Standard
Rozbor balíčku Esper Dragons na Standard
Rozbor balíčku Esper Dragons na Standard
Zdravím všechny čtenáře CMUSu, mé jméno je Martin Benda a s radostí vám oznamuji, že po dlouhé odmlce od psaní pro CMUS se zase vracím a od dnešního dne se můžete těšit každou druhou středu na svěží článek o nějakém Tier1 balíčku většinou standartního formátu, který si osobně vyzkouším na Magic online a následně jej ve článku rozeberu, poradím vám se sideboardingem a jednotlivými matchupy. To by bylo snad na úvod vše a pojďme se podívat na první balíček, kterým je Esper Dragons.
Esper Dragons | Martin Benda |
Main Deck | Sideboard |
1 Ugin, the Spirit Dragon 4 Dragonlord Ojutai 1 Silumgar, the Drifting Death 3 Thoughtseize 2 Crux of Fate 4 Dig Through Time 4 Silumgar’s Scorn 3 Bile Blight 1 Ultimate Price 2 Dissolve 3 Foul-Tongue Invocation 3 Hero’s Downfall 2 Anticipate 2 Haven of the Spirit Dragon 2 Caves of Koilos 3 Island 2 Swamp 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 1 Flooded Strand 4 Polluted Delta 4 Dismal Backwater 4 Temple of Enlightenment 4 Temple of Deceit | 1 Dragonlord Silumgar 2 Duress 2 Dragonlord’s Prerogative 1 Tasigur, the Golden Fang 1 Pharika’s Cure 3 Jace, Vryn’s Prodigy 3 Drown in Sorrow 2 Ashiok, Nightmare Weaver |
Základní informace:
Cena balíčku se na Magic online pohybuje okolo 250 tixů, což je +- 7000 v reálu, ale ceny karet na MTGO a v reálu se občas liší, takže opravdu nejsem schopný stanovit přesnou cenu. Balíček je dle mého názoru určen pro zkušené hráče, díky své složitosti a ceně bych ho začátečníkům nedoporučil.
Velký boom tento balíček zaznamenal na Pro Tour Dragons of Tarkir, kde se umístil hned několikrát v Top 8. Poté bohužel jeho popularita začala klesat. S příchodem Magic Origins a nového Jace však dostal podle mne velkou posilu, byť jen v sideboardu. Jelikož tento balíček nemá v podstatě nevyhratelný matchup a díky třem barvám je velká škála sideboardovacích plánů a karet si myslím, že je v tuto chvíli nejlepší metagame call.
Balíček funguje ve směs tak, že v early game soupeři zahodíte nejlepší kartu pomocí Thoughtseize, zabijete mu pár potvor pomocí levných removalů a pokud tomu situace dovolí tak dáte v pátém kole Ojutaie nebo Dig Throught Time pro Ojutaie a counterspell a hra je většinou u konce. Občas se stává, že nemůžete dlouho najít žádného draka, takže jste v podstatě control, ale to pro tento deck není vůbec problém. Díky Digu máte tolik karetní výhody, že se k tomu drakovi nebo Uginovi nakonec dostanete.
Rád bych ještě rozebral keepnutelné a nekeepnutelné ruce, co na úvodní ruce potřebujete a co naopak ne. Samozřejmě záleží na jednotlivém matchupu, ale většinou chcete na úvodní ruce 3-4 země, ideálně Thoughtseize, Silumgars Scorn, dvoumanový removal, Ojutaie nebo Anticipate. Na druhou stranu ruce, které by, jste keepovat nikdy neměli: více kopií Draků či Digů, Ugin na úvodní ruce, 1 země nikdy, dvě země se scrylandem a pěknou early game rukou bych nechal. V late gamu je jedna z nejdůležitějších karet a zároveň zdrojem karetní výhody Dig Throught Time, který většinou na úvodní ruce vidět nechcete.
Matchupy:
Monored aggro - Spíše horší matchup.
V tomto matchupu je velice důležité, zda má soupeř agresivní draw v podobě několika one dropů a kolik necountrovatelných blesků si v late game topdeckne. Důležité je zahrát nepodmínečně v pátém kole Ojutaie a nastavit tak soupeři clock na 4 kola. Před sidem špatný matchup, po sidu 50 % na 50 %, záleží, zda jste na play nebo ne.
Můj sideboard je následující: In-3x Drown in Sorrow, 2xDuress, 1xTasigur, the Golden Fang a 1x Pharikas Cure. Out- 3xThoughtseize, 1xUgin, 2xCrux of Fate a 1xDissolve. Vůbec se nebojte agresivně mulliganovat do karet jako Drown in Sorrow. Snažte se šetřit každý damage a dát co nejdříve Ojutaie.
Abzan Control - Velice dobrý matchup
Před sideboardem má soupeř několik mrtvých karet jako Bile Blight či Ultimate Price, kdežto prakticky každá naše karta má cíl. Po sideboardu se matchup lehce zhorší, soupeř odsiduje špatné karty a nasiduje Duressy a nějakou karetní výhodu jako Read the Bones.
My nasidujem: 3xJace, 1xDragonlord Silumgar, 2xDragonlords Perogativ, 1xTasigur, 2xAshiok a odsidujeme: 3xFoul Tongue, 3xBile Blight, 2xCrux of Fate a 1xThoughtseize.
Ur artifacts - Lepší matchup
Soupeř má hrozně karetní nevýhody a my hrajeme Thoughtseize, která je v tomto matchupu velice důležitá. Po sidu se nebojte agresivně mulliganovat do Foul Tongue nebo Thougtseize.
Sideboard: In- 2xDuress, 3xDrown in Sorrow. Out- 1xUltimate Price, 1xUgin, 2xAnticipate a 1xDownfall. Po sideboardu si dávejte pozor na Thopter Spy Network, na kterou nemáme out a která ve většině případů znamená win pro soupeře. Soupeř siduje Disdainfull Stroke, takže se do toho snažte neodevzdat Ojutaie nebo Dig a hrajte kolem toho.
RG devotion-Velice dobrý
Matchup, soupeř hraje hodně manovačů, kteří v lategame znamenají mrtvé draw a jen málo velkým threatů, kterých je potřeba se zbavit. Díky counterspellům je tento matchup skoro neprohratelný.
Side in na play: 1xDragonlord Silumgar, 3xDrown in Sorrow a 2xAshiok. Side out na play: 3xFoul-Tongue Invocation, 2xBile Blight, 1xSilumgar the Drifting Death.
Side in na draw: 1xDragonlord Silumgar, 2xAshiok, 1xPharikas Cure. Side out na draw: 3xFoul-Tongue Invocation a 1xSilumgar, the Drifting death.
Rád bych tento sideboard plán vysvětlil, jelikož si většina z vás v duchu říká, proč se liší sideboard na draw a na play. Je to tím, že když jsme na draw, to znamená, že hrajeme jako druzí, tak jsme většinou trošku pozadu a díky tomu, že soupeř hraje manovače, tak hraje velká čuňata o kolo/dvě dřív a my je musíme řešit, tím pádem nezbývá tolik času na řešení manovačů pomocí Drown in Sorrow a radši chceme rychlejší removal jako Bile Blight či Pharikas Cure. Když jsme na play, to znamená, že hrajeme jako první, tak jsme pořád o kolo napřed a stihneme zahrát Drown in Sorrow na jeho dva manovače dřív než on stihne zahrát velkou potvoru a mi tím získáme jak karetní výhodu, tak čas.
Dalším balíčkem je na GP London velice hrané Abzan Agrro. Musím se přiznat, že tento matchup nemám moc nahraný, jelikož tato verze Abzanu se od těch předchozím liší Hangraback Walkery namísto Rakshasa Deathdealera. I přesto je to dle mého názoru dobrý matchup, soupeř hraje karty jako Ultimate Price a Dromokas Commandy, které nemají cíl, kdežto všechny naše karty cíl mají. Pokud zahrajete Ojutai, tak se snažte neútočit do odtaplých man a počkejte a vám přijde Thoughtseize nebo counterspell.
Side in: 2xAshiok, 3xJace, 1xDragonlord Silumgar a 1xTasigur. Side out: 1xUltimate Price, 2xAnticipate, 2xDissolve a 2xFoul-Tongue Invocation.
To je k tomuto balíčku vše, doufám, že se vám rozbor líbil, pokud máte jakékoliv dotazy či námitky, rád si je přečtu dole v komentářích pod článkem a budu se na ně v nejbližší době snažit odpovědět. V příštím článku za 14 dní, tj. druhého září se můžete těšit na další rozbor balíčku, tentokráte to bude rozbor RG Devotion. Mějte se hezky.
Martin Benda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.