Modern
Junk na modern v nové podobě
Ahoj,
jmenuju se Tom Golan a přibližně každé 3 týdny se tu s vámi budu dělit o některé myšlenky, které mi proudí hlavou. Jediné, co tyto myšlenky bude z valné většiny spojovat, je Modern, který je mým hlavním formátem. Velká část z nich bude také pravděpodobně směřovat k deckbuildingu resp. k rozvíjení atypických nápadů, více či méně reagujícímu na současnou metagame. Články budou určeny primárně pro hráče vyhledávající nové přístupy k formátu a středně pokročilé, reálnou hodnotu pro competitive hraní neslibuju.
Že mě nikdo neznáte? To není žádným překvapením - z competitive hraní jsem se odklidil před nějakými čtyřmi roky poté, co jsem pln sebevědomí po pár topkách ze six tours/gpts/ptq a vyhrané kvalifikaci na Brusel dostal právě v Belgii velkou nálož. Vím, že to nebyl ideální přístup, ale určitě ten pocit znáte - bylo to jako kotva z 8:0 into 8:8 v dlouhodobějším měřítku.
Lekce.
Taková lekce čas od času vůbec není od věci, je však třeba mít vhodně nastavenou motivaci, aby vás to mohlo posunout dál. Já hrál tehdy proto, že mě bavilo vyhrávat a pro ten pocit bytí lepším, ne kvůli hře samotné. Uvědomil jsem si, že abych byl opravdu dobrý, musel bych tomu věnovat 582950295× více času, což jsem odmítnul. A to je ten klíčový bod. Být motivován výhrou není samo o sobě špatně, ba naopak, jen je třeba se nechat neúspěchy (které nevyhnutelně přichází a přicházet budou) vybičovat a ne odradit. A ideálně také najít nějakou rovnováhu společně s radostí ze hry samotné. Na toto téma jsou psány celé knihy (a vedeny konference: https://www.youtube.com/watch?v=YsBUgawpqy8), kdyby to někoho zajímalo více. Podle mě ale úplně stačí se nad tou problematikou zamyslet a být si vlastní motivace vědom. Pochopit ji stejně musíte sami (což je to nejsložitější) a dále s ní pracovat není zas až taková věda.
Poslední 4 roky jsem tedy turnajově hrál minimálně, situaci kolem karet jsem ale bedlivě sledoval. Můj formát vždycky býval hlavně extended a v době přechodu na modern se od sebe tyto formáty až tak nelišily, rozhodl jsem se tedy soustředit výhradně na něj a obzvlášť poslední rok intenzivně sleduju snad všechny relevantní zdroje informací. Nějaký přehled o formátu tedy snad mám.
Jak jsem již říkal, mám v plánu se věnovat spíše neokoukaným balíčkům. Začneme tedy Junkem.
Junk - 4.místo posledního SCG | SCG |
Main Deck | Sideboard |
4 Siege Rhino 4 Tarmogoyf 2 Scavenging Ooze 2 Tasigur, the Golden Fang 4 Liliana of the Veil 4 Abrupt Decay 3 Path to Exile 3 Inquisition of Kozilek 3 Lingering Souls 3 Thoughtseize 1 Dismember 1 Slaughter Pact 1 Maelstrom Pulse 4 Verdant Catacombs 3 Marsh Flats 2 Swamp 2 Gavony Township 2 Overgrown Tomb 2 Stirring Wildwood 2 Treetop Village 1 Forest 1 Plains 1 Godless Shrine 1 Tectonic Edge 1 Temple Garden 1 Twilight Mire 1 Windswept Heath 1 Urborg, Tomb of Yawgmoth |
Wait…
Junk je přeci (společně s Twinem) nehranější balíček fieldu, proč o něm tedy mluvím? Junk je brán jako taková sázka na jistotu, se vším to má kolem 50:50 a nemá vyloženě špatný matchup. Tohle pravděpodobně většina už párkrát slyšela. Kolik z vás to však přijalo jako fakt a kdo nad tím dále uvažoval? Jak si ukážeme, s těmito „výhodami“ je to trochu komplikovanější. V tomto článku rozeberu tyto komplikace a následné možnosti razantního přetvoření balíčku, resp. myšlenkový proces a rozhodnutí, které je potřeba učinit. Článek je sice zakončen decklistem, ten má však jen velmi ilustrační úlohu a neberte jej jako vyvrcholení. Nejedná se o rozbor balíčku s odůvodněním jednotlivých karet.
V čem je tedy problém? Jak jsem již zmínil, hlavní výhodou Junku je, že nemá vyloženě špatný (ale ani extra dobrý) matchup, s většinou to bývá okolo 50:50, proto je mezi lidmi oblíbenou volbou do neznámého prostředí především
1) po banu
2) po release nové edice
3) pro pasivní hráče.
A tady je ten háček. 50:50? Dát si 3:3 na turnaji přeci není moc dobré, ne? Těch 50:50 se váže k match-upům ve vakuu, což má do skutečnosti dost daleko. "50:50" balíčky obecně odměňují zkušené hráče, kteří mají nahrané nejen je, ale i balíčky, jimž budou pravděpodobně čelit. Filosofie Junku je měnit univerzální removal/discard s těmi důležitějšími kartami soupeře minimálně v poměru 1:1 a pak vyhrát na zbývající karty, jejichž power level je vysoký sám o sobě. Pokud se snažíte měnit část svých karet za ty důležitější soupeře, musíte ale samozřejmě vědět, jaké to jsou. Možná to zní banálně, ale zrovna na posledním PPTQ jsem viděl hráče Junku zahodit proti Stormu Thoughtseizou Grapeshot, jakožto jedinou explicitní win-condition (což je ale kvůli Past in Flames v 95% případů hloupost). Toto většině zní asi jako samozřejmost, přesto se tak ale děje.
Naopak někdy je potřeba risknout nevýhodnou výměnu ve jménu tempa (opět poslední PPTQ - 2 Abrubt Decaye do 2 1/1 Lingering Souls tokenů při prázdném stole a dostatku životů, tentokrát pravděpodobně správně). Je fajn si to riziko umět spočítat (nebo alespoň kvalifikovaně odhadnout) - jaká je pravděpodobnost, že vám nevýhoda z výměny stihne výhodu tempa překrýt? Je třeba vnímat hru a gesta soupeře - fetchuje si pro basic země i když nemusí? Hrozí mi Blood moon? Jak se tváří na úvodní ruku/každé draw (tohle už samozřejmě neplatí jen pro hráče junku...)? Překvapivě velké množství hráčů (včetně těch lepších) si na tohle nedává pozor. Ve výsledku je to pro pasivní hráče příliš mnoho informací naráz, kterých je třeba si všímat a správně je vyhodnotit, že je podle mého názoru jejich chybou po takovém balíčku sáhnout.
Nicméně i bod 1 a 2 je sporný. Potřebujete, aby vám balíček přinesl správné odpovědi ve správný čas, lépe s nějakou hrozbou, která soupeře dostane pod tlak a nejlépe donutí k chybám. A když pak keepnete vysněnou ruku se správnými zeměmi, diskardem, Decayem a Goyfem, zabije vás Inkmoth nexus.
Jasně, to se prostě stává. A asi ne tak moc, aby to od balíčku odradilo dobré hráče. Navíc se pořád relativně stabilně umisťuje, byť jeho procentuální úspěšnost vzhledem k zastoupení tak dobrá není (nicméně to může být způsobeno právě kvalitou hry té slabší části pilotů). Pojďme tedy zanalyzovat nepříjemné situace, v kterých se můžete ocitnout a jejich do extrému zahnaná řešení.
1) Mít kupu zabíjení, ale soupeř hraje Tokeny/Hexproof/Scapeshift/Control, čímž jste vystaveni karetní nevýhodě.
Možnost přizpůsobení -> nehrát tolik spot removalu
2) Mít dobrou ruku, ale kousnout se 2 fetchkama, 2 duály, Seizou a umřít proti burnu.
-> Implementovat burn hate, zlepšit manabase, upřednostnit Inkvizici přes Seizu
3) Mít diskard, Lilianu a umřít na Smitera a Wilt-leaf Liege nebo je lízat v late game.
-> nehrát discard
4) Blood moon.
-> fetchovat pro basic landy, hrát mana dorky (Noble Hierarch, Birds of paradise)
a tak dále. Z teoretického hlediska je opravdu mnoho (a ne až tak nepravděpodobných) situací, v nichž to s vámi nevypadá nejrůžověji. Opusťme tedy předpoklad, že jdeme do neznámého prostředí (což v ČR vzhledem k velké konzervativnosti hráčů (ať už kvůli financím nebo kvůli znalosti dosavadního balíčku) není až tak iracionální. Na posledním PPTQ v Najádě se víc jak 1 opakovaly jen tyto balíčky: Junk (8), Twin (7), Burn (4), Tron (4). Přidejme ještě Infect (1) a Affinitu (1), s nimž je jakožto s jako Tier 1 decky nutno počítat. Naopak zastoupení Tronu mě velmi zaskočilo (a zřejmě nejen mě, vzhledem k dvojité účasti v semifinále), jelikož tento balíček v ČR nikdy nebyl příliš populární a ani celosvětově teď není Tier 1. Celkem bylo hráčů 38.
Hranice mezi sideboardem a mainem
Zdá se mi, že lidé podle očekávaného pole staví jen sideboard, ale pro maindeck často berou sílu karet ve vakuu. Popřípadě reálné odůvodnění karty odbydou ("Je to dobrý na Hexproof."...). Na opačném principu byla třeba založená původní, úspěšná myšlenka Hatebears.
Která karta se vyskytuje v sideboardech napříč celým spektrem balíčků a dovnitř se dává podezřele často?
Ano, Spellskite. Tahle karta má 4 módy.
1) Rušení plánu soupeře.
-Twinu vypíná kombo
-Burnu dělá z Lighning Boltu Shocky (ani nemluvím o situaci, kdy máte přístup k modré) a staví ho před rozhodnutí, zdali ji pak má či nemá dostřelit.
-Infect vypíná celý
-Proti Affinitě zhoršuje Ravagera, zesměšní Ensoul Artefact a Etched Championa blokuje, jak se jí zachce
-Dále např. vypíná Hexproof a o kolo (i dvě) zpozdí Amulet (přecíluje abilitu zemí, co dává haste a double strike)
2) Blokovat
...
3) Chránit vaše bytosti
...
Lidé už si uvědomují, jak je dobrá a kromě sideboardů se občas v nějakém maindecku objeví, ale většinou jen v 1-2 kopiích. Přeci jen - opět ve vakuu - nepomáhá soupeře zabít, na stole víc jak 1 nechcete, proti burnu vlastně až tak dobrá není, protože spousta jejich karet přecílovat nejde (Lava Spike, Boros charm, Skullcrack, Atarkas Command, Bump in night, Flames of the blood hand, Eidolon...) a zhoršovat 1/4 jejich spellů o 1 dmg hodno karty není.
Lze ji tedy ještě nějak vylepšit? Jednou očividnou možností je přidat modrou. Další je začít s ní...
4) ...ÚTOČIT
Ačkoli se Spellskite tváří jako mírumilovná zeď, je to jenom přetvářka a občas si za soupeřem dojde nejen proto, že ji to prostě baví nebo v případě renoncu s Ensoul Artifact, ale také naším přičiněním, připojí-li se pěkně po křivce třetí kolo Doran. I takový Goyf tou dobou většinou zbledne (alternativě Dorana - Assault Formation - se věnuje Travis Woo zde: http://www.channelfireball.com/articles/wall-assault/).
Doran také není pouze tupá 5/5. Kromě toho, že zlepšuje Spellskite (a potenciálně další bytosti), třeba taková Vendilion Clique už u soupeře najednou tak děsivě nevypadá a několikanásobně to platí pro Pláty. Na druhou stranu – najde se pár bytostí, které Doran může soupeři naopak podstatně vylepšit (Deceiver exarch), proto je s ním třeba hrát opatrně.
Jakým směrem se vydat dál? Je třeba učinit několik rozhodnutí.
1) Jaký bude náš game plán a co chceme hrát za bytosti – bytosti klasického junku nebo agro? Anebo snad variaci na hatebears? Osobně preferuji právě hatebears s comes into play enters the battlefield effectem (ETB)/vzájemnou synergií, ne proto, že by byli nějak moc silní sami o sobě, nýbrž protože soupeři významně znesnadňují hru a rozhodování, byť ještě nejsou ve hře, ale třeba ani na ruce (anebo dokonce ani v balíčku). Proto k nim neodmyslitelně patří Aether Vial, který to vše ještě umocňuje. Protože Vial bytosti pokládá rovnou do hry, přináší tím (kromě necounterovanosti) možnost těžit z karet, jejichž nevýhoda existuje pouze při castení (Serra avenger, Skaab Ruinator!!).
Podobnou roli může mít Collected company. Tato karta je dost rozporuplná - její potenciál je vysoký, ale je třeba jí přizpůsobit celý balíček – budeme muset obětovat karty jako Siege Rhino, Restoration Angel, většinu noncreature spellů atd. Další nevýhodou je, že se s ní složitě kalkuluje, což ovšem opět znesnadňuje hru i soupeři, čímž perfektně zapadá do myšlenky balíčku. Bohužel se ale příliš nekombí s Thalií, která je pro klasické hatebears velmi důležitá.
2) Jelikož Junk má sám o sobě občas problém s barevností zemí a my budeme ještě navíc kvůli maximalizaci užitku ze Skite splashovat modrou, čelíme rozhodnutí, zdali přidat země nebo hrát mana dorky (Birds of Paradise, Noble hierarch).
Nechci se věnovat příliš jasným rozdílům, výhodám a nevýhodám, zmínil bych snad jen, že:
- mana dorkové mohou vést k riskantním/chybných keepům, jelikož z pohledu soupeře je většinou správně vám mana dorka hned odpravit
- vliv na jejich užitečnost má to, jak moc chcete přeskakovat 2cc dropy (už máme Spellskite a Tarmogoyf se pravděpodobně také vejde, takže asi moc ne…). Na druhou stranu, s dvoj-dropy nám to umožňuje hrát více taplých zemí (Treetop Village, Stirring Wildwood)/ušetřit životy za duály
- Collected company - Je jasné, že s ní je každá bytost navíc dobrá, na druhou stranu bychom možná na 1cc slotu v případě agro verze preferovali bytosti typu Loam lion a Wild Nacatl a v případě reaktivní verze třeba Dryad Militanta.
Co je správně?
To nelze obecně rozhodnout a není to cílem článku. Tak nějak se ale zřejmě očekává, že já to rozhodnutí učiním a po něm bude následovat decklist. Ve jménu netradičnosti volím cestu Collected company, která je podle mě hodně nedoceněná (v době psaní článku 145kč, v zahraničí ještě méně), byť je její hlavní potenciál v jiných balíčcích.
Tato volba prakticky rozhoduje většinu předešlých otázek, ale pokládá nové. Kolik chci hrát bytostí? Frank "the Tank" Karsten už se matematice týkající se této karty věnoval a závěrem bylo minimum bytostí rovno 22, při němž je šance na hitnutí 2+ bytostí 74%, pravděpodobnost missnutí 5% a při skladbě křivky 7(1cc)-7(2cc)-8(3cc) je očekávaný mana cost karet v součtu 3,78 (bez zohlednění ztenčování decku fetchlandy). Taková čísla jsou průměrná a osobně jako minimum považuju číslo 25, což je zlomová hodnota pro očekávané přesáhnutí manové ceny samotného Collected company (při zachování rovnoměrného rozložení mana costu hraných bytostní).
No a pak je tu ještě kombo - Viscera Seer, Melira/nová Anafenza a Kitchen Finks. A hlavně Congregation at Dawn. Na konci kola nám najde všechny části, tu svrchu ve svém zahrajeme (na 5 manách Seera) a zbytek dá do hry Collected company. Kombo samo o sobě není nijak extra dobré - i zde platí, že jeho hlavní předností je, že kolem něho opatrný soupeř musí hrát, čímž získáme spoustu času. Nebo ho popřípadě vůbec nezná.
Kombo ale určitě nebude naším primárním plánem a mícháním nekoherentních strategií se balíček chtě-nechtě zhoršuje. Jak moc? Kitchen Finks bychom dost možná hráli tak jako tak, Anafenza se neztratí, Melira je přesně ten typ ideálního toolboxu do sideboardu, o němž jsem už psal výše a Seera v 1 kopii bychom přetrpět mohli. Původně jsem jako sacrifice outlet chtěl hrát Varolze, který by tvořil fajn dvojku společně s Death‘s Shadow. Scavenge však bohužel funguje jen podle síly, takže Doranovi a Spellskite by bylo smutno. Congregation at Dawn je pak kapitola sama o sobě. Obecně je to v zásadě karetní nevýhoda, což by však nemělo automaticky znamenat její okamžité zamítnutí (rituály jsou také karetní nevýhoda a nikdo o nich nepochybuje). Líznout si v late game 3 kola po sobě Siege Rhina je rozhodně minimálně lákavé. Na maindeck to asi není, ale pokud bych (s klasickým) junkem čekal hodně mirrorů, viděl bych to v sidu rozhodně raději než 1-off typu Sigardy. V našem balíčku jdou proti sobě 2 myšlenky:
- Aby byl soupeř nucen hrát kvůli kombu opatrně (a my tak získali čas navíc), musí ho nejdřív očekávat, s čímž bych v této době moc nepočítal. Proto se nabízí hrát kombo v základu, ideálně na něj v první hře vyhrát a následně odsidovat.
- Na druhou stranu - síla Congregace roste po sideboardu, kdy si můžeme dovolit hrát více různých hatebears (Kataki, Melira, Eidolon, Ooza...) v méně kopiích.
Zbývá se rozhodnout, kolik noncreature spellů budeme doopravdy hrát. U zemí jsem došel k počtu 23 a minimum bytostí bylo určeno jako 25 (ale čím víc, tím líp), zbývá tedy 12 míst na zbytek. 6 zabere kombo a ze zbytku má největší prioritu univerzální Abrubt decay. Path to Exile je podle mě jedna z nejpřeceňovanějších karet (mimo synergie s Leonin Arbitrem nebo Shadow of Doubt) - (ne)výhoda země navíc je na tomto formátu strašně velká. Dobrý by mohl být Murderous cut (nehrajeme Tasigury), ale nakonec jsem přínos bytostí navíc vyhodnotil jako větší. Opět zde část užitku ze zabíjení navíc (například proti Twinu) můžeme vydolovat, aniž bychom je doopravdy hráli - to totiž přeci nikdo
nemusí vědět :p Dále se nabízí Liliana, která ale bez Lingering Souls tak dobrá není a ani není pro balíček důležitá. Zařazení discardu je na hraně, ale nakonec jsou 3 Thoughtseize jen v sideboardu (to je dost možná špatně). Umožňuje nám to ale hrát 28 bytostí, při nichž z Collected company statisticky mineme jen v 1 případě ze 100.
Ilustrační decklist
Nový Junk | Tom Golan |
Main Deck | Sideboard |
2 Overgrown Tomb 1 Forest 2 Stirring Wildwood 1 Plains 3 Temple Garden 4 Marsh Flats 4 Verdant Catacombs 4 Windswept Heath 1 Breeding Pool 1 Horizon Canopy 4 Noble hierarch 1 Birds of Paradise 4 Doran, the Siege Tower 4 Spellskite 1 Viscera Seer 1 Kitchen Finks 1 Anafenza, Kin-tree spirit 1 Knight of the reliquary 4 Tarmogoyf 1 Scavenging Ooze 1 Qasali Pridemage 1 Eternal Witness 1 Brimaz, King of Oreskos 3 Courser of Kruphix 3 Abrubt Decay 3 Congregation at Dawn 3 Collected company | 2 Kor Firewalker 1 Orzhov Pontiff 1 Fulminator Mage 1 Kitchen Finks 3 Thoughtseize 1 Reclamation Sage 1 Melira, Sylvok Outcast 1 Hushwing Gryff 1 Aven Mindcensor 1 Burrenton Forge-Tender 1 Eidolon of Rhetoric 1 Tidehollow Sculler 1 Kataki, War’s Wage |
Znovu ale zdůrazňuji, že decklist je jen velmi ilustrační a hlavním obsahem článku je/má být úvaha a proces transformace.
To je pro dnešek vše. Rád si v komentářích přečtu vaše názory, náměty a, vrátím-li se k začátku článku, vaši motivaci.
Tom
PS.: Mimochodem, podobný balíček (víc Pod(less) style) se už mezitím stihl umístit na posledním velkém SCG turnaji.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře