Modern
Extendedový občasník #10
Zdravím všechny extendedové příznivce. Jak jste si určitě mohli všimnout, v minulých dílech jsem rozebíral především beatdowny a komba, kdežto na kontroly jsem poněkud zapomínal. Možná, že je načase to trošku napravit, ale až příště, dnes se ještě podíváme na jeden agro deck využívající zeleno-černé kombinace. A co by mohlo lépe využít tuto kombinaci než agro rock. Vynechám dnes nějaké zdlouhavé rozpytvávání situace, jak k výběru tohoto balíčku došlo, jednak na tom po prohře s Rusy ani nemám moc náladu a jednak není ani co rozebírat, jelikož jsem původně měl v plánu pitvat úplně jiný balík a k agrorocku jsem se dostal v podstatě až na poslední chvíli.
Tento balíček je také jedním z těch, které již nějaký ten pátek nekraluje extendedovému fieldu, jeho roli převzal hlavně flow rock a i různě barevné verze gift rocku jsou častěji k vidění než tato verze, což ovšem neznamená, že by se s ní nedalo na turnaji uspět. Balíček má tu výhodu, že má velmi svižný nástup a zároveň dokáže velmi nepříjemně „svinit“ soupeři discardem a nutí ho hledat odpovědi na záludné karty typu jitte, sword, ascetic, wretch,… Podívejme se přímo na nějakou konkrétní verzi, abych tady nemluvil jen tak do větru :
7 Forest
7 Swamp
4 Overgrown Tomb
4 Llanowar Wastes
Jak vidíte, složení zemí není nijak komplikované. Hráč potřebuje přibližně stejné množství zelené i černé many a tomu odpovídá složení zemí. K dualům a kousačkám už nám příliš dalších kvalitních dvoubarevých zemí nevydali a tak si musíme vypomáhat basic landy, což má v tomhle decku spíše výhody. Stane se vám sice, že nemůžete zrovna kvůli dvěma swampům vyložit ascetica, ale jinak je to proti škádlení nestandartních zemí paráda. A to dnes hraje kde kdo.
Já sám mám rád balíčky, které jen tak nějaký blood moon nepoloží a to už od chvíle, kdy se mi díky basic zemím podařilo promíchat do Top 8 nějakého kvalitního turnaje /už si nevzpomínám, zda to byl nějaký 4 tour nebo PTQ/. Den před turnajem jsme se totiž solidně zmrskali a vyrazili jsme spát ke kamarádovi. Já jsem neměl balík u sebe a tak jsem si něco začal skládat až ráno, tak hodinku před turnajem. Nakonec jsem sehnal většinu karet, ale dualů bylo v tu chvíli nedostatek, tak jsem přitlačil několik ptáčků a nezbývalo mi nic jiného, než se spolehnout na basic země. No a poslední dvě kola jsem potkal balíčky, hrající Back to basic a soupeř se celkem podivoval, že to můj trojbarevný beatdown nedokáže zastavit.
Možná, že jsem mohl být ve shánění zemí asertivnější a vlezlejší /i když asi ne tak, jako Bertík, se kterým jsme se v hospodě vsadili, že nedokáže během pěti minut vysomrovat pět cigaret. Spoléhajíce na to, že vykouřený Bertík své požadavky zvládne sotva vykoktat jsme pozorovali jeho snažení. Nakonec ale bylo jeho úsílí odměněno, nějaké slečně se Bertíka zželelo a věnovala mu všech pět cigaret. Příště budeme muset nějak upravit pravidla :)/ , jelikož v osmičce jsem právě na země poměrně svižně umřel.
4 Llanowar Elves
3 Ravenous Baloth
4 Troll Ascetic
4 Wild Mongrell
2 Withered Wretch
3 Dark Confidant
Tak mezi bytostmi nesmí jednoznačně chybět nějaká ta manová akcelerace. Nejlepší je v podobě Llanowar elfů, ale některé verze hrají i birds of paradise kvůli zvýšení šance na překlenutí dvoumanového slotu.
Tento balíček tak nečiní a spíše spoléhá na dvoumanové kousky. Ty zde zastupuje v plném počtu wild mogrell, který si poradí s nepříjemnými soupeřovými blesky a je to vynikající nosič brnění. Wretch je zde bytost hlavně kvůli agroloamu, který patří mezi nejúspěšnější balíky, ale obecně skoro každý balíček pracuje na extendovém fieldu s hrobem, takže se vyplatí i na removnutí terapie, mindslaveru, gladiátora, ichorida, wondera, geneze, … Dark Confidant pak tvoří důležitou karetní výhodu. Mnoho dražších karet nehrajete, ale přeci jenom třímanový slot je zde zastoupen poměrně více, takže proti agrům je třeba s bobem zacházet opatrně. Na třech manách máme k dispozici dalšího macka, co si přímo říká o „obrnění“. Troll Ascetic je kousek, kterého se mnoho balíků vůbec neumí zbavit a když dostane proti borosu jittu, tak je to celkem párečná situace. Posledním pašíkem je zde ravenous baloth. Poměr cena/výkon solidní a za čtyři životy ještě poděkujete. Pokud si ho tedy neotočíte přes boba. Ale i tak to potom máte za nula, tedy v případě, že balotha stihnete vůbec vyložit.
2 Call of the Herd
3 Cabal Therapy
3 Duress
2 Putrefy
4 Smother
2 Sword of Fire and Ice
2 Umezawa´s Jitte
Další karta, která se mezi bytosti zařadit nedá, ale přesto to jsou v podstatě dva kousky v jednom je call of the herd. Pryč jsou sice časy, kdy Sloni stáli okolo šesti kil a balíček bez nich nemohl skoro fungovat, ale i tak dávají dnes některé balíčky vzpomenout na jejich zašlou slávu. Vzpomínám si na nějaký shadowcon nebo něco podobného, co se konalo v menze a tam jsem ze sedmi kol /pro mne ze šesti/ potkal pět balíků hrající plný počet callů, takže nápad hrát ve svém UWB Dromar controlu čtyři lynxe byl více než dobrý a do chvíle, než si páni rozhodčí /tedy hlavně ten jeden :)/ posvítili na moje obaly a řekli mi, že mít ohnutý roh u dvou zemí, kočky a charmu je více než podezřelé, jsem byl se svým působením na turnaji spokojen.
Nové obaly za lidová tři kilča jsem si kvůli tomu kupovat nechtěl a tak jsem raději dropnul a šli jsme se někam zkalit. Každopádně Call je solidní třímanový kousek, který vám dá něco té karetní výhody a pokud nemá soupeř třeba helix, tak má šanci vyměnit se i s kdejakým koníkem. Cabal therapy a duress jsou karty, které nemůžou chybět v žádném rychlejším balíčku hrajícím černou. V optimální situaci nejdříve duressem prozkoumáme ruku a pak s pomocí terapie a jednoho nebohého elfa odstraníme i ten zbytek. Ostatně ono se to dá při dobré konstalaci zvládnout i jenom s terapií. Putrefy a Smother jsou poměrně universální zabíjení. Smother obvykle zabije skoro vše, co je na stole a to nejenom beatdownům, ale i kontrolnějším balíkům, kde poškádlí atogy, zamorfované anděly, meddling mágy, terravoru,… Putrefy je pak o manu dražší, ale uživíte ho hlavně v případech, kdy také potřebujete zničit soupeři jeho meč. Krom toho s ním samozřejmě zabijete i všechno ostatní, třeba na naskočený lotus to může být více než dobrá karta. Posledními kousky v balíčku jsou dva meče po dvou kusech. Jitte je bezesporu nejsilnější legální equipment a když už se jednou úspěšně projedete, tak pilotům beatdownů se protáčejí panenky a piloti kontrolů se začínají znepokojeně drbat na hlavě. Ani druhý meč není lepší na kontroly než na beadowny. Ale s jeho pomocí můžete nasbírat slušnou karetní výhodu /pokud oponent dříve nezemře/ a bonusem může být opět úklid soupeřových koníků.
Sideboard :
3 Braids, Cabal Minion
3 Engineered Plague
3 Pernicious Deed
1 Withered Wretch
1 Duress
1 Dark Confidant
1 Umezawa´s Jitte
2 Krosan Grip
Sideboard je celkem universální, Braidsky slouží proti všem trošku pomalejší balíčků, protože pokud začínáte, soupeř dá druhé kolo signet a vy třetí kolo braidsku, tak je to poměrně velký problém. Mory zde jsou na gobliny, což je balík, který se bez nějakého meče velmi těžko řeší a dále i na ichorida a všechny další tribal decky, co můžete potkat. Zvláště u nás jich určitě bude více než na zahraniční scéně.
Na všechny beatdowny zde méme připravené perníky, které sice částečně vadí i vám, ale pokud okolo toho dokážete hrát, tak určitě způsobíte větší paseku na stranách soupeře. Wretch je na doplnění základního počtu, překvapivě proti všemu, co pracuje s hrobem, čtvrtý duress na kontroly a komba. Stejně tak jako confidant, kterého se nemusíte bát saidovat nikdy, pokud nemáte obavu, že byste mohli být pomalejší v damage race. Další jitte na beatdowny a také proto, abyste hloupě neumřeli na soupeřovu jitte a sideboard doplňuje krosan grip na hůlky, topy, lotusy ale třeba i na enchantmenty, protože takový ascetic s worshipem je celkem nepříjemný lock. Do saidu se dá zařadit třeba i jehla, ale záleží na vás, jestli považujete field za vhodný pro zařazení této karty.
Tak, pojďme to dát hezky dohromady a podívat se, co nám z toho vylezlo :
7 Forest
7 Swamp
4 Overgrown Tomb
4 Llanowar Wastes
4 Llanowar Elves
3 Ravenous Baloth
4 Troll Ascetic
4 Wild Mongrell
2 Withered Wretch
3 Dark Confidant
2 Call of the Herd
3 Cabal Therapy
3 Duress
2 Putrefy
4 Smother
2 Sword of Fire and Ice
2 Umezawa´s Jitte
Sideboard :
3 Braids, Cabal Minion
3 Engineered Plague
3 Pernicious Deed
1 Withered Wretch
1 Duress
1 Dark Confidant
1 Umezawa´s Jitte
2 Krosan Grip
Jak balíček hrát? No, musím se přiznat, že k testingu jsem se zas tak v plné míře nedostal. Sice jsem něco dlouhodobějšího chystal, ale nakonec mi do toho vlezla trošku delší gardenparty u spolužáka na chatě na Jahodnici. Měl jsem sice pěkně naplánováno, že v půl dvanácté se nejpozději chystám domů, ale znáte to.
V půl dvanácté jsem si našel kdy mi jede poslední bus a nakonec jsem ho stejně přetáhl o dvě hodiny. Nočka, kterou jsem chtěl původně jet mi samozřejmě ujela, protože jsem se ještě u branky zdržel na kus řeči s Čihim, který mne vyprovázel. Počkal jsem si tedy půl hoďky na další a divím se, že mne její příjezd probudil. Byl jsem totiž celkem společensky unavený, jelikož jak jsem plánoval odjezd už před půlnocí, tak jsem si každou rundu nalil pořádnou lampu a nakonec už byl můj odchod celkem nejistý. Když se totiž sejde Čihi se sobama, tak se radost násobí až moc :).
V nočce jsem si dal šlofíčka a vzbudil mne až nerudný řidič, že dál nejede a že si musím vystoupit. Moc jsem netušil, kde jsem, ale po pár minutách bloudění jsem dorazil ke kolejím, po kterých jsem se chvilku prošel, abych zjistil, že tramvaj mi jede za chvilku. Dojel jsem až dolů do Vysočan a tak mne čekal výstup nahoru na Prosek. Pro ty z vás, kteří netuší, jaký je to výstup, tak vám můžu říci, že tůra na Sněžku je proti tomuhle brnkačka. Na kopci pak šance na extendedový občasník málem zmizely nadobro, rozhodl jsem se zkrátit cestu přes staveniště metra a když jsem z velkými obtížemi překonal plot, zjistil jsem, že to zase taková zkratka nebude.
Snažil jsem se vyhýbat všem možným nástrahám, ale nakonec jsem zahučel do nějaké díry a jen taktak jsem se vyškrabal ven. Kdybych spadnul do té vedlejší, která vedla až dolů ke kolejím, tak se tady dnes už asi nesetkáme. Takhle jsem si akorát trošku ušpinil postel od bláta, ale v tu chvíli mne to zas tak nevadilo. Každopádně další den jsem náladu na testing opravdu neměl a byl jsem rád, že můžu až do odpoledne relaxovat a pak teprve vyrazit za prací. Většinu vašich názorů na matchupy tedy vezmu jako uváženíhodné.
Tron, Scepter-chant, Tog,… – Tyto matchupy by měly být celkem hratelné v případě, že máte dostatek discardu a dostatečně svižný nástup. Díky hromadě discardu je po saidu velká možnost protlačit braidsku, která je proti kontrolům voňavá a také confidant napovídá soupeři, že je celkem načase začít vzniklou situaci řešit. Na hůlku, ale i na top je pak vhodné zařadit krosan grip. Zbytečnějšími kartami bývají meče, smothery /na atoga tolik ne a dá se zvažovat jejich užití i na zamorfovaného anděla/ a baloti.
Rock, AgroLoam,… – Tyto balíčky mají poměrně stejný základ jako vy a i jejich strategie je podobná. Proti flow rocku nebo obyčejnému rocku se dá vyhrát na meče, proti loamu je již situace složitější. Jedinou vaší útěchou může být, že máte dostatek smotherů na vory, ale v podstatě je potřeba soupeře vydiscardovat, protože vám poměrně dost vadí jak dreamy, tak assault. To vám pak zvětšuje šanci, že se na stole udrží wretch, což je jedna z karet, která dokáže loamu nadělat problémy. Po saidu se situace nějak výrazně nevylepšuje, přibývá možná tak wretch, duress, jitte, uvažovat se pak dá i o bobovi a gripu.
Proti flow rocku často stačí ascetic s mečem, proti klasikému rocku skoro taky, akorát proti loamu je potřeba dost haluzit. Vyplatí se zde i mulliganovat do nějaké akčnější ruky, abyste měli možnost zastavit rychlý nástup soupeře.
Boros, Goblini, RG,…- Balíčky, které se opět dají velice dobře povodit na mečík. Malé potvory jsou jak dělané pro smother, většich se zbaví putrefy/i když těch ani moc není/. Pozor si dávejte na armadillo cloak, abyste si nevyplýtvali všechno zabíjení a pak nesplakali nad výdělkem. V saidu pak čekají mory a perníky. To vás sice nutí hrát tyto matchupy z pozice kontrolu, ale myslím si, že to rozhodně není na škodu. V klidu si počkáte na trolla/mongrella s mečem a soupeř může skoro balit…
Komba – Na komba máte discardu dost, ale znáte to, občas zahodíte kombu celou ruku a stejně další kolo umřete. Po saidu přibývá poslední duress, další bob, wretch, podle soupeřova balíčku lze zvážit i krosan grip a když začínáte, tak i braidska. Vyndaváte všechno s vyšším casting costem, opět nejsou tak dobré meče, balothi a samozřejmě nic moc je i smother a jen o malinko lepší je putrefy.
Co říct na závěr? Balíček je poměrně universální, nemá žádný vyloženě dobrý ani špatný matchup, takže pokud jste stoupencem napínavých partií /nepočítám vymíchání/, tak vřele doporučuji. To by bylo pro dnešek vše a příště se podíváme na nějaký kontrol…
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.