Modern
Extendedový občasník #15
Extendedový občasník 15
Zdravím všechny extendedové příznivce. Tento článek už asi do PT Valencie nevyjde,ale já sám ho píši ještě před zahájením, tudíž můžu jenom spekulovat, jestli se dnes popisovaný balíček na tomto Pro Touru vůbec ukáže. Nejedná se o balíček, který by vyšel z mojí hlavy, ale našel jsem si ho na wizardech a hned od prvního pohledu mě zaujal. Jedná se o zelenobílý těžkotonážní balíček tzv. Haterator. Tento deck se vyskytoval na extendedovém poli již dříve v různých podobách, ale v poslední době ustoupil do pozadí. Není se čemu divit, formát se zrychlil, spoust komb a nepříjemných kontrolů nebylo pro Haterator to pravé. Jedna vynalézavá duše se ale nevzdala a dokázala balíček upravit do takové míry, že i v dnešní době vypadá poměrně hratelně a zábavně. Předvedu decklist, do kterého jsem zatím vůbec nezasáhl a podívám se na hlubší analýzu :
Země /21/ :
4 Selesnya Sanctuary
4 Brushland
4 Temple Garden
3 Horizon Canopy
4 Forest
2 Plains
Bytosti /20/ :
4 Birds of Paradise
4 Llanowar Elves
4 Aven Mindcensor
4 Loxodon Hierarch
4 Exalted Angel
Kouzla /19/ :
4 Suppression Field
3 Plow Under
4 Trinisphere
4 Chalice of the Void
4 Root Maze
Sideboard :
4 Tormod´s Crypt
4 Samurai of the Pale Curtain
3 Worship
4 Glowrider
Balíček je sice přes 14 dní starý, ale stejně mi přijde, že velkých změn netřeba a v mnohém by byly i na škodu. Sideboard to už je něco jiného, ale to záleží na fieldu a zde je ten český vždycky trošku specifický. Základní myšlenkou balíku je rychlá akcelerace pomocí manových elfů a ptáčků, přes které se dostaneme k větším vaškům a také k rychlému zalockovaní soupeře. Vašky myslím, že všichni poznají a v tom případě poznáte i ten lock, jelikož k tomu slouží všechno ostatní. Kombinace trinisphery a root mazy spolu se supression fieldem způsobí, že soupeř bude mít opravdu velké problémy, aby vůbec dokázal něco zahrát. Jak to tak u těchto balíčků se širším spektrem křivky bývá, hlavním problémem je jeho nestabilita. Každý hráč rocku určitě zná situaci, kdy vám dojde pouze akcelerace nebo pouze to „lepší“. V takovém případě se vyhrává velmi těžko. Smutné je, že tato situace se ne vždy pozná na úvodní ruce a mulligan tak většinou nepřichází. Podívejme se nyní na deck kartu po kartě.
Se zeměmi toho moc vymyslet nejde. Výběr je kvůli Fieldu omezen na dualy a kousačky, které jsou zde zastoupené v hojné míře. Druhou schopnost Horizon Canopy asi nevyužijete, ale ta jedna damage vás zase tolik nepíchne a co kdyby náhodou. Protože více rozumných kousaček nevyšlo, doplníme skladbu dvěma pláněmi a čtyřmi lesy. Jedinou zemí, nad kterou můžete povytáhnout obočí je Selesnya Sanctuary. Na dvojce se karoo země docela objevovaly, i když rozhodně ne ve čtyřech kopiích. Tady má ovšem tento kousek svá opodstatnění. Počítá se s tím, že první kolo přijde do hry elf nebo ptáček a pokud nemáte do druhého kola nic ze třímanového slotu, není pro tuto zemi lepší využití. Dalším důvodem je root maze, která říká, že země chodí do hry taplé, tak proč toho nevyužít.
Bez manové akcelerace by tento balíček příliš nefungoval a tak je potřeba, aby se na úvodní ruce nějaký ten elfík nebo ptáček vyskytoval. Dvě many je nejčastější číslo, za kolik chcete pokládat void, takže se počítá s tím, že druhé kolo máte stabilně tři země a nemusíte hrát žádný dvoumanový slot, který je navíc tvořen pouze suppresion fieldem. Pokud překlenete toto temné dvoumanové období, na třech manách je již balíček pestřejší. Z potvor se zde vyskytuje první ze zabijáků – Aven Mindcensor. Ten slouží hlavně na balíčky, které si touží hledat klíčové karty v balíčku /např gift tron, gift rock, Idealy,…/, ale dobrý je v podstatě proti všemu, co používá fetchky, protože když už potřebnou zemi soupeř na vršku trefí, tak to ještě neznamená, že je to ta optimální barevná kombinace, protože současný mnohabarevný extendedový field hraje širokou škálu dualů v nepříliš velkém počtu kopií. Na čtyřech manách přichází Loxodon Hierarch, postrach všech beatdownů. Čtyři životy je pro každý rychlejší balíček celku problém a 4/4 tělo do bloku také. Navíc berte v potaz, že většinou přichází do hry ve třetím kole, takže nepotěší v podstatě nikoho. Další a poslední bytostí, která spolehlivě eliminuje nepřátelský tlak je Exalted Angel. I tento pašík umí přidávat životy a stejně jako jeho chobotnatý přítel obvykle začíná úřadovat již ve třetím kole. Je ve vašem kraji hodně beatdownů? Tak to už snad ani nemusíte číst dál a hurá na konstrukci.
Všechny ostatní karty balíku jsou zaměřené na týrání a zpomalování soupeře. Suppresion Field svačí soupeřovy fetchky, topy, cyklovací země, assault, shuko a spousty dalších karet. Vám zase až tolik nevadí, protože aktivační abilita je výraz, který výš balíček skoro nezná /možná tak slon nebo canopy/. Další velmi užitečnou věcí na zpomalení soupeře je root maze. Tento nenápadný enchantment se skvěle kombí právě s fieldem, protože než umožní soupeři najít si fetchku, je to další kolo pro vás. Do hry chodí samozřejmě taplé i signety či moxy, takže rychlý nástup soupeře je rozhodně oddálen. Ještě dále ho pak dostává trinisphera, karta, která je známá spíše z jedničky. Všechny rituálová komba, beatdowny nebo třeba i takový balancetog zapláčou, když mají každou ze svých karet hrát s minimálním casting costem nepoměrně větším, než bylo původně plánováno. A aby toho škádlení nebylo málo, přichází čtyři kopie challice of the voidu. Ten dokáže sám od sebe zesměšnit slušnou sbírku balíků /Loam, Zoo,…/, ale škodí v podstatě každému. Tedy vám příliš ne, jelikož to, co jste chtěli za jednu či dvě many položit je již ve hře a více podobných kousků asi celkem rádi oželíte. Třešničkou na dortu je pak plow under, který vrátí již tak zoufalému oponentovy dvě pracně vybojované země na vrchol knihovny a většinou ukončí partii. Když se podíváte na výčet výše zmíněných karet a zkusíte si představit, že váš soupeř musí hrát proti kombinaci více kousků z výše uvedeného množství, tak vám ho musí být celkem líto.
Co nám nabízí sideboard? Zde uváděná verze se mi tak úplně nezamlouvá. Bezesporu sem patří čtyři kopie krypty, bez které se dnes neobejde žádný extendedový balíček /tedy obejde, ale hraje alespon 4 leyliny/. Dredge sice ztratil na popularitě, ale stejně vás bez krypty zabije a je smutné mít nějaký vyloženě nehratelný matchup. Ale krypta zde samozřejmě není jenom kvůli dredgi, s hrobem pracuje skoro celý extended a pokud nepotkáte koníky, tak skoro vždycky se najde něco, co se dá místo krypty přeložit do sideboardu. Druhou kartou, s kterou se nedá nesouhlasit, je Glowrider, naprosto vymazlený kousek proti všem kontrolům a kombům. Vemte v potaz, že ji hrajete ve druhém kole a tehdy zdražení všech kouzel o jedna rozhodně žádného soupeře nepotěší. Samurai of Pale Courtain pomalu ztrácí na významu, takže lepší mi rozhodně přijde nějaká karta, která mi pojistí třeba gobliny /aktuálně nejhranější deck v internetovém světě/. Tady mě napadá například Sphere of Law, která posvačí nejen gobliny, ale i nepříjemné vortexy a pillary. Ty se v poslední době vyskytují celkem hojně, takže Sphera rozhodně není marnou kartou. Worship je pak další kartou, o které by se dalo spekulovat. Sice rozhodně vynuluje všechny šance pro beatdowny a hodí se i na komba, kde na vás útočí nějaký velký macek, ale obecně si myslím, že by se tento slot dal využít i lépe. Z extendedových možností mě napadají kousky jako Krosan Grip, Orim´s Chant, Rule of Law, Kataki,…
A jak si balíček vede v rozsáhlém extendedovém poli?
Aggro – No tak tady není moc o čem mluvit. Pokud balíček dorazí aspoň trošku podprůměrně, tak byste se o vítězství bát neměli. Máte osm velkých Vašků, kteří zastaví každý tláček a k tomu kousky jako trinispheru nebo challice, které vyruší vašemu soupeři přes půlku balíku. Problém může vzniknout akorát s gobliny, protože bez globálnějšího zabíjení na vás můžou naskákat celkem ve velkém počtu. I zde je ale matchup pro vás. Na gobliny je suppression field stále voňavým kouskem, na ostatní aggra se dá celkem lehce vypustit /vyjma affinity/. Po saidu se bojte hlavně vortexu, na který je výborná právě výše zmiňovaná sphera, pokud hrajete i worship, tak směle do toho. Je těžké říci, jestli se tyto matchupy po saidu zlepšují nebo zhoršují, ale to je v podstatě jedno, protože pořád jsou dost dobré…
Aggrokontrol – Další balíček, kde jste pro svého soupeře noční můrou, je aggroloam. Field na cyklovací země a assault, challice za dva a k tomu čtyři krypty v saidu. Je potřeba další komentář? Trošku lépe je na tom flow rock, hrající více basic zemí, ale i tady by neměli díky vašim vaškům nastávat výraznější komplikace. S klasickým rockem pak procenta úspěšnosti opět stoupají. Obecně na tento druh decků není potřeba příliš saidovat, takže ve druhé hře se situace vylepšovat většinou nebude, ale i tady byste měli vítězit. Sice ne tak suverénně jako proti obyčejným aggrům, ale také celkem bez problémů.
Kontrol – Dostáváme se k té horší části. Hatetor vypadá na první pohled pomalý, ale rozhodně tomu tak není. Navíc dokáže zpomalit soupeře natolik, že je vlastně dokonce i velice rychlý. Problém je, že má pouze několik karet, sloužící k poražení oponenta a pokud si soupeř dává dobrý pozor a ví co rušit, je většina kontrolů celkem nepříjemným matchupem. Jasně nejschůdnější je balance tog, kterému vadí sváča zemí, challice, field, exalťák,… Tady by se vyhrávat mělo, po saidu přichází krypty a glowrideři, takže stále pohodička. Horší už je scepter-chant, který vás dokáže zalockovat celkem brzy. Zde je první hra o začínání, v druhé přiložíte glowridery a třeba i Krosan gripy. Klíčovou kartou je zde challice, protože scepterchant je další balíček velice náchylný na void za dva. No a pak zde máme různé varianty tronu, což je trošku pešek, protože většinou soupeře nestihnete zabít tak rychle, než si složí tron a potom už se jenom vysměje všem vašim zpomalovacím snahám a pošle vás na párek celkem solidní rychlostí.
Komba – Tady je to vždy trošku problematické. Obecně platí, že komba pracující s hrobem nejsou před saidem příliš dobrým balíčkem pro vaši potěchu, kdežto rituálová komba jako TEPSy nebo Idealy jsou celkem přijatelné matchupy. V saidu opět osm tradičních kousků/na hrobolezecká komba není Glowrider zas takový oheň/, pokud jste do svého saidu zařadili i orims chanty, tak nastává ten pravý čas. No a pak už nezbývá než doufat, že potřebná kryptička přijde včas.
Z hodnocení matchupů se možná může zdát, že tento balíček je v podstatě skoro neporazitelný a že vás může zabít nějaký lakoš dredge, když nelíznete kryptu a pak ještě tron, se kterým prostě nemáte dobrý matchup. Realita je ale trošku jiná. Jak už jsem se zmínil na začátku, balíček není zase tak stabilní, aby chodi vždycky ideálně, což v praxi znamená, že prohrát můžete úplně s čímkoliv, protože líznout si třikrát po sobě bídnou ruku je věc, která Hatetoru nedělá žádné problémy. A právě tato nestabilita je důvodem, proč je balíček poměrně opomíjený a ani ve Valencii se s ním asi v příliš velkém počtu nesetkáme. Rozhodně se ale jedná o balíček zábavný, takže pokud se chcete kartičkami bavit, tak mohu jenom doporučit /a pokud se chcete bavit a ještě se u vás hraje hodně beatdownů, tak není nad čím váhat/. Přeji hodně štěstí a příště nashledanou…
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.