Modern
Rozbor BW Midrange na Modern
Rozbor BW Midrange na Modern / Tom a Jerry na Modern
Zdravím a vítám vás u dnešního rozboru, věnovaného formátu Modern a balíčku, se kterým se příliš často nesetkáte: BW Midrange. Než se ale do něj pustím, dovolte, abych se představil. Jmenuji se Michal Sobola a patřím spíš k příležitostným hráčům Magicu. Na CMUSu se rád účastním soutěží, takže jste v minulosti mohli zaznamenat můj rozbor BR zombies na standard či hospodský multiplayer EDH deck – Karador. Při stavbě balíku je pro mě na prvním místě faktor zábavy: chci hrát deck, jehož pilotování mě bude bavit. I za cenu toho, že výsledek vždy nemusí dopadnout nejlépe.
Právě jeden takový dnes přestavím. BW Midrange je deck, se kterým na turnajích moc nesetkáte. Přesto není vůbec špatný: máme šanci porazit téměř cokoli, ale stejně tak má téměř cokoli šanci porazit nás. Což je nejspíš důvod, proč tento archetyp dlouhodobě nedosahuje stálých výsledků. Ovšem po zabanování Birthing Podu jsme se zbavili úhlavního nepřítele, a tak si myslím, že se balíčku blýská na lepší časy.
Než se pustím do rozboru jednotlivých logických celků, měl bych asi vysvětlit název „Tom a Jerry“: no hrajeme kočku, hrajeme myš, hrajeme paní domácí :-) Modern bohužel není formát, který by obsahoval příliš originálních názvů pro své decky (například na rozdíl od Legacy), tak jsem se rozhodl toto monotónní názvosloví trochu oživit.
Gameplan
Gameplan a strategie by měla být na první pohled jasná z decklistu. Zahodit, zabít, vysypat příšery a ujezdit s nimi soupeře. Správně zahraný discard je poměrně klíčovou součástí hry, takže bychom ho měli ovládat na výbornou: správná respektive chybná volba, co zahodit, může znamenat vítězství nebo prohru. Zde se těžko uvádí příklady, je potřeba to mít nacvičené a vědět, jestli zahodit kartu tak, abychom získali tempo nebo se zbavit nejnebezpečnější hrozby na soupeřově ruce.
Po discardu většinou zabíjíme vše, co soupeř zahraje, dokud sami neumíme zastavit tlak vlastními kartami. Brimaz sám o sobě je poměrně efektivní stopka, jakmile se dostaneme na 5 zemí a aktivaci Vault of the Archangel na kopec strašidel z Lingering Souls, můžeme agresivního soupeře považovat za zastaveného.
Karetní výhodu nám pak zajistí nejen Dark Confidant, ale například i Pack Rat nebo Sword of Light and Shadow, který umí recyklovat již zabité bytosti (nebo bytosti zahození Lilianou či myšima). Samotné Souly i meče pak slouží i jako hlavní win kondice, navíc spolu s Andělem a Brimazem, kteří jsou oba v balíku obsažení po dvou kopiích.
Michal Sobola | BW Midrange |
Main Deck | Sideboard |
4 Godless Shrine 4 Isolated Chapel 4 Marsh Flats 2 Verdant Catacombs 2 Plains 2 Swamp 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth 2 Tectonic Edge 2 Vault of the Archangel 4 Dark Confidant 3 Tidehollow Sculler 1 Kor Firewalker 3 Pack Rat 2 Brimaz, King of Oreskos 2 Baneslayer Angel 4 Inquisition of Kozilek 2 Thoughtseize 4 Path to Exile 1 Smother 1 Go for the Throat 1 Slaughter Pact 1 Darkblast 4 Lingering Souls 2 Liliana of the Veil 1 Sword of Light and Shadow 1 Sword of War and Peace | 2 Wrath of God 2 Rest in Peace 2 Kataki, War’s Wage 2 Stony Silence 2 Spellskite 3 Leyline of Sanctity 1 Disenchant 1 Fulminator Mage |
Kostra balíku část 1. - Země
23 zemí je tak akorát. Ve hře potřebujeme mít jak dvě černé tak dvě bílé, proto jsou manové zdroje rozdělené půl na půl. Akorát fetchky chceme všechny černé, abychom se vždy v prvním kole mohli fetchnout pro basic Swamp. Bezbarvé země bych nechal na čtyřech: větší počet by ohrozil konzistenci. Volíme z trojce Mutavault, Tectonic Edge a Vault of the Archangel: já vybral 2x Edge a 2x Vault. Záleží hlavně na tom, jaké soupeře očekáváme. Vault je primárně na léčení – pár her s Fritkou už jsem jenom díky této zemi vyhrál. Edge pak samozřejmě na kontroly a Trony a Mutavault bych volil pouze v případě, že chceme balík směrovat trochu agresivnější cestou.
Kostra balíku část 2. - Příšerky
Tidehollow Sculler je jedna z těch bytostí, nad kterou se nebudeme rozhodovat 2x. Nesmíme na něj ale nahlížet jako na další discard: většinou schová Lightning Helix aby mohl vzápětí dostat bleskem. Tím ale donutíme soupeře použít zabíjení, které by si jinak šetřil na důležitější nestvůru. Navíc také získáme informaci o soupeřově ruce a víme, zdali je bezpečné seslat Confidanta. Ten je další klíčovou bytostí balíku, o jeho síle doufám mluvit nemusím. Nyní už se dostáváme ke „skutečným“ bytostem, které mají za úkol soupeře zabít. Myším to sice trvá trochu déle, ale když se rozjedou, zastavují se už velice špatně. Brimaz tu slouží jako takové překvápko za 3 many: na Modernu se s ním často nesetkáme, ovšem tenhle kočičák umí přežít blesk, nebojí se Restoration Anděla a občas po sobě zanechá i nějaká ta koťata. Na pěti manách pak na soupeře čeká Baneslayer Angel, kterého soupeř buď zabije, nebo on zabije jeho. Jedna kopie Kor Firewalkera je do mainu zahrnuta úmyslně, jelikož blesků se stále hraje kopec a medvěd s protekcí často přijde vhod.
Pár karet to ale do základu už nezvládlo. Jako alternativu k andělovi bych mohl uvést Hero of Bladehold, který sice zabijí rychleji, ale neléčí a chodí jenom po zemi... Mirran Crusader se do decku také nevešel, jelikož blesky stále převládají nad černým zabíjením a proti těm je opravdu slabý. Ze stejného důvodu to nezvládl ani Vampire Nighthawk. Dvojku Blade Splicer a Restoration Angel bychom sice zařadit mohli, ale to už by si žádalo větší přestavbu balíku.
Kostra balíku část 3. - Kouzla
Nejdřív samozřejmě discard: šest zahazování se zde ukázalo jako ideální počet. Poměr Inkvizicí a Thoughtseize zvolíme čistě podle potřeby: pro více fritek na fieldu více Inkvizicí, na kontrolní balíky zase Thoughtseize. Osm zabíjení také není přehnaný počet: většina balíku stejně vždy bude zabíjet příšerkami, které musíme likvidovat. Path to Exile v plném počtu a ani o jednu méně, zbylé 4 sloty doplníme zabíjením dle potřeby. Zde bych rád zdůraznil kvality karet jako Darkblast a Smother: Darkblast umí zabíjet malou havěť. Opakovaně. A díky Dredge umí naplnit hřbitov Soulama či náboji pro černo-bílý meč. Smother umí zabíjet kolonády a jiné oživovací země: to už samo o sobě stačí, abychom ho hráli alespoň jednou, ne-li dvakrát. Jako zabíjení č. 3 a 4 jsem zvolil Go for the Throat (dosáhne tam, kam Smother už ne) a Slaughter Pact, který je vždy takové nemilé překvapení při zatapovaných zemích.
Zbývá 8 slotů na různé další takzvané utility karty. Lingering Souls je prostě tak dobrá věc, že ji chceme za každých okolností, o tom netřeba říkat víc. Stejně tak Liluš, která ovšem bude stačit ve dvou až třech kopiích. A na závěr meče: ty jsou samy o sobě mé oblíbené karty, a tak jsem byl rád, že se právě do tohoto balíčku hodí. Z pěti možností, které se nabízí, jsem zvolil dvě tak, aby oba uměly léčit a měly protekci na Path to Exile. Do sideboardu bychom pak mohli zařadit ještě třetí, červeno-modrý, pro lepší hry s balíky v dané dvoubarvě.
Další karty, které stojí za zmínku ale do decku už to nezvládly, jsou například Sorin, Lord of Innistrad nebo Elspeth, Knight Errant. Obě karty jsou ale podle mého názoru spíš záležitost pro BW tokeny. Na prázdném stole je sice planeswalker lepší než meč, ale kromě zvýšení manové křivky pro Confidanta lečí hůř než meče / neléčí vůbec a neposkytují potřebnou ochranu v podobě protekcí. Často jsem viděl v decklistech i Batterskull jako alternativu za druhého anděla či Phyrexian Arenu, která mi ale do balíku moc nesedí, protože se jí na rozdíl od Boba neumím zbavit.
Kostra balíku část 4. - Sideboard
Při stavbě sideboardu vždy přemýšlím následovně: každá z karet by měla být použitelná na více jak jeden matchup. Pokud už se chystám obětovat 3 nebo více slotů proti jednomu konkrétnímu balíčku, musí nasidovaná karta opravdu ovlivnit hru v můj prospěch. Docela mi tu chybí více možností na Delvera či UR Twin, ale oba matchupy jsou natolik rozumné, abych nemusel zbytečně zaplácat další sloty v Sideboardu. Nyní k jednotlivým kartám a jejich funkci:
Leyline of Sanctity: Fritka, Junk, balíky s discardem obecně. Sílu této karty snad netřeba rozvádět. Ani Mono Black Infect z ní nebude mít radost.
Rest in Peace: Grave hate je vždy potřeba a 2 sloty na grave hate jsou tak akorát. RIP pravděpodobně už nebudeme přidávat tak často jako dříve, ale i tak si své místo v sideboardu zaslouží.
Stony Silence: Tron a Affinita. Dříve našlo uplatnění i na Birthing Pod, ale ten už naštěstí na formátu není.
Spellskite: Twin, Infect, Fritka (abychom měli za co vyměnit Confidanty). Spellskite budu pravděpodobně přidávat i na Delvera, jelikož Confidant se stejně nikdy nedožije dalšího kola a tady budu mít alespoň zeď.
Kataki, War's Wage: zabiják Affinit.
Wrath of God: první ze série karet „hodí se“. Spláchnout stůl je prostě občas potřeba. Využijeme na tokeny, merfolky, potvůrky s hexproofem a obecně na cokoli agresivního. Důvod, proč jsem zvolil Wrata oproti Damnation ale není cena: za dvě černé máme pouze Lilianu, kterou proti creature-heavy deckům stejně odsidujeme, a tak je dobré ponechat vše, co stojí dvě barevné many v bílé.
Disenchant: další z karet „hodí se“. Vždy se najde nějaký artifact nebo enchantment, který je potřeba zničit.
Fulminator Mage: tři lando-destrukce jsou lepší než dvě. Země, které nesmí žít, se vždy najdou.
Spousta karet se ale do sideboardu nevešla. Jmenovitě například Aven Mindcensor, Zealous Persecution, Celestial Purge, již zmíněný Mirran Crusader, Runed Halo, Pithing Needle, druhý Kor Firewalker nebo červeno-modrý meč: Sword of Fire and Ice.
Matchupy
Infect – dobrý. Veškeré zabíjení i zahazování mluví v náš prospěch. Vines of Vastwood je nepřítel číslo jedna, ovšem i přes něj se ti bacily dají rozumně pozabíjet. Napumpovaný Nexus zase mohou do nekonečna blokovat tokeny ze Soulů. Po sidu pomůže navíc i Spellskite, jen je potřeba dávat pozor na Dismember. Confidant a Darkblast v tomto matchupu opravdu září.
Side in: +2x Spellskite, +1x Fulminator
Side out: -2x Sword, -1x Kor Firewalker
Mono Blue Tron – dobrý. Oproti RG verzi můžeme poměrně rychle přejít do tlaku, díky Tectonic Edge si pohlídat soupeřovy země, vyházet pár nepříjemných karet a spoléhat na tempo. Tato strategie je většinou dostačující. Čtveřice černého zabíjení je zde poměrně slabá, i tak je Mono U Tron rozumný matchup.
Side in: +2x Stony Silence, +1x Disenchant, +1x Fulminator
Side out: -2x Sword, -1x Darkblast, -1x Go for the Throat
Splinter-Twin – vyrovnaný až dobrý. Kombo si zvládneme uhlídat poměrně dobře, jen musíme dávat pozor, aby nás soupeř mezitím neujezdil drobnou havětí. Lilianu bych v tomto matchupu dal asi úplně pryč, jelikož všechny soupeřovy bytosti umí přijít do hry instantně a jedním útokem podpořeným bleskem Lilču zruší. Meč s červenou protekcí bude lepší, než soupeř bude doufat.
Side in: +2x Spellskite, +1x Disenchant
Side out: -2x Liliana, -1x dle uvážení
Fritka – vyrovananý, zpravidla je to prostě buď anebo. První hru většinou nezvládneme, i když dostatečný počet discardů a včasné spuštění meče / Vault of the Archangel výhru zajistit může. Po sidu spoléháme převážně na Leyline of Sanctity, do které se opravdu vyplatí mulliganovat. Ruku bez Leyliny nechávám pouze v případě, že obsahuje kopec discardu, zabíjení a alespoň jednu věc, která je schopná útočit. Být v topdeck módu s Fritkou opravdu nechceme. Pokud posíláme Kor Firewalkera do bloku, je potřeba vždy myslet na to, že stačí jeden Skullcrack a můžeme Firewalkerovi udělat pápá.
Side in: +2x Spellskite, +3x Leyline of Sanctity, +1x Fulminator (aby tam nezůstal jeden osamocený Confidant, který by určitě jak na potvoru došel).
Side out: -4x Dark Confidant, -2x Thoughtseize (vše, co bere životy).
UWr kontrol / midrange – vyrovnaný až mírně nepříznivý. Zde záleží na verzi. Naše výhoda je v tom, že máme odpověď na téměř všechny soupeřovy win kondice, nevýhoda zase spočívá ve faktu, že modrá má lepší přístup k získání karetní výhody než my. Klíčem k vítězství je udržet Confidanta ve hře alespoň pár kol nebo úspěšně seslat meč a oblíknout ho. Jakmile ve hře žije příšerka, která má na sobě jeden z mečů, hra se velice rychle obrátí v náš prospěch. Lilianu na mínus 2 hned po vyložení dáváme jen v případě krajní nouze, jelikož na čtyřech životech už má cenu 2 blesků a karty, kterou zahodila.
Side in: +1x Fulminator, zvážit můžeme i Spellskite
Side out: -1x Darkblast
UR Delver – vyrovnaný až nepříznivý. Pro nás je tento balíček něco jako UWr kontrol na steriodech. Větší potvory sice zabíjí hůř, ale tento drobný nedostatek zase dohání tempem. Musíme hrát kontrolně.
Side in: 0-2x Spellskite,
Side out: -0-2x Dark Confidant
Affinity: špatný, ale s trochou štěstí vyhratelný. První hru nás soupeř většinou rozdupe, druhou a případně třetí musíme spoléhat na sideboard. Kataki i Stony Silence sice soupeřovi vypne většinu balíku, ale karta nám musí dojít. V takovém případě je pak výhra už jen formalita, i tak ale musíme být opatrní a musí nám trochu přát štěstí. Byť přímo na Affinitu máme v sideboardu pouze 2 respektive 4 karty, bude se nám toho hodit opravdu hodně.
Side in: +2x Kataki, +2x Stony Silence, +2x Spellskite, +2x Wrath of God, 1x Disenchant, +1x Fulminator
Side out: -4x Confidant, -2x Thoughtseize, -2x Sword, -1x Liliana, -1x GftT
Junk – špatný. Junk je vlastně lepší verze našeho balíčku. Umí navíc Goyfy a mnoho dalšího ze zelené, k čemu my přístup nemáme. Naše výhoda spočívá ve vypnutí discardu pomocí Leyline of Sanctity a občasné spláchnutí hřbitova přes Rest in Peace. Meče bych dal pryč oba, přeci jen tapnout 5 zemí abychom dostali Abrupt Decayem není úplně ono. I když protekce na černou se hodí, soupeř stejně vždy bude chtít bořit meč samotný.
Side in: +2x Leyline of Sanctity, +1x Fulminator, +0-2x Rest in Peace
Side out: -2x Sword, -1x Kor Firewalker, -0-2 Souls
RG Tron – špatný. Oproti mono blue verzi považuji tento matchup za velice nepříznivý, a to hlavně kvůli Pyroclasmám. Pokud okolo nich zvládneme hrát a Path to Exile přijde ve správnou chvíli jako odpověď na soupeřova červa, dokážeme ale vyhrát.
Side in: +2x Stony Silence, +1x Disenchant, +1x Fulminator
Side out: -1x Sword of Light and Shadow, -1x Darkblast, -1x Smother, -1x dle uvážení
Michal Sobola
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře