Standard
Magic v zahraničí 3
Ztracená Alara, aneb Aury vrací úder!
Ve svých minulých článcích jsem se zaměřil především na Extended, neboť postavit dobrý levný balíček na Standard (Typ 2) mi přišlo prakticky nemožné. Článek „Přízračné změny“, kde jsem představil balíček „Ničivý přízrak“, (http://www.magic-guru.cz/dnn/%C4%8Cl%C3%A1nky/V%C5%A1echny%C4%8Dl%C3%A1nky/tabid/303/articleType/ArticleView/articleId/1265/Magic-v-zahrani.aspx) nabídl hráčům zajímavou alternativu k nejpopulárnějším balíčkům, i když je to vlastně klasický Jund s pár vychytávkami. Několik mých čtenářů si toho všimlo a nasměrovali mě na Magicové forum zabývající se výrobou balíčku. Celé jsem si ho pročetl, a to co jsem nalezl mi málem vyrazilo dech
Gigantiform je karta, o které jsem nikdy neuvažoal, že vych ji ve svém 60 kartovém balíčku hrál. Potvorové Aury (Enchantment – Aura) se v balíčcích objevovaly již od počátku Magicu spíše sporadicky, a to především kvůli potenciální karetní východě, kterou jejich zahráním soupeři nabízíte. Když zahrajete Auru, má soupeř šanci na výměnu 2-za-1, neboť vám může vaši potvoru v době zahrání „podstřelit“ jednoduše Path to Exilem, či Lightning Boltem a Aura se odporoučí do hřbitova. Nebo potvoru s Aurou na sobě kdykoliv sundá například pomocí Terminate či Incinerate a stále dostane výhodu 2-za-1.
Samozřejmě bylo mezi Aurami několik výjimek, které úspěšně a často hrály. Napadá mě především Rancor, který se hrál velice často v balíčcích typu „Zelená mašina“, neboť měl v sobě zabudovanou obranu proti nevýhodě 2-za-1, spojenou s Aurama. Stejně tak se hrál třeba Griffin Guide, neboť i když vám soupeř potvoru s Guidem na sobě zabil, dostali jste alespoň jako „útěchu“ 2/2 létajícího Griffin tokena.
Oproti tomu vypadá Gigantiform vážně divně. Nesplňuje žádný požadavek, který by měla aura hratelná v normálních balíčcích mít, ať je to nízká sesílací hodnota, či nějakou schopnost, která by vyvážila potenciální 2-za-1 nevýhodu. Pokud se totiž na dnešním Standardu budete pokoušet zahrát Gigantiformu pěkně z ruky, nejsípše se setkáte s tím, že dostanete Path To Exilem, Lightning boltem, Terminatem, nebo čímkoliv jiným. Našemu puzzle totiž chybí ještě poslední dílek.
Sovereigns of Lost Alara je další karta, o které jsem v klasickém balíčku nikdy neuvažoval. Vlastně se mi jich několik válelo doma po krabicích. Sovereigns of Lost Alara činí ale Gigantiformu mnohem zajímavější. Agresivní potvorový Bant balíček (barvy zelená-modrá-bílá) má spoustu potvor, kterých se soupeř musí zbavit, a proto by jste se měli dostat až na šest man a úspěšně „Suverény“ zahrát a ještě si s nimi zaútočit.
Pojďme se nyní podívat, jaké karty v novém balíčku využijeme.
Karty
Gigantiform: Tohle je náš cíl, finišová karta.
Sovereigns of Lost Alara: Tohle jsou naše prostředky pro zahrání Gigantiformy.
Sphinx of Lost Truths: Balíček bude nejspíše hrát spoustu manové akcelerace a karetní výhody. Hrát takového finišera učiní balíček v dlouhé hře daleko pružnější.
Knight of the White Orchid: Tuhle kartu prostě miluju. Chci aby se náš balíček chytl, i když hrajeme jako druzí, a dokonce položit do hry nějakou překážku. Neboť „Rytíři bílé orchideji“ zablokují Bloodbraid Elfa a dokonce přežijí, což se na současném Standardu cení.
Steward of Valeron: Tohle je nejspíše nejslabší součást. Stejně si však myslím, že balíček potřebuje více manové akcelerace, a navíc se mi líbí myšlenka 8/8 potvory s Vigilance. Tahle karta mi dovoluje využívat Gigantiformu jak ofenzivně, tak i defensivně.
Deft Duelist: Tato karta je dle mého názoru velmi podhodnocená, přestože je proti mnoha současným balíčkům přímo výborná. Pokud dostanete jediného Duelistu do hry, zastaví všechny Zektar Shrine Expedition, Elemental Appealy, Ball Lightningy, Hellspark Elementaly a Bloodbraid Elfy, které soupeř zahraje. Proto se dle mého názoru definitivně vyplatí hrát. A navíc „Suveréni ztracené Alary“ dávají Gigantiform přímo do hry (na Battlefield) a tudíž tak můžeme zacílovat přes jeho Shroud i Duelistu!
Borderland Ranger: Opět, manová akcelerace je pro mě důležitá, abych mohl brzy zahrát Suverény a „Sfingu ztracených pravd“.
Rhox War Monk: Tohle je prostě solidní řízek. Má čtyřkovou obranu, takže přežije Lightning Bolt. Navíc má Lifelink, což je spolu s Gigantiform pro agresivního soupeře konečná. K tomu všemu co umí, je ještě velice levný na zahrání.
Celestial Mantle: Chtěl jsem hrát jednu kopii této Aury, abych ji mohl najít proti agresivním balíčkům jako je Jund a další červené balíčky.
Path to Exile: Tu budeme hrát prostě proto, že pro mnoho hráčů jsou čtyři kopie Baneslayer Angela stále častou volbou.
Borderposty: Hraní několika „Hraničních pevností“ spolu s Path to Exile nám zajišťuje karetní výhodu, pokud zahrajeme Knight of the White Orchids, přičemž nám navíc pěkně stabilizují manu.
Tak tady je konečný balíček na standard:
Ztracená Alara
Ztracená Alara Jacob Van Lunen Main Deck Sideboard 5 Forest
2 Island
6 Plains
4 Seaside Citadel
4 Borderland Ranger
4 Deft Duelist
4 Knight of the White Orchid
4 Rhox War Monk
4 Sovereigns of Lost Alara
4 Sphinx of Lost Truths
4 Steward of Valeron
1 Celestial Mantle
3 Fieldmist Borderpost
3 Gigantiform
4 Path to Exile
4 Wildfield Borderpost4 Bant Charm
1 Celestial Mantle
3 Journey to Nowhere
4 Qasali Pridemage
3 White Knight
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.