Modern
Rozbor extended balíku: RoflThoptéra (Time Sieve Combo)
Tak jsem nedávno brouzdal po netu a přemýšlel, co bych tak rozebral za balíček. Nejdřív to vypadalo na Dark Bant, ale nakonec jsem nalezl balíček, který není v našich vodách natolik známý a tak snad dovolíte, abych Vám přinesl něco inovativního. Pro ty znalejší z Vás to bude samozřejmě jen informativní článek, ve kterém se třeba něčím inspirujete.
Mana: | 4x Thopter foundry |
Jméno balíčku bylo původně Sieve Combo, dokud jej originální autor(ři) nepřejmenovali na RoflThopter. Jak už z názvu vypovídá, jedná se převážně o zábavný balíček, který je však zároveň schopný solidně ustát i něco na turnajové scéně.
RoflThoptera je control – combo deck. Mnozí jej považují hned po Hypergenezi za druhé nejrychlejší combo, které zabíjí soupeře, což sice není pravda, protože Thoptéra zabíjí standartně 4-6 kolo. Jedná se tedy v základu především o control deck, který je schopný zabít (a většinou zabíjí) kombem.
Narozdíl od Geneze je základ balíku modrý – což z něj činí zdatného protivníka proti ostatním combo balíkům. Naopak, slabší to je proti rychlejším agresivním deckům, např. takové Zoo, což bude nejen a našem fieldu trochu problém, vzheldem k tomu, že agrodecky jsou ted poměrně dost hrané.
Proč a pro které karty se deck vůbec hraje ? Jak vidíte, nenajdete zde ani jedinou stvůru, přesto balík stvůrami zabíjí - prvním kamenem balíčku je artefaktní karta Thopter Foundry (toptéří slévárna). Za manu a seknutí libovolného nontoken artefaktu vyrobí 1/1 token a přidá nám život. A co že budeme do slévárny sázet ?
No přeci Sword of the Meek
Výslekdem je tedy nekonečný proces, který nám za jednu manu a seknutí Swordů vyrobí 1/1 fly token, swordy ve hřbitově trigerují a vrací se nám do hry pro opětovné seknutí, čímž dostaneme další totoptéru atd... (+ navíc si přidáváme životy a navíc jeden token bude 2/3 Fly, ale to je detail.)
Touto cestou dokážeme vyrobit tolik tokenů, kolik budeme mít každé kolo k dispozici many. Ano, je to sice krásné říkáte si, ale docela pomalé na kombo balíček.
Inu, máte pravdu :) Ale jak bylo řečeno úvodem, nejedná se původním konceptem o combo balík. Tedy, ne že by v průměru pět 1/1 Fly za kolo při pěti zemích nestačilo během několika turnů soupeře ulítat a zároveň ublokovat jeho stvůry. Často to takto dokážete, aniž budete muset zabít posledním kouskem skládačky. A tak, když už vas přestane bavit chumpblockovat soupeřovi obludy, stačí vyložit do hry Time Sieve.
Co to v praxi znamená ? Stačí vám mít v nejhorším 5 free man, za které vyrobíte artefaktových 5 tokenů, které prosejete do časového síta. Voala, máte další tah. Tapnete znovu 5 man, vyrobíte znovu 5 tokenů, seknete do Sieve a zautočíte si 5 tokeny. Další tah odtapnete, vyrobíte dalších 5 tokenů, zaútočíte deseti. Anebo třeba utočit vůbec nemusíte a řekněme že si vyrobíte 10 000 tokenů a přidáte 10 000 životů a pak jednou zaútočíte :) Při nekonečném počtu kol je to docela hračka.
Jednoduché, že ? :)
TIPS AND TRICKS:
Teoreticky nemusíte mít ani těch 5 man, stačí Vám 4. Do Sieve totiž nemusíte házet jen toptéry, ale třeba i artefaktovou zemi, kterou v příštím tahu zase vyložíte (pokud ji máte na ruce, nebo vám přijde), nebo cokoliv dalšího artefaktového. Další věci jako např. Chrome Mox, nebo Lotus Bloom, dokáží tento proces ještě o kolo urychlit.
Tak základ balíku znáte. Jak vidíte balík hraje využívá UWB kombinaci, což znamená, že naše další karty budou pocházet hlavně z těchto zdrojů.
Než rozebereme jendotlivé karty, pojďme se podívat, co nám jednotlivé barvy mohou nabídnout.
Modrá>
Jedinečná příležitost zařadit kontrolní karty, které nám z balíku udělají control. OBROVSKÁ výhoda například oproti hypergenezi, která se nedokáže kontrolům ubránit. Kromě counterování a draw modrou použijeme k vyhledávání jednotlivých kousků comba.
Černou budeme využívat k tomu co umí nejlépe – zabíjet a diskardovat. Thougtsize v základu je téměř neoddiskutovatelné. Globální Damnace přijdou určitě taky vhod.
Bílá>
Na bílou barvu už nám bohužel nezbylo místo, přesto nevidím důvod proč alespoň do sidu nenaházet to co by hrál UW control – například Path to Exile. Wratha nám sice odešly, a ty nové Zendikarové by nemusely být špatné. Prozatím použijeme černé Damnace.
6 barva, aneb Artefakty>
Balík se točí okolo artefaktů, které budeme potřebovat bud do výroby tokenů ve Foundry, anebo pro seknutí do Sieve. Což je samozřejmě důvod, hrát artefaktů co nejvíce. Které jsou vhodné, řekneme si níže.
Tak teď už máte zhruba představu jak balík funguje a co se v něm bude hrát. Pojďme se tedy podívat, které jednotlivé karty balík podle autora nemá postrádat a něco si k nim napsat.
Modrá je dobrá:
Thirst for Knowledge
Instantně 3 karty za 3 many a zahodit jeden nepotřebný artefatk - To beru ! Balík se nebrání ani jíným alternativním, nebo dodatečným prolizům, jako je např. Ponder.
TIPS AND TRICKS
Thirst je navíc jedinečná možnost, jak urychlit proces komba – stačí jako artefaktovou kartu do hřbitova zahodit samotný Sword. Tím pádem ho nemusíte vykládat do hry a sacrifisovat, ale přímo ho attachujete zdarma k vaším vyrobeným tokenům.
Balík nemá rád spoustu věcí, které nemusí v prvních kolech stihnout zcounterovat. Taková jehla dokáže zastavit ve vaší slévárně provoz natrvalo. Z toho důvodu je důležité mít možnost dostat ze hry pryč jakýkoliv nepotřebný soupeřův pernament. Repeal pro vás není karetní ztráta a levné pernamenty vrací skoro zadarmo.
Alternativou je pak např Echoing Truth, Boomerang apod.
Remand, Rune Snag, Spell Snare, Mana Leak, Cryptic Command etc...
Counterspelů máme k dispozici celou řadu a je pouze na Vás, po kterých šáhnete. Obzvláště na Cryptic jsem narazil docela často, přeci jen nabízí kromě counterování i možnost získat vám tah navíc proti agresivním útočníkům, navíc dokáže zastat funkci Repealu, zkráka naprosto ideální. Všechny countery nicméně mají společný cíl – oddálit Vaši smrt a dát Vám čas soupeře zabít tokeny, nebo rozjet combo.
Muddle the Mixture
Ačkoliv můžete Mudlu použít i na kounterování, je určen k něčemu jinému. Pokud totiž zamixujete Transmutaci, dokážete si najít jakoukoliv součást vašeho comba, všechny kousky mají totiž mana cost 2 - Slévárna, Sword i Time Sieve. Alternativou je hrát kartu Fabricate, která vám rovněž vytáhne cokoliv a stojí tři many jako transmutace.
Artefakty
Do základu určitě patří Explosives. Dokáží nám v počáteční fázi pročistit hrací plochu a i později zbavit se nepotřebného smetí. Navíc je to artefakt defakto za 0, vhodný do Foundry.
Chrome Moxy, Lotus Bloomy
Pokud to začnete s tímhle balíkem myslet opravu vážně, budete potřebovat akceleraci. Někteří hráči tvrdí, že balík je v základu control, nikoliv combo a Chrome Mox nám pomáhá nakopnout právě combo. S tímto názorem souhlasím. I tak Chrome Mox může být vhodným kandidátem pro Topteří fabriku.
Drahý, ale pekelný artefakt, který dokáže urychlit celý proces komba a vyhrát tím pádem hru. Sacrifice meče vám dá dvě many, tím vyrobíte další dva tokeny, jednoho seknete, máte tři atd. Anebo seknete cokoliv jiného a začnete tokeny vyrábět ještě dřív.
Ensnaring Bridge apod.
V podstatě jen další možnosti proti agru. Dle mého názoru veškeré tyto a podobné artefakty už nemají pro balík moc opodstatnění, protože a) pro ně není místo b)explosives jsou daleko univerzálnější.
Myr Retriever
Bílá
Jak už bylo řečeno, bílá barva nám zůstala nevyužita. Vhodní kandidáti alespoň do sidu:
Celestial Purge
Path to Exile
Circle of Protection: Red
Případně se můžete inspirovat UW balíčkem v závěru článku.
Co nehrát ?
Tezzereth – příliš drahé, nevhodné.
Lands:
K manovému základu toho není moc co říct. Samozřejmostí jsou artefaktové země, které přijdou vhod na sekání do Foundry. Autor balíku v původním konceptu artefaktové země neuvádí, ale o tom, že do balíku patří není sporu.
Chuťovku pak ještě tvoří Academy Ruins, které dokáží vrátit zbytky poškozeného komba, Explosives atd. Kdo z touto zemí hraje, ví jak přínosná dokáže pro artefaktovou část balíku být. Maximálně doporučuji ve dvou kopiích.
Zbytek landů jsou ať už klasické dualy, fečky, nebo basic země. Po rotaci nahradíme staré fečky zbrusu novýma. Konkrétní rozložení a počet závisí na tom, kolik karet jednotlivých barev budete hrát.
Občas jsem v decklistech zahlédl i Crumbling Necropoli, to jen pro inspiraci.
Sideboard:
Side nám veskrze nabízí to, co obyčejně. V tomto balíku se ještě side nevyvinul do nějaké stabilnější polohy a tak v něm nalezneme spíše univerzální karty. Osobně doporučuju část sidu zaměřit na zakazování určitých karet (Medling Mág, Needle, Stifle apod.) a zbytek doplnit kartami proti agru (CoP:Red, Pathy, Damnace), nebo všeobecnými kartami proti určitým deckům (Trickbind, Chalice, Crypta, Shred Memory atd...).
Návrhy několika sideboardů najdete v závěru článku, kde jsou nějaké přiložené decklisty, nicméně obsah sidu zůstává víceméně na vaší fantazii.
MATCHUPS:
Percentuální šance vypisovat nebudu, v tom příliš smysl nevidím. Spíše se zaměřím na několik konkrétních decků, proti kterým byl balík odtestován.
Affinita:
Je ošklivě rychlá. Pokud to supeři přijde opravdu skvělě, není toho moc co můžete nadělat a jedinou nadějí jsou explosives. V druhé hře je důležité nepustit do hry jehlu. Pokud je soupeř maličko pomalejší, nemáte většinou problém vyhrát. Vaše tokeny dokáží nápor bez problému ublokovat a counterspelly pokryjete to, čím by chtěl soupeř ještě pozlobit.
Tezzerator / Faerie
Obvykle counterovací válka. Balíky mají proti Vám většinou připravený side, takže druhá hra bude o něco náročnější. Což je důvod, proč by jste měli mít v sidu něco i vy. Šance na výhru jsou to obvykle vyrovnané.
Zoo
Další z rychlých decků. Vaše šance opět spočívá v chumpblocku utočníků a zároveň přidávání si životů. Hromadné ničení Vám může vyhrát hru, do sidu doporučuji Damnace, nebo nějaké univerzální zabíjení typu Smother. Každopádně jsou to zajímavé hry, kde svedet souboj doslova o každý život. Soupeř navíc většinou v sidu ukrývá nějakou tu naturalízu, takže je potřeba být připravený.
Boat Brew
vyrovnané šance. Soupeř by Vás teoreticky neměl zabít dříve, než roztočíte kombo přes Sieve. Opět má soupeř většinou spoustu hate v sideboradu, takže druhá hra bude náročnější.
Hypergeneze
Z asi 15 her jsem neměl problem vyhrat cca 13. Jakmile máte combo, protivník nemá, čím se bránit. V uvodni fazi hry si ho pohlídáte countery.
Tak tolik stručně k balíku. Ještě poslední věc jsem chtěl zmínit - balík lze sestavit i v "nízkorozpočtovném" provedení (tzn bez crypticů, explosives a feček) za velmi rozumnou cenu, kde se bez problému vlezete do 1000kč, takže pokud si chcete zkusit postavit combo deck, máte jedinečnou příležitost.
Jestli se balík rozhodnete odzkoušet v nějaké své méně standartní variantě, přeji mnoho štěstí.
Díky za přečtení a těším se na Vaše názory a upozornění na gramatické chyby, kritiku za špatně zvolený font, nebo zato, že je dnes slunce za mraky ;)
Nakonec dvě typické verze balíku pro inspiraci:
UW Thopter
Standard Thopter v.2
Deck | |||
Artifacts[16] | Lands[25] | Sideboard[15] | |
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.