Standard
Rozbor Battle for Zendikar na Constructed
Nová edice Battle for Zendikar otvírá nový blok a navíc jde o první velkou edici po rotaci. Pojďme se proto podívat, které karty z této edice by mohly být hratelné na Constructed formátech.
Vítejte u constructed rozboru Battle for Zendikar. Jako obvykle, hlavní důraz kladu na standard. V rozboru nezmiňuji reprinty, které nepřináší na žádný formát nic nového (Anticipate, Sylvan Scrying). Na rozdíl od předchozích edic je rozbor tentokráte členěný jenom podle barev, jelikož tu prostě není tolik zajímavých karet, jako tomu bylo třeba v Khans of Tarkir.
„Alíci“ - Expedition Envoy, Kor Bladewhirl, Lantern Scout – podobně jako u starého Zendikaru, Alíci zřejmě nikdy nebudou tier deck, ale budou mít spoustu příznivců, kteří se budou snažit z nich udělat alespoň trochu competetive deck.
Gideon's Reproach & Stasis Snare – po odrotování Thoughtseize a Ashioka bude zřejmě nejlepší kontrolní kombinace UW a tohle je pěkná dvojice levného removalu, která ideálně zapadá do draw-and-go strategie decku. Stasis Snare by se mohl dokonce hrát i v midrangích jako Abzan a Mardu, jelikož je to ideální odpověď na bytosti typu Mantis Rider.
Planar Outburst – vrata s výhodou v lategamu vypadají lákavě, ale pokud očekáváte karty s Awaken i od vyšich soupeřů, tak to může být spíše nevýhodou. Proto si myslím, že zatím dostanou přednost End Hostilities.
Quarantine Field – jako removal „1 za 1“ je to celkem bída, ovšem v lategame už to může být celkem solidní manasink. Problém ovšem nastane v moment, kdy na něj soupeř bude mít odpověď, což se se zvýšeným výskytem Utter Endu může stát celkem často. Jsem si jistý, že kontrol dá přednost Stasis Snaru, ale midrange jako Abzan nebo Mardu by jeden kousek tzv. na chuť hrát mohly.
Brilliant Spectrum – rozumného prolizu je na dvojce čím dál tím méně (dokonce nám nereprintli ani Divinaci) a tak se dají zvažovat i takovéhle varianty. Navíc s kombinace trilandů z Khansu a feček s novými duály nám dává dostatečné možnosti pro „free“ splashe. Spectrum navíc enabluje delve karty a umožňuje rychle flipnout Jace.
Dispel – pokud se budou hrát kontroly, najde se pravděpodobně i dost dobrých instantů, kvůli kterým bude stát za to, si do sidu pár Dispelů dát.
Horribly Awry – sice se zdá, že se power level counterspellů za poslední roky stále snižuje, ale tohle už je třetí dvoumanový kántr na standardu, který se dá bez problémů maindeckovat. Snad kromě několika draků Awry zkántruje všechny nejlepší bytosti na formátu a exile je díky Protectorovi a Raptorovi také dost relevantní (a nejde zkántrovat Gainsayem :) ).
Prism Array & Exert Influence – nemůžu si pomoct, ale tyhle dvě karty na mě prostě křičí: „Postav pětibarvu!“ S manabasí by problém být neměl, spíše jde o to, jestli jsou zrovna tyhle dvě karty dostatečný důvod, proč stavět pětibarvu.
Retreat to Coralhelm – Na první pohled možná nenápadná karta, ale dost možná se jedná o skrytý poklad edice. Začněme zlehka – s fečkou můžete v nějakém aggru potapovat soupeři dva blockery. Nebude ale lepší si untapovat svoje bytosti s nějakým pěkným efektem za tapnutí? Co třeba takový Knight of the Reliquary?! Za předpokladu, že máte v decku dostatek forestů a plání můžete dostat libovolný počet aktivací. S pár fečkami můžete soupeři potapovat všechny bytosti a pak 20/20 Knightem zaútočit.
Otázka je, jestli se jedná o competitive strategii, nebo pouze o pěkně vypadající synergii, která k úspěchu nepovede. Tak jako tak, na internetu je už teď možné najít velké množství poteciálních decklistů, takže to zatím vypadá jako nový tier deck na modernu (a Relikviář také během týdne o polovinu zdražil).
Na modernu jsou ještě další tři bytosti, se kterými mi Retreat přijde docela fajn. První je Fauna Shaman, který by se v bantu mohl hrát ještě s Vengivinami, druhá je Merieke Ri Berit, která se s Retreatem mění v regulérní kulomet a poslední je Jace, Vryn’s Prodigy, který je mimochodem taky docela zajímavý s Vengevinou.
Ruination Guide – pokud se prosadí nějaké Ingest Aggro, tak tohle v něm bude rozhodně v playsetu. Posílení Eldrazi Scionů nebo ingest enablerů jako Mist Intruder je super, nicméně právě ingest enablerů je zatím nedostatek, takže bude zřejmě lepší počkat, co přinese další edice…
Scatter to the Winds – Dissolve i Dissipate nám odrotují a pokud kontrolní hráči budou chtít counterspell, který se na nic neptá, tak je tohle jasně nejlepší volba. Otázka je, jestli bude pro kontrol nějak užitečná lategame value v podobě oživené země. Obvykle kontrol potřebuje každou zemi a vystavit ji soupeřovu removalu může být spíše nevýhoda (třeba už jenom kvůli End Hostilities). Také tu je konkurence v podobě hned čtyřech dalších counterů – Silumgar’s Scorn, Disdainful Stroke, Horibly Avry a Clash of Wills. Je ale dost možné, že kontrol prostě bude chtít hrát pár „Cancelů“ tak jako tak.
Ugin's Insight – během posledního roku jsme občas mohli vidět karty jako Interpret the Signs, nebo Dragonlord’s Prerogative, jakožto extra karetní výhodu v grindy matchupech. Pro podobné účely bychom občas mohli zahlédnout i Insight, který bude docela dobrý s kartami jako Dragonlord Ojutai, nebo v podstatě s libovolným planeswalkerem.
Drana, Liberator of Malakir – během spoilerové sezóny nebylo příliš mnoho karet, u kterých bych hned od začátku nepochyboval o tom, že se budou hrát, nicméně výjimka potvrzuje pravidlo.
Během posledních dvou let bylo Monoblack Aggro neustále kousek od toho, aby se z něj stal tier deck. Drana je do tohoto decku jako dělaná, evasion v podobě flyingu je velmi důležitý a díky first-striku ihned zvětší ostatní útočníky. Škoda jenom, že to místo Ally není Warrior, což by bylo ideální s Blood-Chin Ragerem.
Ob Nixilis Reignited – ideální karta pro midrange i kontroly. Kontroly ocení, že umí odstranit největší hrozbu ve hře a poté už si můžete v klidu hrát draw-and-go a soupeře zabít ultimátkou. To je ideální pro hráče, kteří neradi hrají příliš mnoho win-kondicí. Pár planeswalkerů a jeden Pearl Lake Ancient postačí i nadále.
Painful Truths – na jednu stranu můžeme ohrnovat nos nad tím, že si teď v boosteru můžeme rozbalit Read the Bones jakožto rare, ale na druhou stranu se černé karty s efektem typu „lízni X karet a ztrať X životů“ vždy s oblibou hrály. Read the Bones většinou hrály midrange v sidu jakožto extra karetní výhodu v grindy matchupech a ve vícebarevných decích bych to s Painful Truths viděl úplně stejně.
Ruinous Path – z Downfallu se stalo sorcery, což je docela špatná zpráva pro kontrol, ale na druhou stranu umí v lategamu za pomoci awakenu snadno zasíkat výhodu dva za jedna. Otázkou ovšem je, jestli se díky instant speedu nezačne upřednostňovat Utter End, který například umožní zbavit se Ojutaie, aniž byste soupeři dali extra kartu, nebo Mantis Ridera, aniž byste ztratili tempo.
Crumble to Dust – striktní upgrade Sowing Saltu, ale jediné uplatnění bude stále jakožto sidovka proti modernovému Tronu
Radiant Flames – čest červené zachraňuje alespoň tenhle kousek. Jelikož nám odrotuje Anger i Drown, tak tohle bude nejlepší způsob na formátu, jak efektivně zastavit rychlá aggra. Nepochybuji, že všechny kontroly s červenou (nebo třeba i Sphinx’s Tutelage) po něm sáhnou.
From Beyond – v zelené je podle mne ukryto plno zajímavých kusů a tohle je jeden z nich. Mnoho hráčů tuhle kartu srovnává s Awakening Zone, ale podle mne jde o naprosto rozdílné karty. Největší rozdíl je samozřejmě mezi starými Eldrazi Spawny, kteří byli 0/1 a v lategamu byli obvykle k ničemu a novými Eldrazi Sciony, kteří jsou 1/1 a mohou tak být relevantní v kombatu, což bude podle mne nejvíce vidět v soubojích s kontroly (určitě dobře víte, jaké problémy měly kontroly s Thopter Spy Networkem). Možnost najít si Ulamoga je pak příjemný bonus (ruku na srdce, ostatní eldrazi moc hratelně nevypadají) do lategame.
Greenwarden of Murasa – pokud máte rádi zelenou, midrange strategie a extra value v lategame, tak je tohle karta přesně pro vás! Podle mě má tenhle kousek obrovský potenciál, dvojitá karetní výhoda a přiměřené proporce (je krásné hrát velké bytosti bez strachu z Elspeth) z něj dělají krále midrangů.
Undergrowth Champion – s aktuální cenou 359Kč na černém rytíři se jedná o druhou nejdražší kartu edice, takže si nejsem jistý, co přesně mi tady uniká. Pokud chci hrát zelenou, tak prémiový třídrop bude Deathmist Raptor (aktuálně k mání také za velmi pěknou cenu), který je super de facto v akždém matchupu. Champion je dobrý pouze proti deckům bez removalu (a proti bleskům, kterých je ale minimum), kde může do nekonečna blokovat větší bytost. Kromě toho ale podle mne není o co stát…
Woodland Wanderer – tady máme naopak kartu s malou pořizovací cenou, ale se skvělým poměrem cena/výkon. Ve dvojbarvě bude 4/4 trample vigilance, v trojbarvě už přeroste i Seige Rhina. A pokud budeme mít maximum barev, tak se dokonce vyhne Languishi i Roastu, což nezní vůbec špatně.
Catacomb Sifter – když už byla řeč o Aristocratech, tak nemůžu opomenout tohoto fešáka. Ideální je podle mě ho kombinovat se sacrifice outlety typu Fleshbag Marauder. K dispozici dokonce máme i ideální onedrop pro obětování – Blisterpod. Výsledný deck by pak mohl jít over the top pomocí Collected Company a Evolutionary Leapu (přiznávám, pro obě karty mám slabost).
Fathom Feeder – zatím jasně nejlepší ingest enabler, ačkoli zatím podle mě vyloženě nepasuje do žádného decku. Jednak je tu na dvou manách Jace a potom má každý deck na pěti manách lepší věci na práci, než líznout jednu kartu. Například jí může líznout Nixilisem, nebo si dát Ojutaie.
Forerunner of Slaughter – 3/2 za dvě, která v lategamu umí dát každé ostatní bytosti haste je do aggra fajn, ale je opravdu velká škoda, že neumí ingestovat. S takovou už bych věřil tomu, že se nějaké to devoid/ingest aggro najde. Takhle si spíše myslím, že dvě nejlepší aggra budou Abzan a Atarka Red.
Kiora, Master of the Depths – všichni tři planeswalkeři mi přijdou velmi povedení. Kiora je jako dělaná do Sultaie, kde se jednak naprosto skvěle kamarádí s Jacem a poté i s kartami, které pracují se hřbitovem, ať už jde o megamorph dvojku Raptor & Protector, nebo o Sidisi. A s Treasure Cruisou a Digem to taky rozhodně neurazí.
Munda, Ambush Leader & Veteran Warleader – sice jsem na začátku říkal, že nejlepší alíci jsou v monowhitu, ale ve skutečnosti jsem si ty nejzajímavější kousky nechal až na konec. Munda je takový Goblin Recruiter pro Alíky, což je fajn ve smyslu, že velmi pravděpodobně už do konce hry máte každé kolo zaručený rally trigger, nicméně pořád tomu chybí nějaká karetní výhoda ve stylu Goblin Ringleader.
Ulamog's Nullifier – nechce se mi to omílat pořád dokola, ale kdyby bylo dost obstojných ingest karet, tak by šlo o lepšího Mystic Snakea, což by byla i teď fajn karta, která by se do nějakého midrange určitě vešla.
Endless One – celkem zajímavá bytost do potenciálního ingest aggra (slibuju, že to je naposledy, co tu o tom mluvím), jelikož využije v libovolné fázi hry efektivně všechnu manu.
„Tango lands“ – nevěřil jsem, že budeme mít na standardu zároveň fečky a duály, ale stalo se. Bude tak možné postavit skoro libovolnou barevnou kombinaci bez manových problémů. Zajímavé také je, že díky shodným kombinacím feček a duálů se může stát, že v některých dvoubarvách bude lepší off-color fečka, než on-color. Například když do Abzanu přidáme jeden Smoldering Marsh, tak budeme za pomoci Wooded Foothills moci zafixovat všechny tři barvy, zatímco Windswept Heath bude fixovat pouze dvě.
Ally Encampment – pěkná země do alíků – fixuje manu, zachrání bytost před removalem a v největší nouzi umožňuje replaynout alíka pro extra rally trigger.
Blighted Cataract, Blighted Fen – poněkud nenápadný cyklus zemí a s tím, jak je teď na dvojce dobrá manabase si myslím, že jeden nebo dva kousky by se vejít mohly. Cataract jakožto extra value do lategame a Fen by nemusel být vůbec zlý proti Ojutaiovi a Silumgarovi.
Lumbering Falls, Shamling Vent – původní oživovačky (z Worldwaku) se na standardu hrály ve velkém a to očekávám i tentokrát. Lumbering Falls bude velmi dobrá s libovolným awakenem, jelikož ji soupeř pak už jinak než v kombatu nezabije. Shambling Vent pak bude skvělá jak v kontrolu, tak v Abzanu (kombíčko s Ruinous Pathem už jsem zmiňoval).
Mortuary Mire – poslední cyklus nových zemí je komonový a vyčnívá z něj tenhle kousek. Sice to není přímá karetní výhoda, ale zrecyklovat v lategame Siege Rhina nebo Den Protectora mi přijde fajn.
A co by to bylo za rozbor, kdybych na závěr nepředstavil svoji top10:
10. Stasis Snare – před pár lety bychom nad kartou jako Murder ohrnovali nos, ale teď se jedná o jednu z nejlepších možností, jak se zbavit Ojutaie, nových manlandů, nebo třeba Mantis Ridera
9. Ulamog, the Ceaseless Hunger – jasně nejlepší eldrazi edice a ačkoli na dvojku není příliš ideální, tak na modernu by se prosadit měl a pěkný bude i v různých jednokarťácích
8. Kiora, Master of the Depths – sice je neslabší z trojice nových planeswalkerů (neumí bránit sama sebe), ale díky pěkným synergiím s dalšími dvojkovými kartami se určitě bude hrát v hojném počtu
7. Greenwarden of Murasa – slušná čísla a dvojitá karetní výhoda zaručují, že i tuhle kartu na sandardu uvidíme v hojném počtu
6. Bring to Light – tohle není záruka trefy do černého, ale je to zcela určitě nejlepší rogue karta edice a největší oříšek pro konstruktéry, takže si místo v top10 určitě zaslouží
5. Ob Nixilis Reignited – ničí bytosti, líže karty, má pěknou ultimátku, co víc si od planeswalkera přát
4. Ruinous Path – sice je to sorcery, ale pořád se jedná o jednu z nejlepších možností, jak se na standardu zbavit planeswalkerů. Awaken 4 je také daleko silnější, než se na první pohled může zdát.
3. Gideon, Ally of Zendikar – velmi všestranný planeswalker, o kterého budou mít zájem všechny decky s bílou, ať už půjde o aggro, midrange, nebo kontrol
2. Manlandy – mezi novými manlandy sice nejsou takové pecky, jako byla Kolonáda a Creeping Tar Pit, ale i tak budou na dvojce super. Shambling Vent bude skvělá v kontrolu, kterému se bude hodit lifelink. Lumbering Falls se zase s libovolným awaken spellem změní ve velkého pašíka, kterého se nezbavíte jinak, než v kombatu.
1. Tango lands – nebýt feček, pravděpodobně by se na první místo nedostaly, nicméně za daných okolností se jedná o nejlepší možnou fixaci na standard, umožňující hrát libovolnou barevnou kombinaci od dvojbarvy až po pětibarvu
A to je prozatím, alespoň co se Battle for Zendikar týče, vše. Pokud jste zvědaví, které nové karty se v reálu osvědčí, tak si rozhodně nenechte ujít SCG Open Indianapolis, které se bude vysílat živě na Twitchi v sobotu od 16:00!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.