Modern
Extendedový občasník #12
Extendedový občasník #12
Zdravím všechny extendedové příznivce. V minulém díle jsem si odbyl svojí kontrolní premiéru, ale dnes je čas na návrat ke kořenům. Rozebereme si balíček starý jak magic sám, jak říká s oblibou Tloušť – fritéčku. Fritéčka je balíček hratelný v podstatě na všech formátech, ale extended je zrovna ten, kde je celočervený balíček celkem v pozadí a s odstupem sleduje beatdownové elitní decky jako je boros či zoo. Pokusím se vás nyní přesvědčit, že starý dobrý RDW ještě nepatří do starého železa a že i v současné době se s ním dá něco uhrát. Zvláště s poslední sadou se kvalita fritky pozvedla. Ne snad proto, že by ve future sightu vyšly nějaké brutální blesky nebo noví jackal pupové, ale skladba karet už tak dost kombózní field ještě urychlila a field se začal postupně odklánět od beatdownů. K vidění je několik kombobalíků a k tomu kontroly, zaměřené na to, aby s komby neprohrávali. Poslední extended, kterého jsem se zúčastnil byl minulý týden v Berouně a na turnaji se objevily tak tři beatdowny, v osmičce pak žádný. Já sám jsem hrál kombo a za celý turnaj jsem nepotkal žádný balík, který by na mne vyházel hromadu malých mršek. Potvory buď vyskakovaly s hrobů nebo se na stole neobjevovali vůbec. A fritka je právě balík, který je schopen porážet jak kontroly, tak komba, ale s klasickými creature decky nemá příliš dobré matchupy. V podstatě existují dvě základní verze. Já zde rozeberu jen jednu z nich, o druhé se jen letmo zmíním, přeci jen mám smlouvu na rozbor jednoho balíčku a kdo by u nás v republice dělal dobrovolně něco navíc. První nese název Red Deck Wins, druhá pak spíše suicide red. Podívejme se, jak takový současný RDW může vypadat :
4 Bloodstained Mire
4 Wooded Foothills
4 Barbarian Ring
6 Mountain
4 Keldon Marauders
4 Blistering Firecat
4 Grim Lavamancer
3 Akki Raider
3 Magus of the Scroll
4 Chrome Mox
4 Molten Rain
4 Reckless Charge
4 Firebolt
4 Pyrostatic Pillar
2 Lava Dart
2 Genju of the Spires
Sideboard :
3 Pithing Needle
3 Tormod´s Crypt
3 Umezawa´s Jitte
3 Dwarven Blastminer
3 Heart Kami
Suicide verze je více zaměřena na landdestrukci, kromě chrome moxů hraje i simian spirit guidy /lze nahradit i rite of flame/, protože potřebuje častěji ničit zemi již druhé kolo. K tomu využívá kromě molten rainů i čtyř pillage. Potvory se tady také mění, hraje maideckové heart kami, jelikož artefaktové země hraje kde kdo a Zo-zy, které spolu s Pillary zaručují, že partie se rozhodně příliš neprotáhne. Dá se hrát i dwarven blastminer, ale to už mi přijde trošku přehnané a většinou si najde svoje místo až v saidu. Země se hrají podobně, velmi dobrá může být nová strip mina, protože spoustu balíčků si opravdu nemá co najít. Suicide red má tu výhodu, že pokud přijde, tak je jen velmi těžko k poražení, nevýhodou je zase jeho nestabilita. Stává se, že vyprázdníte celou ruku a pak vám pomalu dochází dech. Druhým problémem jsou právě beatdowny. S RDW rozhodně nepotkáváte borosy rádi, ale se suicide red je to ještě výrazně horší a museli byste mít hodně našláplé draw a oponenta po mulliganu na pět, aby se dalo mluvit o pozitivní situaci. Proto dávám přednost výše uváděné verzi, přeci jen potkat pak na turnaji tři borosy, tak asi celkem zpláču nad výdělkem. Existují samozřejmě i další možnosti, třeba splashovat zelenou na opice a tin-street chuligány, prostě fantazii se meze nekladou. Podívejme se teď k čemu slouží jednotlivé karty.
Osm fetchek je nezbytný počet, který by se neměl snižovat, pokud nechcete ohrozit konkurenceschopnosti balíčku. Fetchka zde kromě pročišťování balíku slouží jako náboj do lavamacera a i taký Akki raider její schopnosti ocení. Pokud vám tyto bytosti na stole nevydrží, poctivě alespoň plníte trashold pro barbarian ringy. Ty zde slouží na doťuk soupeře, popřípadně je to jedna z mála karet, která se zde dokáže zbavit nějakého toho protekčního knechtíka. Damage s ringu vás sice píchají, zvláště při větším počtu pillarů na stole, ale jeho možnosti jsou dostatečnou kompenzací. K šesti horám není co dodávat, jsou kvalitními nosiči genju a pokud máte nějaké pěkné basic země, tak zde máte jednu z mála extendedových příležitostí, kdy si s nimi budete moci před vaším soupeřem řádně pohonit.
Keldon Maraudeři jsou válečníci, kteří se občas nevejdou ani do blokové fritky, sem se ale hodí podstatně více. Dva damage máte skoro jisté a pokud zahrajete na kaldony reckless charge, soupeř se dostane pod tlak velice rychle. Grim nesmí chybět v žádném beatdownu využívajícím červenou. V podstatě každé kolo dvě levné damage kamkoliv je luxus, který nemůže nikdo opomíjet. Potvora, nad kterou můžete trošku pozvednout obočí, je Magus of the Scroll. Osobně se moc těším na příchod mogg fanatica v desáté edici, který maguse bezesporu nahradí. Takhle je to nouzové řešení, protože kvalitních jednomanových potvor červená opravdu moc nemá. Přesto RDW vyprázdní ruku celkem brzy, takže pokud maguse nepoužijete jako imprint do moxu, tak si i občas vystřelíte. Akki Raider se výborně kombí s fetchkami, s molten rainy, případně s heart kami a není zase tak těžké útočit jako 4/1, což je za dvě many docela slušný poměr. Možná by se dali hrát v základu i čtyři, pokud máte ještě mox a reckless charge, tak je to průjezd, který se jen tak nějakému oponentovi líbit nebude. Dal by se vyměnit třeba za jednu kočku, která má sice své výhody, ale čtyři many vždy nejsou. Pokud ale jsou, je kočka výborný kousek na doražení soupeře. Zvláště pokud soupeř řeší situaci na stole nějakými wraty a pak ho potká takto nepříjemná smrt.
Chrome mox je nutná manová akcelerace, která vám umožňuje zahrát o kolo dříve všechny vaše klíčové karty. První kolo Pillar, druhé kolo molten rain a třetí kolo třeba průjezd genju donutí vašeho soupeře k zamyšlení, jestli si stihne ještě do začátku dalšího kola odskočit na pivo. Molten Rain je zde na zpomalení soupeře. Skoro kolo a dva damage k tomu je za tři many celkem dobrý poměr. Reckless charge je v podstatě nejdůležitější kartou balíku. Bez něj se stáváte výrazně pomalejším a ani pillar či molten rain vám nemusí pomoci. Balíček sice nahraje tolik potvor, ale i jeden charge na lavamancera dokáže způsobit nemalé škody. Pyrostatic Pillar je hlavní obrana proti storm kombům a vadí v podstatě všem kontrolnějším či kombóznějším balíčkům. Jeho využití proti beatdownům už není takové a je třeba si důkladně rozmyslet, jestli si ho raději nenecháte na ruce. Každopádně vám pillar zaručuje, že hra nebude dlouhá, což ocení zvláště příznivci alternativních zábav, piva a marihuany. Firebolt je solidní blesk, dlouho jsem uvažoval /asi tak minutu/, jaký blesk do balíčku zařadit a volba padla na firebolt. Ze začátku dokáže odpravit nějakého toho ptáčka či boba a v pozdnější fázi hry vždy čeká na tu pátou manu, která vytváří jedinou karetní výhodu v tomto balíku. Alternativami bůže být například kladivo, seal of fire nebo char, ale firebolt má do tohoto balíčku podle mne nejlepší využití. S desátou edicí přijde opět kvalitní frit v podobě incenerate, která zde bezesporu také najde uplatnění. Druhým a posledním bleskem je lava dart, který sice nedá moc damage, ale opět dokáže zabít malou oponentovu havěť a při flashbacku pak posiluje Akkiho. Genju je těžko zastavitelná 6/1, která může jezdit už od druhého kola a většinou je i jeden průjezd celkem výrazně znát. Pokud máte nějaké lepší možnosti k zahrání, vyplatí se počkat si s genju na ruce /pokud soupeř nehraje kyblíček duressů/ a vyložit jí až ve chvíli, kdy je soupeř zatapován a průjezd je jistý /pokud nedostane paktem :)/.
Do sideboardu se pak hodí jehla, která zastaví nepříjemnou hůlku, poškádlí soupeřův top, perník, atoga,… Mohl bych pokračovat ještě dlouho, využití je nesmírně pestré, takže se nikdo nemůže divit, že nadále zůstává jehla jednou z nejdražších karet extendedu. Balíčků pracujících z hrobem je na extendedu také nepřeberné množství, proto je krypta nutností ve skoro všech sideboardech, ať již hrajete kombo, kontrol nebo agro. Posledním artefaktem v sideboardu je jitte. Ta vám může celkem radikálně vylepšit matchup s agro balíky, zůstává ale otázkou, zda vám naplátovaná potvora přežije tak dlouho, aby se na jittu dostali vůbec nějaké countery. Lepší kartu ale červený extendedový field na potvory nezná, takže to chce trošku štěstí a třeba to půjde. Dwarven Blastminer je kvalitní ničení zemí, pokud soupeř hraje pouze nonbasic landy a nedokáže se trpaslíka rychle zbavit, obvykle ho čeká rychlá smrt. Osobně mu dávám přednost před kartami jako blood moon, hlavně kvůli tomu, že dokáže nafouknout Akkiho. V saidu by nemělo chybět nějaké ničení artefaktů, nabízí se zde Shattering Spree, Overload, ale nejlepší je podle mne Heart Kami. Dokáže popíchnout soupeře a ve chvíli, kdy už je neužitečný může odpálit soupeřův mox či hůlku. Občas je užitečnější jeho odpálení hned, ale to snad dokážete posoudit sami a nemá cenu se tu o tom dlouze rozepisovat.
Jaké jsou jednotlivé matchupy už jsem tak lehce nastínil již v průběhu rozboru, ale vezmu to ještě jednou pěkně popořadě :
Kontrol – Kontroly patří obecně mezi dobré matchupy. Máte dostatečně rychlý nástup, který musí soupeř okamžitě řešit a i když ustojí první nápor, stále máte dost karet, jak ho dorazit, zvláště když hraje třeba pod Pillarem. V těchto matchupech vyndaváme převážně blesky, popřípadě maguse, hraje-li soupeř hodně rušení nebo třeba i fire/ice, tak se vyplatí vyndat i kočky, které jsou moc drahé a stojí vás zbytečně celé kolo. Dovnitř jdou většinou jehly /na tron třeba ne, ale na atoga či scepter-chant jsou výborné/, určitě blastmineři a někdy se vyplatí zařadit i heart kami. I po saidu pak kontroly zůstávají přijatelným matchupem…
Agrokontrol – Loam má obecně problémy s balíčky typu boros, takže i tady máte před saidem poměrně výhodu. Je potřeba si ohlídat nepříjemný dream a ani rychle zahranný assault nepotěší. Po saidu se situace zlepšuje minimálně o jehly a o krypty, což matchup ještě vylepšuje. Vyndat se dá tradičně magus, tolik dobré není ani ničení zemí nebo Akki. S různými verzemi rocku to již tak lehké není, situace se zhoršuje s přibývající vašíkovatostí oponentova balíčku. Klasický flow rock ještě nebývá takový problém, ale pokud soupeř přitlačí verzí s balothy a perníky, tak se matchup výrazně zhoršuje. Výhodou je, že takový rock nemá na současném extendedu i přes značné množství discardu příliš dobrých matchupů, takže se s ním zase tak často potkávat nebudete.
Agro – S agrem už je to o poznání horší. Takový protekční knechtík s cloakem znamená téměř jistou konečnou a velké množství fritu zamezí jakémukoliv rozumnému protiútoku. Navíc karty, na které normálně vyhráváte se stávají o několik tříd slabšími. Pochargované potvory, genju nebo kočku soupeř podstřelí, jeho potvory jsou kvalitnější než ty vaše, molten rain nebývá tak podstatný a pillar pracuje dost často lépe pro soupeře než pro vás. Opravdu dobrou kartou v saidu jsou pouze jitty, ale karet na vyndání je tolik, že můžete v klidu přidat i kamiho. Zamorphovaný blastminer není také špatná bytost a když začínáte, určitě ho berte. Pokud začínáte a položíte ho první kolo, dá se s ní pracovat i k ničení zemí. Pokud tedy máte takové štěstí a soupeř nemá žádný blesk :). Obecně pokud začínáte, tak se dá partie vyhrát dostatečně rychlým nástupem, pokud ale ne, tak je potřeba nasadit trochu té míchačky a doufat.
Kombo – V základu máte na komba v podstatě pouze pillary a ty jsou ještě k tomu dobré pouze na ty stormovací verze. Přesto se dá poměrně dobře vyhrát, pokud soupeř nemá vyloženě ideální draw, tak jeden molten rain může soupeře natolik zpomalit, abyste stihli dovést vaše miláčky k vítězství. Said je na komba zaměřený celkem výrazně, jehla je dobrá skoro na všechno, na ichoridy, cephalidy, pece,… Krypta se většinou také uživí, kami může nahradit nějakou nevýraznou potvoru pro zpomalení soupeře a blastminer také není špatný, pokud začínáte a oponent hraje hodně sekacích zemí. První hra je dost o tom, jak to soupeři přijde, druhá a případně třetí by se již měla odvíjet ve váš prospěch. Jak to ale tak u komb bývá, jsou to dost nevyzpytatelné balíky a když umřete v prvním nebo druhém kole, tak vám sebelepší sideboard nemusí pomoci.
To je tak všechno, co jsem vám chtěl pro dnešek sdělit. Myslím si, že balíček si může rozhodně najít své příznivce, zvlášť pokud se extended bude vyvíjet současným směrem. Kromě moxů a fetchek není balíček ani tak drahý, sice to není žádný madness, ale pokud jste dříve hrávali třeba RDW, tak není nad to se slzou nostalgie trošku zavzpomínat a oživit jeho zašlou slávu.
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.