Modern
Kompletní přehled metagame na Modern
Dnes jsem si dal za úkol zmapovat field. Rozeberu, co můžete potkat na modernových turnajích, ke každému z hranějších balíčku napíšu pár slov a některé balíčky podrobněji rozeberu v dalších článcích. Pokud víte, jak field vypadá, tak článek přeskočte ,jde opravdu jenom o obecnou mapu. Chci jenom zdůraznit, že se jedná o mé vlastní názory a zkušenosti, každý semnou nemusí souhlasit a rád si vaše názory přečtu v komentářích.
Na začátek bych se rád představil. Jmenuji se Lukáš Krupička, je mi 23 let a Magic hraji od edice Judgment, kdy mě k němu přivedli kamarádi na základní škole. Můj první turnaj byl s edicí Darksteel a formát Extended, který byl vcelku rozmanitý. Nejčastěji jsem potkával balíčky Rock, Gobliny, Affinitu, Fritku, mého oblíbeného Psychatoga a mnoho dalších. S edicí Dissension jsem bohužel hrát přestal a vrátil se s edicí Gatecrash. Nestačil jsem se divit, jak se všechno změnilo. Extended už v podstatě dnes neexistuje a nahradil ho Modern. Modern je krásně variabilní formát. Můžete na něm potkat téměř cokoliv a balíčků co se vymyslelo a určitě se ještě dá vymyslet obrovské množství.
Balíčky dělí do třech druhů : AGRRO, CONTROL, COMBO.
Jeden druh může zasahovat do druhého, ale vždy má jeho konstrukce dominantní znaky jednoho z těchto typů.
AGGRO
Aggro je klasický balíček typu „Hrrrr na ně!“ Strategie je jednoduchá. Zahrát co největší bytost, nebo co nejvíce malých a opponenta prostě „umlátit“ . Neříkám, že se u aggro balíčku nemusí přemýšlet, taktizovat musíte u každého balíčku, ale jeho krása je v jednoduchosti a v rychlosti.
Dnes můžete potkat na turnajích tyto aggro balíčky :
- Zoo (Big ,Naya ,Tribal ,Domri ,Little)
- Affinity (Master a klasická)
- Jund
- Merfolk
- Burn
- BW Token
Občas je ještě slyšet o :
- Team Italia
- Zombies
- Různé verze Midrange (Golgari ,Azorius ,American)
- Dredgevine
- Boggles
- Aggro Loam (záleží na konstrukci)
- Různé konstrukce RUG ,Grull…
ZOO
Jedná se o krásný příklad aggro balíčku. Opět se na fieldu objevil po odbanování kočky (Wild Nacatl). Moje nejoblíbenější verze je Tribal (Domain) Zoo. Hraje všech pět barev a krásně kooperuje s Tribal Flames. Hrají se bytosti Tarmogoyf, Scavenging Ooze, Snapcaster Mage a Geist of Saint Traft. Manově (nejenom) pomáhá Noble Hierarch a cestu čistí blesky (Lightning Bolt a Helix) a Path to Exile. Balíček je to krásný, ale bohužel field mu teď moc nepřeje.
Affinity
Balíček, který se hraje s obměnami už od vydání edice Darksteel roce 2004. Dnes už není postavený na kartách co dříve (artefaktové země ,Myr Enforcer,...) ,ale myšlenka zůstala stejná. Vyložit v prvním co nejvíce artefaktů a co nejrychleji soupeře zabít většinou pomocí Cranial Plating, nebo nafouknutým Arcbound Ravagerem. Na Grand Prix Richmond se balíček, který pilotoval Vipin Chackonal, umístil na krásném druhém místě. Jeho nespornou výhodou je rychlost. Když se to hezky sejde, tak můžete v druhém kole útočit za 8 životů. Tomu už odolá málokterý balíček a Etched Champion se svou protekcí na všechny barvy je opravdu nepříjemný pro jakýkoliv balíček.
JUND
Nádherný balíček, ale finančně bohužel nejnáročnější. Jund je takový hybrid mezi kontrolem a aggrem. Soupeře zabíjíte Tarmogoyfem, Scavenging Oozou, karetní výhodu získáváte pomocí Dark Confindanta a v dnešních buildech také pomocí Courser of Kruphix, nebo Chandry Pyromaster. Cestu vám vyčistí Ligtning Bolt, Terminate, Abrupt Decay a další kouzla. Soupeři vyházíte ruku pomocí Inquisition of Kozilek a Thoughtseize. Liliana of the Veil dokáže zahazovat karty a nebo vás zbavit nepříjemné bytosti a druhé straně stolu a nevadí, že je necílovatelná. Bohužel po zabanování Deathrite Shamana balíček poněkud oslabil a neumísťuje se na pozicích co dříve, ale všem dnům není konec a v rukou zkušeného pilota je to balíček plný smrti.
l
Merfolk
Jinak se jim také říká Ryby . Je jich hodně, krásně se mezi sebou posilují a díky Aether Vialu ani nejdou zrušit nějakým „kántrováním“. Nedávno dostali hezkou posilu v podobě Master of Waves, který sice neposiluje ostatní ,ale udělá nám na stole hezkou armádu elementálů. Život nepříteli také znepříjemňují „rybníky“ (Chronical Flooding) ,které v počátečních fázích hry dokáží soupeři pěkně pokazit mana base. Občas v balíčku lze také zahlédnout Thassu, ale není to moc časté. Krásný výsledek s ním měl Petr Sochůrek na posledním Pro Tour .Do základu přidal 2 Tidebinder Mage , který vzhledem k dnešnímu filedu je efektivní proti většině balíčků. Balíček není složitý ,ale jako každý potřebuje kvalitního pilota.
Burn
Burn, nebo také Red Deck Wins, nebo Fritka. Jedná se o velmi rychlý balíček, jehož manová křivka končí na dvou, někdy na třech kvůli Flames of the Blood Hand. Hraje se spousta blesků, jako například Rift Bolt, Lightning Bolt, Searing Blaze, Lava Spike a bytostí jenom pár. Nejvíce vidět jsou Vexing Devil a Goblin Guide, občas doplnění o Grim Lavamancera, který karty recykluje na další damage.
BW Token
Balíček, který hraje jenom málo bytostí a jinak generuje tokeny, které posiluje a jimi soupeře nakonec zabije. Nejvíce se mi líbí verze Craiga Wescoa z SCG, který postavil spíše kontrolnější verzi. Jediná bytost je Squadron Hawk a na generaci tokenů má pouze Lingering Souls a Spectral Procession. Posilování zastává Sword of Fire and Ice a Honor of the Pure kvůli Squadronům a jinak je balíček samé zabíjení a zahazování karet. Ono Doom Blade, Path to Exile a podpořené Engineered Exposives už stůl trošku vyčistí. O ruku se zase postará Inquisition of Kozilek a Thoughtseize.
CONTROL
Balíčky, které obsahují spoustu “kántrování” , hromadného zabíjení a removalů. Jedná se o jeden z náročnějších druhů balíčků na hraní a jeho ovládnutí chvilku trvá. Hráč musí znát svůj balíček, vědět, co s čím dobře spolupracuje a co jeho balíčku nejvíce vadí a přizpůsobit se tomu.
Na turnaji se objevují :
- UWR Control (Angels)
- Blue Moon
Občas se objevují:
- UR Delver
- Mono Black Discard
- Mill
- Aggro Loam (záleží na konstrukci)
- Faeries
- GW Hatebears
- Death and Taxes
- Tron (RG ,Monoblue)
- Unburial Gifts
- Další variace UW/X Control
UWR Control
Budu rozebírat kontrolní verzi. Balíček, který ovládl poslední Pro Tour v rukou Shawna McLarena. Jeho verze obsahovala jednu kopii Vendilion Clique a čtyři kopie Snapcaster Mage a to mu bohatě stačilo. Když ne, tak se do nepřítele pustila i oživlá země Celestial Colonnade a soupeře dostřílel blesky (Lightning Bolt, Electrolyze a Lightning Helix). Občas se na stole objevil i Ajani Vengeant, který když dosáhne na ultimatní schopnost ,tak se z něj stane jednostranný Armagedon. Celý balíček byl jištěný velkým množstvím counterspellů jako Spell Snare, Mana Leak, Remand a Cryptic Command. Na udržení životů a líznutí pár karet pak sloužila Spinx´s Revelation. Celý kontrol je postavený na strategii nenechat nic projít na stůl a když už to prošlo, tak to usmažit bleskem, nebo to poslat do exilu pomocí Path to Exile. Balíček ale není tak jednoduchý, jak se zdá a naučit se hrát kontrol nějakou chvíli trvá.
Blue Moon
Kontrolní balíček, který je krásně jednoduchý. Hrajete velké množství Islandů a z nonbasic zemí si uděláte Mountain díky Blood Moonu, který má zničující účinky na většinu dnešních balíčků a když už si nějaký ten basic land najde, tak Chronical Flooding mu z něj udělá Island a ještě přidá jeden bod k devotion. Bytosti zastupuje Snapcaster Mage, hlavní zabiják Master of Waves a pokud ani on nestačí, tak se o výsledek postará Batterskull. Soupeřovi bytosti si půjčíte díky Vedalken Shackles a nebo Threads of Disloyalty a zbytek buď nenecháte projít do hry díky Mana Leakům, Remandům, Spell Snarům a Cyptic Commandům, nebo to zabijete Lightning Bolty. Blue Moon se docela dostal do TOP 8 na Pro Tour, což o jeho konkurenceschopnosti něco vypovídá.
COMBO
Moje oblíbená kategorie. Balíčky, které správnou kombinací karet zabijí opponenta. Balíček vždy obsahuje kromě karet komba vždy nějaké lízání a nebo různé formy tutorů, aby jste se dostali ke kombu co nejrychleji a karty, co vám kombo ochrání (jsou i výjimky). Jedná se podle mého názoru o nejtěžší balíčky. Pokud s nimi chcete hrát na turnaji, musíte mít hodně natestováno a vědět, jak se v které situaci zachovat. U těchto balíčků většinou jediná chyba znamená prohru. Na dnešním fieldu je kombo nejpopulárnějším druhem.
Dnešní komba jsou :
- Pod (Melira ,Kiki neboli 4C)
- Twin (RUG ,Splinter ,American ,Gift)
- Storm neboli Pyromancer Ascension
- Living End
Občas je vidět i :
- Scapeshift
- Ad Nauseam Unlife
- Elves
- Breach Reanimator
- Restore Balance
- Genesis Wave
- Amulet of Vigor
Birthing Pod (Melira, Kiki)
Balíček, který je nádherně variabilní a i přes to, že je řazen mezi kombo balíčky, tak na kombu není závislý .Pokud o kombo přijde, pořád může zabít Kitchen Finksem, nebo třeba jenom pomocí Birds of Paradise, kterého posilujete pomocí Gavony Township. Na Pro Tour se umístila na druhém místě verze s Melirou (viz. níže) a na Grand Prix Richmond byl Birthing Pod v TOP 8 zastoupen dokonce pěti hráči. Nakonec celý turnaj vyhrála verzi s 4C verze s Kiki-Jiki (viz. níže). Balíček je intuitivní, ale mnohokrát jsem se setkal s chybami, co dělají hráči, kteří nemají s tímto balíčkem ještě moc zkušeností. Snaží se co nejdříve sestavit kombo a nepřemýšlejí nad zabezpečením stolu a stabilizaci momentální herní situace. Teď už se blíže podíváme na jednotlivé verze.
Verze s Melirou zabíjí přes kombinaci Viscera Seer +Melira +Kitchen Finks, takže máte nekonečno životů a přes Scry si najdete Murderous Redcapa, kterým zastřelíte opponenta. K tomu pomáhá zmíněný Birthing Pod, Chord of Calling, nebo třeba Ranger of Eos a z hrobu to může zpět vytáhnout Reveillark ,nebo Eternal Witness. Zrychlení umožňuje Wall of Roots, Noble Hierarch a Birds of Paradise.
Verze s Kiki-Jiki je odlišná. Balíček nepracuje s hrobem, jak je tomu v případě Melira komba, takže po sideboardu není náchylná na „grave hate“. Kombo se sestavuje z Kiki-Jiki a Restoration Angel a nebo z Kiki-Jiki a Zealous Conscripts a nebo ještě Kiki-Jiki a Deciever Exarch. Čas a rychlost sestavení zajišťuje Wall of Roots, Noble Hierarch a Birds of Paradise a ochranu poskytuje Glen Elendra Archmage.
TWIN
Klasická verze Twinu složí kombo z Pestermite, nebo Deciever Exarch (jehož výhoda je, že ho nezabije hned každý blesk) a Splinter Twin, nebo Kiki-Jiki. Možnost rozjet kombo ve čtvrtém kole je hezká vyhlídka. Twin se hraje hodně kontrolně, tak v decklistech jsou vždy i Snapcaster Mage, Remand a Cryptic Command. Další druhy se liší v bytostech a poněkud i stylem hry, ale základ zůstává stejný.
UWR například ještě obsahuje Wall of Omens, pro zastavení pozemního tlaku a pro prolíznutí, Restoration Angela, který také pomůže rozjet kombo spolu s Kiki-Jikim a navrch ještě Path to Exile a Lightning Helix.
RUG verze je agresivnější se Scavenging Oozou a Tarmogoyfem. Osobně mi přijde, že kombo je tam pro případ, kdyby na to Goyf nestačil.
Často se setkávám, že po sidu z Twinu hráči odebírají kombo, mění na midrange a přidávají třeba Batterskull pro lategame.
STORM
Dalo by se říct, že se jedná o slabšího bratra Stormu z legacy, ale pracuje dost podobně. Pyromancer Ascension dodá rychlost a Goblin Electromancer zlevní rituály, takže generace many jde pak už celkem svižně. Pak už stačí jenom dát hřbitovu flashback pomocí Past in Flames a zakončit jedním velkým Grapeshotem. Zní to jednoduše ,ale dle mého jde o nejnáročnější balíček na fieldu.
Living End
Living End jsem si nechal jako poslední z určitého důvodu. Mám s ním odehraných spoustu her a znám ho z každé strany. Jedná se o nejjednodušší kombo. Velké bytosti jako Monstrous Carabid, Deathshot Minotaur, Pale Recluse a další, dostanete do hrobu pomocí cycling a tím se dostanete i k dalším kartám. Soupeře brzdíte pomocí Fulminator Mage a nebo Avalanche Raiders a vše nakonec pomocí cascade vytáhnete díky Living Endu zpět na stůl. Dnes se hodně objevují Simian Spirit Guide, aby balíček měl větší rychlost. Balíček je sice jednoduchý, ale po sidu musíte vědět, jak hrát proti „grave hatu“.
Slovo nakonec
Upřímně jsem zvědavý, jestli Wizardi za 3 měsíce změní banlist a jak to zamíchá s fieldem. Ban Deathrite Shamana field pozměnil, ale nemyslím si, že si Shaman ban zasloužil. Pod odbanování Wild Nacatlu se znovu objevují Zoo, ale jejich čas nejspíš teprve přijde. Bitterblossom sice cenově narostl, ale jeho přínos pro field je nulový, jeho cena je pro mě záhadou.
Na nejsilnější balíček sice aspiruje jedna z variací Podu, ale není tak těžké proti němu hrát a vyhrát. Čím více se hraje, tím více karet v sideboardech se proti nim objevuje a tím více prostoru dostávají ostatní balíčky.
Přeji hodně štěstí na turnaji a pohodově strávené dny.
Krupička L.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.