasp of Darkness. Walk the Plank je hodně špatný do kontrolu, kde bych raději hrál všestranější Vraska's Contempt, ale ani do agresivních decků to není nic extra a je dost možné, že přednost dostane Die Young, jelikož s ním můžete zabít Hazoret.
8. Settle the Wreckage - zajímavá karta pro kontrolní decky, ale extra země pro soupeře se lehce mohou obrátit proti vám. Poměrně často se budete setkávat s kartami jako Walking Ballista a Scarab God, které jsou tím lepší, čím více má soupeř many. Rizikové je to také proti deckům jako RUG Energy, které díky extra maně mohou v tom samém kole zahrát bytost a nechat si na Negate či Spell Pierce.
7. Ruin Raider - bez pochyby skvělá karetní výhoda pro aggro decky s černou, ale díky deckům jako Ramunap Red a RUG Energy nevypadá jako příliš lákavě.
6. Captain Lannery Storm - opravdu nevím, jak tuhle kartu může někdo srovnávat s Goblin Rabblemasterem. Rabblemaster byl skvělý v tom, že mohl sám zabít soupeře během několika kol. Captain Lannery je v podstatě tuctová 3/2 bytost s hastem, která je ještě k tomu legendární. Podle mě tady není vůbec o co stát...
5. Growing Rites of Itlimoc - pro casual hráče skvělá karta, ale jinak pochybuji, že se někde uchytí. Navzdory tomu, jak dobrá karta je Gaea's Cradle, si myslím, že třimanový cantrip je v dnešní době nehratelná záležitost.
4. Ashes of the Abhorrent - karta, která se tváří jako dobrý graveyard hate, ale ve skutečnosti je úplně k ničemu. Když už si odmyslíme eternal formáty, kde jsou poměrně běžně rozšířenými záležitostmi Dredge a Reanimace, tak by jeden řekl, že takhle karta musela být designovaná alespoň jako dobrý graveyard hate na standard. WRRRRRRONG! Dvě hlavní karty na standardu pracující se hřbitovem jsou The Scarab God a God-Pharaoh's Gift a ani proti jedné z nich Ashes nefungují.
3. Legion's Landing - 1/1 lifelinker za manu, který je ještě k tomu z nějakého důvodu legendární, to prostě není standard playable kus. Transformovaná karta sice trochu připomíná Westvale Abbey, ale to byl zcela jiný případ, protože se umělo samo enablovat a poté rozhodlo hru. Tady za tu námahu pouze dostanete možnost za dalších X man vyprodokuvat další úžasný 1/1 lifelink token. To není dobré dokonce ani proti Ramunap Redu...
2. Jace, Cunning Castaway - tak nějak jsme si zvykli, že planeswalker za tři many je záruka kvality, navíc když jde o Jace. Tady jsme se ale šeredně spletli. Jace nám dává na výběr ze dvou úžasných efektů - Gray Orge s nevýhodou, nebo horší Catalog. Ani jedna z těchto abilit není zrovna oslnivá, tak by si jeden řekl, že alespoň ultimátka musí být něco extra, ale ouha, pouze nám dává možnost použít oba špatné módy dvkarát. Kdybych chtěl hrát Gray Ogra, tak už opravdu raději sáhnu po Captain Lannery Storm.
1. Carnage Tyrant - bez pochyby skvělá karta proti kontrolu, ale rozhodně to není kus, který chcete mít v decku, když budete hrát proti Ramunap Redu, nebo RUG Energy. Pamatujete na Gaea's Revenge? To byla také karta, která teoreticky uměla zničit kontrol, ale nikdy jsem ji neviděl hrát ve větším množstí, než jako one-of v sidu. A podobně na mě zatím působí i Tyrant.
To byl pro dnešek poslední žebříček. Příště se můžete těšit na Flash News v klasické podobě. Do té doby se mějte fajn a užívejte si hraní s novými decky a kartami.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.