Standard
Decky na Standard: Grixis Control
Innistrad přinesl čtveřici legendárních a flavorově dokonalých bytostí. Grimgrin se ukázal být dobrým Commanderem, Geist of Saint Traft si našel místo na turnajové scéně, Mikaeus je skutečnou podporou pro Township Tokeny, které jsme si představili minule... poslední zbývající legenda je upírka Olivia Voldaren.
Historie Olivie jako karty na turnajích je poměrně zajímavá. Při jejím zveřejnění někteří hráči přemýšleli nad tím, proč nebyla ona zahrnuta do From the Vault: Legends místo Mikaeuse. Obchody Olivii přisoudily hodnotu cca 90 korun. Výtečný Commander, limited bomba, dokonalý top-down design, ale větší hodnotu Olivia nezískala. Pak přišlo Mistrovstí světa a Olivia se za jediný den vyšplhala přes hodnotu 300 korun. Proč? Ukázalo se totiž, že Grixis (černo-modro-červená) Control bude jedním z top decků nového Standardu, kam Olivia zapadla bez problémů.
Wizardi možná tušili, že se z Olivie stane nejlepší legenda z Innistrad – a proto není divu, že se stala tváří na boosterech. Olivia je legendární bytost a pro milovníky flavoru předkládám zajímavé informace o Olivii.
Olivia Voldaren, zakladatelka rodu Voldaren, byla původně podivínka, uzavřená, nespolečenská žena, žijicí vzdálená veškeré civilizaci ve svých sídlech, která si nechala vystavět za svůj ohromný majetek. Upíři z tohoto rodu se, stejně jako jeho zakladatelka, rozhodli žít na odlehlých místech. Voldareni se umí přeměnit ve zvířata jako netopýři, krysy a kočky.
Nyní Olivia žije ve svém rozsáhlém, mlhou zahaleném a vrcholky hor obklopeném sídle v provincii Stensia. Stala se z ní výstřednice a bonvivánka. Olivia cestuje, navštěvuje odlehlá sídla a pevnosti patřící rodu Voldaren, která jsou k nalezení ve všech provinciích Innstrad. Nejurozenější upíři vědí, že Olivia má vkus na večírky a cestují k ní na její každoroční ples.
Olivia je rovněž zakladatelkou podivného třídenního upířího svátku nazývaného Dvůr upířího krále (královny). Podstata tohoto děsivého svátku spočívá ve vybrání člověka, který je unesen na upírské panství a stává se králem či královnou upírů. Tohoto k smrti vyděšeného člověka upíří obsluhují nejlepším jídlem a pitím a splní každé jeho přání – samozřejmě kromě pokusu o abdikaci. Po třech dnech je král zavražděn a zúčastnění upíři společně vypijí jeho krev.
Když se podíváme na kartu jako takovou, 2BR je za letce 3/3 výhodná nabídka – černá i červená trpí nedostatkem letců. První schopnost je zvláštní forma lifelinku – 1R za jedno zranění do jiné bytosti, která se změní v upíra a sama Olivia se posilní o +1/+1 žeton. Druhá schopnost by se dala nazvat „černý Mind Control na upíry“.
Oliviin obrázek vytvořil Eric Deschamps, který ilustroval karty jako Garruk Relentless, Hero of Oxid Ridge, Venser, the Soujourner a Mirran Crusader. Zde je odkaz na video na youtube, které sleduje tvoření obrázku k Olivii krok za krokem.
Legendy jsou zajímavý karetní typ. Soupeř hrající Grixis Control má možnost Olivii „vylegendovat“. Většinou se nevyplatí hrát legendy v playsetu a jsou tak dobré, že více kopií dané legendy na stole by vyhrálo hru. Na druhou stranu, legendární bytosti jsou důležité pro příběh a také jsou tím, kolem čeho se točí Commander formát. A musím říci, že Olivia se na Commanderu celkem ujala.
Pokud chcete hrát co nejefektivněji, stačí vám dvě až tři kopie Olivie. Pokud chcete, aby vám Olivia přišla každou hru (a někdy i vícekrát), zařaďte ji v playsetu.
Barvy Grixisu nabízí velké množství velkých bytostí, které zde můžete hrát: Wurmcoil Engine, Grave Titan, Consecrated Sphinx, Inferno Titan, Frost Titan, Massacre Wurm... stačí si vybrat. Můj nejoblíbenější z tohoto výčtu je Wurmcoil Engine a Consecrated Sphinx – do balíčku každý po jedné kopii.
Precursor Golem je karta levná a překvapivě dobrá. Získáte tak útočnou sílu 9 za pouhých 5 man, které jsou navíc bezbarvé. Pokud soupeř hraje artefaktová ničení, před druhou hrou Precursor Golema odsideboardujte.
O poslední kartě bytosti řeknu to, co o ní říkám vždy, když o ní píšu – všechny modré balíky na Standard hrají Snapcastera. Nejinak je tomu i zde. A co že vlastně bude Snapcaster flashbackovat?
Máme zde šest rušících kouzel – playset Mana Leaku a dvojici Dissipate. Zezačátku hry doporučuji rušit vše, co soupeř zahraje a poté vykládat nejlépe po křivce Oliva-Golem-Wurm. To je však ideální scénář.
Ničení je také obsaženo – trojice Doom Blade a dva Galvanic Blasty. Můžete se divit – jen tři artefakty v decku a metalcraftové kouzlo? Proč? Odpověď zní: zmatete tak soupeře, třeba zbytečně nasideboarduje artefaktové ničení.
Na lízání a hledání vhodných karet zde máme dvě karty, které už flashback mají. První z nich je Desperate Ravings. Tahle karta je prostě úžasná. 1R za dvě karty a jednu náhodně zahodíte – a to vše navíc instantně. Zahození karty, která má flashback, které můžete dát flashback nebo země, vás až tak bolet nebude, když za odměnu získáte dvě další karty. Využijte instantnosti této karty a hrajte ji ze začátku hry na konci soupeřova kola, v late-game kdykoliv. Flashback cost je off-color, 2U, můžete si jej tedy zahrát již o kolo později.
Forbidden Alchemy dobře znáte z článku o Dimir Controlu. Podíváte se na vrchní čtyři karty, jednu si dáte do ruky a zbytek položíte do hřbitova. Za 2U a samozřejmě instantně. Na normální flashback, celých 6B, mnohdy ani nedojde, ale v případě nutnosti neváhejte a použijte Snapcastera, abyste získali flashback 2U.
Já si v Grixis Controlu rád zahraju i Brimstone Volley – občas dokáže nadělat spoustu problémů a rozumí si se Snapcasterem.
Slagstorm je karta, kterou Township Tokeni (které jsme si představili minule) přímo nenávidí. 3 zranění do všech bytostí (ano, Slagstorm nabízí i 3 zranění do všech hráčů, ale toho využívat asi nebudete) pozabíjí soupeřovy tokenky a nepoškodí vaše obrovské bytosti (Olivia snad už bude posilněná, Precursor Golem bohužel asi padne). Jediným problémem je mana cost, který obsahuje RR, který jej činí nesnadně hratelným v trojbarvě.
Jedna kopie Devil's Play se také hodí, protože díky ní zraníte soupeře dvě kola za sebou. Můžete si také zahrát kousky jako Sorin's Vengeance.
Málem bych zapomněl na sférochodkyni Chandru, the Firebrand. Lehkou matematikou se dá zjistit, že zde najdete 23 spellů, kterým může Chandra pomoci svou druhou schopností. Takový Brimstone Volley za deset zranění soupeře rozhodně nepotěší...
Manová základna musí být stabilní a obsahovat dual-landy v co nejvyšším počtu. Doporučuji hrát 26-27 zemí a zkuste přidat Shimmering Grotto.
Co do sideboardu?
Sílí tokenové strategie, které jsme si představili minule a proto je dobré zvážit Sever the Bloodline, který si poradí téměř se vším a dokonce si jej můžete zflashbackovat. Ze stejného důvodu je zde Ratchet Bomb, která je v podstatě bezbarvý dvoumanový Day of Judgment na tokeny. Life's Finale se bude hodit proti kontrolnímu soupeři, kterému kromě zničení všech bytostí na stole prohledáte knihovnu pro klíčové bytostní kousky. Na kompletní vyčištění stole se hodí i Blasphemous Act, který vás může stát jednu jedinou červenou manu. Deathmark a Flashfreeze by si také mohli najít v sideboardu své místo. Pokud chcete hru ozvláštnit, přidejte Evil Twin. Tohle réro stojí dvacku a dokáže opravdu hodně. Mental Misstep a Gut Shot sideboardujte proti balíkům, které hrajou 1/1 bytosti za jednu manu – Delver, Stromkirk, Pilgrim... Uvažovat se dá i o Spellskite a Phantasmal Image.
Další vhodné kousky do vašeho sideboardu je těžké odhadovat, je nutné se zařídit dle metagame ve vaší herně.
Finální decklist:
Grixis Control AdamF Main Deck Sideboard 3 Olivia Voldaren
3 Snapcaster Mage
3 Dissipate
3 Doom Blade
3 Forbidden Alchemy
3 Mana Leak
2 Chandra, the Firebrand
4 Darkslick Shores
2 Dragonskull Summit
3 Drowned Catacomb
4 Sulfur Falls
5 Swamp
1 Mountain
6 Island
2 Precursor Golem
1 Wurmcoil Engine
4 Desperate Ravings
3 Slagstorm
1 Devil’s Play
1 Shimmering Grotto
2 Galvanic Blast
1 Brimstone Volley1 Ratchet Bomb
1 Blasphemous Act
2 Gut Shot
2 Mental Misstep
3 Evil Twin
2 Sever the Bloodline
1 Life’s Finale
1 Deathmark
1 Phantasmal Image
1 Spellskite
Ideální ruka
U tohoto balíčku je těžké určit nejlepší ruku, protože potřebujete hodně zemí a aby vám v následujících kolech přišly velké bytosti, které vám zajistí vítězství.
Na ruce by měli být tři země: od každého druhu jedna nebo dual-landy, Desperate Ravings, Forbidden Alchemy, Slagstorm a Snapcaster Mage. S takovou rukou by byla skutečně radost začít.
Finance
Nebudeme-li počítat cenu sideboardu, nebude vás tento deck stát tolik, jako předchozí decky. Bytostní část přijde na cca 2600 korun, dvojice Chander 450 korun, ostatní spelly jsou většinou v rámci common/uncommon, jen Slagstormy přijdou na 270 korun. Aby byla manová základna stabilní, musí zde být dual-landy. Ty přijdou na něco okolo 1400 korun. Celková cena balíčku se tedy vyšplhala na necelých 5000 korun.
Levná verze
Pokud si chcete zahrát Grixis Control s minimálními náklady, sestavil jsem levnější verzi. Pořízení všech karet nepřesáhne 1000 korun.
Grixis Control - levná verza AdamF Main Deck Sideboard 1 Olivia Voldaren
8 Swamp
8 Island
8 Mountain
3 Shimmering Grotto
2 Grim Lavamancer
3 Precursor Golem
4 Desperate Ravings
3 Think Twice
3 Evil Twin
2 Blasphemous Act
1 Devil’s Play
1 Red Sun’s Zenith
2 Charmbreaker Devils
2 Doom Blade
3 Brimstone Volley
3 Forbidden Alchemy
3 Mana Leak
Příští článek
Máte-li přání, stížnosti, blahopřání, dotazy či výhrůžky, vše bez váhání směřujte na emailovou adresu zafiron@seznam.cz. Příští článek bude buďto report z Přerova nebo rozbor posledního decku na Standard před vydáním Dark Ascension.
AdamF
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.