Tradicne paradni clanek. Tvoje tvorba je to posledni, proc se sem jeste vyplaci chodit.
0 hlasů
První týden s Oath of the Gatewatch se odehrály dva větší standardové turnaje, takže je ten pravý čas, abychom se podívali na to, které decky a nové karty se nejvíce prosadily.
První turnaj bylo SCG Open Atlanta, kterého se zúčastnilo 568 hráčů. V coverage z turnaje můžeme najít decklisty v top32, ze kterých jsem si pro vás připravil dvě statistiky. První je o počtu nových karet v top32 a druhá o jednotlivých archetypech.
Co se týče nových karet, tak v top 32 se objevilo hned šestatřicet nových karet a suverénně nejhranějším kusem byl Reflector Mage, který se do top8 dostal ve 29 kusech a také ve třech různých archetypech.
Mezi jednotlivými decky pak jasně dominovalo 4C Rally, které obsadilo v top32 hned sedm míst. Že by to mělo nějakou souvislost s Reflector Magem?
Jelikož bylo Rally jasně nejhranější, tak se nabízí začít právě u něj...
4C Rally
Ačkoli člo teprve o první týden nového formátu, tak s jistotou můžeme říci, že Rally je teď nejlepší deck na formátu. Pokud se chystáte hrát standard a na turnaji se ukážete s deckem, který nemá jasný plán proti Rally, tak pravděpodobně nevyhrajete. Většina hráčů si sice dá sidu Infinite Obliteration, nebo Hallowed Moonlight, nicmléně jedna "náhodná" karta Rally ani náhodou nezastaví. Chce to mít jasný plán.
Co tedy dělá Rally tak silným? Především je to fakt, že může hrát na třech frontách zároveň. Jednak může zaplavit stůl malými bytostmi, do kterých se vám nevyplatí útočit. Potom také může díky Collected Company z ničeho nic vygenerovat ohromnou výhodu (obzvláště CoCo na konci kolo, které najde Jace, což znamená flashback v dalším kole). A nakonec, pokud si nedáte pozor, tak vás může lehce dostat Rally.
Nejhorší na tom je, že nelze nijak snadno obehrát všechno naráz. Pokud budete příliš bezhlavě útočit, plníte tím hrob pro Rally. Pokud nemáte žádný clock, naopak můžete lehce prohrát na Company a etc...
Nejhorší je ale fakt, že teď mají hráči Rally k dispozici playset Reflector Magů, což je ideální odpověď na Anafenzu a zároveň je to taky další možnost, jak prostě získat tempo a zcela jednoduše soupeře zabít v kombatu.
Další nová karta, která se v decku objevuje, je Ayli, Eternal Pilgrim. Jde jednak o extra sacrifice outlet, ale také to je bytost, přes kterou soupeř neprojde v kombatu, takže je ideální proti Siege Rhinům, Tasigurům, apod.
Obě nové adice jsou zároveň velmi dobré s Lilianou, která se tak po delší době opět do decku vrátila. A upřímně, Reflector Mage s Lilianou je kombinace, proti které se hraje nesmírně obtížně. Zajímalo by mě, jestli R&D vůbec s Magem na standardu testovali...
Jaká je tedy nejlepší strategie k poražení Rally? Podle mě je nutné mít kombinaci rachlého tlaku a disrupce. V Abzanu bych například hrál playset Silkwrapů a ubral bych pár Gideonů. Celkem užitečný je i Kalitas, který se dokonce občas objevil i v mainu.
Další slabina decku jsou evasion bytosti typu Mantis Rider, nebo Kolaghan (the Storm's Fury).
Na závěr se ale sluší dodat, že navzdory velkému počtu v top32 se žádný z pilotů Rally nedostal do top8. Nejlepší byla Emma Handy na devátém místě. Jako příklad výše popisované verze jsem vybral deck Michaela Majorse, který obsadil 13. místo.
Eldrazi Ramp
Druhým neúspěšnějším deckem byla Eldrazi Rampa, což bylo podle mě způsobeno zejména proto, že celá řada nových karet vypadala jako pěkná posila do decku.
Měli jsme tak možnost vidět celou řadu různých verzí, z nichž se jedna (Monogreen - ale jak jsme se mohli dočíst v zákulisí, tak to bylo pouze kvůli finančním důvodům) dokonce dostala do finále. Ironické na tom je, že to podle mě byla jasně nejhorší verze ze všech, které se v top32 objevily...
První zásadní chyba je podle mě nehrát Ruin in Their Wake, což je prostě parádní karta, díky které má deck šanci na dream draw Ruin into Explosive Vegetation. Oboje by podle mě mělo být v decku v playsetu, přesto prostě nejede vlak...
Rozhodně není zase taková chyba hrát manovače, ale dáváte tím soupeři zbytečně cíl pro Fiery Impulse.
Další karta, která tu zoufale chybí, je World Breaker. To je skvělá karta proti všem midrangům a zároveň ideálně vyplňuje křivku mezi tím, kdy dáte Pilgrimage/Vegetaci a velkého finishera.
Abych ale pořád jenom nekritizoval, tak v decku je podle mě super playset Thought-Knot Seerů, což je skvělá výplň křivky proti deckům jako Jeskai a Abzan.
S podstatně lepší verzí obsadil 10. místo Zhengdong Shan. Tady už máme Return i World Breakery, ale pořád je tu pár zvláštních karet.
Úplně mimo mi přijde Sylvan Advocate, který tu nedělá vůbec nic. Je to prostě náhodná bytost do druhého kola, která neumře na Fiery Impulse. O něco lepší už je Hangár, ovšem kvůli tomu, že na formát teď přibyl Kalitas a Reflector Mage, je teď Hangár asi v nejhorší pozici, co kdy vůbec byl.
Naopak hodně fajn je playset Oathů, které ideálně vyplňují křivku - v každé části hry hledají to, co zrovna potřebujete. Zajímavá je taky Chandra, u které je super hlavně možnost rychlého board sweeperu, který se zbaví i karet, se kterými si neporadí Return. A díky Oathům by neměly být problém ani dva červené zrdoje.
Šestnácté místo, do třetice všeho dobrého, obsadil Ali Aintrazi, jehož verze se mi líbí ze všech nejvíce. Kromě toho, že tu nechybí playset Ruin in Their Wake, tu máme taky zajímavé playe do úvodních kol v podobě Matter Reshaperů a Thought-Knot Seerů, což je podle ta správná cesta, kterou by se měl deck ubírat.
Nelíbí se mi ovšem maindeck Jaddi Offshoot, místo kterého bych hrál Oathy, nebo pár dvoumanových manovačů.
Ali má taky velmi dobře vyřešený side - Hangarbackové a Roast pomáhají s nejhoršími matchupy, což jsou zejména agresivní červené decky a decky ze Siege Rhinem.
Abzan Aggro
Rčení, že stará láska nerezaví, rozhodně platí pro Abzan Aggro, které nedostalo příliš mnoho posil, ale i tak se jednalo o třetí nejúspěšnější deck v top32.
Zcela jednoznačně největší posila je Sylvan Advocate, což je konečně dvoudrop, který neztrací value v lategame. Díky Hissing Quagmire navíc můžeme hrát až osm manlandů (většina verzí hraje tři a tři), se kterými je v lategame naprosto úžasná.
Další posily pak najdeme v sidu. Dvojka proti Rally - Kalitas & Flying Tendrils a případně Linvala pro grindy matchupy.
Díky zvýšené popularitě Rally také většina hráčů sáhla po playsetu Silkwrapu a zároveň ubrala pár Gideonů a přidala pár Wingmate Roců. A dokonce byl k vidění i maindeck Kalitas.
Mardu Green
Ze čtyřbarevných midrangů byl vždy nejpopulárnější Dark Jeskai, ale poslední dobou mu šlape na paty Mardu Green. Deck zpopularizovali hráči TCGplayera, kteří ho hráli na GP Oakland.
Deck je v podstatě Mardu se splashí pro Siege Rhina, ačkoli jsou v decku většinou vidět i další zelené karty jako Abzan Charm, Den Protector, nebo Anafenza v sidu.
Podle mě se jedná o nejlepší deck pro Dark-Dwellery, protože se Siege Rhinem dokážete rychle ohrožovat soupeřův lifetotal, což v čistém Mardu tolik nejde (a taky v něm jsou dost průměrné Kolaghan's Commandy). Jediná škoda je, že s nimi nefunguje Painful Truths, takže se musíme spokojit s Read the Bones.
Všechny tři verze z SCG Open se od sebe docela dost lišily. Nejvíce se mi líbí verze Matthewa Peace, protože hraje Chandry, které jsou podle mě skvělé a postupem času se budou stále více prosazovat.
Atarka Red
Atarka Red dostala pouze jednu novou posilu v podobě Reckless Bushwhackera, ale i to stačilo Korey McDuffiemu, aby nakonec ve finále zvítězil.
Díky Bushwhackerovi Korey opustil "kombo" Temur Battle Rage + Become Immense a raději se spoléhal na Draggon Fodder a Hordeling Outburst. To je určitě fajn, protože kombo sice může být skvělé proti deckům jako Rally, ale na druhou stranu se taky často stane, že prohrajete kvůli tomu, že vám soupeř zabije všechny bytosti a vy zůstanete s rukou plnou nepoužitelných myšek.
Co ale dělá Koreyho verzi lepší oproti ostatním, to je jeho sideboard. Korey ho skvěle uzpůsobil na delší hry, když přidal karty jako Den Protector, Manželé a také Painful Truths. Černá splash tady byla skoro zadarmo, jelikož s více midrange kartami chcete i více zemí. A když už hrajete černou, tak je škoda nepřidat i Self-Inflicted Woundy, které jsou skvělé proti Abzanu. Sice to není velký rozdíl oproti Roastu, ale dva damage navíc se uričtě počítají.
RB Dragons
Další deck, který se takřka nezměnil a přesto nabral na popularitě, jsou RB Draci. V top32 byli ve dvou kusech a oba měly shodně jako jedinou novou kartu v mainu Grasp of Darkness, což mi přijde trochu divné, protože Siege Rhino je jedna z nejlepších karet proti tomuhle decku a Grasp ho na rozdíl od Roastu nezabije.
Další nové karty byly vidět v sidu - proti Rally tu byl Kalitas, proti aggrům Kozilek's Return a Flying Tendrils a do midrange soubojů Dark-Dwelleři, kteří jsou díky agresivní nátuře decku lepší, než Ob Nixilis.
Už jsem ale nakousnul, že hlavní důvod, proč hrát Draky, je, že se jedná o jeden z nejhorších matchupů pro Rally. Rally zpravidla nemá v mainu spot removal a velmi obtížně interaguje s flying bytostmi - vlastně jediná možnost je dát instatně přes Company nebo Rally Reflector Mage, nebo Sidi's Fiathful. Většinou je tak křivka Thunderbreak Regent into Kolaghan velmi snadný recept na úspěch.
Dark Jeskai / Jeskai Aggro
Celou řadu nových karet dostal i Jeskai. V závislosti na tom, které se kdo rozhodl hrát, jsme mohli vidět několik různých verzích.
S klasickou kontrolní verzí (Monastery Mentor + Grand Master jakožto hlavní winkondice) obsadil Gerry Thompson třetí místo. Gerry zkoušel tři nové karty (vlastně čtyři, ale Wandering Fumarole je jasná adice, kterou asi není potřeba nějak intenzivně testovat). V mainu to byli one-of Kalitas a Chandra. Podle Gerryho byly obě karty skvělé, zejména pak Kalitas, který v kombinaci se nekončícím prolizem a removalem může soupeře úplně zničit během pár kol (což tedy umí i Chandra, ale ta není tak dobrá proti Rally). A nemůžu opomenout ani LInvalu v sidu, což je zajímavá karta do grindy matchupů, jako je třeba Abzan.
Pěkná vychytávka je také pár Magmatic Insightů. Jelikož hrajete Jace, Treasure Cruise a Painful Truths, tak je velmi pravděpodobné, že se vám na ruce dříve, či později začnou hromadit země a tohle je pěkný způsob, jak přebytečné země efektivně využít.
Druhý způsob, jak postavit Jeskai, je samozřejmě stará dobrá agresivní verze s Mantis Riderem. Kent Ketter zůstal u čtyřbarvy, ale zvolil hodně burn-heavy verzi s Jeskai Charmy a Exquisite Firecrafty. K tomu je samozřejmě potřeba uzpůsobit i složení bytostí. Grandmastery tu tak nahradil Stormchaser Mage a díky velkému množství burnu do decku skvěle zapadli i Dark-Dwelleři. Kent s touhle verzí obsadil 33. místo.
U klasické tříbarvy zůstal známý milovník Jeskaie, Kevin Jones, což mu vyneslo dvacáté místo.
V mainu máme hned playset Wandering Fumarole a také jednu Needle Spires. Další novinky jsou v sidu - Chandry do matchupů, kde čekáte dlouhé hry a do tempo matchupů Reflector Mage.
Deck je v podstatě už ozkoušená klasika, ale dvě věci mi na něm přijdou trochu zvláštní. První jsou Hangarbackové místo Grand Masterů. Jelikož máte dost nabitou křivku, tak podle mě dost často nebude čas na pumpování a navíc je teď Hangár opravdu špatný (vrátit ho Reflector Magem je vyloženě výsměch), kdyžto Grand Master je skvělá tempo karta v úvodních kolech a navíc umí i zcela ovládnout lategame.
Druhá divná věc je malá zelená splash v sidu. Pochybuju, že jeden náhodný Dromoka's Command dokáže podstatně vylepšit nějaký matchup. A místo Den Protectora bych raději hrál Dark-Dwellera.
Ostatní tier decky
Na předních příkách se pohybovaly i další decky, kterým toho nová edice mnoho nepřinesla, nebo které nejsou tolik populární mezi hráči.
Pěkným příkladem je Joe Losset, což je jeden z mála hráčů, který hrál v prvním týdnu s BFZ Bring to Light a u decku zůstal až doteď.
Z nových karet jsou v jeho decku k vidění dva one-ofy, jakožto cíle pro Bring. Jsou to Kalitas a Flaying Tendrils, což jsou karty proti Rally. Bylo vidět, že Joe se na tenhle matchup hodně zaměřil, protože kromě těchto one-ofů měl v mainu ještě tři Silkwrapy adva Utter Endy, a v sidu poté hned tři Hallowed Moonlighty, další Tendrily, Silkwrap a Anafenzu.
Dalším příkladem hráče, který neustále jako jediný hraje daný deck, je Jeff Hoogland. Ten už několik měsíců hraje BW Control s docela pěknými úspěchy (tentokráte to bylo 14. místo).
Nyní mu do decku přibyl Grasp of Darkness (podle mě asi jediný deck na formátu, kde takhle karta opravdu září), Kalitas a Flaying Tendrils. Trochu se divím, že v decku není ani jeden Oath of Gideon...
Deck, který nezaznamenal takřka žádné změny, jsou Esper Draci. Šestadvacáté místo s nimi obsadil Mike Hahn, který měl v mainu přesně jednu novou kartu, kterou byl Void Shatter. V sidu ale samozřejmě nechyběli Flaying Tendrils. A jako u všech decků s bílou, tak i tady byl zvýšený počet Silkwrapů a Utter Endů.
Poslední deck v této kategorii je Mardu Midrange, se kterým skončil James Allen na 30. místě.
V decku je hned playset Dark-Dwellerů a taky tři Kalitasové (dva + jeden v sidu). Musím souhlasit s tím, že Kalitas je v decku skvělý, ovšem o Dark-Dwellerech si to nemyslím. Bez Siege Rhina nebo agresivnějších karet jako Abbot, čiThunderbreak Regent jsou Dwelleři dost podprůměrní. A to samé platí i o Kolaghan's Commandu, který je zde de facto pouze velmi špatný removal a hodně pomalá a nevýrazná karetní výhoda. V decku je zcela určitě lepší Ob Nixilis a Chandra.
New kids on the block
Nové karty samozřejmě také daly vzniknout několika novým deckům, z nichž se dokonce hned tři dostaly do top8!
Čtvrté místo obsadil Andy Ferguson s úplně novou verzí Abzanu - Abzan Company! Kromě klasik jako Den Protector, Deathmist Raptor, nebo Anafenza, byl v decku také Sylvan Advocate, Matter Reshaper a Ayli.
Už jsem tu říkal, že Sylvan Advocate je v Abzanu parádní, takže to je jasný four-of (máme tu k němu také šest oživovaček). Velmi důležitý je také Matter Reshaper, který má rozumná čísla do útoku a zároveň je to zabudovaná karetní výhoda. A taky je docela šibalský s Ayli.
Druhou novinkou bylo UR Aggro, které je hratelné hlavně díky dvojici nových cantripů - Slip Through Space a Expedite. K tomu přidejme trojici prowess bytostí, Jace, pár kombat triků, burn a Treasure Cruise a deck je na světě!
Osobně se mi také zamlouvá větší počet černých karet v sidu. Díky tomu, že černé zrodje hrajeme bez ohledu na to, jestli jsou v decku černé karty, tak je to doopravdy free splash. A v plno matchupech je Duress, Pinful Truths i Murderous Cut k nezaplacení.
Poslední nový deck v top8 byla opravdová chuťovka. Jednalo se o Abzan Blue, který měl ale poněkud větší modrou splash, než je obvyklé. Kromě klasických Stubborn Denialů tu totiž byl i playset Reflector Magů, což je skvělá tempo karta do mirroru. Další nový přírůstek v decku byl Oath of Nissa, který ve čtyřbarvě docela pomáhá i s fixací.
A když už je řeč o fixaci, tak si povšimněte poněkud zajímavé manabase, která je složená pouze z feček (plných 16), basiců a battlelandů. Bez manlandů teoreticky ztrácíte výhodu v mirroru, ale to vynahrazuje Reflector Mage a modré sidovky.
V sidu pak byly další modré karty. Kromě klasiky jako Disdainful Stroke a Dispel tu byl také Jace, Exert Influence (normálně tuhle kartu nemám příliš v lásce, ale s Jacem je opravdu vypečená) a také Ojutai's Command, na kterém se mi líbí hlavně to, že ho tu většina soupeřů vůbec nečeká.
Poslední novinkou bylo Monoblack Eldrazi Aggro, které Barry Woerner dovedl až k dvanáctému místu. Je jasné, že Though-Knot Seer a Reality Smasher jsou velmi silné karty, ale zbytek decku by ještě potřeboval vylepšit.
Bearer of Silence a Matter Reshaper jsou v Monoblack verzi taky fajn, ale Wasteland Strangler, Reaver Drone a Ghostfire Blade podle mě do decku nepatří. Reaver Drone moc nezapadá do koncepce decku. Většina bytostí je totiž velmi resilientní v lategame a do toho Drone vůbec nezapadá. Raději bych hrál Hangáry.
Wasteland Strangler v decku s pouhou dvojicí exile efektů (a jeden z toho navíc ani není po křivce) taky není to pravé ořechové a místo Ghostfire Bladů bych raději přidal více removalu. Možná, že verze s bílou, která má Silkwrap a Stasis Snare, by mohla být to pravé...
Druhý turnaj bylo finále Super Sunday Series, kterého se letos účastnilo 58 hráčů, včetně jmen jako Sam Black, Reid Duke, nebo Neal Oliver.
Standard tvořil pouze malou část turnaje (čtyři kola ze sedmi) a wizardi zveřejnili všechny decklisty, které získaly alespoň osm bodů. Dohromady to bylo osmnáct decků v následujícím složení:
Nemá cenu znovu rozebírat Rally, Abzan, nebo Jeskai, ale i tady se našlo několik (nebo spíše dvě) zajímavých brew.
První byl zajímavý Esper Midrange s tématikou Eldrazi procesorů. Na rozdíl od Monoblack Eldrazi je ale deck agresivnější s dvojicí one-drop warriorů. V decku je taky minikombo Ayli a Matter Reshaper a jako třešnička na dortu je tu pár Eldrazi Displacerů, ke kterým tu máme Thought-Knot Seera, Wasteland Stranglera a Reflector Mage.
Druhý deck byl poměrně divoký Grixis Midrange Ignacia Barbery. Z nových karet tu byl Kalitas, Chandra, Dark-Dwelleři, Jori En, Grasp of Darkness a Wandering Fumarole.
Jako zajímavá interakce tu je Jori En a Dark Dwelleři. Díky velkému počtu removalu je tu také exceletní Kalitas. Na druhou stranu mě trochu podivuje, že Ignatio nehraje Nixilise a sáhnul místo toho pro Sarkhana. V decku je dost jiných winkondicí a karetní výhoda je prostě karetní výhoda...
A tím jsme se dostali na úplný konec. Příště už budou Flash News v klasickém formátu. Do té doby se mějte fajn.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|