Formáty
Rozbor Maelstrom Wanderer balíčku na commander
Rozbor Maelstrom Wanderer
Dneska trošku zabloudíme do časů minulých, kdy jsem hrával svého oblíbeného generála, kterým je Maelstrom Wanderer. V dnešní době už se s ním moc nesetkáváte, ale pořád se jedná o unikátního generála, který přináší do hraní výrazný prvek překvapení a náhody, a právě proto jej občas zreinkarnuji, když chci trochu oživit vzpomínky a zvýšit úroveň chaosu na magicovém stole.
Wanderer poprvé spatřil světlo světa v edici Planechase (ani se nechce věřit, že je tomu už deset let). Jedná se o generála v Temur barvách, který stojí celkově 8 man, což není málo a od tak drahé potvory už očekáváme velký dopad na herní pole. Wanderer Vás v tomto opravdu nezklame. Nabízí velmi solidní hodnoty (7/5) a všem potvorám, včetně sebe samého, dává Haste. Jeho hlavní silnou stránkou nejsou jen tyto hodnoty, ale schopnost Cascade, která umožňuje „vytočit“ z vršku knihovny jiný spell s menší sesílací cenou. A pak ještě jednou… Z toho plyne, že náš generál umí, při svém sesílání a příchodu na stůl, způsobit obrovskou bojovou i karetní výhodu a dostat soupeře pod tlak. Právě proto se v balíčku vyskytuje extrémní množství spellů s vysokou sesílací cenou, aby tento efekt přinesl maximální efektivitu. Výhodou proč balíček rád hraju, je i to, že při výběru máte spoustu dalších možností, co zařadit a je tak možnost si zahrát svoje oblíbené pet karty, případně upravit dle Vašeho budgetu a preferované strategie. Balíček z mého popisu zní jako velmi zábavný, ale většina soupeřů toto nadšení často nesdílela, protože umí vyprodukovat hodně nefér situace, které znemožňují další relevantní odpor soupeře.
Mnou popisovaná verze je na formát Leviathan. V klasickém Duelu, kde Vás tlačí mnohem víc čas, se už asi bohužel o nějaký top balíček nejedná.
Manová základna
Mimo klasické dualy, shocklandy, checklandy, fečky, triome a země z posledního Innistradu, ke kterým není třeba se dále vyjadřovat, je určitě důležité hrát vyšší počet basic landů, protože je v balíčku spousta hledání těchto zemí a nechcete, aby Vám brzy došly a bylo stále co hledat.
S generálem za 8 man opravdu nejde čekat až na osmé kolo, kdy ho slavně zahrajete. Je třeba postarat se o manovou akceleraci, k čemuž slouží i několik zemí. Zajímavé jsou ty z pradávných Fallen Empires, které chodí do hry taplé a dávají za tapnutí manu dané barvy a pokud se rozhodnete je k tapnutí i obětovat, dají tyto many dvě. Sice se jedná o velkou nevýhodu, ale umožní zahrát generála nebo jiný výživný spell o kolo dříve, což je náš herní plán a na ztráty se není třeba ohlížet. Crystal Vein pracuje stejně, jen s bezbarvou manou. Podobně funguje i City of Traitors, které nás ale penalizuje zase za zahrání jiné země (a taky dost penalizuje peněženku). Temple of the False God dává dvě many i bez obětování, ale jen v okamžiku, kdy máte pět a více zemí, jinak neumí nic, leda byste měli na stole Yavimayu, která z templu udělá i forest. Ještě jeden chrám jsem zařadil, a to modrozelený Temple of Mystery na chuť a taky jako možnost mrknout, co na mě čeká na vršku knihovny a zvážit, jestli je to vhodný spell pro Cascade.
Poslední trojice zemí, kterou bych rád představil jsou Kessig Wolf Run, která umí potvorám zvednout sílu a dodat jim trample, Field of the Dead, což je další alternativní možnost, jak zašlapat soupeře hromadou tokenů a High Market, který u většiny soupeřů většinou vzbudí zájem o přečtení, co že to vlastně umí. Důvodem, proč tuto zemi rád hraju, je možnost obětovat generála a znovu jej zahrát, což opět dost zvýhodňuje Vaši pozici.
Manová akcelerace
Tu řešíme dvěma cestami. První je artefaktová výbava všech možných kamenců. Nedokážu s jistotu říct, které z nich jsou ty nejvhodnější. Můžete hrát talismany, diamanty, je to na Vás. Určitě ale doporučuji Arcane Signet, Mind Stone, Worn Powerstone a Basalt Monolith, který pěkně akceleruje. Sestavu jsem doplnil trojicí Signetů, které dobře fixují i barvu. Thran Dynamo a Chromatic Lantern kompletují naši sestavu a poslední místo zaujmul Hedron Archive, protože mám rád kamence, které se dají i prolíznout.
Občas se dá hrát i Gilded Lotus, Commanders Sphere a nebo i jiné, které se Vám povalují v albech.
Druhou variantou je akcelerace v podobě karet, které umožňují hledat v knihovně země a dávat je do hry. Rampant Growth je karta, která této strategii (Rampa) dodala název. Za dvě many si najdete basic land a dáte jej taplý do hry. Farseek, Three Visists a Nature´s Lore fungují stejně, ale zde je možnost dát do hry i non basic, doporučuji většinou Triom. Za tři many zde máme Cultivate a Kodama´s Reach, které najdou landy dokonce dvě – jedna jde do hry a druhá do ruky. Dalšími možnostmi jsou i čtyřmanové hledání – Rangers Path, Skyshroud Claim a další. Raději se zde většinou držím těch levnějších. To zároveň popírá Urban Evolution, která je za pět man, ale tři líznuté karty jsou zde lákavou motivací. Na podobném principu funguje i Growth Spiral a potvory Arboreal Grazer a Sakura, které umožňují i pěknou formu obrany. Poslední kartou, která akceleraci podporuje je Explorace. Ta umožňuje hrát každé kolo o jednu zemi navíc, což je především ideální draw na první ruku. Karta je známá především z Enchantress balíčku a jedná se o opravenou verzi legendárního Fastbondu, který těch zemí umožnil hrát neomezený počet, ale každá Vás kousla za život při zahrání. V době, kdy byl Fastbond ještě legální, jsem tento balíček hrával a troufám si tvrdit, že nic nebylo pro soupeře více demotivující, než Fastbond v prvním kole a mít v třetím kole klidně 6 – 7 man.
Potvůrky
Ano, máme zde spoustu maličkých roztomilých potvůrek, které umí solidně šlápnout soupeři do úsměvu. Zde opravdu platí výše napsané, že při konstrukci máte možnost klidně třetinu balíčku vyměnit a pořád bude velmi hratelný a zajímavý. Můj výběr není ta absolutně nejlepší sestava, ale momentální stav, který se mění podle nálady a aktuálních soupeřů a jejich strategií, které potkávám.
Jednu, kterou bych použil asi vždy a všude, je Primeval titan. Opravdu není moc příjemnějších momentů, než kdy z Cascade vytočíte právě jej a ještě s haste zaútočíte, takže přinese hned čtyři země (pamatujete na Field of the Dead a High Market?). Na základě této zkušenosti jsem zařadil i jeho červeného kolegu Inferno Titana, který zase umí hezky postřílet všemožné blokery.
V balíčku mám i Solemna, protože je to prostě má oblíbená karta, jedinou podmínkou je u mě vždy využití původního artu s Jensem Thorenem.
Své místo takřka vždy dostane i Uro, kterému jsem přišel na chuť při hraní arény (a věřím, že i Vy). Prolízne, urychlí, přidá životy a někdy časem se osvobodí z hrobu a zašlape soupeře.
Surrak je překvapivý díky flash abilitě a trochu reakce na množství counterování, které se v mém okolí vyskytuje. Pomáhá nám k tomu, aby on i naše další potvory tento nepříjemný nešvar (rušení našich potvor) zdárně obcházeli. Podobně trestá soupeře i Ruric, který zase říká, že kdokoli zahraje non-creature spell, dostane za 6. Chuťovka na závěr je z mého oblíbeného univerza Dungeons and Dragons. Ancient Copper Dragon je prostě krásná karta věřte mi, že s množstvím Treasure tokenů si budete umět pěkně pohrát😊
Napadá mě opravdu spousta potvor, které mám vždy nachystané a s těžkým srdcem jsem je nezařadil. Pokud máte oblíbené pašíky, neváhejte a vyměňte je. Jako inspiraci bych rád nabídl například tuto sestavu.
World Breaker, Wurmcoil Engine, Goreclaw, Avenger of Zendikar, Consecrated Sphinxs, Balefire Dragon, Atarka. Cascade tématiku perfektně podporují například Aurora Phoenix, Imoti. Opravdu zde je na výběr celá plejáda skvělých voleb a nebojte se experimentovat a hlavně taky využít toho zahrát si potvory, které se nikam jinam už moc nedostanou.
Než se dostaneme k dalším perlám tohoto balíčku, připomeneme si, že je třeba se taky trochu postarat o soupeře a jeho bytosti. Ideální jsou nějaké levnější sweepy v červené. Zde zařazené Anger of the Gods nebo Slagstorm, ale klidně vyměňte zase dle preferencí (např. Pyroclasm, apod). Brainstorm a Ponder nemůžou chybět, zde se ještě více projevuje jejich genialita, protože si můžete hezky nachystat něco nechutného na vršek knihovny a zahrát to zdarma přes cascade.
Spelly, které nikdo nebude mít rád.
Nejprve je třeba si připomenout, že obě cascade řešíte ještě v době, kdy Wanderer poletuje někde na stacku. Spousta karet, které sklidí celý stůl, pak způsobují stav hry, kdy Wanderer přijde až po tomto úklidu, což se silou 7 a haste znamená velmi rychlý konec partie. A právě proto začnu těmito kartami.
All is Dust způsobí, že oběma hráčům zůstanou na stole pouze colorless permanenty, což jsou nejčastěji země a kamence, takže Vás to ve vývoji hry většinou nikterak nepoškodí na rozdíl od soupeře. Země už nenechávají být Wildfire a Burning of Xinye. Oba hráči si zničí 4 země a pak ještě všechny potvory dostanou 4 damage (tady jen připomínám, že Wanderer přežije). Tyto karty způsobují výraznou změnu v poměru sil na stole. Takřka vždy máte k dispozici více manových zdrojů než soupeř, navíc jste schopni velmi rychle znovu manový bazén vybudovat. Soupeře naopak budou tyto karty penalizovat mnohem víc. Ještě dál jde Destructive Flow, které ničí zemí 5 a i 5 damage.
Pak tu máme Devastation – ta je „zjednodušenou“ variantou výše popsaných. Neptá se na počty ani na odolnost. Prostě zničí všechny země a potvory. Jokulhaups pro jistotu bere i všechny artefakty jako bonus. Upheaval sice nezničí nic, ale všechny permanenty vrátí hráčům na ruku.
Tyto karty se perfektně doplňují se strategií Rampy a navíc je často hrajete právě skrz Cascade, takže často ještě po nich přijde do hry Wanderer nebo si například obětované země znovu najdete. Důležité je připomenout, že většinu času hrajete cascade na náhodu a může se stát, že jakákoli karta, kterou otočíte, se Vám právě vůbec nehodí. To je v pořádku, kartu máte možnost, ale nikoli nutnost zahrát.
Dále je tu moje milovaná Bribery, kterou mám určitě v top 10 nejoblíbenějších modrých karet. Za pět man si vezmete soupeřovu knihovnu a najdete si v ní libovolnou potvoru a dáte jí do hry pod svou kontrolu. Jak podlé. Genesis Ultimatum známe ještě z nedávného standardu – mrknete na vrchních pět karet knihovny. Libovolný počet permanentů si dáte do hry a zbytek do ruky. Karta se zde opravdu dokonale hodí. No a ještě jsem zařadil Time Spiral. Moment, kdy ji zahrajete, untapnete si až 6 zemí a postupně dobíráte ruku zase do sedmi je jeden z nejvíc extatických momentů celého Magicu😊 Jen je díky tomu, že je to karta z Reserved listu, připravte si trochu větší obnos peněz. A nebo ji vyměňte za cokoli jiného, co se Vám líbí.
Poslední kategorií kouzel jsou tzv. Time Walk karty. Karty, které Vám dávají kolo navíc. Hrajeme takřka všechny, které jsou legální a použitelné. Většina stojí 5 – 6 man a jste tedy schopní je hrát relativně brzy a tím trochu urychlit i zahrání Wanderera.
Personal Tutor je pak skvělý a stále legální tutor do tohoto balíčku.
Přidávám jako bonus i několik planeswalkerů. Jace a Oko v této barevné kombinaci nemůžou chybět a soupeř musí okamžitě reagovat tím, že se je snaží eliminovat, díky čemuž získáváte další čas. A pokud se mu eliminace nepodaří, tak většinou partii určitě neprohrajete. Chandra má mnohé uplatnění. Umí zabít potvoru, akcelerovat manu a získávat karetní výhodu. Opravdu ji v konstrukci nevynechávejte. No a Karn je zase další karta, kterou chcete vytočit z cascady a obstruovat s ním soupeře. Ugin je poslední karta dnešního balíčku a má výsostné postavení i v tom, že stojí 8 man, takže cascade se ho netýká. Díky množství manové akcelerace a své síle si ale pozici v balíku naprosto zaslouží.
Strategie, jak balíček hrát je vlastně velmi jednoduchá. První cca tři kola se jen snažíte nakopnout manu a poté pokračovat v tomto plánu i díky množství karet, které Vám dají kolo navíc. Víceméně se snažíte přežít do doby, než Wanderera zahrajete a poté doufat v to, že nebudete mít vyloženou smůlu. Občas se stává, že vytočíte dva kamence nebo jen další hledání zemí a na pozici na stole to nemá výrazný vliv, ale s tímhle musíte počítat. Naše potvory jsou díky haste dost explozivní a často umíte z ničeho na stole udělat třeba 25 damage (stačí vytočit nějakou velkou potvoru a k ní nějaké to kolo navíc). Karty, které ničí země (např. Wildfire) můžete zahrát i defenzivně, kdy třeba v pátém kole způsobíte víceméně restart partie. Jak už bylo řečeno, ve většině případů byste měli mít větší šanci si zdroje znovu a rychleji vybudovat, tak se toho nebojte.
Nutno dodat i to, že spousta Vašich soupeřů Vás bude nenávidět, protože balíček je schopný vytočit kombinace karet, které z naprosto vyhrané hry pro soupeře udělají jeho bezmezné utrpení, se kterým už nejde nic dělat.
Pokud se Vám článek líbil, tak si určitě přečtěte i předchozí rozbor Will and Lucas balíčku na Duel Commander .
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.