Standard
Kumano bloguje: BG Delirium na Standard
Nová edice už klepe na dveře a doba mezi zveřejněním kompletního spoileru a vstupem edice na constructed (Eldritch Moon bude na constructed legální od 22.7.) je jako dělaná na různé spekulace a brewing (i když minule jsem s Arlinn moc nepochodil).
Dnes se podíváme, jaké nové možnosti dostal BG rock, který se bude točit kolem graveyard synergií a speciálně pak kolem mechaniky delirium.
Graveyard synergie mi odjakživa přišly velmi sympatické a v minulosti jsem měl hrozně rád karty jako Satyr Wayfinder, Commune with the Gods, nebo Whip of Erebos (jsem si jistý, že by se mi líbila i Recurring Nightmare, ale tenkrát jsem ještě vůbec netušil, že existuje nějaký standard, potamžo vlastně celý magic).
V Shadows over Innistrad se mi hrozně líbil Mindwrack Demon a docela mě zklamalo, že se kolem něj nedal postavit žádný konkurenceschopný deck. Většina graveyard enablerů byla totiž poměrně slabá, což se ale v Eldritch Moon výrazně zlepšilo (ačkoli pořád platí, že Satyr Wayfindera bych bral všemi deseti).
Začal bych rovnou moji nejoblíbenější kartou z nové edice, Grim Flayerem:
Jelikož jsou startovní čísla pouze 2/2, tak nejde o úplně nejspolehlivějšího delirium enablera, ale líbí se mi, že spolu se Sylvan Advocatem bude mít deck dvojici velmi agresivních dvoudropů, kteří mohou sami o sobě zcela ovládnout late game.
Když k tomu přičteme Mindwrack Demona, tak zjistíme, že deck bude vlastně celkem agersivní, což u rocku není vždy pravidlem. Hlavní trojice bytostí ale rozhodně splňuje předpoklad, že budou vynikající v libovolné fázi hry.
U Flayera je samozřejmě docela důležitý i trample, díky kterému se s ním bude lépe útočit. Soupeři se totiž bude těžko blokovat, obzvláště když k tomu přičteme hrozbu Grasp of Darkness.
Další posilou pro GB kombinaci je samozřejmě nová Liliana:
Se svou původní inkarnací se tahle Lilča nemůže měřit, ale přece jenom je to třímanový planeswalker, což je samo o sobě velmi silné.
Plusová abilita toho sice moc nezabije (snad s výjimkou bytostí ve White Weenie), ale vzpomeňme na Jace, kde se -2 do útoku ukázalo jako velmi užitečné. Důležité totiž je, že efekt trvá i do soupeřova kola, takže například v mirroru Sylvan Advocatů lehce ovládnete kombat. A soupeři se bude také hůře fightovat s Dromoka's Commandem.
Mínusová abilita je pak přesně ten delirium enabler, který je v decku potřeba. Nejlepší strategie, jak dosáhnout deliria bude podle mě totiž zcela jednoduše spoléhání se na dobré karty jako Liliana a Mindwrack Demon.
Velmi nerad bych kvůli deliriu hrál kusy jako Hangarback Walker, nebo Dead's Weight. Stejně tak bych se rád vyhnul kartám jako Grapple with the Past, nebo Gather the Pack (nejlepší decky na fieldu jsou celkem svižné a strávit celé kolo "nicneděláním", zatímco si soupeř dá Advokáta into Nissa, mi nepřijde moc dobré).
O ultimátce v tomto decku bohužel nemůže být řeč, jelikož v decku bude přesně nula zombáků (tedy pokud se nějak extra nerozvášní Kalitas)....
Tohle jsou dva největší přírůstky pro deck z nové edice. Předtím, než se podíváme na další kousky bych rád zmínil další klíčové karty pro tento archetyp.
Jak už jste asi pochopili z předchozích odstavců, tak tahle dvojice bytostí je jednoznačně to nejlepší, co v těchto barvách najdeme. Obě mají velmi dobrý poměr cena/výkon a obě jsou parádní v jakékoli fázi hry. Démon by měl být vynikající zejména proti GW, kde dokáže dobře dostat pod tlak soupeřovy planeswalkery.
K černé patří neodmyslitelně removal a tohle jsou aktuálně dva nejlepší. Ve světle aktuální dominance GW decků bych se vůbec nebál zařadit více Pathů. Grasp je super, protože se umí zbavit věcí jako Avacyn a oživovacích zemí, ale bohužel si neporadí s velkým Advokátem. Ideální řešení je tak nějaký split s Ultimate Price, ale třeba bude stačit Grasp v kombinaci s Lilianou...
Jednou z hlavních pay-off karet, co se deliria týče, je samozřejmě Traverse the Ulvenwald. Ten oceníme jak v úvodních kolech, kdy nám pomůže pokládat země každé kolo a samozřejmě pak v lategame, kdy si s ním dojdeme pro nejsilnější bytost, nebo také pro nějakou situační kartu (blíží se čas pro one-ofy, moje nejoblíběnější část při deckbuildingu).
Základ decku tedy vypadá zhruba takhle:
- 4× Sylvan Advocate
- 4× Grim Flayer
- 4× Mindwrack Demon
- 4× Grasp of Darkness/Ultimate Price
- 2-3× Ruinous Path
- 3× Liliana, the Last Hope
- 3× Traverse the Ulvenwald
- 25 zemí
To je dohromady 49-50 karet. Čím tedy zaplnit pár posledních míst? Možností na výběr je spoustu, zejména co se bytostí týče.
Zelená má aktuálně k dispozici ohromné množství vynikajících bytostí. Na výběr máme z následujících možností:
Z důvodu křivky nás budou nejvíce zajímat třimanovky. Osobně bych se přikláněl k nějakému splitu mezi Trackerem (v decku jsou sice velmi silné bytosti, ale skoro žádná karetní výhoda) a Nissou (díky Lilianě a Flayerovi umí vyčistit deck od přebytečných zemí a zároveň je to další karetní výhoda do lategamu).
S Lilianou a Flayerem samozřejmě nabírá na ceně i Den Protector, který ale v závislosti na mategame může být dost pomalý. Kvůli zmiňovaným synergiím by ale v decku mělo pár kusů být.
Deathmist Raptor je vynikající karta a je super s Démonem i mínusovou abilitou Liliany, ale aktuální metagame mu vůbec nepřeje. Docela dobrý nápad je ale hrát playset v sidu.
Kalitas je naopak v aktuální metagame výborný, ale naše hlavní čtyřmanovka je Démon, takže bych hrál maximálně jeden kus (ale je to celkem dobrá sidovka), který v nouzi můžeme najít Traversem.
Zajímavý one-of k Traversu může být i Gitrog Monster, který má největší výhodu v tom, že nejhranější removaly na formátu (Grasp, Dromoka's Command) jsou na něj krátké. Na druhou stranu není nijak extra dobrý proti nejhranějším deckům - Bant, GW a Humani. Proto bych ho zatím nechal odpočívat na střídačce.
Zajímavý one-of by ale mohla být i další nová karta - Ishkanah, Grafwidow:
Tenhle pavouček je sice trochu těžkopádný, nicméně v creature-heavy matchupech budou tři extra blokeři k nezaplacení. V aktuální metagame by mohl být docela fajn.
Původně jsem přemýšlel i nad zařažením nové Emrakulky, protože efekt Mindslaveru je prostě neskutečně silný a tak nějak intuitivně mi její zlevňovací abilita k deliriu pěkně pasuje, ale hrát jeden "random" osmi/devíti drop v decku, jehož křivka jinak končí na čtyřech manách a kde není žádná akcelerace, mi prostě přijde mimo mísu...
O zbylých deset míst se samozřejmě ucházejí i nějaké ty noncreature spelly:
Osobně mám velice rád Transgress, jelikož ho oceníte v úplně všech matchupech, snad s výjimkou koníků. Podle mě není úplně špatný ani proti Company, kde zahazuje právě CoCo a celkem fajn je i proti GW, kde odchytí oba planeswalkery a Avacyn.
Read the Bones dodávají konzistenci a zároveň je to solidní karetní výhoda. Na druhou stranu jsou v decku de facto pouze ty nejlepší bytosti a removal, takže budou Ready lepší spíše coby sidovka pro grindy matchupy.
Pokud hrajete černou, tak je Languish prostě nutné zlo. Tady navíc máme Advokáta a Démona, kteří Languish přežijí, takže bych se nebál ho dát rovnou do mainu.
Z Ob Nixilise mám pořád rozpolcené pocity. Na papíře vypadá skvěle, ale v reálu je podle mě jenom minimum situací, kdy je opravdu dobrý. Ve skutečnosti se skoro vždcky jedná o pětimanový removal, který soupeř dorazí v útoku manlandou. Proto od něj v poslední době upouštím...
Na druhou stranu, takový Pulse of Murasa je podle mě super trik, kterým můžete soupeře mnohdy nemile překvapit. Šest životů je docela dost a cílů pro vracení bude dostatek (loop s Den Protectorem je obzvláště vypečený). Jelikož nemáme přístup k Shambling Ventám, tak je to zároveň nejefektivnější lifegain v barvách.
Na závěr jsem si nechal další novou kartu, kterou je Collective Brutality. Ta by se dala eventuelně hrát místo Transgressu, ale jelikož nezahazuje planeswalkery, tak to pro ni neidím moc dobře. Navíc se nezvládne zbavit klíčových bytostí jako Advokát a Reflector Mage. Kdyby uměla dávat -3/-3, nebo kdyby byl třetí mód aspoň trochu relevantní, tak by byla super, ale takhle...
Manabase
Manabase je v tomhle decku velice přímočará, dvojici nejlepších "duálů" doplníme Evolving Wilds (skvělá země pro delirium a také s Tireless Trackerem) a zbytek jsou basicy s tím, že chceme hrát více Swampů kvůli Graspům (v mainu navíc není nic přes dvě zelené).
Výsledný deck by pak mohl vypadat takhle:
Decklisty Standard
BG Delirium
Kumano
Maindeck
Sideboard
Sideboard
Je hned několik způsobů, jak pojmout sideboard. Máme možnost hrát již zmiňované Deathmist Raptory, dále můžeme hrát Dark Petition a Season's Past a dokonce lze uvažovat i o verzi s Thought-Knot Seery v sidu (to by ale vyžadovalo úpravu manabase).
Osobně se mi nejvíce líbí plán s Deathmist Raptory a samotné Season's Past, které jsou s našimy odemílacímy efekty v pomalejších matchupech skvělé samy o sobě (nejvíce se mi na nich líbí to, že díky Démonům, Lilče a Flayerům je velmi vysoká pravděpodobnost, že si ho během hry odemeleme a pak si ho můžeme snadno vrátit Den Protectorem).
Jinak mám nejraději přístup při tvorbě sidu, kdy máte k dispozici spoustu one-ofů, kterými pouze mírně doladíte deck (například třetí Languish, extra discard, další Ruinous Path, Read the Bones, Den Protector atd...).
GB kombinace má navíc ale k dispozici ještě několik specifických hate karet:
Obliterace je skoro výhradně proti Rampě, která se ale aktuálně příliš nehraje. Bez Dark Peticí bych ji asi nehrál...
Jelikož nemáme přístup k bílé, tak Clip Wings je jediná možnost, jak se zbavit Ormendala (s výjimkou double Graspu, nebo kombinace Grasp a Languish), což je jedna z největších slabin decku. GW hráči ale naštěstí poslední dobou upouštějí od Secure the Wastes.
Virulent Plague je excelentní proti GW a vzhledem k tomu, jak populární tenhle deck je, bych nikdy nešel na velký turnaj alespoň bez dvou kusů v sidu. Důležité je si uvědomit, že je Plague náchylný na Dromoka's Command, takže bych ho nedoporučoval hrát na prázdný stůl. Lepší je si počkat, až z něj dostanete nějakou okamžitou value.
Zajímavá hate karta jsou ještě Flaying Tendrils, což se dá zařadit, pokud očekáváte velké množství White Weenie.
Sečteno a podtrženo, sideboard by mohl být náledující podobu:
- 4× Deathmist Raptor
- 1× Den Protector
- 1× Languish
- 2× Virulent Plague
- 1× Trangress the Mind
- 1× Duress
- 2× Read the Bones
- 1× Seasons Past
- 2× Kalitas, Traitor of Ghet
A to je pro tentokrát vše. Doufám že vás článek inspiroval a že se vám nápady na nové decky jenom pohrnou!
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.