Modern
Soutěžní článek: Amulet Bloom na modern
Zdravím, v rámci soutěže jsem si pro Vás připravil rozbor decku Amulet Bloom, který v poslední době zažívá vzestup na horní příčky. Tento deck se v plné parádě předvedl hlavně na PT FRF, kde se dostal až do finále, kde jen těsně prohrál s Splinter Twinem. Na GP Vancouver se probojoval až na 4. místo, čímž dokázal, že se skutečně jedná o kompetitivní deck, který je možno hrát i na nejvyšší úrovni (tento balíček vyhrál již před rokem první CMUS Sixtour 2014, tehdejší decklist Petra Tejnského si můžete prohlédnout zde, pozn. redakce). Je to ale velmi specifický a poměrně náročný balík na pilotování, který je ale relativně levný (cca $350) a zábavný na hraní.
Základní popis a myšlenka decku
Ve své podstatě se jedná o combo deck, který je založen na extrémně rychlé mana akceleraci a je tak schopen položit 6/6 potvoru už v druhém kole. Hlavní motor balíku je artefakt Amulet of Vigor, který všechny permanenty, co přijdou do hry taplé odtapne.
Toho se využívá s bouncelandami, které poskytují dvě many, ale přijdou do hry taplé a s povinností vrátit jednu zem do ruky. Když vyložíme zemi, umístíme trigger Amuletu nad trigger vrácení země, čímž ji odtapneme a můžeme ji tak tapnout za dvě many před tím, než bychom ji museli vrátit zpět na ruku. Je jasné, že Amulet je klíčová karta a dostat ho na stůl je to první, co musíte udělat.
Pomocí karet jako Summer Bloom pak můžeme na stůl položit více zemí najednou a dosáhnout tak obrovské akcelerace, kde každá bouncelanda znamená vlastně dvě many. Už v druhém kole tak můžeme vyrobit 6 man, které ideálně utratíme na hlavní potvoru balíčku - Primeval Titan.
Tento pašík nám při příchodu do hry a každém útoku vyloží z knihovny na stůl další dvě země. Díky zařazení určitých land pak můžeme vykládat specifické dvojice zemí, které budou popsány níže a které nám například poslouží jako tutor, či haste pro Titána. Proto je absolutně klíčové dostat co nejdřív ven prvního Titána, který nám dostane ven další země, přes které dostaneme ven i zbytek balíčku.
Celé kombo pak pracuje velmi rychle a je relativně odolné na hate, jelikož enginem jsou zde landy, které jdou zničit jen obtížně, či draze - a když už je nějaká zničena, je to většinou pozdě.
Hlavní síla decku je pak v tom, že kolo po vyložení Titána máte k dispozici obrovské množství many, které můžete pomocí různých tutorů, jako Sumoner’s Pact efektivně využít a hru ukončit co nejdřív. Bohužel, celý balík je náchylný na velmi špatné handy a rozpoznat, která handa je špatná, vyžaduje dost praxe. Nekonzistentnost balíku je daní za jeho sílu a rychlost.
Právě zařazení zeleného a i modrého paktu nám poskytuje alternativní wincon, kterým je Hive Mind, což je enchantment, který kopíruje jakýkoliv zahraný spell a dá kopii druhému hráči. Spočívá v tom, že zahrajeme pakt, Hive Mind ho následně “daruje” soupeři, který nebude schopen zaplatit jeho manacost v upkeepu a prohraje.
Decklist
Amulet Bloom | Vojtěch Srdečný |
Main Deck | Sideboard |
4 Primeval Titan 2 Azusa, Lost but Seeking 1 Simian Spirit Guide 4 Summer Bloom 4 Serum Visions 4 Ancient Stirrings 4 Summoner’s Pact 4 Amulet of Vigor 3 Hive Mind 2 Pact of Negation 1 Slaughter Pact 4 Simic Growth Chamber 4 Gemstone Mine 3 Gruul Turf 3 Tolaria West 2 Cavern of Souls 1 Golgari Rot Farm 1 Khalni Garden 1 Radiant Fountain 1 Boros Garrison 1 Vesuva 1 Slayers’ Stronghold 1 Sunhome, Fortress of the Legion 1 Tendo Ice Bridge 1 Mana Confluence 1 Selesnya Sanctuary 1 Forest | 3 Leyline of Sanctity 3 Thragtusk 3 Pyroclasm 1 Hornet Queen 1 Chalice of the Void 1 Dismember 1 Nature’s Claim 1 Swan Song 1 Ghost Quarter |
Popis jednotlivých karet
Landy
Gemstone Mine, Tendo Ice Bridge - Univerzální země, díky které máme jistotu, že v prvních kolech budeme mít správnou manu. Díky bouncelandám si ji můžeme vrátit do ruky v případě, že využijeme všechny charge a zemi tak zresetovat.
Bouncelandy - Hlavní motor celého balíčku, Jejich použití už bylo zmíněno nahoře.
Cavern of Souls - Protekce Primeval Titána, jen si dejte pozor, že jeho subtype je Giant, ne Titan.
Khalni Garden - Podle mého názoru velmi podceňovaná země. Token má spousty využití, mezi ty hlavní patří chumpblockování či oběť pro různé sacrifice efekty.
Slayer’s Stronghold, Sunhome, the Legion’s Fortress - Tyto landy jsou nejčastěji fetchovány Titanem, když je volný stůl a nehrozí tak žádný blocker. Jejich cost ale vyžaduje bílou manu, takže se s nimi fetchuje i Boros Garrison, který je “zaplatí”.
Radiant Fountain - Pomáhá proti Burnu a dalším agresivním strategiím.
Vesuva - Žolík, když nějaká země zrovna chybí.
Tolaria West - Pomocí Transmute můžeme snadno fetchovat Pacty nebo ostatní země, neboť mají CMC 0. Navíc samotný fetch transmute se nedá counterovat.
Forest - pro případ Blood Moon, který nám totálně rozhodí sandál - les nám dá manu na Seal of Primordium či jeho tutorování,.
Spelly
Summer Bloom - Defacto třetí klíčová karta, jelikož nám umožňuje ramp do Titána už v druhém kole.
Amulet of Vigor - Celé kouzlo a motor decku. Je klíčové ho mít na stole co nejdřív. Pikantní je, že víc kopií se stackuje - triggery umístíme na stack a mezi nimi vždy landu tapneme, takže každý amulet nám dává dvě many za bouncelandu.
Serum Visions - Cantrip a hledání komba.
Ancient Stirrings - Tutor pro Amulet, popřípadě landy.
Summoner’s Pact - Tutor pro Titána. Klíčová karta, díky které můžeme dostat na stůl Titána téměř pokaždé co nějaký z nich zaútočí/přijde do hry.
Pact of Negation - Counterspell, kterým si chráníme Titány a klíčové karty. Zde je třeba mít přehled o hře, jelikož jsou “jen” čtyři, takže si musíme rozmyslet, které použijeme na svoji ochranu a které na přerušení komba soupeře (Twin).
Slaughter Pact - Určen hlavně na zabíjení blockerů či nepohodlných bytostí/komb (Twin)
Hive Mind - společně s Pacty alternativní wincon. Soupeři věnujeme pact, který následně nebude schopen zaplatit. Funguje to i s Pact of Negation a to následovně: Zahrajeme spell, ten si Pactem zcounterujeme -> trigger Hive Mind -> Soupeř má na stacku Pact, který mu následně prohraje hru. Pozor, pokud by si svůj pact zcouneroval, upkeep trigger se nevytvoří. Perlička na závěr - Chalice s X = 0 sice Pact zcounteruje, ale trigger Hive Mind už ne, takže ho soupeř stejně dostane. Při počítání land soupeře, jestli bude schopen zaplatit pact si dejte bacha, že schopnější hráči si dají Path to Exile na vlastní potvoru a dostanou tak někdy klíčovou landu navíc.
Creatures
Primeval Titan - Je nutné si uvědomit že je to vlastně jediná potvora v balíčku, takže je nutné ji dostat ven co nejdřív. Klíčové je vědět, jaké kombinace zemí fetchovat:
První a nejčastější kombinace je Slayer’s Stronghold + WR landa, která Titánovi dá haste a tím pádem i další země.
Tolaria West + UG landa - Nejčastější kombinace po tom, co Titán s haste zaútočí. Země tapneme pro GUU, vrátíme Tolarii a Transmutneme. Transmute je ale jako sorcery, takže pozor.
Sunhome + Garrison/Vesuva - vhodné v třetím kole, když už Titán nemá summoning sickness. Vesuva se přemění na Boros Garrison a poskytne tak manu pro Sunhome.
2x Simic Growth Chamber - když máme dvě many volné a na ruce Titána, můžeme ho takto dostat do hry.
Radiant Fountain/Khalni Garden + bouncelanda - Když nepoložíme landu před Titánem, můžeme si je pak vrátit na ruku pomocí bouncelandy a poté je ještě jednou položit, takže je “aktivujeme” dvakrát.
Azusa, Lost but Seeking - Dost horší Summer Bloom, ale i pátá a šestá kopie se počítají. Není moc vhodné ji fetchovat Pactem, protože v dalším kole ho musíme zaplatit, takže kombo se nebude konat. Její schopnost se nestackuje, takže nemá moc smysl hrát jednu po druhé. Důležité také je, že jakmile se resolvne, prioritu máte vy. Landy na stack nejdou, takže je můžete vyházet bez toho, aniž by dostala bleskem do hlavy. Triggerované ability zemí jako Raidant Fountain už ale na stack jdou, takže pozor! Naopak, replacement efekty jako Gemstone Mine ale naopak ne.
Simian Spirit Guide - Flexibilní slot, vhodný na další mana akceleraci. Skýtá ale potenciál pro Titána v prvním kole: SSG -> Amulet -> Bouncelanda -> Summer Bloom -> Titán -> jdeme na další, či obdoba s Hive Mind, která zabíjí hned. Další možnost je v turn 1 chalice, který dokáže být proti některým deckům smrtelný.
Sideboard
Vzhledem k tomu, že Amulet Bloom velmi málo interaguje se soupeřem a většinu času si jen šmrdlá země sem a tam, má dost variabilní sideboard. Kromě některých klíčových karet je většina slotů flexibilních, takže se nebojte zařazovat hate na metu ve vaší herně, či lokálním turnaji. Čestnou vyjímku ale má ničení enchantmentů, protože resolvnutý Blood Moon bez odpovědi na něj je okamžitá prohra. I Chalice je silná karta, ale je nutné dobře znát soupeřův balíček.
Pyroclasm/Engineered Explosives/Firespout - AoE board clear, nutný proti aggru. Nejhratelnější je Pyroclasm, ale i ostatní mají své využití. Nedoporučuju šetřit a použít Anger of the Gods, jelikož RR se vám bude platit fakt blbě.
Leyline of Sanctity - Proti Burnu, popřípadě Jundu kvůli discardu.
Thragtusk/Wurmcoil Engine - lifegain a další potvory. Tuska můžete Pactnout, Wurmcoilu zase fetchnout přes Ancient Stirrings. Dobré na damage race. Tusk také pomáhá proti Burnu, kde efektivně stabilizuje životy.
Swan Song/Chalice of the Void - Countery, když Pacty prostě nestačí. Navíc Chalice je v tomto balíčku velmi silná karta, jelikož díky dostatku many může být nastaven na velký rozsah cmc a zrušit tak klíčová kouzla soupeři. Je ale nutné vědět, jaké karty soupeř hraje a počítat s tím, že Chalice zpoždí celé vaše kombo. Výhodou je, že ho můžeme mít v málo kopiích, neboť si ho můžeme tutornout přes Ancient Stirrings nebo Tolaria West.
Seal of Primordium/ničení enchantmentů/artefaktů- Vaše jediná šance proti Blood Moon a důvod, proč máme jeden Forest v balíčku.
Ghost Quarter - Proti Tronům a manlandám.
Matchupy
Jedna z výhod decku je jeho flexibilita - může být zatraceně rychlý a zároveň si připravovat tutory a countery přes Tolaria West, takže obstojí před aggrem i controlem. Při sideboardování je dobré myslet na to, jestli je deck rychlý/má disrupci a nebát se vyhodit Hive Mind nebo nepoužitelné Pacty. Při mulliganování se zamyslete, pro koho pracuje čas - kdo vyhraje když se ubrání a podle toho nechte pomalejší handu, když vyhrajete na čas a naopak. Bohužel, tento balík má nevýhodu, že někdy dává naprosto příšerné handy, což je daň za všechny turn 2 Titány. V takových případech vás může zachránit brzká Hive Mind, stejně tak jako když je stůl na obou stranách plný potvor a vy tak nemůžete zaútočit.
UR Twin - příšerný: Má hodně counterů, jeho kombo (Pestermite, Exarch) nám tapnou Titána, takže vyhraje rychleji než to stihneme my. Klíčové je zde dostat Titána ven co nejdřív, než bude moct být counternut, šetřit si Pacty na kombo, popřípadě vzít zabíjení na jeho potvory. Chalice se taky dost hodí, protože mu zruší buď cantripy nebo countery, podle počtu charge. Nutností ale je připravit se na Blood Moon, který přijde po sidu.
Scapeshift - špatný: Podobné Twinu, kazí nám plány, zatímco pracují na svém. Klíčové zde budou countery. Je třeba nebát se položit Titána a doufat, že ten counter mít nebude, protože čas pracuje pro něj - musíte ho zabít, než poskládá kombo. S titánem není od věci si přidat životy přes Radiant Fountain, pak bude Shapeshift mít víc práce vás zabít.
Abzan/Junk - špatný: Kvalitní removal a co hůř - rušení ruky přes Thoughtseize a Lilianu. Pokud dostanete na stůl Titána, je vhodné si fetchnout modrý pact, aby nebyl hned zabit. Je třeba dávat si pozor na Amulety kvůli Abrupt Decay. Pokud hrozí Liliana na stole, je nutné si vygenerovat tokeny na obětování přes Khalni Garden. Je nutné být proaktivní, neboť čas pracuje proti vám. Při sidování je dobré vyměnit Hive Mind za Leyline na discard a další kvalitní potvory jako Wurmcoil, na které už nebudou mít removal.
Infect - špatný: Závod, až na to, že je Infect o kapku rychlejší. Určitě se bude hodit černý a modrý pact na jeho potvoru. Velký pozor bych si dával na novou kartu Become Immense, která dokáže hru překvapivě ukončit už kolem druhého, třetího kola a šetřil bych si na ní modrý pact. Ze začátku bych byl lehce defenzivní a Pakty si soupeře pohlídal, poté co vyháže ruku už je výhra relativně jednoduchá. Při side je samozřejmostí vyházet Hive Mind a dát dovnitř další AoE a ničení, popřípadě i ten Chalice.
UR Delver - neutrální: Pokud dostaneme Titána dřív, než budou moct poskládat counter, je vyhráno, jen pozor na bounce efekty, ale vyjma nich nemají možnost jak Titána odstranit. Pokud to nestihneme, bude to dost komplikovanější díky spoustě counterspellů. Po sidu bych vzal AoE na delvery a podobnou havěť a Chalice na cantripy.
Tron - neutrální: Celkem vyrovnané, Karn on play v třetím kole moc zábavný není, ale Titán v druhém také ne. Jinak je to klasický beating, Titáni versus Karn. Oblivion Stone může bolet, ale před sideboardem se může hodit Ghost Quarter na rozebrání Tronu a po sidu Seal of Primordium nebo Chalice na 1, který jim vyřadí třetinu decku.
Storm/Affinity - neutrální: Čistý závod, vyhraje ten, komu to přijde lépe. Matchupy jsou si podobné, vyložit Titána co nejdřív a modlit se. Je dobré si šetřit modré pakty na klíčová kouzla, tedy Tendrils/rituály, či Cranial Plating a podobně. V obou případech je po sidu vhodné vyřadit Hive Mind, který je relativně pomalý a zařadit Seal of Primordium na Blood Moon či artefakty. Storm hodně zabolí Chalice/Leyline/AoE a Affinitu AoE.
Zoo - dobrý: Titán venku je víceméně GG, jelikož krom Path to Exile nemají jinou možnost, jak se ho zbavit. Naopak, Amulet bude dost ohrožen Qasali PridemagePrioritou by mělo být dostat ven všechny Titány a stabilizovat tak hru. AoE sweepery po sideboardu značně pomůžou, stejně tak Chalice na 1. Nebát se být agresivní a házet ven jednoho Titána za druhým. V případě nouze o životy můžeme využít Radiant Fountain a něco málo si přidat. Alternativní možnost je zde také Mind Hive, když nebude mít soupeř na zaplacení paktu.
Burn - dobrý: Asi náš nejlepší matchup - Pokud dostaneme Titána ven včas, je hotovo. Titána bleskem neusmažíš a díky tomu, že nemají jakoukoliv disrupci můžeme řetězit Titány jednoho za druhým. Radiant Fountain je zde naprosto klíčová karta, která po pár protočeních zhatí šance Burnu na výhru. Leyline of Sanctity po sidu téměř zajistí výsledek zápasu.
Jak je vidět, Amulet Bloom to v současnosti nemá vůbec, ale vůbec jednoduché. Jeho největší counter Twin je v současnosti nejpopulárnější deck a navíc ztratil dobrý matchup v podobě Podu. I přes to si ale opakovaně sáhl na nejvyšší příčky díky své neuvěřitelné rychlosti, která ale není zcela triviální na pilotáž. Doufám tedy, že jsem Vám alespoň trochu osvětlil zákoutí tohoto decku a že jste to dočetli až sem. Komentáře jsou vítány!
Vojtěch Srdečný
Zúčastněte se naši nové soutěže a zabojujte o display Fate Reforged! Stačí jen napsat rozbor balíčku na Standard nebo Modern, poslat nám jej a budete zařazeni do soutěže. Více informací o tom, jak se do soutěže zapojit najdete zde!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.