Formáty
Rozbor BUG Snow Control na Modern
BUG Snow Control – Modern – Rozbor decku
Úvod:
Dnes se budu věnovat decku, který sice není top tier na Modern, avšak při správné pilotáži s ním lze dosahovat velice uspokojivých výsledků. Představím verzi, k níž jsem se po delším vývoji sám dopracoval. Není to dogma, netem koluje spousta různých buildů, a každý by měl mít své osobní preference a karty, které se mu tam líbí více, méně, či v jiném počtu. Tudíž je to jedna z možností jak BUG Snow postavit ☺
Jedná se o kontrolní balíček, tudíž ve většině případů jsme interaktivní a hledáme odpovědi na oponentovi karty. V pokročilejší fázi se snažíme získat karetní výhodu, a v momentě kdy máme hru pod kontrolou, vyneseme win kondici, s níž hodláme protihráče udolat.
Evoluce:
První náčrt balíku jsem učinil již v letech svého comebacku ke kartám – 2015/2016. Deck stál mimo oficiální formáty, určen pro home hraní, takže to byl nelegální modern, ještě předtím, než jsem na pole tohoto formátu vstoupil / budget legacy bez duálů: 4 Deathrite shaman a 4 Birds, 3 Nightveil Spektry, 4 Master of the Feast, 4 Finkel (S.Infiltrátor ), 3 Jhessian Thief, 4 Brainstorm, 2 Forbid, 2 Spell Pierce, 2 Disfugure, 2 Abrupt Decay, 1 Mana Leak, 1 Go for Throat a Mix Feček, Shocklandů a basiků…
Další fáze byla už verze určená pro modern rok 2019, a nesla se ve znamení téměř plného počtu mých oblíbených „Ophidianů“: Shadowmage Infiltrator, Jhessian Thief a Ohran Viper – v počtu 4,4,3. Pro jejich nejrychlejší nástup sloužil Playset Ptáčků (Birds of Paradise) a Noble Hierarchů. V té době už bylo k dispozici nové nejlepší černé zabíjení – Fatal Push. Z modré samozřejmě 3-4 Mana Leaky… Nějaký Decay, možná Liliana… Nemám nafoceno, takže úplně přesně nevím zbytek decku. Vyzkoušel jsem jen na jednom FNM: skóre 1-1-1.
S vydáním Modern Horizons vstoupila do hry Snow tématika. Ohran Viper získal létajícího kamaráda aneb „modernovou Strixu“ – Ice-Fang Coatla, dále tu byly „one sided wrath“ Dead Winter.
Decklist BUG Snow ver.01:
Decklisty Modern
BUG Snow Control ver.01
BLACK
Maindeck
Sideboard
Hned na prvním FNM, kde jsem s tímto deckem měl premiéru, z toho bylo 3-0. Avšak při druhé akci rozpačitých 1-1-2. Poté ještě párkrát, než nadešel upgrade na verzi 2.0. Došlo ke cutu velké části „one-offů“ a do hry vstoupil rychlejší clock na oponenta – Tarmogoyf. Dále znovuobjevivší se Kántrspel. A drobné nuance v manabázi.
Decklist BUG Snow ver.02:
Decklisty Modern
BUG Snow Control ver.02
BLACK
Maindeck
Sideboard
2 Veil of Summer |
2 Surgical Extraction |
2 Ashiok, Dream Render |
2 Dead Winter |
1 Force of Negation |
1 Scavering Ooze |
1 Weather the Storm |
1 Plague Engeneer |
1 Damnation |
1 Ratchet Bomb |
1 Kitchen Finks |
Jednotlivé karty:
Země:
Jelikož potřebujeme dostatek snow basiků pro enablování Coatla a Dead Wintru jsou zde 4+4+3, k tomu shocklandy po jednom a 8 fetchů a 1 Harbor. Jednou jsem hrál o jednu zemi více, pravděpodobně čtvrtou Deltu.
Potvory:
3 Goyf – Hlavní bijec, jemuž se málokterá bytost může postavit (všichni ho dobře znají, čísla 4/5 či 5/6 nejsou nic neobvyklého).
2 Snapkastr – Klasický mág, umožňující replay kántrování, zabíjení či diskardu.
10 Snow potvor : Coatl je většinou defenzivní, umožňující zabít jakouli bytost, která nás ohrožuje. Případně může pomalu vzduchem okusovat oponenta. Zmije slouží ke karetní výhodě (fungovalo to kdysi a funguje to i teď: každá extra karta líznutá za kolo nenápadně, ale jednoznačně zvýhodňuje) a špatně se blokuje (deadtouch), 2 Treefolci jsou moje „pet volby“. Ano, 4 many jsou dost, avšak poměr cena/výkon vyznívají dobře. Jeho rozměry z něj dělají často největší kreaturu na stole už při příchodu na začátku hry, o late game nemluvě.. ( 6/6 Trample matters). A ani jeho ETB efekt není zanedbatelný.
Walkeři:
2 Jace – Když přijde na stůl ve správný okamžik, dokáže buď po několika brainstormech naklonit ručičky váhy s výhodou ve váš prospěch. Při udržitelné situaci na stole je při plusování sám o sobě win kondice.
1+1 Liliana – Stará známá Lilča buď dělá edikty, anebo diskard, a její mladší verze jen plusováním pobíjí jedničky vzadu, kráčejíc do smrtelné ultimátky.
Kouzla:
Zde máme mix kontroly ruky, bytostí, permanentů a oponentových spellů. Discard zastupují 2 Inkvizice a jedna Seiza, což není špatný úvod pro první kolo (pokud nevíte, proti čemu hrajete, tak dostanete nápovědu a ještě nějakou hrozbu zahodíte). Na potvory jsou 3 Puše. Dále univerzálnější 3 Trofeje a jeden Decay. Některé věci je lepší vůbec na stůl ani nepustit, k čemuž slouží 2 Mana Leaky, 2 Counterspelly a 2 Drowny (ty lze použít i coby extra zabíjení). Zbytek tvoří chuťovka Dead Winter (některé verze sahají i po 2-3 kusech v mainu), který nám nezabije žádnou sněžnou potvoru, většinou ani Gojfa, a dát oponentovi -3/-3 až -5/-5 na dvě, tři či více bytostí se často hodí. One-off Unearth umí za jednu manu vrátit kromě treefolka jakoukoli naši potvoru, což není špatné například s mrtvým Snapem, kdy za BB dostaneme na stůl jeho a třeba Gojfa.
Sideboard:
- 2* Veil of Summer – Má velice oblíbená sidovka ☺. Proti kántrování, proti černému ničení, proti oponentovo diskardu
- 2* Surgical Extraction – zesměšní cizího Snapáče, vezme playset karty, která vám vadí. V kombinaci s Trofejí může vypnout tron
- 2* Ashiok, Dream Render – vypíná fečky, Chord/green Finale atp. a je to dále i grave hate
- 2* Dead Winter – rychlá Wrata na potvory
- 1* Damnation – o manu dražší, ale účinnější než Zima. Akorát resetne potvory i nám
- 1* Ratchet Bomb – na rychlé bytosti, tokeny, případně nepříjemné PW a artefakty
- 1* Force of Negation – proti kontrolům
- 1* Scavering Ooze – grave hate a v matchích kde potvory hodně umírají
- 1* Weather the Storm – proti fritce (potažmo stormu)
- 1* Kitchen Finks – do boje nestvůr, na burn
- 1* Plague Engeneer – nepotěší elfy a jiné rasy
Matchupy:
Z kontrolní podstaty by neměl být problém porážet jakékoli potvorové decky – už v základu máme dostatek zabíjení, po sideboardu vzroste počet hromadného ničení. Nelichotivou bilanci mám s Eldrazi Tronem, kde musíme řešit kromě potvor i Planeswalkery (Buď jsem byl extrémně unlucky (snadná to výmluva, hah) nebo to prostě hrál jak jelito… ale třikrát jsem byl poražen).
Proti kontrolu to imo také není zlé, jen je třeba být proaktivní. Ideálně rozběhat Zmiji pro karty a číhat s dostatečným počtem diskardu a kántrů.
Komba nepotěší… Nicméně, pokud si oponent dá milion životů, stále můžete vyhrát Jacem.
Obecně k hraní:
Ne každý match je stejný. Ani dvakrát proti stejnému balíku. Co nechceme je color/mana – screw (málo zemí, chybějící jedna barva). Dobré je fečnout si včas do všech šoklandů, abychom byli schopni ve třetím kole seslat jak Zmiji, tak Lili, a ve čtvrtém případně Jace. UU rovněž potřebujeme na Counterspell. K základním zemím nás váže Coatl, jemuž musíme dodat 3 další snow pernamenty.
Dobrá opening ruka by měla mít 3 země, nejlépe umožňující přístup k UU / BB / GG. První kolo buď zahrajeme diskard, anebo si fečneme do taplého (nebo když musíme hrát ihned Push, tak odtaplého) šoklandu. Druhé kolo se odvíjí od toho, zda jsme začali, případně jestli od protistrany něco očekáváme (Například GR Wrenn úplně nepotěší): můžeme dát rychlého Goyfa, pokud víme, že se nestane něco zlého (třeba oponentova Liliana). Jinak většinou se dvěma odtaplými zeměmi předáme kolo a buď něco zkántrujeme/zabijeme, anebo přistane Coatl. Od kola třetího už možných kombinací vyvstává více (Liliana, Viper, Snap into Inkizice/Seiza, nebo opět kontrolní předání kola).
Úpravy decku:
Je jasné, že do mainu je možné navýšit počet Inkizicí, Seiz, Leaků, C-Spellů, Drownů, přidat 4th Push, Goyfa. Vyhodit Zimu, Unearth, Treefolky. Někomu se nemusí líbit Zmije a může jít cestou hard kontrolu. Některé decklisty sahají i po Archmage Charmům a Cryptic Commandům (ovšem UUU v trojbarvě je pak třeba zohlednit při sestavování manabáze).
Sideboard bych případně volil cut Engeneera za druhý Force. Taktéž je možnost zlepšit jej proti deckům, které nekladou takový důraz na útočení kreaturami.
Snad se článek líbil, případné postřehy a názory vítány ☺
Michal BLACK Černý
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.