Rhino=nosorožec!
0 hlasů
Rostislav Shejbal si opět vzal na turnaj svou speciální verzi modernového Abzanu, tentokrát ale s Unburial Rites. Přečtěte si tento pěkný report, u kterého můžete zavzpomínat na časy Innistradu.
Zdravím všechny nadšence karetní hry Magic The Gathering a milovníky Modernu zvlášť! Je tomu už pár týdnu, co jsem pro Cmus napsal svůj první článek, a tak nastal čas, podělit se o novou vůni – Abzan Rites.
Rostislav Shejbal
2 Nihil Spellbomb |
1 Liliana, the Last Hope |
1 Damnation |
2 Aven Mindcensor |
1 Reclamation Sage |
2 Fulminator Mage |
1 Thragtusk |
2 Stony Silence |
1 Night of Souls' Betrayal |
2 Abrupt Decay |
All creatures get -1/-1.
Activated abilities of artifacts can't be activated.
+1: Each player discards a card. -2: Target player sacrifices a creature. -6: Separate all permanents target player controls into two piles. That player sacrifices all permanents in the pile of his or her choice.
Return target creature card from your graveyard to the battlefield. Flashback {3}{W} (You may cast this card from your graveyard for its flashback cost. Then exile it.)
Trample When Siege Rhino enters the battlefield, each opponent loses 3 life and you gain 3 life.
When Thragtusk enters the battlefield, you gain 5 life. When Thragtusk leaves the battlefield, put a 3/3 green Beast creature token onto the battlefield.
When Reclamation Sage enters the battlefield, you may destroy target artifact or enchantment.
Flash Flying When Restoration Angel enters the battlefield, you may exile target non-Angel creature you control, then return that card to the battlefield under your control.
Abrupt Decay can't be countered by spells or abilities. Destroy target nonland permanent with converted mana cost 3 or less.
Target player reveals his or her hand. You choose a nonland card from it with converted mana cost 3 or less. That player discards that card.
{T}, Sacrifice Nihil Spellbomb: Exile all cards from target player's graveyard. When Nihil Spellbomb is put into a graveyard from the battlefield, you may pay {B}. If you do, draw a card.
Sacrifice Fulminator Mage: Destroy target nonbasic land.
Put two 1/1 white Spirit creature tokens with flying onto the battlefield. Flashback {1}{B} (You may cast this card from your graveyard for its flashback cost. Then exile it.)
Target player reveals his or her hand. You choose a nonland card from it. That player discards that card. You lose 2 life.
Treetop Village comes into play tapped. {T}: Add one green mana to your mana pool. {1}{G}: Treetop Village becomes a 3/3 green creature with trample until end of turn. This creature still counts as a land.
Exile target creature. Its controller may search his or her library for a basic land card, put that card onto the battlefield tapped, then shuffle his or her library.
({T}: Add {W} or {B}.) As Godless Shrine enters the battlefield, you may pay 2 life. If you don't, it enters the battlefield tapped.
({T}: Add {W}.)
({T}: Add {B}.)
({T}: Add {G}.)
Pokud decklist v minulém článku působil kontroverzně, soudím, že tento mnohé přímo pobaví a možná je i odradí od dalšího čtení. Z tohoto důvodu bude druhá část článku obsahovat report z turnaje, takže pokud jste plní skepse, doporučuji začít ním, a pak se vrátit k rozboru samotných karet :)
A dost už bylo kecání, pusťme se na věc! Jak jste si jistě všimli, tento balíček kombinuje dvě věci. Tou první je klasický Abzan midrange, ze kterého převzal manabase (alespoň více-méně), discard, Lingeringy, 2/3-4 Lilian, ničení bytostí a celou polovinu slonů! (poznámka: slon = Siege Rhino) Druhá část je pak jakási value/reanimace, kdy nám Hledači cest a Kruté záchrany krom laciného plnění hřbitova přináší také karetní výhodu, která je všestranně natolik výrazná že se i v pozdní fázi hry o top deck. Alespoň většinou.
Kdybych měl říci něco o výhodách tohoto balíčku, pak bych určitě začal s tím, že ačkoliv hraje karty jako Unburial Rites, což jsou nejlepší kamarádky s Gifty, pořád se jedná o balíček, který dokáže vyhrát i bez nich, tedy i po exilnutí hrobu, což je jev, který běžné reanimace docela často vypne. Další výhodou by pak bezesporu bylo množství synergií, které vnášejí pocit, že máte v rukou úplně nový balíček ve chvíli, kdy vás klasický Junk omrzí, což bezesporu přináší jistou úlevu. Ono sledovat soupeřův obličej poté, co v reakci na jeho Cestu do vyhnanství schováte slona andělem, čímž krom záchrany 4/5 těla spustíte Helix efekt, má své kouzlo :)
Úplně na závěr bych řekl toto: Abzan rites je deck, který má díky kombinaci value karet neskutečně dobré matchupy se všemi midrange a control decky, s výjimkou big mana decků a nějakých random "Upss, vyhrál jsem" balíčků, které na vás v pátém pošlou špagetového Emrakula. Pokud se tedy nacházíte v prostředí, kde nepotkáte milion osmset Humanů, Dredgů, Tronů a Scapeshiftů, měli byste při troše přesného hraní mít slušnou šanci na obsazení prvních příček v turnaji :)
Za zmínku určitě stojí říct, že díky sideboard kartám jako Reclamation Sage, kterého si díky Salvagím najdete v pěti, což Affinitě dost ubližuje, nebo třeba Thragtuska a slony proti fritce, mají Rity docela pohodový matchup (dokonce lepší než klasický Junk) také proti klasickému Burnu a Affinitě.
Ještě než se pustím k samotnému vyprávění mé cesty turnajem bych rád zmínil, že decklist, který jsem sepsal výše, nebyl přesným decklistem, který jsem na konci ledna hrál. Změny, ke kterým jsem časem došel, však považuji za správné, a proto, v případě zájmu, doporučuji vyzkoušet build, který jsem představil na začátku článku. V kostce se dá říci, že místo Lilian jsem hrál Colective Brutallity a místo Damnace a Thragtuska v sidu byly Drown in Sorrow a Cataclysmic Gearhulk, který sice nebyl špatný, ale Tusk mi přišel jako karta, kterou bych vždy viděl raději a proti Humanům jsou Damnace sice pomalejší, zato jistota :)
1. Kolo – Tom Pečínka: GR Scapeshift
Když jsem se dozvěděl, že budu na první kolo napárován s takto nepříjemným matchupem, docela sprostě jsem zaklel, načež jsem Toma, coby dobrého kamaráda a testing partnera, začal lákat na „ez bod za remízu.“ Bohužel Tom není žádnej klučík a moc dobře věděl, jak se věci mají a že se nachází v roli favorita, což dokázal krásným T5 killem, kterým mé naděje po 4 discardech rozcupoval na kusy topdecknutím PrimeTimu.
Šli jsme tedy na druhou hru, kterou jsem začal discardem a Grisly Salvagí, která ovšem otočila dva Aveny, kteří v kombinaci se slony nakonec stačily k ukořistění druhé hry, a tak nastal čas, začít hovořit o remíze. Tentokrát Tom sladkým řečem nakonec podlehl a podali jsme si ruku, což bylo dobře pro něj, protože ve cvičné třetí jsem naladil ideální hate ruku. :)
2. Kolo – Kryštof Zlámal: Affinita
Tak tady už něco smrdí, pomyslel jsem si, když jsem četl pairingy. Na turnaj, kde bylo 24 lidí, jsem ve dvou hrách ze dvou musel potkat jednoho ze 4 kamarádů, se kterými jsem se chtěl potkat, ale až později, tedy v topce. Každopádně jsem se, tak jako Kryštof, zasmál náhodě a šli jsme na to.
Je třeba říci, že naposled, kdy jsme spolu hráli, mě Kryštof v samotném finále minulé Kroměříže rozsekal 2:0, a tak jsem byl celý nadržený mu jeho rekt vrátit a díky jeho poněkud smolnému keepu, kdy nechal jednu bytost, jsme šli na druhou, kde jsem na oplátku já za smíchu a oboustranného trashtalku nakonec přikývl a nechal ruku, která měla 4 země, slona, Night of Soul‘s Betrayal a Grisly Salvage. Je asi potřeba říci, že Kryštof šel do 6 a já hodně spoléhal na to, že se mi podaří dodgnout super přísný nástup robotí ligy a zahrát Noc duševního zrádce dřív, než vyčaruje cukrování a promění mou naději v bezcenný -1/-1 nic za 4 many.
Jak se ukázalo, skutečně jsem měl důvod obávat se, neboť Kryštof ve 2. položil Overseera, který na stole plném Signal Pestů a Memnitů mohl udělat zrdcující rozdíl. Na konci kola jsem tedy zkušeně fečnul do Shriny, abych měl manu na Pathku a Push a skutečně jsem si topdecknul Fatal Push, který chudáka Kryštofa doopravdy zatlačil a mě vyhrál hru.
Jelikož jsme dohráli rychle, šli jsme se na třetí hru posílit mou domácí slivovicí a kondičním kouřením, to aby to správně chodilo :)
3. Kolo – Tereza Večeřová: Storm
V tuto chvíli jsem už překvapený ani nebyl. Konečně, když narazím na dva kamarády v prvních dvou kolech, přirozeně musím potkat i tu třetí, v tomto případě Kryštofovu slečnu, která se, to se ví, před třetím kolem rovněž posílila, a tak bylo vskutku těžké odolat lákavým slovům o plichtění.
Nakonec jsem však odmítl s tím, že jsem jí vysvětlil nemoudrost plichtění ve třetím kole a šli jsme na věc. První hru jsem dostal neskutečnou čočku, čehož Tez využila vědoucími úsměvy a podprahovými narážkami. Z vývoje situace jsem usoudil, že je třeba jí zase trochu zmenšit sebevědomí a rozhodit, takže jsem druhou hru tušeně vyhrál díky Avenovi, který trefil Gifty, ve kterých nebylo krom rituálů a zemí nic, a tak jsme šli na třetí. Poslední hru se mi podařilo vyhrát díky Nihile a discardu, se kterým jsem počkal až do druhého kola, což mi nakonec vyhrálo hru, neboť jsem zahodil topdecknuté Gifty. Holt, trpělivost přináší růže. :)
4. Kolo – Robert Válek: 8-Rack
Konečně, pomyslel jsem si, když jsem viděl, že konečně nastoupím proti někomu z jiné party. Roberta jsem neznal, ale působil dost v pohodě, takže jsme si podali ruku a šli na věc. Jak asi tušíte, Robert neměl na soupeře úplnou kliku, neboť můj balíček zahazuje vlastně docela rád a ani Rack nedělá takovou škodu, když hrajete 4 slony a anděly :)
5. Kolo – Štěpán Dudešek: Humani
Hrálo se pět kol a my měli po 10 bodech, takže nebylo, co řešit a dali jsme si remízu, pro hladký nástup do Top 8.
Díky času, který jsem měl, jsem šel obhlížet stoly a pořádně se připravit na topku a skutečně jsem se dal do smíchu, když jsem zjistil, že se o topku utkají Tom a Kryštof. Vykašlal jsem se tedy na sledování dalších hráčů a přisedl si k nim. Hry to byly vskutku zajímavé, vítěz však může být jen jeden a tentokrát jim byl po napínavé bitvě Kryštof.
Top 8 - Čtvrtfinále: Kryštof Zlámal
Popravdě, nic moc jiného jsem ani nečekal a standingy nasvědčovaly tomu, že se spolu utkáme, tak jsme to vzali jako hotovou věc a šli na věc. Je třeba říct, že v první hře mě Kryštof opravdu suveréně rozdrtil a já se skutečně začal obávat toho, že sice první bitvu jsem vyhrál, válku však dost možná prohraju, a tak jsem zapl všechny mozkové buňky a nasadil plné soustředění. Opět jsem začal, inkvizicí zahodil nejpalčivější hrozbu a předal kolo. Kryštof klasicky vyložil celou ruku a já byl na řadě. Tak se stalo, že jsem byl na počátku 4. kola v úplné kaši a potřeboval jsem si líznout jakoukoli zem, abych zahrál plošné ničení a stabilizoval situaci. Navrchu byla Kanopka, kterou jsem musel zrušit Čtvrtí duchů, abych získal další černý zdroj, který jsem potřeboval k seslání plošného ničení, ze kterého se roboti již nevzpamatovali.
Hru třetí jsem opět vyhrál na hromadné ničení a docela pěkné blinkování Reclamáka, který ničil Platingy jedna radost. Nechci ale, aby to vyznělo, že to bylo kolo snadné. V každé hře mi teklo do bot a já ničení zahrál opravdu za minutu dvanáct...
Top 8 - Semifinále: Aleš Kovařík
Také s Kovim jsem naladil kondiční kouření před hrou a posílen studenou dvanáctkou, jsem usedl ke stolu. Aleš hrál Jeskai control, což byl jeden z lepších matchupů. V první hře jsem Aleše doslova utrápil Lingeringama, které se snažil counterovat, ale díky karetní nevýhodě se mi jej nakonec podařilo ujezdit slonem, který celá dvě kola nedostal za vyučenou Pathkou, v jejíž nalezení Aleš doufal.
Ve hře druhé jsme bojovali déle, ale ním blamovaný Gearhulk, který je na control (který obv siduje extrakce) přece hrozně špatný, mi tu hru nakonec vyhrál. Troufám si ale říci, že kdyby Aleš nalezl o jeden Cryptic více, šli bychom na třetí.
Top 8 - Finále: Robert Válek
S Robertem jsem toho dne již hrál, a tak jsem věděl o balíčku, který hraje a rozhodl se nesplitovat, což se nakonec ukázalo jako správná volba, neboť se mi jej podařilo ujezdit 2:0.
Robert mi po hře podal ruku a řekl, že jsem byl jediným, kdo jej toho dne porazil a ještě nějakou chvíli jsme řešili, zda není správné přidat do sideboardu jeho balíčku Stíny smrti, neboť většina lidí po první hře určitě odsiduje ničení potvor, což mu může docela snadno vyhrát hru. Já jsem netušil, že je nehraje, a tak jsem si je v balíku nechal. Jak říkám: Fatal Push je jako kondom - je lepší mít ho a nepotřebovat, než ho potřebovat a nemít :)
Pár slov závěrem
Pokud vás již omrzel klasický Abzan a nebo chcete prostě jen vyzkoušet nový balíček, pak vám Rity s klidným srdcem doporučím. Jen nezapomeňte, že matchup s Humany je opravdu špatný, a tak bych alespoň pár týdnů počkal, než se meta uklidní :)
Rostislav Shejbal
Ladis
14.02.2018 08:38
Rhino=nosorožec!
0 hlasů
Ostriz
14.02.2018 10:18
Proč říkáš nosorožci slon? Některé odstavce jsem nedokázal pochopit, co tím myslíš, než jsem zjistil, že si pleteš chobot s rohem.
0 hlasů
kvetfana
14.02.2018 11:31
Ahoj, hned na začátku je napsána vysvětlivka, koho tím slonem myslím. Proč tomu tak je? Vlastně ani nevím. Přezdívka slon se k této kartě táhne už několik let a je to u nás Přerováků zavedený pojem :)
0 hlasů
Nawaki
14.02.2018 12:28
Tu vysvětlivku sem přidala až po těhlech komentářích, předtím tam nebyla.
0 hlasů
Chainer
15.02.2018 10:29
Zajímavý report a zajímavý styl psaní... :-)
Jenom bych se chtěl zeptat: Nepatří do balíčku nějakým způsobem Grim Flayer?
0 hlasů
kvetfana
15.02.2018 15:02
Díky za chválu :) Grima jsem zvažoval. Opravdu se zdá být v tomto balíčku velmi dobrý, ale má jednu slabinu. Efekt spustí až tehdy, když zraní hráče, což je někdy problém. Satyr svůj efekt udělá vždy, navíc přinese zem, což je také důvod, proč je tento balíček dost stabilní a skoro s ním nemuliganuješ :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|