Pěkný, čtivý článek. To jsi jim skoro vypustil rybník ;-)
Jinak ID = Intentional Draw.
0 hlasů
Jmenuji se David Czech, Magic hraji zhruba od roku 2004 a aktivně (turnajově) se mu věnuji od sady Return to Ravnica. Toto je můj první report (a také první takový „úspěch“), takže budu rád za zpětnou vazbu.
Asi každého napadne otázka: Proč ryby (merfolci)? Rád bych zde napsal, že je to tier 1 deck, který má dobrý matchup vlastně se všemi balíky na standardu a sfoukne všechny jako svíčku. To však udělat nemohu, protože to není pravda. Ryby jsou, jako většina decků založených na synergiích (obzvlášť tribal decky), dost křehké a to je z toho důvodu, že hrajeme spoustu karet, které samy o sobě nejsou úplně ideální nebo jsou dokonce špatné. To je úplný opak, například teď populárního balíčku, Grixis energy, což je balík nabušený kartami, které jsou samotné silné a třeba Chandra nebo The Scarab God umí vyhrát hru úplně samy. My takovými kartami nedisponujeme, ale když složíme ty takzvané puzzle v našem balíčku, jsme schopni porazit i tyto tier 1 decky.
Ryby jsem zvolil kvůli jejich dostupnosti, jinak řečeno nikdo jiný je hrát nechtěl a jelikož jsem začal deck shánět tři dny před PPTQ, už bylo rozebrané všechno tier 1-3 a měl jsem volbu hrát buď ryby nebo GW Aggro. Milovník Lorwynu, jako jsem já, samozřejmě nemohl pohrdnout výzvou tribal decku. Deck jsem hrál celkově na třech turnajích: MTGO competetive league 4:1, FNM 0:3 drop (den před PPTQ, ale nenechal jsem se odradit) a na PPTQ.
To by bylo k teorii a filozofování, ale pojďme už ke konkrétním kartám. Zde je decklist:
David Czech
PPTQ
2 Admiral's Order |
2 Essence Scatter |
2 Naturalize |
4 Negate |
3 Deathgorge Scavenger |
2 Tempest Caller |
2G
G
2UU
Raid — If you attacked with a creature this turn, you may pay {U} rather than pay this spell's mana cost. Counter target spell.
Mist-Cloaked Herald can't be blocked.
Whenever a Merfolk you control deals combat damage to a player, draw a card.
As an additional cost to cast this spell, reveal a Merfolk card from your hand or pay {3}. When Silvergill Adept enters the battlefield, draw a card.
Whenever another Merfolk enters the battlefield under your control, put a +1/+1 counter on target Merfolk you control.
When Jungleborn Pioneer enters the battlefield, create a 1/1 blue Merfolk creature token with hexproof. (It can't be the target of spells or abilities your opponents control.)
Destroy target artifact or enchantment.
Tap another untapped Merfolk you control: Kumena, Tyrant of Orazca can't be blocked this turn. Tap three untapped Merfolk you control: Draw a card. Tap five untapped Merfolk you control: Put a +1/+1 counter on each Merfolk you control.
Other Merfolk you control get +1/+1.
Counter target noncreature spell.
Return target creature to its owner's hand.
Counter target creature spell.
({T}: Add {U}.)
({T}: Add {G}.)
Rozhodl jsem se report pojmout trošku retrospektivně a rovnou vám prozradím konec... NE tak doslova ne, ale rád bych zde popsal zásadní poznatky.
Deeproot Elite: Na papíře vypadá tato karta jako super creature, která rozdá v každé hře alespoň pět counterů, ale ve skutečnosti bylo jeho maximum dva countery (a to byl oponent v mulliganu do pěti). Elitu bych označil za propadák roku, a to prakticky ve všech důležitých matchupech. Proti aggru je to nejmenší tělo, co máme, takže ho zmlátí i Soul-Scar Mage. Proti controlu buď hned sám umře nebo nám oponent zcounteruje další bytost nebo zabije to, co chceme „pocukrovat“. Tudíž doporučuji nahradit Elitu Merfolk Branchwalkerem.
Unsummon: Karta, o které jsem trochu ze začátku pochyboval, ale ukázalo se, že je to neuvěřitelné tempo, dočasné řešení oponentových bytostí a zároveň záchrana našich bytostí před removaly. Tato univerzálnost z ní dělá kartu, kterou podle mého názoru v mainu chceme.
Mist-Cloaked Herlad: Opět karta, u které jsem váhal, ale během turnaje ukázala svou důležitou roli, obzvlášť v situacích, kdy se ve hře objevil její odvěký kamarád Seafloor Oracle.
Zmínil bych karty, které jsou asi očividně jasnými tahouny celého balíčku, ale raději si je připomeneme.
Kumena, Tyrant of Orazca: Cituji jednoho kamaráda: „Planeswalker, do kterého se nedá útočit.“ Myslím, že to totálně vystihuje bytost, která umí dělat karetní výhodu, zvětšovat celý tým a také protlačit unblockable damage. Tuto výbavu korunuje čtyřka v jeho toughness, což dělá Kumenu špatně řešitelným.
Silvergill Adept: Dobrý pro modern, takže pro standard dvojnásob. Když se něco hned nahradí další kartou, je to fajn.
Merfolk Mistbinder a Metallic Mimic: Naši lordi neboli koučové našich ostatních ryb, kteří z nich umí udělat pořádné bijce.
1. kolo – Václav Loufek (Grixis Control) 2:1
Rovnou na začátek jsem potkal matchup, kterého jsem se oprávněně bál. První hru režíroval soupeř úplně sám a po názorové výměně (counterspellů a zabíjení za mé bytosti), položil Václav Scarab Goda na prázdný stůl a já jsem neztrácel čas a okamžitě scoopnul. Ve druhé hře jsem se již dost cukal a hra jela spíše podle mého scenáře, kdy jsem pár zabíjení zcounteroval a soupeře přejel. Nejzajímavější byla nejspíš třetí hra, kdy jsem mlátil soupeře jedinou kartou, co prošla a neumřela, a to byl Deathgorge Scavenger, kterým jsem soupeři čistil a vymetal hřbitov pro případné Torrential Gearhulky. Ty měl Václav dva na ruce, ale já mu nedával moc šancí je efektivně zahrát. Tu dostal, až když jsem útočil za lethal a on věděl, že mám na ruce jednu rybu a jednu neznámou kartu. Neznámá karta byla naštěstí topdeckutý Essence Scatter, takže gearhulk neprošel a já se mohl radovat z první výhry.
2. kolo – Pepík Živec (Grixis Energy) 2:1
V první hře se projevila statistická anomálie a to výrazně. Nechal jsem ruku, kde byly země, Unclaimed Territory a Forest, a kromě toho pár ryb, které jsem byl všechny schopen zahrát, takže vlastně ideální keep. Ovšem další draw nebylo ideální. V tomto pořadí: Hashep Oasis, Unsumonn, Unsumonn, Seafloor Oracle, Unsumonn, Seafloor Oracle… Ano líznul jsem si opravdu sedm karet z osmi možných, které jsem v celém balíčku nemohl zahrát. Zachoval jsem duševní klid a říkal si slavné heslo: „That´s Magic.“ Vrhli jsme se na druhou hru a jelikož Josef hrál méně kontrolní verzi, než předchozí soupeř a tentokrát si trošičku přifloodil, tak Kumena a Silvergill Adepti přehoupli ukazatel karetní výhody na mou stranu a pak už stačilo jen cukrovat a takzvaně to tam otočit. Ve třetí hře jsem Josefa smíchnul dosti nehorázným způsobem a v kombinaci s mými neomylnými topdecky bylo hotovo. Další obávaný grixis úspěšně za mnou.
3. kolo – (Mono Red) 2:0
Již od pohledu vypadal můj oponent na hráče agresivního typu, což se dá vyčíst z tváře (nebo stačí trošku scoutit mezi koly). Mono Red beru dle dosavadního testingu jako dobrý matchup, kde je jedna z hodně cenných karet Jungleborn Pioneer, ideálně následován ve čtvrtém kole Kumenou. Nebudu Vás napínat, zahrál jsem několik ryb po křivce a ve čtvrtém kole jsem už aktivoval poslední abillitu Kumeny (pozn. dřív než ve čtvrtém kole se to ani nedá), což znamená nasypat na celý tým +1/+1 countery. Když tuhle abillitu aktivujete, máte většinou vyhráno, což jsem měl i já o dvě kola později. Po sidu soupeř převzal roli kontrolního balíčku a přisidoval Sweltering Suns a těžkotonážní karty jako Glorybringer, Rekindling Phoenix a Dire Fleet Daredevil (což je zlé dvojče Snapcaster Mage). Kombinace Sweltering Suns a Soul-Scar Mage (díky němu dávají Sweltering Suns -1/-1 countery) nebyla příjemná, ale jelikož mi po nich zbyla Kumena se dvěma kamarády na stole, stačilo pár kol zůstat v defenzivě a sypat countery na konci oponentova kola. Díky tomu soupeři naše ryby doslova přerostly přes hlavu a vítězství bylo doma.
4. kolo – (UW Approach) 1:2
Zprvu jsem si nebyl jistý proti čemu hraji, možnosti byly UWx Approach nebo cycling. To jsem si myslel hlavně kvůli tomu, že soupeř cyclil zhruba dvě karty za kolo, ale od pátého kola už jsem věděl že jde o tzv. ultra control tudíž UW. V tomto matchupu musíte obzvláště před sidem obehrávat až moc věcí: Censor, Settle the Wreckage a samozřejmě vrátka Fumigate. Mohl bych říct, že jsem měl v první hře smůlu, ale to bych lhal. Chodilo mi to jako z pohádky, ale před sidem je tento matchup skoro nevyhratelný. Během první hry jsem dostal 2x Settle the Wreckage (vždy jen za dvě bytosti, ale i tak zabolí) a 3x Fumigate (u třetích vrátek mi dokonce ukápla slza a hrdě jsem prohlásil: „To mi asi stačí.“). Nasidoval jsem šest rušení na sweepery a dal si ideální ruku po křivce s lethalem v pátém kole a manou na Negate na Settle. Třetí hra byla v podobném duchu. I tam jsem měl negate na Settle, ale už ne na Fumigate. Karet mi moc nezbylo, takže jsem soupeře pomalu krájel svým Mist-Cloaked Heraldem, což ho příliš nevyvedlo z míry a suverénně odpověděl Approachem a další kolo druhým. Byla tu první prohra a já si říkal, že abych uhrál ještě jednu výhru (a pak případně plichtil), nesmím potkat další takový pořádný control.
5. kolo (Esper Approach) 2:1
Safra, předpoklad k úspěchu se nevyplnil, zase control. První hra, jako již tradičně, se nesla v duchu zametání, uklízení a smotávání všeho co se snažilo na stole plavat. Po sideboardu jsem si opět dal anticontrol hand, kterou bych ohodnotil pěti hvězdami, zkrátka páté kolo kill s připraveným Admiral's Order. Třetí hra se vymkla mému tradičnímu pojetí her proti Approachům a to tím že jsem měl i Negate i Admiral's Order, což i po pomalém startu, kdy jsem úspěšně obehrál Censory a jiné counterování vedlo k tomu, že jsem si mohl dovolit counterovat Push na lorda v útoku a zároveň Fumigate v dalším kole. Sen se stal skutečností, 4:1 na turnaji s Merfolky.
6. kolo (Mardu Vehicles) 0:0
Po pátém kole jsem byl čtvrtý a můj oponent druhý, trošičku ve mně hrklo když jsem viděl, že má soupeř 13 bodů (takže by mohl v klidu s jistotou hrát), ale naštěstí si chtěl šetřit síly na TOP 8 a byla z toho tedy Intentional Draw (ID), plichta.
Zde bych rád jen poznamenal, že jsem všechny zápasy v topce začínal a vždy věděl proti čemu hraji, obojí bylo nespornou výhodou.
Čtvrtfinále – Josef Vlach (Grixis Energy) 2:1
Další grixis a soupeř, kterého jsem porazil v životě asi jen jednou a mám ho odjakživa v úctě, jelikož si myslím, že hraje opravdu dobře. Během tohoto matche jsem zahrál více Kumen než za celou základní část, tudíž musím uznat, že jsem si to lízal opravdu neuvěřitelně a když už se Pepa jedné zbavil, hned přistála další. Dokonce jsem zde využil i svůj bavičský, skoro až cirkusový talent a tahal Kumeny a Silvergill Adepty jako králíky z klobouku. Byl to lítý boj a obě hry rozhodla Kumena, ale musím uznat, že v tomto zápase se zároveň nejvíce ukázali naši unblockable Heraldi, kteří se jako jediní nebáli útočit, když měl Josef stále na stole alespoň jednoho Whirler Virtuoso. První hra byla těsná, ale díky výše zmíněným schopnostem jsem zvítězil. Druhou režíroval Pepa, když ve druhém kole zahrál Glint-Sleeve Siphonera, lízl z něho asi pět kareta a díky tomu se mu dařilo udržovat moji stranu stolu v čistotě. Ve třetí hře jsem soupeři hodně ujel s karetní výhodou díky Kumenám a Adeptům. Ke konci hry už jsem měl tolik bytostí a byl v takové euforii, že jsem ani nebyl schopen spočítat lethal, za což se Pepovi tímto ještě jednou omlouvám.
Semifinále - Zdeněk Chlupáč (UW Heroic/Auras) 2:0
Ačkoli jsem tento matchup předtím nehrál, předpokládal jsem, že je dobrý. Deck nehraje příliš mnoho removalu tudíž máme volné pole působnosti a naše jediná interakce, Unsummon, je doslova devastující pro aura decky. Během první hry jsem bleskurychle utvořil obrovský board a rychle přerostl soupeřovy bytosti, k čemuž napomohla i soupeřova lehká manascrew. Po sidu jsem přidal pár Negatů, ale scénář se příliš nezměnil a můj chain tří Silvergill adeptů udělal jak karetní výhodu, tak board a opět s Kumenou v zádech ryby rostly. Dalšími hřebíčky do rakve byly dva Unsummony.
Finále – Tomáš Jirkal (GW Aggro) 2:0
Opět pro mne nový matchup a opět jsem měl dojem, že dobrý. Jednou z pravděpodobných možností jak tento deck vyhrává je, že napumpuje na jednu bytost (ideálně s double strikem) Appeal//Authority a druhou půlkou vám tapne potenciální blockery. V tomto matchi opět zářil Unsummon a bylo znát, že jde opět o méně interaktivní balíček. Scénář se opravdu nelišil od semifinále a velký board soupeře udolal. Po sidu se toho mnoho nezměnilo a Kumena opět dovedla ryby k vítězství.
Na závěr bych chtěl jen poznamenat, že hrát ryby byla super zábava a není nic lepšího než když všem, kteří vám říkali před i při turnaji, ať to vzdáte rovnou, nebo hrajete něco normálního, zůstane na obličeji výraz, který kombinuje kyselost a údiv.
Díky za pozornost
David Czech
Flamberg
12.02.2018 09:41
Pěkný, čtivý článek. To jsi jim skoro vypustil rybník ;-)
Jinak ID = Intentional Draw.
0 hlasů
Aggrokumano
12.02.2018 19:53
Opraveno ;)
0 hlasů
Slaine
12.02.2018 14:27
Příště s tebou budu hrát a žádná remka nebude :D
Ještě jednou gratuluju, dobrej článek
0 hlasů
5ars33r
12.02.2018 21:06
Dlouho se mi něco tak dobře nečetlo. :)
0 hlasů
Caranthir
13.02.2018 11:25
Četlo se to parádně, jen jedna poznámka - Kumena je "ten", nikoliv "ta" ;-)
0 hlasů
Czechito
13.02.2018 13:11
Já vím, ale to jméno nějak svádí. A stejně je to TA ryba :-D
0 hlasů
Patorikku
12.07.2019 11:44
Ahoj chtěl jsem se zeptat, jaký máš názor na River sneak a Kopala warden of waves?
0 hlasů
Chainer
15.07.2019 22:06
Tento článek je starý rok a půl, takže opravdu nevím, jestli ti autor odpoví po tak dlouhé době...
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|