Modern
Modernový občasník 1
Zdravím všechny čtenáře u nové rubriky Modernový občasník. Protože GP Praha v modernovém formátu se blíží a protože článků o Modernu je na CMUSu jen poskrovnu, rozhodl jsem se, že se pokusím každý týden přispět rozborem nějakého toho modernového balíčku. Podle mého by ale rozebírat různé T1 decky bylo pouze nošení dříví do lesa, každý kdo má zájem si může jejich rozbory najít v angličtině od mnohem lepších hráčů, než jsem já. Ne, v této rubrice se budu věnovat různým zajímavým balíčkům, které opravdu moc často neuvidíte. Balíčky v této rubrice by měli splňovat tři podmínky: 1) Jsou alespoň trošku kompetitivní (netvrdím, že s nimi vyhrajete GP, ale něco uhrát se dá) 2) jsou zábavné na hraní a většinou utvořené kolem nějakého komba 3) neprovětrají tolik vaši peněženku (nejedná se o budget decky, ale playset Goyfů taky hrát nebudeme).
Rubriku už jsem představil, tak představím ještě sebe. Jmenuji se Jan Hlaváč, je mi 19 let a magic hraju (s přestávkami, jako asi každý) už od 7. Edice. Mé jméno vám asi nic neříká, přestože já vás z různých reportů/článků znám skoro všechny :D. Je to v zásadě asi tím, že jelikož pořád aktivně sportuji, nemám na navštěvování turnajů téměř vůbec čas a proto jsem skoro všechny svoje zápasy odehrál na MODu, které mi svým přiď kdy chceš/hraj kdy chceš a z domova, vyhovuje daleko víc.
No, dost už jsem vás znudil úvodem, tak už radši jdeme na věc:
Jelikož se jedná o můj první článek, pokusím se ještě trošku shrnout momentální metagame Modernu (před každým článkem se pokusím rychle shrnout některé novinky o formátu, nebude to ale pravidlem, na to zde slouží Středeční výhledy a Flash News…). Mezi nejlepšími a nejhranějšími decky, se kterými se nyní můžete setkat, jsou: Melira Pod, Jund (a všechny jeho odnože jako Ajani Jund, Junk), Affinita a Splinter Twin (nyní se objevuje rychlejší Boros verze, kterou pokud se nepletu, hráli čeští Pros). Do kategorie T2 podle mě patří Tron (RG, UR…), GW Hate Bears, BW Tokeni, UWR, Scapeshift a v poslední době na MTGO i poměrně častý Living End. Kromě Living Endu se na MTGO také ještě docela často setkávám se Soul Sisters, Fritkou nebo Hexproofem – všechny tyhle balíčky patří k těm levnějším.
Graf posledních třech GP TOP 8 decků + TOP 8 z modernového CMUS Sixtour
Tak a teď už pojďme vážně k rozboru prvního balíku.
Griselbrandův pekelný kanón
Rozbor balíku vždy rozdělím na několik částí pro přehlednost.
Griselbrand canon | Janys Hlaváč |
Main Deck | Sideboard |
2 Crimson Wisps 2 Funeral Charm 4 Gorgyo‘s Vengeance 2 Lightning Axe 2 Nourishing Shoal 3 Pact of Negation 4 Soul Spike 3 Chancellor of the Tangle 4 Griselbrand 4 Simian Spirit Guide 3 Blackleave Cliffs 3 City of Brass 4 Forbidden Orchard 4 Gemstone Mine 3 Sulfurous Springs 1 Swamp 4 Faithless Looting 4 Footsteps of the Goryo 3 Fury of the Horde 3 Time of Need | 3 Boseiju, Who Shelters All 1 Pact of Negation 2 Lightning Axe 2 Duress 3 Pyroclasm 1 Pithing Needle 3 Blood Moon |
Myšlenka balíků:
Jak sem nastínil o pár odstavců výše, v této rubrice se budu zabývat opravdu neortodoxnímy balíčky a proč tedy nezačít s tím snad úplně nejbláznivějším ze všech? Tento balík se celý točí kolem jediné věci: Dostaň Griselbranda co nejrychleji do hry, nalízej co nejvíc karet – přidej si životy – nalízej další karty – zaútoč hned několikrát s Griselbrandem za jedno kolo – potřes si rukou se soupeřem. Ano, takhle jednoduché to je. A je to taky zatraceně rychlé, dokonce tak, že můžete zvítězit hned v prvním kole. Čtete správně, v prvním kole. Ještě než soupeř stačí cokoliv udělat. Docela nefér.
Herní plán:
Snažíme se dost Griselbranda co nejrychleji do hrobu, většinou pomocí discardu – Faithless Looting nebo Funeral Charm. V případě nouze můžeme také na draw první kolo nehrát nic a Griselbranda jako 8. kartu zahodit. Footsteps of the Goryo a Goryo´s Vengeance nám pomůžou dostat Griselbranda co nejrychleji zpátky do hry. Aktivováním jeho lízací schopnosti nalížeme co nejvíce karet a pomocí Fury of the Horde několikrát za sebou zaútočíme do soupeře, který by ještě v tuto dobu neměl mít na 7/7 flying lifelink odpověď… Balíček je v pohodě schopný vítězit kolem 3-4 kola, doporučuju opravdu hodněkrát procvičit, jakou ruku se vyplatí ponechat a co mulligenovat.
Rozbor jednotlivých karet:
Manabáze:
Hrajeme pouze 16 man. Nikdy nechceme víc než tři landy ve hře, občas stačí dokonce jen jeden. Většina našich karet se dá zahrát i bez použití many, případně to jsou další manové zdroje (Simian Spirit Guide). City of Brass, Gemstone Mine a Forbidden Orchard jsou naše všebarevné zdroje s nevýhodou. Minu hrajeme v playsetu, protože její nevýhoda nás tolik netrápí. City of Brass a Orchard nás můžou připravit o pár životů, což pro nás znamená méně karet z Griselbranda. Ze stejného důvodu hrajeme Sulfurous Springs místo Blood Crypty – většinou příjdeme jen o jeden život místo dvou. Blackcleave Cliffs se zase skvěle ztotožňují s malým počtem landů v našem balíku.
Příšery:
Griselbrand – alfa a omega našeho balíků. Líže karty, útočí vzduchem za 7, přidává životy, líže další karty… Ve chvíli kdy se dostane do hry, měli bychom zvítězit.
Simian Spirit Guide – tenhle chlapík se naopak nikdy na bojiště nepodívá, vždy ho exilujem za jednu červenou manu nebo na zaplacení Fury of the Horde…
Chancellor of the Tangle – podobný případ jako SSG. Na počáteční ruce mana navíc, později ho exilujem s Nourishing Shoal za další životy = další karty z Griselbranda.
Kouzla:
Goryo's Vengeance – už v druhém kole (s urychlením v prvním) nám vytáhne Griselbranda z hrobu na plac. Instatně. A taky můžeme použít Splice into Arcane proti kontrolu s hodně counterováním.
Footsteps of the Goryo – horší Vengeance. Nedává Gmu haste, ale jeho lízací abilitu můžeme použít i bez haste. Kvůli této kartě hrajeme také dvakrát Crimson Wisps.
Funeral Charm a Faithless Looting – horší a lepší varianta jak poslat Griselbranda do hrobu.
Time of Need – tutor, co dodat?
Lightning Axe – proti otravným chumpblockerům.
Fury of the Horde – nezbytná karta, umožní nám útočit opakovaně v jednom kole = víc životů a dál už to znáte…
Soul Spike – alternativní winkondice, pokud nemá Griselbrand haste. Přidává životy, odklízí soupeřovi příšery z cesty, případně ho doklepává.
Pact of Negation – jedna z nejdůležitějších karet balíku, chrání naše kombo, na removal můžeme zareagovat instantním nalízáním karet, dokud nenajdeme pact, který removal zruší a podobně…
Nourishing Shoal – jak už bylo řečeno u CHotT, další životy zadarmo…
Rady pro sideboard:
Na tomto místě nebudu uvádět přesný sideboard, protože nějaký ideální asi nikdy neexistuje. Metagame je všude (MTGO/reál, Čechy/svět) jiná a každý by si měl přizpůsobit svůj side podle sebe, co očekává za soupeře atd. Nastíním proto v tomto odstavci jen pár karet, o kterých bych přemýšlel. Můj výčet možností naleznete vždy v decklistu. Určitě bych zařadil nějaké to ničení artefaktů proti jehlám a graveyard hatu nebo affinitě obecně. Duress nám pomůže zbavit se counterspellů, Pyroclasm je hodně univerzální, stejně jako Torpor Orb. Dále bych zařadil čtvrtý Pact of Negation a Boseiju, Who Shelters All – vynikájící proti heavy controlům okolo modré. Lightning Axe je pro nás velice výhodný removal – opět můžeme zařadit zbývající kusy do sideboardu. Pokud byste snad očekávali hodně mirrorů (J), doporučuji jehlu, která se neztratí ani proti Planeswalkerům.
Matchupy:
Zde obvykle nastíním, jak hrát proti některým nejčastěji hraným balíkům, co sajdovat, jaké má balík šance atd., ale myslím, že u dnešního balíčku to nemá ani cenu. Největší nepřítel je totiž balíček sám, když to občas nepřijde, tak soupeři neuděláte vůbec nic… Naopak když to příjde ideálně tak vás nezastaví žádný balík. Obecně je balíček možná trošku lepší proti aggrům (míň protihry) než controlům a midrange.
Možná vylepšení:
V poslední době mě nejvíc trápí manabáze. Když hrajeme 16 landů, chodí landů málo, když 18 tak moc (nebo jsem prostě smolař :D). 17ka je tedy asi ideální počet, vyškrtl bych proto jednoho Chancellora za další land. Jistě je spoustu dalších karet co by balíku slušeli (Through the Breach, Emrakul, Lotus Bloom?, možná jiná barva místo zelené…), ale už teď vůbec nevím, co bych případně z balíku vyhodil… Za povšimnutí stojí určitě obdobná verze Reanimatoru, který na MTGO Premium uhrál před měsícem fantastické druhé místo! Místo zelené hraje tato verze modrou na Izzet Charm a také už zmiňovaný Emrakul.
Plusy balíku:
+ velice rychlý
+ poměrně zábavný, kdo nikdy nechtěl zkusit vyhrát už v prvním kole?
+ dokáže porazit úplně jakýkoliv balík
Mínusy:
- občas poměrně nestabilní, někdy to prostě hrozně nepřijde
- jehla a podobné „nesmíš“ karty pro nás znamenají automaticky game loss
- discard, counterspelly a gravehate – všechno z toho nám dost škodí
Tak to je za mě pro dnešek všechno, doufám, že se vám článek líbil a poprosím vás o co největší zpětnou vazbu v komentářích! Děkuji za pozornost, Janys.
Footsteps of the Goryo – horší Vengeance. Nedává Gmu haste, ale jeho lízací abilitu můžeme použít i bez haste. Kvůli této kartě hrajeme také dvakrát Crimson Wisps.
Funeral Charm a Faithless Looting – horší a lepší varianta jak poslat Griselbranda do hrobu.
Time of Need – tutor, co dodat?
Lightning Axe – proti otravným chumpblockerům.
Fury of the Horde – nezbytná karta, umožní nám útočit opakovaně v jednom kole = víc životů a dál už to znáte…
Soul Spike – alternativní winkondice, pokud nemá Griselbrand haste. Přidává životy, odklízí soupeřovi příšery z cesty, případně ho doklepává.
Pact of Negation – jedna z nejdůležitějších karet balíku, chrání naše kombo, na removal můžeme zareagovat instantním nalízáním karet, dokud nenajdeme pact, který removal zruší a podobně…
Nourishing Shoal – jak už bylo řečeno u CHotT, další životy zadarmo…
Rady pro sideboard:
Na tomto místě nebudu uvádět přesný sideboard, protože nějaký ideální asi nikdy neexistuje. Metagame je všude (MTGO/reál, Čechy/svět) jiná a každý by si měl přizpůsobit svůj side podle sebe, co očekává za soupeře atd. Nastíním proto v tomto odstavci jen pár karet, o kterých bych přemýšlel. Můj výčet možností naleznete vždy v decklistu. Určitě bych zařadil nějaké to ničení artefaktů proti jehlám a graveyard hatu nebo affinitě obecně. Duress nám pomůže zbavit se counterspellů, Pyroclasm je hodně univerzální, stejně jako Torpor Orb. Dále bych zařadil čtvrtý Pact of Negation a Boseiju, Who Shelters All – vynikájící proti heavy controlům okolo modré. Lightning Axe je pro nás velice výhodný removal – opět můžeme zařadit zbývající kusy do sideboardu. Pokud byste snad očekávali hodně mirrorů (J), doporučuji jehlu, která se neztratí ani proti Planeswalkerům.
Matchupy:
Zde obvykle nastíním, jak hrát proti některým nejčastěji hraným balíkům, co sajdovat, jaké má balík šance atd., ale myslím, že u dnešního balíčku to nemá ani cenu. Největší nepřítel je totiž balíček sám, když to občas nepřijde, tak soupeři neuděláte vůbec nic… Naopak když to příjde ideálně tak vás nezastaví žádný balík. Obecně je balíček možná trošku lepší proti aggrům (míň protihry) než controlům a midrange.
Možná vylepšení:
V poslední době mě nejvíc trápí manabáze. Když hrajeme 16 landů, chodí landů málo, když 18 tak moc (nebo jsem prostě smolař :D). 17ka je tedy asi ideální počet, vyškrtl bych proto jednoho Chancellora za další land. Jistě je spoustu dalších karet co by balíku slušeli (Through the Breach, Emrakul, Lotus Bloom?, možná jiná barva místo zelené…), ale už teď vůbec nevím, co bych případně z balíku vyhodil… Za povšimnutí stojí určitě obdobná verze Reanimatoru, který na MTGO Premium uhrál před měsícem fantastické druhé místo! Místo zelené hraje tato verze modrou na Izzet Charm a také už zmiňovaný Emrakul.
Plusy balíku:
+ velice rychlý
+ poměrně zábavný, kdo nikdy nechtěl zkusit vyhrát už v prvním kole?
+ dokáže porazit úplně jakýkoliv balík
Mínusy:
- občas poměrně nestabilní, někdy to prostě hrozně nepřijde
- jehla a podobné „nesmíš“ karty pro nás znamenají automaticky game loss
- discard, counterspelly a gravehate – všechno z toho nám dost škodí
Tak to je za mě pro dnešek všechno, doufám, že se vám článek líbil a poprosím vás o co největší zpětnou vazbu v komentářích! Děkuji za pozornost, Janys.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.