Modern
Dopad Kaladeshe na Modern
Nová edice Kaladesh má dopad nejen na balíčky na Standardu, ale své slovo může říct i na Modernu. Které karty jsou použitelné nebo se mohou prosadit? To vám prozradí David v tomto článku. Dejte vědět do komentářů, které karty mohou zabodovat podle vás.
Zdravím všechny čtenáře CMUSU, dnes, jak jsem psal dříve, se podíváme na nové karty, které nám přinesl Kaladesh a také na to, jakou roli můžou v budoucnu plnit v modernových balíčkách. Ještě před tím, než se na to vrhneme, vám chci poděkovat za pozitivní feedback ohledně článku s Dredgem, jsem rád, že nejsem sám, kdo vnímá postupné zlepšení kvality článků. Nyní, k článku samotnému. Kaladesh, pokud se na něj podíváme vedle dalších setů, které vyšly v poslední době, je určitě zajímavý a rozmanitý. Nabízí jak kvalitu jednotlivých karet, tak velké množství karet, které dávají možnost vymyslet nestandartní balíky založené na nich.
Tato nápadně zajímavá země nabízí možnost využití například v affinitě, kde pomáhá v matchupech s agresivními balíky, aniž bychom museli nějak měnit svůj plán hry. Další deck, který takovou zemi může uživit, je Tezzerator – zde mi přijde hodně zajímavý, jak kvůli lifegainu, tak proto, že je to tutor ve slotu země. Ovšem hlavní deck, který takovou zemi chce, je určitě Lantern Control. Pro Lanterny je ideální zkrátka ze všech stran. Otázkou jen je, kdy znovu bude meta nakloněna takovému balíčku.
Ideální karta do Dredge, balík zrychluje, stabilizuje a vylepšuje průměrný počáteční draw. Prostě skvělý, není co víc dodat. Další balíky, které by o takovouto kartu staly, mne nenapadají. Snad jen nestandartní variace Stormu.
Další z řady tzv. Cranial efectů. Lepší, než většina předchůdců, kvůli menšímu mana costu. Horší proto, že většinou jsme velice rádi, když Cranialem zasáhneme kartu/karty z ruky, čímž způsobíme karetní nevýhodu pro soupeře. Zde to neplatí. Otázkou je, jak často a pro jak velké spektrum balíků bude plus o tolik vážnější než mínus, že se rozhodnou takovou kartu hrát. Krom toho zde máme combo s Eternal Scourge, ale to je příliš casual i na dvojku, natož na Modern.
Velmi kvalitní sideboard materiál pro modré balíky, dobrý jak na Eldrazi všech možných barev, tak Affinity. Zase, záleží na tom, jak oblíbené tyto balíky v nejbližší době budou, ale s touhle kartou bych určitě počítal.
Karta zřejmě posilující Infect. Když Defense vyšel, bylo mnoho diskuzí, ohledně otázky, jestli takovou kartu Infect potřebuje. Je to přeci jen něco ode všeho, sice dává hexproof, ale nedává možnost obejít blokery, jako Apostle’s Blessing. Je to pouze poloviční Vines a tak dále. V poslední době se však ukazuje, že je přeci jen dobrý, a Infect svojí pozici v metě upevňuje.
Karta, která z celé edice vyvolala nejvíce diskuzí a sporů, ale většina hráčů, ještě než vyšla, tvrdila, že je schopná obrátit metu. Teď, když uplynul měsíc od vydání edice, není o novou Chandru téměř žádný zájem. Podle mě je tomu tak proto, že Chandru všichni brali jako nového JTMS, není tomu ovšem tak. Chandra není univerzální 4 drop do midrange/control balíků, jak jsme si dříve mysleli. Pokud se, ale, deck postaví kolem ní, je více než dobrá. Může to být Skred Red, mírně upravený Blue Moon a další high-red balíky.
Nejlepší karta edice, dle většiny hráčů. Na Modern mi přijde možná trochu pomalý, nicméně co se kvality týče je stále skvělý. Zatím není úplně zřejmé, v jakém konkrétně balíku by mohl najít svoje působiště na Modernu, ale sem si jist, že ho budeme potkávat.
Dlouho jsme čekali, opravdu dlouho, nakonec jsme se tedy dočkali. Staré (a teď i nové) fastlandy jsou výborné, protože šetří životy pro matchupy, kde je to důležité, například proti Burnu. Dobré jsou všechny, ale nejlepší budou UR (UR/Grixis/RUG Delver, Storm) a BG (BG/WBG/RBG a další midrange + Living End). Příklad manabase pro modernový URW Control (odmítám ho nazývat Jeskai) a BGW Midrange (same here).
URW:
- 1x Ghost Quarter
- 3x Celestial Colonnade
- 4x Spirebluff Canal
- 4x Flooded Strand
- 2x Hallowed Fountain
- 1x Sacred Foundry
- 4x Scalding Tarn
- 1x Steam Vents
- 2x Island
- 1x Plains
BGW:
- 1x Godless Shrine
- 3x Marsh Flats
- 1x Overgrown Tomb
- 3x Shambling Vent
- 1x Temple Garden
- 3x Verdant Catacombs
- 3x Windswept Heath
- 4x Blooming Marsh
- 1x Forest
- 1x Plains
- 1x Swamp
Honorable mentions
Filigree Familiar - mladší bratr Solemna
Authority of the Consuls - kvalitní sideboard materiál proti agresivním balíčkům
Glint-Nest Crane - další karta do Tezzeratoru
Madcap Experiment - můj osobní favorit celé edice. Karta, která se přímo nabízí pro vytvoření combo-decku. UR se jeví jako ideální shell, nicméně mě se mnohem více líbí GR ponza do kterého se akorát přidalo 6 slotové combo – 4 Madcapy a 2 Platinum Emperiony.
Toolcraft Exemplar - další creature, která výborně spolupracuje s artefakty, nicméně sama artefaktem není, proto se takové creatury většinou nikde neujmou.
To je pro dnešek vše. Mám z Kaladeshe velmi pozitivní dojem a doufám, že druhá sada bloku mne, ani vás, nezklame. Nebojte se experimentovat, přidávat nové karty do svých decků a vymýšlet nové. Na viděnou u příštího článku.
David Gertsovskiy
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.