Modern
Soutěžní článek: Rozbor mono blue tronu na Modern
Zdravím všechny čtenáře a čtenářky CMUSu a jsem rád, že jste si udělali čas na přečtení mého článku. Jmenuji se Daniel Vagner a rozhodl jsem se pro popis balíčku, jehož základ je tu s námi již od sady Antiquities. Mluvím samozřejmě o Urzovo zemích neboli Tronu. Ony tři země (konkrétně Mine, Power Plant a Tower) dávají každá po jedné bezbarvé zemi. Kouzlo spočívá ve chvíli, kdy máme všechny tři na stole, kdy nám Mine s Power Plantem dávají po dvou manách a Tower dokonce po třech.
Charakteristika balíčku
Hlavní verze Tronu jsou 2, a to RG a mono U. Já preferuji mono U, zejména kvůli cenové nenáročnosti, a právě tento balíček vám teď představím. Jak už jsem řekl, základem jsou ony tři země. Dohromady dávají 7 bezbarvých man a to nám nabízí obrovské možnosti. Náš plán ovšem není za každou cenu vyndat Karna ve třetím kole jak je tomu v RG verzi. My potřebujeme alespoň jeden zdroj modré many, abychom mohli counterovat, vracet na ruku a stačí nám, když bude tron aktivní někdy v pátém kole. Poté začneme házet do hry finishery a díky counterování bychom si je měli i udržet.
Jednotlivé karty
Nyní vám představím, jaké karty zde můžeme hrát, což můžete libovolně zkombinovat. Na závěr vám pak ukážu můj decklist.
Bytosti (hezky po křivce):
Snapcaster Mage – Nejlepší modrá dvojmanová bytost, aneb counterspell, proliz, nebo vracení na ruku navíc se hodí vždy.
Treasure Mage – Tutor do čeho zrovna potřebujeme a bytost do bloku.
Trinket Mage – Pokud hrajeme v mainu Chalice of the Void nebo Pithing Needle, dá se zařadit, ale jinak bych ho nechal v sidu.
Solemn Simulacrum – Jestli si myslíte, že tento Golem patří jen do EDH, pak jste na omylu. Do mono U verze je to nejlepší bytost na stabilizaci jakou najdeme. Stane se nám totiž docela často, že tu modrou nemáme, i když máme třeba všechny tři Urza země. V tom případě je to ideální rampa do Islandu, bloker a ještě se nám vrátí v podobě karty.
Wurmcoil Engine – Výborná věc již v dobách Grand Architecta na standardu a ani na Modernu se neztratí, i když je tu jeden zásadní problém, a ten se jmenuje Path to Exile. Sám o sobě je červ samozřejmě výborná karta, a pokud si ho dokážeme ochránit, přísun životů by nám měl zajistit výhru nebo alespoň stabilizaci situace.
Platinum Angel – Jeho sedmimanová cena přímo vybízí k zařazení do balíčku a já nemám nic proti. Pokud soupeř nemá odpověď, můžeme jít až třeba do -127 životů a hra stejně nekončí. 4/4 za sedm sice není nejlepší poměr, ale na současném agresivním fieldu je to opravdu dobrá karta.
Sundering Titan – Na vrcholu manové křivky se nám vyjímá opravdový Titán. Za 8 man 7/10 tělo, které navíc rozřeže zemi od každého základního typu při příchodu i odchodu ze hry. Někdy to neudělá skoro nic (mirror, Affinita, Bloom Titan), ale někdy to může být v podstatě jednostranný Armageddon. Zejména je dobrý proti Junku (Abzanu), kdy ho nemůže counterovat a já mu zničím tři země (co naplat, jednu holt zničím i sobě).
Batterskull – Nakonec ještě toto beranidlo, které sice není bytost, ale přinese si sebou 0/0 Germa a hned z něj pořádnou bytost udělá. Mám ho radši než Wurmcoila, protože není tak náchylný na Path to Exile. Zemi si najdu a zanedlouho je znovu ve hře.
Artefakty:
Expedition Map – Nejlepší tutor na Urza země. Nejlepší začátek je rozhodně land a mapa. Druhé kolo tam máme otevřené na counterspell a zároveň můžeme na konci hledat Urzovku, kterou nemáme.
Dimir Signet/Talisman of Dominance – Manové urychlení a zároveň fixace na modrou, když jsme bez Islandu.
Oblivion Stone – Výborný AoE efekt, který se dá recyklovat Academy Ruinami (proto nedoporučuji nahradit Perilous Vaultem) a s naším dostatkem man i ovlivňujeme, co vlastně zničí.
Trading Post – Moje opravdu oblíbená karta. Dává nám karty za artefakty, co už nepotřebujeme (Signety/Talismany/Mapy v pozdní hře), životy za přebytečné karty na ruce, kozy za přebytečné životy a výborně se doplňuje s Wurmcoilem – vyložíme Wurmcoila, pokud ho chce oponent zabít, sekneme, lízneme a příští kolo si ho vytáhneme z hrobu za seknutí jednoho tokena. Také vrací Spine of Ish Sah do ruky.
Mindslaver – V podstatě hlavní winkondice balíku. Při troše štěstí ho odpálíme již ve čtvrtém kole, ale ničivější je stejně až později, kdy protihráči pokazí celou hru. Absolutní výhry pak docílíme s Academy Ruins a dostatkem many.
Spine of Ish Sah – Zabití permanentu za sedm man, někdy opakované. Nijak valný efekt, ale díky Treasure Mageovi a Trading Postu to není špatná karta.
Ugin, the Spirit Dragon – Ano, samozřejmě to není artefakt, ale je alespoň bezbarvý, takže ho sem zařadím. Vynikající sférochodec, kterého máme možnost vyložit ve čtvrtém kole. Univerzálností do tohoto balíčku přímo zapadá. První schopnost zabije útočníka, druhá smete celý stůl – tedy tu barevnou část, ale to nám vyhovuje, a třetí schopnost v podstatě vyhraje hru. Co chtít víc?
Kouzla:
Remand – Prvním counterspellem je ten na modernu asi nejhranější, a také velice kvalitní. Oponenta zdržíte, sebe urychlíte, horší je jen v lategame.
Mana Leak – Opět horší v lategame, ale ze začátku se cílového kouzla zbavíte definitivně.
Condescend – Nejlepší counter pro tento balík, později s ním odvrátíte cokoliv a ještě si zascryujete.
Spell Burst – Pokud jej použijete ze začátku, bude to jen jednou, ale v pozdější fázi hry jím můžete protihráče doslova uzamknout.
Thirst for Knowledge – Skvělé lízání, kterým najdete, co potřebujete a můžete do něj zahazovat přebytečné Mapy a Talismany.
Repeal – Cílové vracení do ruky, se kterým si ještě líznete. Výhodou je, že jím oblafnete i Spellskitu (pokud necílíte něco s CMC 2).
Reality Shift – Jedno nové zabíjení nám zrovna vydali, tak proč ho nezařadit. Ona 2/2 bytost nás obvykle trápit nebude a šance na schování bytosti je dost malá.
Cyclonic Rift – Hromadné vracení na ruku, pouze oponentovo karet a ještě instantní.
All is Dust – A na závěr ještě jedno hromadné ničení, opět v podstatě jednostranné.
Landy:
Kromě Urza zemí, které se vždy hrají v plném počtu, je dobré zařadit ještě nějaké další.
Tectonic Edge – Je dobré být připravený na oponentovo landy.
To byl tedy výčet karet, snad jsem vás moc neunavil na závěr jen pár karet do Sideboardu.
Spellskite (velice univerzální karta – Twin, Boogles, Fritka), Nihil Spellbomb (lepší než Relic, líznout si můžeme taky a nekazí nám Academy Ruiny), Negate, Surgical Extraction, Torpor Orb, Pithing Needle, Trinket Mage, další Wurmcoil Engine, atd.
Mono U Tron | Daniel Vagner |
Main Deck | Sideboard |
1 Snapcaster Mage 2 Treasure Mage 2 Solemn Simulacrum 1 Wurmcoil Engine 1 Platinum Angel 1 Sundering Titan 4 Expedition Map 2 Dimir Signet 1 Oblivion Stone 1 Trading Post 1 Batterskull 2 Mindslaver 1 Spine of Is Sah 1 Ugin, the Spirit Dragon 2 Remand 1 Mana Leak 3 Condescend 1 Spell Burst 2 Reality Shift 3 Repeal 3 Thirst for Knowledge 1 Cyclonic Rift 4 Urza’s Tower 4 Urza’s Mine 4 Urza’s Power Plant 1 Academy Ruins 1 Phyrexia’s Core 1 Tectonic Edge 8 Island | 2 Chalice of the Void 1 Pithing Needle 2 Nihil Spellbomb 2 Spellskite 1 Oblivion Stone 1 Wurmcoil Engine 3 Squelch 2 Negate 1 Trinket Mage |
Strategie
Naším hlavním plánem je převálcovat protihráče díky rychlému přístupu k velkým bytostem/artefaktům. Poté co máte dost many, snažte se rychle vyložit Sundering Titana a poničit manovou základnu oponenta nebo Mindslaver a pokazit tak celou jeho hru. Může se stát, že v pozdní hře lížeme jen země (jako ostatně v každém balíku), a vzhledem k nedávnému banu Dig Through Time zde není žádné větší lízání. V tomto případě vám nezbývá než doufat. V lízání, dobrou kartu nebo alespoň v soupeřovo špatné draw.
Matchupy
Abzan – Spíše dobrý – V současnosti nejhranější druh decku na fieldu. Není také divu, když v jeho barvách jsou všechny podstatné karty modernu. Nejvíce vám vadí discard, ale pokud zvládnete zcounterovat Lilianu a stabilizovat situaci, máte vyhráno. Nejlepší karty proti Abzanu jsou Sundering Titan a hlavně Mindslaver, na který nemá odpověď, a který mu zatočí se vším jeho zabíjením a discardem – Thoughtseizy a Inkvizice lze hrát na sebe.
Burn – Průměrný – Vaším největším nepřítelem jsou rozhodně Scullcracky, znemožňují vám přidávání životů, a o to samozřejmě fritce jde. Na rychlost musíte odpovědět rychlostí a co nejdříve dostat na stůl Mindslaver, Platinum Angela nebo Ugina.
Affinita – Spíše špatný – Affinita je na náš vkus až příliš rychlá a jedinou šancí je zcounterovat podstatné karty (Pláty, Ravager). Ugin Affinitě navíc nevadí a na Inkmoth Nexy máme v mainu jen jednu Tectonic Edge. Odpovědí je tedy jedině Mindslaver nebo dobrý sideboard.
UWx – Spíše dobrý – Tento matchup platí pro aggro, které snadno zarazí jedna z našich dražších karet. Pro midrange je to snad ještě lepší, protože nás tolik neohrožuje rychlý začátek. Nicméně v obou případech je důležité zcounterovat Geista!
Splinter Twin – Spíše dobrý – Twin potřebuje čas a to ideálně zapadá do naší strategie. Důležité je schovat si nějakou odpověď na kombo, ale jinak si klidně můžeme dát na čas a počkat na dostatek many, abychom mohli dát Mindslaver a ještě ho mít pojištěný counterspellem.
Bloom Titan – Spíše špatný – Velice nepříjemný balíček kvůli jedné jediné kartě. Cavern of Souls nám znemožní odvrátit Titána, a tak jsme odkázáni na Reality Shift, protože Repeal neodpovídá rychlosti protihráče. Jednou z možností výhry je odpálit Mindslaver poté, co soupeř zahrál Pact (jsem si na 99% jistý, že to tak funguje) nebo zahrát Mindslaver a doufat, že oponent má tolik Pactů, že za ně nebude moci zaplatit. Pokud ale soupeř Pact nezahrál a nemá ho v ruce, Mindslaver není zdaleka tak účinný, jako u jiných matchupů.
Scapeshift – Dobrý – Současná podoba Scapeshiftu je méně nebezpečná, než ta starší, která hrála zelené a červené Titány. Spoléhá čistě na kombo a jde tedy o to, kdo vyhraje counterovací bitvu. Mindslaverem pak snadno samotný Scapeshift zneškodníme, jelikož obětujeme všechny země a žádné nenajdeme (opět jsem si dost jistý, že to lze udělat). Navíc, pokud oponent hraje Prismatic Omen, je to pro Sundering Titana hotová hostina.
Infect – Špatný – Infect je moc rychlý, na to abychom ho stačili ukontrolovat, obzvlášť pokud začíná. Lifegain je nám navíc k ničemu, musíme tedy spoléhat na sideboard a Spellskitu. Pokud ve vašem okolí hraje hodně Infect balíků, můžete do sideboardu zařadit Gut Shoty.
To by tedy bylo všechno. Co se týče kompetitivnosti, jsem si jist, že mono U verze Tronu má šanci dostat se do TOP 8, i když v poslední době jsme o tomto balíčku na žádném větším turnaji neslyšeli. Nicméně já se budu pokoušet dál a doufám, že některé z vás jsem minimálně inspiroval :-).
Daniel Vagner
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.