Standard
CASCADE SWANS
CASCADE SWANS
Jak asi dobře víte, před několika málo dny proběhlo v Barceloně Grand Prix (typ 2), které vyhrál Joel Calafell s balíčkem Cascade Swans. Navíc se tento balíček v TOP 8 umístil hned třikrát. Mnoho z vás už jistě o balíčku minimálně slyšelo nebo jej taky vidělo přímo v akci na nějakém turnaji, ale existují i hráči, ke kterým se tahle „novinka“ ještě nedonesla. V tomto článku bych vám chtěl tento balíček trochu přiblížit, ať už byste si jej chtěli třeba postavit nebo se na něj připravit. Pokud se chystáte na dvojkové turnaje, je velmi pravděpodobné, že se s tímto balíčkem setkáte.
Nyní si představme základní kostru tohoto balíčku
Za 2GR 3/2, umí hned útočit a má schopnost Cascade, díky které si při jeho hraní přesouváte ze hry karty z vršku knihovny až do doby, kdy narazíte na neland kartu, která stojí méně (než kouzlo se schopností Cascade). Tuto kartu si můžete zahrát bez placení vyvolávací ceny. Zbytek karet (přesunutých ze hry) jde dospod balíčku v náhodném pořadí. Prostě zahrajete Elfa, proberete se knihovnou k Assaultu a je to.
Za 2 a 2 bílomodré (hybridní) many 4/3 letec s báječnou schopností. Pokud by měl dostat zranění, tak toto zranění nedostane a „kontroler zdroje“ tohoto zranění si lízne kartu za každé zranění, které mělo být do Swans uděleno. Jinými slovy pokud soupeř sešle např. Incinerate do této nestvůry, lízne si 3 karty a labuť je na živu. Ale v tomto balíčku budete do labutě dávat zranění a lízet karty hlavně vy.
Za RRR enchantment, díky kterému můžete zahodit z ruky zemi a dát tak 2 zranění do nestvůry nebo hráče. Samozřejmě tuto akci můžete provést během kola víckrát. A že těch zemí máte v balíčku požehnaně.
Sorcery za 2WG si přidáte 4 životy a ještě se díky schopností Cascade najdete a zahrajete Seismic Assault.
S tímto instantem za 3BR udělíte 4 zranění do cílové nestvůry a ještě si můžete „zacascádovat“ a zahrát si třeba Captured Sunlight, Swans of Bryn Argoll, Bloodbraid Elf nebo Seismic Assault. Ono to není vůbec špatné za 3BR usmažit nestvůru, dát si do hry 3/2 elfa s haste a ještě si položit Assault.
Za 3BB instant, který způsobí, že si otočíte kartu z vršku knihovny, dáte si ji do ruky a ztratíte tolik životů, kolik je její vyvolávací cena. Díky této kartě můžete najít hlavně pětimanová kouzla, která si jinak nenajdete nebo najít jiné cascady. V balíčku hrajete přes 40 zemí, kterými se nějak potřebujete prohrabat a toto kouzlo vám to byť za ztrátu několika životů umožní.
Zelené sorcery za 3GG, pomocí něhož máte na výběr ze 4 možností (provedete 2 z nich): můžete cílovému hráči přidat 7 životů, nebo si v balíčku najdete nestvůru, ukážete ji, dáte si ji do ruky, zamícháte balíček, nebo položíte nějakou kartu ve hře (krom nestvůry) na vršek vlastníkova balíčku, a nebo zamícháte hřbitov cílovému hráči do balíčku. Záleží jen na vás, jak tuto kartu využijete.
Země
Nebudu rozebírat každou zem, důležitá je kombinace barev, abychom mohli zahrát všechna kouzla, hlavně kombo Swans a Assault a nejčastější Cascady (elfy). Tyto země jsou doplněny o Treetop Village a Ghitu Encampment, z kterých se mohou stát nestvůry a taky umí soupeře hezky zatlačit ke zdi. Zemí je v balíčku přes 40, slouží hlavně jako náboje do Seismic Assaultu, jsou velmi důležité k zabití soupeře a vlastně i jeho nestvůr, pokud nám zrovna teče do bot.
Sideboard
Je připraven proti kartám, které nám vyloženě vadí jako třeba rušení, enchantmenty v podobě Runed Halo nebo Story Circle. Nechybí zde ani kousky jako Wrath of God a Maelstrom Pulse zaměřené hlavně na zbrždění tlaku soupeře.
Za 1RR 3/3 nestvůra, která umí na začátku vašeho kola pěkně vyrůst – můžete otočit vrchní kartu svého balíčku. Pokud je to země, dáte ji do hrobu a opakujete tento proces. Kdykoli jde land do hrobu odkudkoli, polož +1/+1 counter na Crushera. Tenhle maník se v tomto balíčku stává brzy přerostlým bijcem.
Za 2 zelenočervené hybridní many 2/2 gobliní šaman, který umí za 1 zelenočervenou hybridní manu udělat z cílového kouzla kouzlo „nezrušitelné“.
Za 3G 4/4 treefolk shaman, který sice přijde do hry s dvěma -1/-1 countery, ale za G a odstranění 1 counteru zničí cílový artafakt nebo enchantment.
Sorcery za 1BG, zničí cílový neland permanent a všechny permanenty se stejným jménem. Vyborný na tokeny, planeswalkery, prostě na všechno.
Je popsán výše. Je zde hlavně jako další možnost zamíchání si hřbitova zpátky do balíčku.
Za 2WW sorcery, zničí všechny nestvůry, nemohou se regenerovat. Pročistí stůl a vy můžete zeměmi útočit směle dál.
Za 1WW enchantment, artefakty a enchantmenty soupeře stojí o 2 many více. Za obětování Aury of Silence můžete zničit cílový artefakt nebo enchantment.
Cascade Swans | Joel Calafell |
Main Deck | Sideboard |
4 Bloodbraid Elf 4 Swans of Bryn Argoll 2 Ad Nauseam 2 Bituminous Blast 2 Captured Sunlight 1 Primal Command 4 Seismic Assault 2 Battlefield Forge 2 Cascade Bluffs 4 Fire-Lit Thicket 2 Ghitu Encampment 4 Graven Cairns 1 Mountain 4 Reflecting Pool 4 Rugged Prairie 4 Spinerock Knoll 4 Treetop Village 4 Vivid Crag 4 Vivid Grove 1 Vivid Marsh 1 Vivid Meadow | 4 Countryside Crusher 2 Vexing Shusher 2 Wickerbough Elder 2 Maelstrom Pulse 1 Primal Command 2 Wrath of God 2 Aura of Silence |
A jak balíček funguje?
Na první pohled velmi jednoduše. Na úvodní ruce bychom měli mít Swans of Bryn Argoll, nebo Primal Command, případně Ad Nauseam, Spinerock Knoll a nějaké Cascády. Ideální je Swans of Bryn Argoll a nějaká Cascáda nebo Seismic Assault a nějaké many tak, abychom ty karty mohli zahrát. Strategií je dostat do hry Seismic Assault, ať už díky Cascádám nebo Ad Nauseam, a Swans of Bryn Argoll. Jakmile se to povede, začneme ve vhodné chvíli zahazovat do Assaultu země = měli bychom dát zranění do Swanů, toto zranění ale není uděleno a my si místo něj lížeme karty (1 zranění – 1 karta). Až budeme mít na ruce dostatek zemí (10 zemí = 20 zranění), abychom mohli „zastřelit“ soupeře, přestaneme střílet do labutí a začneme do soupeře. Celkem jednoduché. Bohužel ne vždy příjdou karty, jak bychom si přáli a tak musíme hru co nejvíce zpomalovat = odolávat tlaku soupeře nebo jej přejet díky Treetop Village a Ghitu Encampment. Samozřejmě je nutné odhadnout, proti jakému soupeři hrajeme (druh balíčku), čím může být nebezpečný a přizpůsobit tak svoji hru. Tímto bychom se měli řídit hlavně při sidování. Co do balíčku a co ven. Pokud víme, co soupeř hraje za balíček, mohli bychom odhadnout podle jeho strategie, které karty v jeho sidu (i když si nejsme jisti, jestli je opravdu nasiduje nebo hraje) by nám mohly vadit a můžeme se na ně připravit. Pokud např. vidíme, že soupeř hraje hromady ničení v základu a my hrajeme pár labutí, mohl by jich několik odsidovat a my můžeme nasadit Countryside Crushera. Pokud soupeř hraje bílou, mohl by nasidovat Runed Halo, což by nám mohlo udělat čáru přes rozpočet, proto nasidujeme např. Wickerbough Elder nebo Maelstrom Pulse, který je všestrannější.
Zkrátka a dobře kombo Labuť – Assault na dvojce už je nějakou tu dobu, ale neumožnilo zahodit takový počet zemí (hrálo se jich méně) a s příchodem schopnosti Cascade získalo na rychlosti a je pro ostatní balíčky velmi nebezpečné. Je zde tedy „nová“ strategie a bude záležet, co proti ní soupeři vymyslí a jak se s ní vyrovnají. Doufám, že se vám článek líbil a pro dnešek se loučím.
Jean
Vysvětlivky:
B………….černá mana
R………….červená mana
G………….zelená mana
W………..bílá mana
Cascáda……kouzlo se schopností Cascade
hybridní mana....můžeme si vybrat, kterou z barev zaplatíme
hybridní mana....můžeme si vybrat, kterou z barev zaplatíme
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.