Standard
Soutěžní článek: Rozbor mono red midrange na standard
Zdravím všechny čtenáře a čtenářky CMUSu a zároveň vás vítám u mého dalšího článku, tentokráte soutěžního rozboru balíčku. Jedná se o agresivní červený balíček na standard, který hraji na magic online, díky jeho rychlosti zabít soupeře do 10 minut a jelikož jsem člověk, který na onlinu hraje 3 tunaje najednou, tak bych asi těžko mohl hrát ub control ;). Ale zpět k balíčku.
Mono red je v magicu odjakživa, buď jako burn variace, které jsou častější na modernu a legacy tak i boss slight na standartu. Já se vám ale budu snažit představit monored MIDRANGE vlastní konstrukce, který je schopen hrát velice rychlou hru, ale na druhou stranu není all in a dokáže obehrávat hromadné ničení velice dobře na rozdíl od hyper agresivních mono redů. Mono red se hrál i před vydáním fate reforged právě v hyper agresivní verzi, ale s příchodem FR přišla na formát karta všemi milovaná i nenáviděná. Outpost Siege! Neváhal jsem ani minutu a začal stavět monored okolo této karty. Tohle je má nynější verze, kterou hraji na magic online, jednotlivé karty rozeberu níže.
Maindeck:
Mono Red | Matej Maly |
Main Deck | Sideboard |
4 Firedrinker Satyr 4 Foundry Street Denizen 4 Monastery Swiftspear 4 Wild Slash 4 Mardu Scout 3 Lightning Strike 4 Goblin Rablemaster 4 Hordeling Outburst 4 Stoke the Flames 3 Outpost Siege 22 Mountain | 3 Sarkhan, the Dragonspeaker 2 Chandra Pyromaster 3 Arc Lightning 2 Hammer of Purphoros 4 Bathe in Dragonfire 1 Outpost Siege |
Teď bych rád něco řekl o jednotlivých kartách. Začněme pěkně po křivce.
Na 1 dropu jsou to nejlepší agresivní bytosti červené barvy na standartu, Firedrineker Satyr, je prostě 2/1 za R s upsidem v lategame a ,,neblokovatelností,, proti Sylvan Cariatid. Denizen, bytost která sama o sobě není moc dobrá, ale s Hordeling Outburst/Rablemastrem pak docela ducá. A jeden z nejlepších 1 drop creatur ever printed, Monastery Swiftspear. ½ Haste za R je dobrý poměr + jeho schopnost prowess nenechá soupeře nikdy v klidu. Dvakrát si rozmyslí, než proti němu pošle na steč Sylvan Caryatid/Soulfire Grandmastera/ Coursera/ etc. Díky prowess se také dokáže vyhnout Drown in Sorrow/Wild Slash. Podle mě je to nejlepší bytost v tomto balíčku a nikdy ho nesiduju ven. Wild Slash, Shock byl vždycky hratelný, takže nevím, proč by tenhle být nemohl. Jeho druhá schopnost na současném formátu nic neumí, ale Dragons of Tarkir jsou před námi, takže může vyjít něco, na co to bude dobré. V decku je hlavně proto, že zabije všechny důležité early dropy jako: Soulfire Grandmaster/Goblin Rablemaster/Seeker of the way/Monastery Mentor/Elvish Mystic/Rakshasa Deathdealer a mnoho dalších. Bohužel nedosáhne na větší bytosti a na control není moc dobrý, takže je to asi nejčastěji odsidovávaná karta v decku.
Lightning Strike, 3 dmg za 1R je dobrý poměr, zabije každý důležitý early drop, ale zase nedosáhne na větší bytosti, takže ho také často odsidovávám. Mardu Scout, výborná potvora, průtokový Hellspark Elementál, protekce proti sorcery removalům, neblokovatelný Sylvan Caryatidou, co víc si přát. Jediný deck na který není dobrý je jakýkoliv deck s tokeny, na který ho odsidovávám.
Goblin Rablemaster, nejagresivnější bytost na formátu, dokáže sama vyhrát hru, dobrý se Stoke the Flames. Není dobrý na ramp balíčky a balíčky s Coursery/Polukránosy…. Hordeling Outburst, 3x 1/1 goblin za 1RR je hodně muziky za málo peněz. Výborné se Stoke the Flames a díky tomu, že balíček hraje hodně bytostí a token makerů, tak dokáže protlačit několik damage i přes soupeřovu obranu. Tuto kartu jsem ještě nikdy neodsidoval.
Stoke the Flames, perfektní blesk, zabije Coursera/Anafenzu….. Výborný s Rablemasterem a hordeling outburst. Odsidovávám na jiné monoredy, jelikož v mirroru jde o to, kdo má víc pečení a ve čtvrtém dám Outpost Siege, takže by Stoke byl prostě za 4 many zabij 1 drop a to není to, co chceme. A konečně poslední karta. Outpost Siege, vlastně důvod, proč tento deck hrát. Neskutečná karetní výhoda, imunní vůči removalům a v neposlední řadě i mód dragons je občas užitečný. Většina her vypadá tak, že vy pokládáte bytosti po křivce, soupeř je removuje a dostává kontinuálně damage, vy ve čtvrtém dáte tohle, s tím, že máte na stole minimálně jednu bytost a soupeř prázdný stůl. Takové hry se většinou neprohrávají J.
Ještě bych se rád vyjádřil k mému sideboardu a pak vám poradím jak sidovat na určité typy balíčků a jaký je náš plán proti nim.
Takže, začněme s ,,Planeswalker package,,
3xSarkhan, the Dragonspeaker. Výborná karta na kontroly a abzan, jelikož je imunní vůči plošnému ničení, Murderous Cutu a Sultai Charm. Proti abzanu má za úkol přijít na prázdný board a zabít coursera, v tu chvíli už jste v karetní výhodě, jelikož soupeř ho musí zabít, jinak Sarkhan zabije jeho.
2xChandra Pyromaster. Skvělá na kontroly, proti kterým plní roli páté a šesté Outpost Siege či soupeře prostě dopeče. Je dobrá i proti mirroru a tokenům.
3xArc Lightning. Skvělé proti mirroru, tokenům a prostě na všechno co hraje Rablemastera.
2xHammer of Purphoros. Skvělá karta na kontroly. Vytváří karetní výhodu a obchází mass removal.
4xBathe in Dragonfire. Skvělá karta na abzan aggro/midrange/gw devotion a všechno co hraje coursera.
1xOutpost Siege. Skvělá na kontroly, vytváří karetní výhodu, peče. Už jsem se o ní rozepsal víše.
A teď k jednotlivím matchupům.
WR- Poměrně dobrý matchup, jelikož jsme více agresivní a máme více burn spellů. Nejhorší karta proti nám je Brimaz, na kterého když nemáte removal nemůžete vyhrát. Po sidu se matchup zlepšuje jelikož vysidujete většinu bytostí, které nejsou dobré na Hordeling Outburst a nasidujete planeswalkery, Siege, pečení a Hammer of Purphoros.
Abzan aggro-Abzan aggro patří mezi nejhorší matchupy. Dobré a rychlé bytosti, gainlife a Bile Blight, ale hlavně nosorožec. Před sidem se snažíme co nejvíce tlačit a zadupat soupeře do země než stihne zahrát nosorožce. Po sidu se snažíme být ještě rychlejší, odsidujeme Siege a Wild Slashe. Dovnitř dáme Sarkhany a Bathy in Dragonfire.
Abzan control-Horší matchup, ale lepší než abzan aggro. I když máme před sidem několik mrtvých karet, jako Wild Slashe a Lightning Striky, tak soupeř jich má také pár, jako Charmy a většinu planeswalkerů. Před sidem hru většinu vyhrajem. Po sidu má soupeř Drown in Sorrow, takže bacha na něj. Sidujeme pryč Wilds Slashe a Lightning Striky. Dovnitř jde 3xSarkhan, 2x Chandra, Outpost Siege a jeden Hammer. Někomu se může zdát divné nesidovat Bathe, přeci jenom zabije Coursera, popřípadně Fleecemane Liona, ale jelikož nasidujeme Sarkhany tak máme další pseudo removal na Coursera a nepotřebujeme kartu, která může být v určité situaci mrtvá.
GW devotion-Spíše lepší matchup. Máme hodně removalů na jeho manové elfy a tlačíme od začátku. Soupeř má několik mrtvých karet jako Mastery of the Unseen, která je příliš pomalá a Genesis Hydru, také pomalá. Zato my, máme všechny karty alespoň dobré. Nasidujeme 4x Bathe a 3xSarkhan, jelikož chceme být co nejrychlejší a nenechat soupeře rozjet, tak odsidujeme Outpost Siege a Goblin Rablemastery, kteří většinou nic moc neuděljí a tokeni najíždí do Courserů a Polišů.
UB kontrol-Jeden z nejlepších matchupů. Máme sice několik mrtvých karet jako Wild Slash, ale opponent jich má o poznání více. Mezi nejlepší karty před sidem patří Goblin Rablemaster, Outpost Siege a Mardu Scout. Nasidujeme všechny planeswalkery, Hammery a Siege. Odsidujeme Wild Slashe, Lightning Striky a jeden Stoke. Tento matchup se nedá prohrát!
Jeskai aggro/tokens- Na oba dva tyto decky je sideboard stejný, snažíte se dostat na stůl Siege a získat z ní neprohratelnou karetní výhodu, nehrajete Rablemastera do otevřených man a nenecháte se sjet na málo životů, jelikož soupeř hraje hodně burn spellů. Nasidujeme všechny walkery, arc lightningy, Hammery a siege. Odsidujeme Satyry, Foundry Denizeny a 3 Maru Scouty.
Mardu aggro/tokeni-Stejný sideboard a plán jako u uwr tokenů, s tou změnou, že místo Hammerů sidujeme 2x Bathe in Dragonfire na Butchera a Stormbreatha.
Myslím, že jsem se vyjádřil ke většině decků ze současné metagame, pokud byste chtěli pomoci se sidováním na jakýkoliv jiný deck, napište do komentářů.
Děkuji za pozornost a případné námitky či jakékoliv dotazy nechte prosím v komentářích!
Martin Benda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.