Díky za podrobný rozbor.
Dráček s pokladem si své místo najde, když umí krásné vytvořit manu na vlastní ochranu.
0 hlasů
Vítejte u druhé části rozboru Kaldheimu, nebudeme se ničím zbytečně rozptylovat a rovnou se vrhneme na zelené karty:
Esika, God of the Tree - tohle bude rozhodně jedna z nejpopulárnějších karet na commander v celé edici, existuje spousta způsobů, jak kolem ni postavit deck, můžete se soustředit na legendární bytosti (ačkoli mnohem lepší by v tomto ohledu byla Esika jako karta v decku se Sisay, Weatherlight Captain), na planeswalkery, nebo prostě jako rampa s velkými kusy typu Eldrazi, Ugin, Griselbrand, apod.
Vtipné jsou také interakce mezi Prismatic Bridgem a kartami, jenž zdvojnásobují triggery (Lithoform Engine, Strionic Resonator), nebo přidávají extra upkeep (Paradox Haze, Sphinx of the Second Sun).
Esika podle mne půjde postavit i na duel commander, kde ji můžete hrát jako 5C Control pouze s minimem možných permanentů na vytočení bridgem, na mysli přicházejí zejména kusy jako Ugin, Nicol Bolas, nebo Karn Liberated. Další možnost je samozřejmě vsadit i na creature komba, jako se hrály v Alurenu s Thrasiosem a Tymnou, nicméně pro to je zřejmě lepší generál Kenrith, Returned King (i když nekonečno bezbarvé many s Kenrithem není ani náhodou to samé, co nekonečno bezbarvé many s Thrasiosem).
Masked Vandal - sice to není tak spolehlivý Disenchant efekt, jako případě Reclamation Sage, ale rozdíl jedné many bude velmi znatelný. Rozhodně to bude staple v EDH, ale dovedu si představit, že se uchytí i na ostatních formátech - třeba v graveyard decích, jako je Abzan Rally v Pioneeru, nebo v tribal decích, typu modern Goblini, ve kterých jiste oceníte, že ho umí najít Ringleader i Goblin Matron.
Old-Growth Troll - podle mne mnohem lepší karta do Monogreen Stompy na standard, než je Yorvo. Ten má sice o trochu lepší synergii s Great Hengem, ale Troll má zase evasion a je mnohem lepší proti spot removalu.
Pokud nestavíte celý deck na Edgewall Innkeeperovi, ke kterému bude přece jenom asi lepší Lovestruck Beast, tak bych jako dvojici zelených třídropů hrál Kazandu Mammotha a Old-Growth Trolla.
Realmwalker - další skvělá karta do tribal decků, tentokráte ale nejenom pro commander, ale klidně i na modern a legacy.
Zcela ideálně zapadá do Elfů, kde rozhodně nebude problém s tím, zahrát co nejvíce bytostí v jednom kole z vršku knihovny - v podstatě je to jako Experimental Frenzy, které můžete dostat do hry pomocí Collected Company.
Hrát se samozřejmě dá v podstatě v libovolném creature tribalu, od Humanů třeba až po Slivery, ale přece jenom Vial decky nejsou úplně ideálně přizpůsobené k tomu, aby mohly zahrát více než jednu extra kartu z Realwalekra za kolo.
Snakeskin Veil - dobrá možnost pro agresivní decky, jak si ochránit klíčové kusy před spot removalem. Blossoming Defense se na standardu svého času hrálo v playsetu v zeleném aggru a tohle je podle mne velmi podobný případ. V RG Monstrech má mimochodem speciálně vypečenou synergii s Goldspan Dragonem.
Kromě toho by se tahle karta mohla uchytit třeba i v Infectu na modernu a legacy, jelikož je to jedna z nejlepších cest, jak obehrát Plague Engineera.
Vorinclex, Monstrous Raider - myslím si, že s výjimkou Sultai Ultimata Vorinclexe na standardu příliš neuvidíme, což ale zase tolik překvapivé není, protože jde hlavně o casual kartu. Extra countery jsou velmi vděčná tématika v commanderu, což z každé podobné karty činí v podstatě automaticky commander staple.
V multiplayer commanderu ale stejně tak využijete i fakt, že Vorinclex znemožňuje všem planswalkerům s +1 loyality abilitami, aby si přidávali countery, což je velmi unikátní a silný efekt (stejně tak funguje i se ságami - a naopak vaše roztriggeruje hned dvakrát, což je dost brutální třeba s Kiora Bests the Sea God).
Kromě toho by se Vorinclex mohl hrát třeba i na pioneeru v devotion decích, kde máme jednak celkem dost planeswlakerů, ale i synergie s plusovými countery v podobě Vivien či Voracious Hydrou (a určitě to neurazí ani se Scavenging Oozou a Nissou, Who Shakes the World).
Honorable mentions:
Battle Mammoth - je to s podivem, ale navzdory tomu, že má Mammoth opravdu skvělou abilitu pro agresivní decky, tak si nemyslím, že ho uvidíme někde jinde, než v casual commanderu. Na standardu totiž už máme na pěti manách Elder Gargarotha a Goldspan Dragona, které asi jenom tak něco nepřekoná. Jako nejlepší využití na standardu vidím coby sidovku pro matchupy s velkým množstvím spot removalu.
Elvish Warmaster - zajímavá karta, ale podle mne je horší než Ezuri i Dwynen's Elite a v modernových elfech si příliš nedovedu představit, že bych se kvůli němu vzdal Elvish Clancallera či Elvish Visionary. V pioneeru by se ale do decku měl bez problému vejít, ačkoli tam ale zase nebude tak úplně jednoduché dosáhnout na sedm man (nemáme tam Archdruida ani Herritage Duida).
Esika's Chariot - těžko říci, jestli je tohle jenom casual karta pro token decky v commanderu, nebo i hratelný kus na standard. Líbí se mi ale, že to položí na stůl hned tři permanenty, umí tvořit karetní výhodu a celkem dobře spolupracuje i s Yorionem.
Fynn, the Fangbearer - že by se dal konečně postavit konkurenceschopný zelený infect deck v commanderu? Myšlenka strašení soupeře 1/1 škorpionem je úsměvná, nicméně těch jednomanovek s deathtouchem zase tolik není (bohužel pouze šestice) a Fynn nemá zrovna dvakrát velký potenciál do lategamu - lepší volby, co se infectu týče, přece jenom asi stále budou Atraxa či Rafiq. Myslím si ale, že pro causal hráče to i tak bude velké lákadlo a Fann si své příznivce najde.
In Search of Greatness - není to úplně nejkonzistentnější karta, ale vypadá pěkně v nejrůznějších devotion decích. Dobré to může být v kombinaci s Karnem, jenž může najít pětimanovku typu Skysovereign, Batterskull, nebo třeba Golos, kterou pak další kolo zacastite zadarmo. Všeobecně si ale myslím, že restrikce na přesný manacost je až příliš svazující a hráči tuhle kartu budou hodně nadhodnocovat.
Jaspera Sentinel - na standardu už jsme v minulosti měli podobnou kartu dvakrát a nikdy žádnou velkou díru do světa neudělala, ačkoli tentokrát má alespoň relevantní creature type. Kromě tribalu by se taky mohl hrát v nějakém token decku (třeba s Clarion Spiritem), nebo třeba v adventure decku, jelikož se docela dobře doplňuje s Lovestruck Beastem a Edgewall Innkeeperem.
Jorn, God of Winter - je bezpochyby lákavé využít Jorna ke zdoublování many v kombinaci se Snow-Covered basic landami, ale upřímně řečeno mi tohle na něm zase tak stěžejní nepřijde.
Mnohem zajímavější je totiž jeho druhá strana, což je karta, kolem které se určitě vyplatí stavět celý deck. Mohl by se hrát na modernu v decích s Icefang Coatly, ale podle mě to bude hlavně karta na commander. S trochou selfmillu se může lehce proměnit v Crucible of Worlds a jinak je to všeobecně výborný zdroj karetní výhody do late gamu. Samozřejmě, že se jenom těžko vyrovná Leovoldovi, co se competetivnosti týče, ale jako build-around karta pro casual hraní bude super.
Kolvori, God of Kinship - zelená rampa je v commanderu velmi oblíbená záležitost a zkombinovat to s legendárním subthemem určitě nebude problém. Kromě toho to taky bude fajn v decích typu Sisay (ať už Weatherlight Captian, či Captain Sisay), Esika, či Kethis.
Sculptor of Winter - lepší akceleraci na standardu asi jen tak k mání mít nebudeme, alespoň je plus, že se Sculptor může celkem úspěšně v případě potřeby zapojit do kombatu. Na druhou stranu pro vícebarevné decky bude určitě nevýhoda, že umí odtapovat jenom snow landy. Právě tohle ale bude podle mne rozhodující faktor v jeho hratelnosti, bez snow synergií (či tribal synergií) dáte v rampě určitě přednost Lotus Cobře.
Tyvar Kell - určitě to je fajn casual karta, ale na pioneer nebo modern podle mne nemá dostatečný power level. Na modernu máme Heritage Druida (takže statickou abilitu reálně nijak extra nevyužijeme) a ačkoli můžete namítnout, že se dá použít v pomalejších matchupech coby jistá forma resilience proti removalu, tak pořád nijak neřeší problémy sidovek typu Plague Engineer, Grim Lavamancer, nebo třeba Liliana, the Last Hope. S Realmwalekerem v decku zároveň chcete hrát opravdu jenom minimum non-elf karet.
Toski, Bearer of Secrets - pokus o vybalancovanou verzi Edrica, který je podle mne ale až příliš manově náročný (nevýhoda v podobě útočení každé kolo v kombinaci s opravdu nevýraznými proporcemi do kombatu). Na standardu podle mne pro takovou kartu nebude místo, minimálně do doby, kdy se budou hrát kusy jako Ugin, Embercleave, Questing Beast, Sultai Ultimatum, apod, nebo pokud se nenajde nějaká opravdu pěkná synergie (jako bylo svého času třeba Bident of Thassa + Master of Waves).
Zajímavější by to mohlo být třeba na modernu, kde by šel zařadit do tempo decků s levnými evasion bytostmi jako je Ice-Fang Coatl, Brazen Borrower, nebo Spell Queller.
Lákavé bude určitě ho zkusit i v commanderu, ale do monogreenu máme podle mne na výběr z lepších generálů a UG decky mohou coby kartu v decku hrát Edrica, takže nevím, jestli budou chtít hrát i Toskiho. Creature decky bez modré, které budou profitovat z podobného efektu by ale Toskiho hrát klidně mohly. Hodně pěknou synergii má třeba se Sidarem Kondou.
Binding the Old Gods - čtyři many pro removal spell, to na první pohled nezní jako kus, který byste si měli dát do decku, nicméně Binding má dvě další skvělá využítí - v ramp decích s Uginem určitě oceníte extra rampu v podobě forestu, ale ten správný rozměr to dostane hlavně v kombinaci s Yorionem.
Doom Foretold s touhle kartou a Yorionem vypadá hodně našláple. A podceňovat bychom neměli ani fakt, že jde o maindeckovatelné ničení enchantmentů, což v edici s dvaceti ságami rozhodně nebude zanedbatelné.
The Bloodsky Massacre - skvělý payoff pro berserker aggro, je to pěkný follow-up k agresivním dvoudropům v podobě Bloodsky Berserkera a Skemfar Avengera. Už jenom tyhle tři karty jsou podle mne dostatečně dobré k tomu, aby se kolem nich dal postavit celý deck.
Největší slabina podobně agresivního decku bude zejména manabase, kromě Pathwayů tu nemáme žádný další cyklus duálních zemí, který by podpořil agresivní dvoubarvy, takže budeme zřejmě muset hrát pár Templů, nebo Fabled Passage. Snad se to změní po vydání Strixhavenu...
Immersturm Predator - škoda, že se na standardu nepotkal s Mayhem Devilem, ale i tak by se mohl bez potíží hrát v nějakém BR Aggru, přece jenom evasion bytost s resiliencí proti removalu, to není vůbec špatné.
A navíc je tu jako přidaná hodnota možnost free sacrifice outletu a exilovaní z hrobu (což ale po banu Ura zase nebude tak důležité). Jde o skvělou bytost jak pro aristocrat decky, tak i pro tradiční přímočré aggro. A kokeckonců bych si ho dokázal představit i v agresivnějším midrange decku, jako třeba Jund Adventures.
Koma, Cosmos Serpent - další možný finisher pro ramp decky, přijde mi spíše jako sidovka pro pomalejší matchupy.
Jakmile se ale dostane do hry a soupeř na něj nebude mít okamžitou odpověď, tak to s ním půjde velmi rychle z kopce, protože Koma velmi rychle vytvoří velkou armádu a kromě exile efektů (na mysli přichází hlavně Elspeth Conquer's Death) se ho prostě nezbavíte.
Showdown of the Skalds - výborná karta jednak pro agresivní decky, kde půjde o skvělý vrchol křivky (opět je trochu škoda, že splashování je pro agresivní decky na standardu celkem obtížné), ale klidně i pro nějakou rampu, zase tolik odlišné oproti zabanovanému Escape from the Wilds to není.
Co se týče agresivních decků, tak speciálně sexy mi to přijde s Conclave Mentorem, který podle mne nejefektivněji ze všech bytostí na standardu umí využít druhou a třetí kapitolu. Nějaké Naya Aggro by se klidně mohlo uchytit, díky Pathwayům je paradoxně lepší tříbarevná manabase, než jenom dvojbarevná.
Honorable mentions:
Aegar, the Freezing Flame - přinejmenším je to fajn generál pro tribal commander, ale klidně by se díky němu mohli prosadit gianti i na standardu, pro více midrange verzi by šlo o fajn zdroj karetní výhody, v tandemu s Calamity Giantem by se asi málokdy stalo, že bychom měli problémy s udílením "excess damage".
Battle for Bretagard - na standard podle mne příliš nevýrazné (tři many za 1/1 bytost, to je prostě příliš náročná počáteční investice), ačkoli v Kaldheimu máme Esika's Chariot a Maju, Bretagard Protectora, což vypadá jako celkem solidní základ pro GW tokeny. Podobnému decku by ale chyběl nějaký pořádný "haymaker", jako byl v minulosti třeba Gideon, Ally of Zendikar. Bez podobné karty by byl takový deck velmi náchylný na hromadné zabíjení.
Efekty, které kopírují tokeny se ale rozhodně nikdy neztratí v commanderu, s generály jako Ghired, Rhys, nebo třeba Trostani.
Firja, Judge of Valor - zajímavá build-around karta na commander, nicméně pět man je i na casual hraní celkem dost. Pokud ale nechcete hrát partnery (Tymna, Tevesh), tak příliš lepší karetní výhody v BW kombinaci není a navíc má i populární creature type, co se tribal decků týče.
Firja's Retribution - kromě toho, že je to pěkná tribal karta (a taky s Aminatou) na commander bych si to uměl představit i na standardu v Doom Foretoldu, ideálně navíc s Yorionem.
Harald, King of Skemfar - rozhodně to není špatná karta, ale zase tolik třímanovek si v elfech nemůžeme dovolit hrát a vedle Elvish Archdruida, Ezuriho a Shamana of the Pack už se prostě další třímanovka do decku nevejde. A to ještě budeme muset místo něčeho do decku zařadit Realmwalkera.
Paradoxně by lepší mohl být v nějakém warrior decku, kde je ale zase problém v tom, že na standardu byli warrioři až doposud hlavně v mardu barvách. Je tedy dost možné, že kromě commanderu se s ním nikde jinde nesetkáme.
Harald Unites the Elves - velká škoda, že na standardu nemáme více dobrých elfů, protože tohle by pro elfí deck byla naprosto fantastická karta. Největší problém je v naprosté absenci manovačů, kde je nejlepší možnost Jaspera Sentinel, což hovoří samo za sebe. Opět to tak vypadá pouze jako další kartu na commander.
Kardur, Doomscourge - zajímavý efekt, který se podle mne skvěle hodí do multiplayer commandera do "chaos theme" decků. Na standardu bych o něm přemýšlel do aristocrat decků - může poskytovat zajímavý reach do lategamu, ale nejsem si jistý, jestli je lepší, než evasion čtyřdropy v podobě Rankla a výše zmiňovaného Immersturm Predatora
Kaya the Inexorable - Kaya má poměrně zajímavý mix abilit, ale právě díky tomu bude těžké nalézt deck, kde by všechny efektivně využila. Ideálně bych si předstatoval deck, jako byl svého času Abzan se Siege Rhinem, ale tyhle klasické midrange v tuto chvíli na standardu prakticky nevídáme (protože v Eldrainu vyšlo příliš mnoho přesílených engine karet -_-).
Plusová abilita má zajímavou synergii s Yorionem, ale v decku, kde se jinak hraje jenom minimum bytostí, bych asi Kayu jenom kvůli tomu hrát nechtěl.
Maja, Bretagard Protector - spolu s Majou, Felidar Retreatem a Scute Swarmem by mohl jít postavit nějaký zajímavý hybridní deck mezi rampou a tokeny. V předchozí standardové sezóně byl k vidění Naya Landfall s Phylathem či Valakut Exploration a podobný deck by vydáním Maji ještě více posílil.
Maja bude také pěkná build-around karta na commander, tokeni i rampa jsou populární tématiky a tady to pěkně skloubíte dohromady.
Narfi, Betrayer King - zajímavá karta pro graveyard decky, ale tři snow many jsou celkem velká překážka (nemyslím si, že v dnešní době je možné úspěšně hrát kontrol, který by měl jako winkondici podobnou kartu). Pokud bych ji měl někde použít, tak by to byl hlavně nějaký tribal commander, třeba Sidisi, Blood Tyrant.
Niko Aris - rozhodně jde o originální a zajímavý design, ale Niko je prostě hrozně pomalý a navíc nespohlehlivý, -2 abilita dost často nepůjde použít hned v kole, kdy jsme Nika zahráli k tomu, abychom se zbavili soupeřovy největší bytosti, nemluvě o tom, že takového Questing Beasta se nezbavíme vůbec.
Co se mi na něm líbí, to je synergie mezi shardami a constellation kartami, zejména pak s Archonem of Justice. A obdobné to je i s plusovou abilitou a Yorionem, což je interkace, díky které by se mohl asi nejpravděpodobněji prosadit na standardu.
Samozřejmě půjde i o fajn kartu na commander, zejména pak do nějaké rampy, kde půjde opravdu o velmi slušnou karetní výhodu a i celkem spolehlivý removal.
Niko Defies Destiny - pěkná synergy karta, kterou by foretell decky určitě měly hrát v playsetu. Problém je ale v tom, že v podstatě nedává žádnou karetní výhodu (je to ve finále pouze karetní selekce, na kterou si ale dvě kola musíte počkat), lifegain bude fajn proti červeným aggrům a dvě extra many taky neurazí, ale pořád to pro mne není dostatečný důvod, proč hrát podobné karty, když můžu bez problémů hrát i klasický UW Control.
Sarulf, Dream Eater - "Pernicious Deed" na bytosti, to zní celkem zajímavě, nicméně je to dost nespolehlivý efekt, o čemž jsme se již v minulosti přesvědčili u Plague Boilu. Může to být zajímavé v commanderu, kde v multiplayeru můžete v podstatě pokaždé smést celý stůl, ale na standard je to prostě příliš pomalé, křehké a nespolehlivé...
Vega, the Watcher - chápu, že RnD nechtěli zažít další fiasko, jako tomu je aktuálně s adventure kartami (enablery v podobě Edgewall Innkeepera a Lucky Cloveru byly prostě absurdně silné), ale tady to dovedli až do opačného extrému a Vega mohla být klidně za dvě many a bylo by to naprosto v pořádku - ani tak byste nezačali lízat extra karty dříve, než ve čtvrtém kole... Takhle jde vesměs o promrhanou příležitost, můžete ji třeba hrát v commanderu v partner decku, ale to je asi tak všechno.
Faceless Haven - ideální value země pro jednobarevné agresivní decky, jako je zejména White Weenie a Monored Aggro.
Mimo standard bychom Haven mohli vidět třeba i na pioneeru, v Monoblack Aggru či zelené rampě, a samozřejmě i v jednobarevných decích v duel commanderu.
Pathway Landy - konečně cyklus rare zemí na jehož zkompletování jsme nemuseli čekat dlouhé měsíce. Pathwaye jsou pilířem manabase na standardu a svoji další budoucnost mají zajištěnou díky formátům jako je pioneer a duel commander.
Snow "Dual Landy" - je to skoro až s podivem, že to trvalo tak dlouho, než vyšly první commonové země s basic subtypy. Je kldině možné, že díky snow synergiím je uvidíme i na standardu (třeba UR Tempo decky by kvůli Frost Bitu a Frost Augurovi mohly hrát Volatile Fjord), ale hlavně to bude skvělá věc pro casual hráče, jelikož v commanderu je můžete hledat třeba starými fetchlandy z Mirage (i když ty u dnes taky nejsou úplně nejlevnější), ale hlavně pak kartami jako Farseek, Oreskos Explorer, Liliana of the Dark Realms, atd...
Honorable mentions:
Cosmos Elixir - dobrá karta pro kontrolní mirrory, nebo do lifegain decku, ale obojí mi přijde spíše jako casual záležitost. Co se týče tradičních competetive formátů, tak Elixíru dávám největší šance v nějakém tom sideboardovém packagi pro Karna (Great Creatora).
Maskwood Nexus - zábavná karta na commander, kde má zajímavé synergie s celou řadou generálů, například Morophon, Atla Palani, Reaper King, Yuriko, nebo třeba Rin and Seri.
Kromě toho ho lze použít v clé řadě komb, z nichž nejsnažší je určitě dvoukaretní spolu s Turntimber Rangerem. Pak jsou tu komba pro nekonečno many v kombinacích Kykar + Bishop of Wings, nebo Magda + Seeker of Skybreak, nebo další pro nekonečno bytostí - Krenko + Coercive Recruiter. Jedno z vůbec nejoriginálnějších komb je ale s další novou kartou, The World Tree, což vám umožní dát naráz do hry všechny bytosti z knihovny.
Pyre of Heroes - tribal Birthing Pod, to vypadá jako zábavná karta pro stavění decků, na mysli mi přiházejí hlavně tři tribaly, jenž můžeme hrát na modernu - Goblini, Elfové a Zombie. V Goblinech to může ještě více přidat konzistenci kombu se Snoopem, v Elfech můžeme dobře využít přebytečné manovače (stačí hrát jinak klasickou verzi, jenom tam třeba přidat jednoho Sylvan Messengera) a zombie mohou dobře využít undying bytosti včele s Geralf's Messengerem.
Je to samozřejmě taky zábavná karta do commandera, kde máme třeba i decky jako Inalla, Orah, nebo Omnath (Locus of the Roil).
Replicating Ring - zábavná casual karta na commander, speciálně do decků, jenž umí nějak pracovat s countery - nabízí se hlavně Atraxa
Tyrite Sanctum - další karta mířená na casual commander, hodí se do decků, ve kterých si chcete ochránit generála, nebo do decků s efekty typu Crucible of Worlds, se kterými umí rozhodně nejlépe operovat zelená.
The World Tree - funny karta do komba s Maskwood Nexusem, ale samozřejmě do pětibarvevného commander decku je to i bez Bohů dost dobrá fixace.
Weathered Runestone - nevím, který deck by chtěl dát podobné kartě přednost před Grafdigger's Cage, nebo Relicem of Progenitus. Možná, že to bylo mířené na standard proti Urovi, ale to se naštěstí už nedozvíme.
Napadá mne snad jenom nějaký Chalice deck na legacy, kde to díky Ancient Tombě a City of Traitors zvládneme zahrát v prvním kole. Podobné decky ovšem často hrají Karna, se kterým je většinou volba číslo jedna pro graveyard hate Tormod's Crypt, což můžete Karnem rovnou najít a zahrát.
Uncommon Utility Landy - tenhle cyklus mi trochu připomíná uncommon země ze staré Ravnicy. Na standard jsou v drtivé většině až příliš pomalé (jako nejzajímavější mi přijde Gates of Istfell v kontrolech). Určitě je ale uvidíme v hojném množství na commanderu, kusy jako Axgard Armory či Port of Karfell jsou velmi pěkné tématické karty, jenž mají automaticky zajištěnou dobrou budoucnost.
Armed and Armored - karta s opravdu velmi úzkým využitím, ale hrozně se mi líbí, že jde o instant, takže ve speciálně zaměřeném vehicle decku s tím můžete někoho pěkně vytrikovat
Starnheim Aspirant - v commnaderu mají angel decky problém hlavně s tím, že většina dobrých andělů je za pět a více man, s čímž tenhle kus rozhodně pomůže. Podobné karta mají vždy v commanderu své místo zajištené, viz třeba karty jako Dragonspeaker Shaman a Krosan Warchief.
Youthful Valkyrie - dost neobyklý koncept pro anděla, který mě ponouká k tomu, abych tuhle kartu vyzkuošel na formátu, jako je třeba pioneer. Určitě by se tu našlo několik zajímavých angel synergií, třeba s kartami jako Resplendent Angel a Bishop of Wings. No a pak k tomu přihodíte pár dobrých karet jako Collected Company a Skyclave Apparition a máte v podstatě hotovo...
Absorb Identity - nevím, jestli si někdo troufne postavit na nějakém formátu tribal shapeshiftery (pravděpodobně to bude commander s Orvarem), ale hrozně se mi líbí flavor téhle karty, druhé místo v edici hned po Giant Oxovi!
Thornmantle Striker - v průměrném commander decku budete raději hrát Ravenous Chupacabru, nebo Hero's Downfall, nicméně v elfech určitě budete mít dostatek creature tutorů a možnost zničit planeswalkera tutorovatelným elfem je něco, co bych si s chutí zahrál.
Fire Giant's Fury - spolehlivější karetní výhoda určitě bude třeba Valakut Exploration, Outpost Siege, nebo Experimental Frenzy, ale opět je to karta s pěkným flavorem. Ideálně generál pro tuhle kartu bude zcela určitě Kalemne.
Canopy Tactician - samozřejmě to nedosahuje kvalit Elvish Archdruida, ale v commanderu si určitě rádi zahrajete každého dobrého "lorda". A špatné by to teoreticky nemuselo být ani na standardu, posilovací efekt se velmi dobře doplňuje s Elvish Warmasterem, rozhodně tu máme dobrý základ po elf deck, chtělo by to pouze více levnějších kusů. Další edice ale budou z non-elf prostředí, takže bych ve zlepšení příliš nedoufal...
Elven Ambush - je fajn, že jde o instant, takže to můžeme využít i jako combat trik, ale osobně příliš podobné karty nemám v lásce, jelikož jsou dost situační, často to totiž bude jenom win more karta, nebo naopak uděláte za čtyři many jeden/dva tokeny.
Rampage of the Valkyries - tohle je parádní kus pro commander angel tribal, v podstatě Grave Pact, ke kterému dostanete jako bonus ještě Serra Angela.
Samozřejmě to má tu nevýhodu, že potom budete muset coby generála hrát Firju nebo Liesu, ale černá poskytuje zase další bonusy při deckbuildingu (oproti pouhé monobravě), takže bych to zase jako tak velkou překážku neviděl, payoff je to totiž opravdu vynikající.
Kaldheim Commnader Deck - Phantom Premonition
Exkluzivní karty:
Ranar, the Ever-Watchful - podle mne není příliš šťastný nápad založit generála kolem non-evergreen mechaniky (viz třeba v Ikorii Otrimi, což je z celého cyklu rozhodně nejméně populární deck), nicméně tady je to velmi dobře zkombinováno s jinou, populární mechanikou v podobě "blinku". A koneckonců i s foretell kartami si v kombinaci s Ranarem velmi rád zahraji, takovýto manacheating každé kolo, to je skvělá věc.
Ve výsledku Ranar skvěle enabluje dvě různé strategie, kolem čehož se dá velmi dobře stavět a rozhodně jde o velmi povedeného build-around generála.
Cosmic Intervention - zajímavý trik, který lze dobře využít nejen jako obranu proti removalu, ale díky tomu, že jsme v UW barvách, tak ho lze dobře využít i s vlastním hromadným zabíjením. A stejně tak to bude dobře fungovat i s bytostmi, jenž mají nějaký pěkný ETB trigger, což se v tomhle decku důrazně doporučuje hrát.
Hero of Bretagard - sice nijak neenabluje ani jednu z hlavních mechanik decku, ale je to bezesporu pěkný payoff. Líbí se mi, že můžete pěkně po křivce zahrát hrdinu a potom hned Ranara a začít střádat countery.
Sage of the Beyond - na první pohled celkem lákavý efekt, nicméně co se foretellu týče, tak jenom velmi málo karet má ve foretell costu dvě bezbarvé many, takže jde spíše o deckbuilding past.
Líbí se mi ale, že to jde využít i ke zlevnění generálů, což by se dalo využít s nějakými partnery a samozřejmě také s generály jako Kess, nebo Muldrotha.
Zajímavé reprinty:
Angel of Finality - exilování hřbitovů je věc, kterou podle mne hráči casual EDH celkem dost opomíjejí a přitom je hřbitov velmi dobrý "resource" pro celou řadu decků. S blink efekty je to navíc ještě lepší, nemluvě o tom, že je to i celkem dobrý útočník a poměr cena/výkon je tu určitě nadprůměrný.
Restoration Angel - fajn karta do bílých midrange decků, obzvláště pokud v nich máme dostatek bytostí s dobrými ETB triggery (jistě pamatujete "kombo" s Thragtuskem na standardu). Tuhle kartu mají WoTC rozhodně v oblibě, protože jde už o její třetí reprint a také třetí různou ilustraci.
Sun Titan - co se blinkování týče, tak je tohle jedna z těch lepších karet, kterou v late gamu můžete začít "točit". Je totiž dost pravděpodobné, že i permanent, který budete vracet z hrobu, bude mít nějaký ten ETB trigger, což je value, díky které soupeře většinou dost rychle převálcujete.
Arcane Artisan - tohle je určitě zajímavý reprint, jelikož jde o mythic ze supplemental setu, ale do decku se zase tolik nehodí. Jde totiž o celkem krkolomný způsob, jak roztriggerovat Ranara a raději bych Artisana hrál v decku, kde budou různí Eldrazi, či monstra jako Griselbrand, Avacyn, apod.
Wall of Omens & Mulldrifter - co se blinkování týče, tak tohle jsou vůbec jedny z nejlepších midrange karet a jsem rád, že v decku nechybí, protože do této strategie zapadají opravdu skvěle!
Empyrian Eagle & Soulherder - tohle je další důkaz toho, že je tenhle deck velmi dobře postavený, Eagle se skvěle doplňuje s Ranarovou token produkující abilitou a Soulherder je skvělý enabler pro "blinkování" (samozřejmě, že ideálně by v decku byly i karty jako Panharmonicon a Eldrazi Displacer, ale zase nemůžeme chtít úplně všechno).
Arcane Signet & další dvoumanové "kameny" - slabinou decku je bezesporu manabase (nerozumím tomu, proč tu nejsou alespoň kusy jako Prairie Stream, nebo Skyshroud Expanse), ale alespoň se to dohání v "oddělení" mana rocků. Je to nedílná součást midrange decků bez zelené a tady máme hned pětici kvalitních dvoumanových "kamenců".
Ghostly Prison - možná trochu divná volba pro podobný deck, ale pokud hrajete multiplayer variantu, tak v té jde o opravdu účinný efekt k tomu, aby na vás soupeři neútočili. Málokomu se totiž bude chtít platit dvě many za každého útočníka a tahle karta vám dá spoustu času k tomu, abyste rozběhli nějaký z vaších lategame enginů.
Exkluzivní karty:
Lathril, Blade of Elves - za poslední dobu je to už pátý kandidát na post elfího generála v GB barvách a upřímně si nejsem jistý, jaká je z toho nejlepší.
Lathril se rozhodně umí sama dobře enablovat a její druhá schopnost bude ve většině případů smrtící, ale osobně bych se raději porozhlédnul po generálech, kteří přinášejí nějakou přímou karetní výhodu a pomáhají nějak s největším problémem elfů v multiplayer commanderu, což je samozřejmě hromadné zabíjení.
To se dá lépe obehrát s Miarou a Haraldem a ze starších kusů tu máme třeba ještě Izoni, která rozhodně umí vykompenzovat problémy hromadného zabíjení nejlépe ze všech elfích generálů. Všechny tyhle možnosti jsou podle mne velmi dobré volby na post generála.
Pact of the Serpent - rozhodně to má potenciál na líznutí velkého množství karet, ale drawback je tu rozhodně znatelný a v zelené určitě bude k mání celá řada lepší karetní výhody. Výjimkou by byl asi jenom případ, kdyby všichni hráči u stolu hráli tribal decky a vy byste mohli Pact zahrát na soupeře coby "tyč do hlavy".
Ruthless Winnower - fajn tribal karta, v elfech příliš podobných efektů nenajdeme, i když díky černé dostaneme přístup ke Grave Pactu a Dictatu of Erebos. Winnower bude v elfím tribalu ale nepochybně fajn karta.
Serpent's Soul-Jar - zajímavá možnost, jak se bránit proti removalu (tedy pokud nebudete hrát jako generála Izoni), ale opět mi přijde, že lépe by si s tím měla poradit zelená karetní výhoda (nebo třeba lategame bomby jako Living Dead a Patriarch's Bidding). Do decku ale takováto karta opět pasuje velmi dobře.
Bounty of Skemfar - zajímavý efekt, možnost hledání nonbasic landů se mi líbí, ale asi bych dal raději přednost klasickým creature tutorům a kartám jako Lead the Stampede a Winding Way
Elderfang Venom - pěkná karta k Lathril, je super, že díky tomu i v late gamu budete moci útočit s 1/1 tokeny a navíc soupeři můžete ubrat posledních pár životů i za jinak nepříznivé situace na stole.
Zajímavé reprinty:
Miara, Thorn of the Glade - jedna z lepších možností, jak mohou elfové vzdorovat proti removalu. Pokud ji nebudete hrát coby generála, určitě bych ji alespoň zařadil do decku
Beast Whisperer - tohle je vůbec jedna z nejlepších karetních výhod v zelené, s levnými elfy se to může velmi snadno vymknout z ruky a pokud soupeř rychle nenajde odpověď, tak deset elfů pro Lathril rozhodně nebude problém.
Elvish Archdruid, Imperious Perfect - dva z vůbec nejlepších posilovacích efektů pro elfy, rozhodně základ každého elfího commanderu
Elvish Mystic, Reclamation Sage, Sylvan Messenger, Wood Elves, Shaman of the Pack - základní elfí staply, které rozhodně musíte hrát bez ohledu na to, jakého si zvolíte generála
Elvish Promenade - horší karta než novinka v pohobě Elven Ambushe, takže pokud jsem mluvil o tom, že podobné karty příliš nemám v oblibě, tak tady to platí dvojnásob, ačkoli Lathril docela dost nabádá k tomu, abychom hrál obě dvě tyhle karty...
Lys Alana Huntmaster - perfektní karta do páru s Lathril, jak říká klasik: "a match made in heaven"
Casualties of War - v multiplayeru nikdy nebudete mít nouzi o dostatek cílů, ale podle mne jde spíš o kartu pro kontrolnější decky či rampu, v elfech podobných efekt asi zase tolik nevyužijete
Moldervine Reclamation - několikrát jsem tu mluvil o tom, že elfové velmi trpí na hromadné zabíjení. Reklamace je sice manově trochu náročnější, ale rozhodně to je jeden z njlepších způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat. Schopnost lízat i za tokeny je pro mne ten rozhodující argument pro tuhle kartu (na rozdíl třeba od kusů jako je Midnight Reaper).
10. Akoum Hellhound & Brushfire Elemental - podle předpokladu se prosadili na standardu a Brushfire Elemental se objevil i na modernu v různých agresivních decích, jako je Naya Landfall, či Jund Death's Shadow
9. Cleansing Wildfire - podle očekávání velmi populární karta na modernu, z pravidla coby sidovka proti Tronu, Valakutu, nebo tehdy ještě Field of the Dead, ale díky interakci s Flagstones of Trokair jsme mohli vidět i decky, jenž hrály i playset v mainu. Dle databáze decků na mtgtop8 je to na modernu dokonce druhá nejhranější karta z edice, když ji můžeme spatřit ve 239 decklistech.
8. Maul of the Skyclaves - dle očekávání se hrál na modernu v decích se Stoneforge Mysticem a aktuálně si vede velmi dobře i ve White Weenie na standardu, manacheating a evasion jsou holt pro agresivní decky velmi příhodné ability.
7. Bloodchief's Thirst - jedna z mála karet v edici, kterou jsme mohli vidět napříč všemi formáty, a to včetně legacy
6. Scourge of the Skyclaves - tohle je prakticky jediný mythic v edici, který se pravidelně hraje v playsetu, ačkoli tedy jenom na jednom formátu (modern), kde ovšem pomohl vytvořit zcela nový deck v podobě agresivního RB Death's Shadow.
5. Magmatic Channeler - jediná karta v top10, kterou už bych tam dnes nezařadil. Hráči ji sice zkoušeli snad na všech možných formátech, ale většinou došli ke stejnému závěru - je příliš pomalá a nespolehlivá, jiné dvoumanovky jako Dreadhorde Arcanist a Young Pyromancer jsou prostě v klasických UR Prowess decích mnohem lepší.
4. Lotus Cobra - karta, která se na standardu spolu s Omnathem postarala o to, že se muselo banovat hned po pár týdnech :) Zejména díky commanderu už ale dávno víme, že jde o jednu z ikonických zelených karet a tak bylo už předem jasné, že půjde o velmi úspěšný a populární reprint.
3. Omnath, Locus of Creation - netrvalo to dlouho a hned si podmanil tři formáty - standard, modern a duel commander. Na všech třech formátech se kvůli tomu muselo banovat a na standardu a duel commanderu už si Omnatha nezahrajeme, což podle mne hovoří samo za sebe.
2. Skyclave Apparition - suverénně nejhranější karta edice napříč všemi formáty, Oblivion Ring, který můžeme hledat creature tutory, dáme do hry instantně přes Aether Vial, a můžeme použít vícekrát za hru díky blink/bounce efektům, je očividně velmi dobrá a flexibilní karta. A dost možná jde o vůbec nejlepší bílou kartu od vydání Stoneforge Mystica!
1. Double-faced karty - rozhodně mechanika, která měla největší vliv na MTG za posledních pár let, hned na několika formátech dala vzniknout zcela novým deckům (RG Belcher na modernu, Oops, All spells na pioneeru - ovšem v obou decích jsou dnes již klíčové karty zabanované) a rozhodně se s těmito kartami i do budoucna budeme napříč všemi formáty setkávat v hojných počtech.
10. Doomskar - možnost na standardu zahrát wrath efekt ve třetím kole je něco, na co typický modrý kontrol čekal opravdu hodně dlouho
9. Commonové Snow Duály - fajn enableři snow synergií na standardu, dobrá bugdet volba do manabase pro casual hraní
8. Behold the Multiverse & Frost Bite - skvělé karty pro kontrolní decky na standard, přičemž Behold má potenciál i na dalších formátech
7. Orvar, the All-Form - unikátní efekt do commanderu, kolem kterého můžete stavět celý deck a také enabler pro celou řadu nejrůznějších komb
6. Birgi, God of Storytelling - nejen, že jde o skvělého generála pro červené midrange decky, ale má určitě i potenciál v kombodecích na eternal formátech (třeba Ruby Storm na legacy)
5. Pathwaye - konečně lepší manabase pro agresivní decky, zároveň je vzácnost, že jsme se takhle rychle dočkali kompletního cyklu, kdypak asi vyjde zbylých pět triomů?
4. Realmwalker - jednak skvělá karta do commanderu, ale hlavně také jedna z mála karet v edici, která by se mohla ve větším počtu hrát na modernu
3. Esika, God of the Tree - zábavná build-around karta na commander s poměrně unikátním efektem (na mysli mám teď hlavně The Prismatic Bridge), díky kterému rozhodně půjde o stálici formátu
2. Goldspan Dragon - chase mythic edice, do budoucna rozhodně jeden z pilířů standardu a díky kartám jako Silumgar's Scorn či Draconic Roar by se klidně mohl uchytit i na pioneeru či modernu
1. Tergrid, God of Fright - Kaldheim je z velké části inspirován severskou mytologií a jednu z hlavních rolí v něm hrají nejrůznější bohové. Proto si myslím, že jde o velmi povedenou edici z hlediska commanderu a právě Tergrid je moje volba pro nejlepšího "generála" v edici, jenž bude mezi hráči nejvíce populární!
A to je pro dnešek vše, naviděnou zase u dalšího rozboru (což bude Time Spiral Remastered)!
Kumano
P0dbi
11.03.2021 19:52
Díky za podrobný rozbor.
Dráček s pokladem si své místo najde, když umí krásné vytvořit manu na vlastní ochranu.
0 hlasů
Chainer
11.03.2021 21:34
Sarulf, Realm Eater - Pomalé, křehké, nespolehlivé... Tak ta karta má taky nějaká čísla :-) Opravdu je (prakticky) 4/4 za tři many pomalá?
Vega, the Watcher - Ve druhém kole vyforetellíš kartu, ve třetím zahraješ Vegu, ve čtvrtém zahraješ foretellenou kartu... - Mě to přijde OK. Není spíš naopak možné, že za dvě many 2/2 flying s lízací výhodou by byl poněkud silný?
Canopy Tactician - Nevím jak ve Strixhavenu, ale věřím, že ve světě Forgotten Realms nějací ti elfové jsou ;-)
Absorb Identity - Sada plná bohů, inspirovaná norskou mytologií a největší flavor má vůl a tohle? Tak to teda nevím, kamaráde... ;-)
Co se týče Commander balíčků, tak když už jsi prošel, tak by možná vždycky stálo za to i říct, který je lepší. Nebo vyplatí se některý podle tebe koupit?
Díky za rozbor a ještě půjdu okomentovat první část... ;-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|