Modern
Extendedový občasník #24
Po trošku delší pauze vás opět všechny vítám u dalšího vydání extendedového občasníku. Co se od minula událo nového? Žádné velké turnaje se u nás ani v zahraničí nekonaly, proto je třeba vypíchnout snad pouze prewiew nové sady Shadowmoor, která je sice na první pohled moc hezky koncipovaná, ale drahých a na první pohled do očí bijících karet zde moc není. A to mluvím dvojce, na exteded je výběr samozřejmě ještě omezenější. Přesto se pár zajímavých karet najde. Navíc za půl roku nám rotuje extended, proto je potřeba již se pomalu začít poohlížet po nových perspektivních kombinacích. Z karet, které mne v Shadowmooru zaujaly bych vypíchl následující :
Greater Auramancy
1W
Enchantment R
Other enchantments you control have shroud.
Enchanted creatures you control have shroud.
Na dvojku je tento enchantment poměrně nepoužitelný, ale jako ochrana ostatních enchantmentů by se dal využít v budoucích enchantreskách, pokud se někomu podaří vytvořit zajímavý a konkurenceschopný balíček na toto téma. V současnosti je to pouze slabý odvar Stearling Grove, ale uvidíme co v budoucnu…
Runed Halo
WW
Enchantment R
You have protection from the named card. (You can't be targeted by it, and all damage that would be dealt to you by it is prevented)
Zajímavá karta, která, kdyby se dokázala prosadit do některých sideboardů, by mohla přimět některé kombomágy zkusit i alternativní způsoby zabíjení. Zakázané tendrily, Brain freeze nebo třeba satured ghoul vám mohou pomoci soupeře dostatečně zpomalit. Kdo ví, třeba se jednou dočkáme WG Enchantresek…
Beseech the Queen
2/B 2/B 2/B
Sorcery U
Karta jako dělaná do každého MBC. S obyčejným tutorem bývaly přeci jenom na čtyřech manách problémy s rychlostí a tutorovat si klíčová wrata, NoSB, extrakci o kolo dříve je velký luxus. Nehledě na to, jak krásně zapadá do křivky…
Faerie Macabre
1BB
Creature - Faerie Rogue C
Flying
Discard Faerie Macabre: Remove up to two target cards in graveyards from the game.
2/2
V Shadowmooru je snaha Wizardů omezit práci s hrobem naprosto evidentní. Jedním z těchto kousků je i Faerie Macabre. Její efekt sice není tak výrazný jako u krypty nebo leyliny, ale zase máte jistotu, že na ní nedostanete jehlou nebo chainem.
Flame Javelin
2/R 2/R 2/R
Instant U
Poměrně solidní blesčík za tři many čtyři damage. Předpokládám, že fritka zůstane věrná flames of the blood hand, ale místo takového charu je javelin určitě lepší. Samozřejmě pouze v kombinacích, které vám nečiní problém hrát ho za tři many…
Smash to Smithereens
1R
Instant C
Tak tato komonka se mi velmi líbí jako sideboard do fritéčky. Hry s affinitou jsou o tempu a shattering spree vám obvykle takovou výhodu neposkytuje. Většinou funguje jako zničení cca dvou artefaktů za cenu jednoho kola, což je výhodné, ale za předpokladu, že má soupeř stabilní draw, nemusí ani toto stačit. Výhoda této karty spočívá v tom, že podstřelíte soupeři bytost s pláty a ještě je to zároveň incka do hlavy, takže neztrácíte v tolik důležité damage race. Krom toho se na rozdíl od shattering spree hodí i na balíčky, které hrají pouze pár arefatových kousků, kterých byste se rádi zbavili /jitte, dropleta, hůlka/.
Fulminator Mage
1 B/R B/R
Creature - Elemental Shaman R
2/2
Této kartě nepředpovídám nějakou zářnou extendedovou budoucnost, ale mnozí o ní hovoří jako o nejlepší kartě edice, tak stojí za to si jí připomenout. Shamana bych svou kvalitou přirovnal tak k molten rainu. Zbaví vás nepříjemné země a čas od času i trošku popíchne soupeře. Jsem zvědavý, jak se letos dvojka či blok vyvinou a jestli bude po tomto pánovi taková poptávka…
Tatermunge Maniac
R/G
Creature - Goblin Warrior U
Tattermunge Maniac attacks each turn if able.
2/1
Vzpomeňme si, jak dobrou kartou byl Jackal Pup a srovnejme ho s touto bytostí. Pupa jste si do bloku také moc často nenechávali a damage od něj, když dostal, nedej Bože, bleskem nebyly nic příjemného. Maniac se sice nemůže dobrovolně rozhodovat, zda bude útočit, či nikoliv, ale do reckless chargového slightu mi to přijde jako dobrá bytost. Spolu s opicí a lavamancerem by to mohl být základ nové rychlejší verze RDW…
Vexing Shusher
R/G R/G
Creature - Goblin Shaman R
Vexing Shusher can't be countered by spells or abilities.
R/G : Target spell can't be countered by spells or abilities.
2/2
Tato karta vypadá na první pohled silně, pozdává se dokonce i magicovému expertovi Machymu, ale tentokrát se s ním dovolím nesouhlasit. K tomu, aby tento goblin něco uměl, je zapotřebí mana, což je poměrně velká nevýhoda, na tak rychlém formátu jako je extended, navíc v současnosti je balíček, který si nedokáže poradit s dvoumanovou bytostí, odsouzen k neúspěchu. Proto si myslím, že se může vyskytovat tak jednou v goblinech na matronu a to ještě člověk musí oželit, že si ho nezlevní Warchiefem.
Sun-and-Moon Wheel
G/W G/W
Enchantment – Aura R
Enchant player
If a card would be put into enchanted player's graveyard from anywhere, reveal that card and put it on the bottom of that player's library instead.
Tak jak už tady pěkně stavíme ty karty do enchantresek, zde máme žhavého kandidáta do sideboardu. Soupeře s ní sice nedolížete, ale proti hrobolezeckým balíčkům je to dobrá obrana. Zatím se v bílozelených kombinacích využívaly hlavně krytpy, tato karta může dredgepiloty přimět uvažovat i o nějakém tom chainu…
Swans of Brin Agroll
2 W/U W/U
Creature – Bird Spirit R
Flying
If a source would deal damage to Swans of Brin Agroll, prevent that damage. The source´s controller draws cards equal to the damage prevented this way.
4/3
Zajímavá karta, která už od prvního pohledu zavání nějakým kombem. Nejlepší je asi kombinace s chain of plasma + něčím, co dorazí soupeře. Je ale ve hvězdách, jestli nějaký kluk šikmooký bude mít dost umu, aby podobnému balíčku vdechl duši.
Heap Doll
1
Artifact Creature – Scarecrow U
Sacrifice Heap Doll: Remove target card in a graveyard from the game.
1/1
Hrajete affinitu a hodně se bojíte dredge, cephalidů nebo třeba jenom otravného mlžení od tronů? Shadowmoor nabízí řešení. Za jednu manu krásný poměr cena/výkon, který má schopnost lehce removnout bridge spolu třeba ještě s nějakou tou Akromou. První kolo Heap Doll a druhé kolo ravager vám zaručí, že příliš zombií tokenů na vás ze soupeřova hrobu nevyskočí.
Nové duallandy + reflecting poll
Tyto karty se hodí spíše na dvojku, na extendedu budou hráči i nadále dávat přednost kombinaci fetchka + dual. Uvidíme, jak to ale bude s cenou těchto zemí, kdyby nebyla tak vysoká, určitě je to dobrá náhrada výše zmíněné kombinace pro hráče, kteří nechtějí tolik investovat. Navíc se může stát, že některé balíčky budou potřebovat dvě země jedné barvy na klíčové kouzlo a zde je tedy potom řešení /třeba bidding v goblinech/
Nic víc už mne v této edici nezaujalo, to však ale neznamená, že se ještě nějaká pecka nemůže objevit. Třeba stojíme na prahu nového extendedového věku, ale já si spíš myslím, že ne. Ve druhé části se budu věnovat rozboru balíčku, který je v poslední době hodně na vzestupu. Není to ani beatdown, ani kontrol, ani kombo, ale umí se stát každým z nich. Určitě jste správně odhadli, že se jedná o agroloam. Tento balíček jsem si zahrál nedávno v jedenapůlkovém provedení a hned od prvního draw mne zaujal. Extendedová verze je sice ochuzena o mox diamond, což je karta pro agroloam jak dělaná, zbytek ale už vypadá podobně. Verzí existuje několik, v zásadě se ovšem dělí na dva základní proudy – s černou a bez černé. Mne osobně se více líbí ten s černou, protože Agroloam přeci jen není tak rychlý balíček, aby soupeře zašlapal během prvních pár kol a tak je nasnadě rozbíjet soupeřům jejich pokusy o sestavení komba nebo o vaše zalockování. Taková pěkná verze s černou může vypadat následovně :
1 Blood Crypt 3 Bloodstained Mire 2 Forest 4 Forgotten Cave 2 Ghost Quarter 2 Mountain 1 Mutavault 1 Overgrown Tomb 1 Stomping Ground 4 Tranquil Thicket 4 Wooded Foothills | 4 Birds of Paradise 3 Ravenous Baloth 4 Tarmogoyf 4 Terravore 1 Wall of Roots | 4 Burning Wish 3 Cabal Therapy 3 Devastating Dreams 3 Duress 3 Life from the Loam 3 Seismic Assault | Sideboard : 2 Boil 1 Boiling Seas 1 Cabal Therapy 1 Dathmark 1 Devastating Dreams 1 Hull Breach 2 Indrik Stomphowler 3 Krosan Grip 1 Life from the Loam 1 Ravenous Baloth 1 Shattering Spree |
Jak balíček funguje? Základem je osm cyklovacích zemí, které se rychle dostanou spolu s fetchkami do hrobu, odkud si je s pomocí loamu opět vytáhnete a díky tomu získáváte velmi rychle obrovskou karetní a manovou výhodu, která vám umožňuje stabilizovat situaci na stole a následně soupeře dostřílet přes seismic assault nebo rozjet velkými vašky jako terravorou a Goyfem. Princip vypadá jednoduše, ale může se pokazit na mnoha okolnostech.
Balíček je manově velmi náročný a optimálně ho vyvážit je úkol v pravdě nelehký. Mít tři červené na assault a zároveň i dvě zelené na voru a černou na duress není nic jednoduchého. V decku je sedm fetchek, ale pouze tři dualy – od každé barevné kombinace jeden. Fetchek je více kvůli tomu, že většinu času tráví v hrobě, takže jsou výbornými cíli pro loam. Pokud vám dojde loam, tak už za pomoci i jediné fetchky ty barvy dohromady nějak poskládáte, pokud ale hrajete bez něj, je potřeba pečlivě vybírat, jakou zemi si na úvod najdete. Duallandů je zde tak málo z jednoho prostého důvodu. Musí se zde najít ještě dostatek volného místa pro osm cyklovacích zemí a takové vychytávky jako je ghoast quarter nebo mutavault. Protože je balíček víceméně dvoubarevný, vyplatí se hrát i několik basic zemí, aby jste nedoplatili na nějakou nonbasic sváču. Cyklovací země chcete vidět po většinu času spíše v hrobě, to ale neznamená, že nejdou vyložit. Je potřeba, aby balíček pokládal v prvních kolech zem každé kolo, proto se nebojte přitlačit i cyklovačkou /ne za předpokladu, že máte jenom jednu a loam na ruce/. Mutavault je dobrý útočník i bloker, s loamem téměř nekonečný, přesto mi do tohoto balíčku příliš nesedí. Země, která mi nedává barevnou manu by měla umět velké kousky, aby si vysloužila místo v takto barevně náročném balíčku a tuto podmínku podle mne mutavault nesplňuje. Ale vyzkoušejte sami. Jinak je tomu už u druhé karty produkující bezbarvou manu – a to ghoast quarteru. Tato karta dokáže spolu s loamem bezpečně rozbít TEPS, Idealy a mnoho dalších balíčků. Navíc vám k tomu stačí dvě země, takže celkem nepříjemnost pro každého nonbasic hráče.
Výčet potvor je třeba začít na jednomanovém dropu, který zde tvoří pouze birds of paradise. Ptáček je důležitou manovou fixací i akcelerací a pokud budete pomrskávat nad dobrou rukou, ptáček na ní většinou nebude chybět. Ačkoliv to na první pohled vypadá, že na třímanový slot urychlit nepotřebujete, většinou se vám stane, že byste rádi zahráli dvoumanové kouzlo a ještě vám zbývá nějaká ta cyklovací země nebo duress, pro které byste určitě našli využití. A to se nebavíme o tom nejpodstatnějším – manové stabilizaci. Na dvojce nás nečeká nikdo jiný než goyfík. Balíček sice může dostat do hrobu pouze land, bytost, sorcery nebo enchantment, takže ani kvalitní dredgování nemusí goyfa nějak závratně zvětšit, většinou ale počítáte s tím, že trošku se bude snažit i oponent, takže goyf bude mít čísla postačující. Postačující hlavně k tomu, aby zůstal na stole osamocen po vašem dreamu a rychle ukončil soupeřovo trápení. Obdobnou úlohu zde hraje terravora, které je po dreamu ještě výživnější, ale i bez něj to může být za pomoci loamu a samozřejmě i soupeřových fetchek pěkný pašík, který postaví na hlavu většinu agrobalíků. Na agra je výborný i další panáček – Ravenous Baloth. RDW sice ustoupilo ze slávy, ale různé verze fritek, borosů a dalších rychlých decků se stále vyskytují a zvláště u nás si dovolím tvrdit, že v poměrně velkém množství. Proto z původní verze balíčku vypadl dark confidant a nahradilo ho toto tělo. Pokud jste ale z kontrolních končin, určitě se vyplatí nad ním zauvažovat. Poslední bytostí je jedna kopie wall of roots, která je opět skvělá na agra, navíc vám umožní cyklovat ve vašem i soupeřově kole. Klidně bych ještě jednu přidal, třeba na úkor terravory. Pozornost si pak zaslouží ještě jedna bytost a tou je Countryside Crusher. V zelenočervených verzích je stabilním členem základní sestavy, ale uvažovat o něm se dá i zde. Přes jeden loam dokáže vyrůst do velkých rozměrů, navíc vám odemílá nepotřebné země, co prostě chtít více. Možná tak shroud… Každopádně tvrdý konkurent každé teravory.
Celé kombo by se dost těžko skládalo bez burning wishe. Co je nachystáno v sideboardu? Tak na zlobivé modré mágy tu máme boil a jeho sourozence – boiling seas, pokud víte, že má soupeř na ruce více kopií jedné karty, bude nejlepší terapie. Na artefakty je tu spolehlivý shattering spree, který můžete dávat už ve druhém kole za tři, což soupeře snadno nechá bez permanentu na stole. Deathmark zabije nepříjemného goyfa, na kterého byste do dreamu museli zahazovat příliš karet, hull breach je odpověď na enchantmenty a pak se zde nachází dvě karty, které svou důležitostí dříve jmenované odsouvají do pozadí. Je to čtvrtý dream a čtvrtý loam. Když už jsem u toho sideboardu, podívám se i na zbytek karet. Sideboard je v této verzi silně zaměřen na enchantmenty a artefakty /Indrik, Krosan Grip/, kdežto obrana proti dredge je minimální. Je sice pravda, že nějak musíte ničit soupeřovi leyliny, krypty, balance, hůlky, atd., ale všeho moc škodí. Osobně si myslím, že na úkor nějakého toho Balotha, Indrika nebo Boilu, by se pohodlně vešla leylina případně krypta. Černá se v balíčku hraje pouze kvůli discardu, který je zde zastoupen třemi terapiemi a třemi duressy. Do terapie je sice občas problém něco seknout, protože dobrý kousek na zaříznutí je hlavně ptáček a jedna zídka, když ale soupeř ukáže nějaký pěkný playset na ruce, tak se i goyf rád obětuje. Duress je pak klasika, se kterou nešlápnete vedle. Do prvního kola ideální varianta, jak získat informace o síle soupeřovi ruky a přizpůsobit tomu svou strategii. Funkci Life from the Loamu jsem zde již vysvětloval, takže netřeba tuto klíčovou kartu balíku ještě nějak více opěvovat. Druhou kartou, bez které by se balíček rozhodně neobešel je devastating dreams. Proti agru stačí zahrát třetí kolo za tři, soupeř je bez bytostí a bez zemí a je v podstatě vymalováno. Větší vůně pak nastává ve chvíli, kdy máte ke dreamům ještě loam, který vám vrátí obětované země a můžete zase začít castit, jako by se ani žádný beton na vaší straně stolu nekonal. Na závěr jsem si nechal alternativní cestu k zabití soupeře a tou je seismic assault. Spoustu balíčků je na potvorové strategie dobře zaměřeno a jelikož agroloam nemá možnost, jak zabránit soupeři, aby vám zabil voru/goyfa, občas to po zemi prostě nejde. Tady pak přichází čas pro assault, který vám s dostatkem many dokáže zabít soupeře i v jednom kole. Někdy se ale spíš vyplatí postřílet vše živé na stole a pak už je většinou cesta k vítězství volná.
A jak vypadají matchupy?
Agro – Loam je balíček, který je na agra vybaven mimořádně dobře. Na agro stačí dream, kterých je v decku v podstatě sedm a i každý velký rychlý vašek činí soupeři dost obtíží. Další výbornou kartou je seismic assault. Ten také sám o sobě dokáže vymazat soupeřovi armády z hracího stolu a v kombinaci s loamem je již v dohledu konečné řešení. No a pokud se přeci jen dostanete na dostřel, po sideboardu máte již čtyři balothy, kteří vás mohou vyléčit. Do druhé hry je potřeba dávat si pozor na klasické antidredge karty, které soupeř pravděpodobně nasaiduje, ale v tomto případě to ještě není nic tak strašného, protože dokážete soupeře zabít, aniž byste do hrobu vůbec museli nahlédnout. Jediný problém může činit affinita, která dokáže své bytosti zvětšit do dostatečných roměrů, ale zde zase existuje možnost nawishovaného shattering spree, navíc i bez něj je matchup stále poměrně příznivý.
Agrokontrol – Jak se soupeři zpomalují, hra se začíná vyrovnávat. Agrokontroly už většinou zabíjíte přes loam, na který většinou není mnoho odpovědí a stejně jako proti agru je zde výbornou kartou devastating dreams, ze kterých se soupeř už nemusí probudit. Co se týče velikosti bytostí, tak na tom budete přibližně vyrovnaně, proto bude většinou rozhodovat váš wish. Po sideboardu se situace zhoršuje, přichází, krypty, leyliny a k nim hlavně extirpate, což je extrémně nepříjemná karta. Počet možností na zabití soupeře to tedy sníží, přesto lze správně mířenou terapií nebo líznutým dreamem rozhodnout hru ve svůj prospěch.
Kontrol – Proti kontrolu sice není těžké získat karetní výhodu, ale horší je jí už využít. Většina kontrolů má totiž možnost, jak vás poctivě zalockovat. Ať už se jedná o balanci, scepterchant nebo challice za dva, všechno to jsou věci, které vám prohrávají hru. Proto je potřeba discardovat jak o život a tlačit na pilu od prvního možného okamžiku. Řešením může být také rychlý assault, na který soupeř chvíli nenajde odpověď a pak už to může nějak jít. Utěšovat vás může, že soupeř bude pravděpodobně saidovat antidredge kousky, takže vaše krosan kripy, indrikové a hull breach nebudou dobré pouze na maindeckové enchantmenty a artefakty. Kontroly tak bývají jedny z mála matchupů, kde je situace po saidu lepší než před.
Kombo – Zde je obrovský rozdíl podle toho o jaké kombo se jedná. Pokud je to kombo se sekacími zeměmi a lá TEPS či Ideal, je všechno ještě relativně v pohodě. Na to je zde ghoast quarter, dostatek discardu, případně dream. V sideboardu pak další ničení nepříjemných permanentů, takže potkat něco podobného není žádná velká smůla. Velká smůla je za to potkat komba typu dredge. V základu vás může zachránit pouze nějaká šťastná terapie nebo zoufalý vymíchaný oponent /pokud máte alespoň dream/, ale horší věcí je, že do druhé hry se situace nijak nelepší a většinou ještě zhoršuje. Pokud je tedy dredge ve vašem okolí oblíbeným balíčkem, příliš neexperimentujte a ty čtyři místa si v tom sideboardu udělejte.
Doufám, že vám mé rady k něčemu budou a přeji vám s tímto a i s jakýmkoliv jiným balíčkem mnoho štěstí na turnajích a příště se zase těším na viděnou…
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.