Modern
Čtvrteční Modern - Post Fate Reforged Ban
Dnes se opět budu věnovat modernu bez zaměření na konkrétní balík a pokusím se nastínit možnosti, kam se může Modern ovlivněný posledním banováním karet ubírat, a snad by i podobně mohl vypadat Pro Tour Fate Reforged, který proběhne už příští víkend.
Už šest dní máme zcela nový modern poznamenaný banováním klíčových karet formátu. Nechci v tomto článku řešit polemiku, zda zabanované karty – Birthing Pod, Treasure Cruise a Dig Through Time – si ban zasloužily či nikoli, zda by nebylo vhodnější celkově zvednout power level modernu odbanováním některých dříve zakázaných karet. I když je nově povolený Golgari Gave-Troll, tak se nepředpokládá, že by nějak výrazně pohl poměry sil, byť se s ním nějaký balík jistě objeví.
Důsledek je v podstatě takový, že formát se vrátil do doby před release KTK, byť máme nové fetch landy a Siege Rhino.
Důsledek je v podstatě takový, že formát se vrátil do doby před release KTK, byť máme nové fetch landy a Siege Rhino.
Největší ztrátu jistě zaznamenaly balíky s Birthing Pody. V tomto případě se nejedná o oslabení, ale de facto invalidaci celé strategie. Samozřejmě, že nemálo her proběhlo bez toho, aby hráč Pod v průběhu hry viděl, nebo měl prostor jej použít a stejně vyhrál na prostém tlaku bytostí. Dá se předpokládat, že zbylé torzo balíku se ořeže o one-of bytosti, které nahradí další velcí hráči formátu, a balík bude nějak fungovat dále. Odvážnější hráči přemýšlejí nad tím, že playset podu nahradí playsetem Yisan, the Wanderer Bard, vrátí Chord of Calling a bude. Bohužel první karta je pomalá a náchylná na zničení, druhá je zase na jedno použití a má vysokou manovou náročnost. Umírněnější názory se kloní k variantě, že hráč podu přesedlá na Junk Midrange.
Další velkou ztrátu utrpěly U/R Delver balíky, které přišly o Treasure Cruise. Ztráta levného líznutí karet znamená i ztrátu možností, jak triggerovat Prowless a Young Pyromancera. Balík se hrál i před příchodem KTK, dá se tedy předpokládat, že mnoho hráčů u Delverů zůstane. Někdo zvolí starou variantu, někdo přidá zelenou na Tarmogoyfy, někdo bílou na nového Monastery Mentora nebo Geisty. Rozhodně se nedá předpokládat, že oslabený Delver balík bude hrát první housle tak, jak tomu bylo doposud. Mnoho hráčů Delverů nejspíše zvolí storm nebo twin.
UWR kontroly/midrange, Scapeshift a Twiny zase pro změnu přišly o Dig Through Time, který hodně pomáhal najít buď chybějící kousky komba, nebo odpovědi na aktuální situaci na stole. Absence DTT určitě ubere na konzistenci těchto balíků a budou se hrát tak jak se hrály před příchodem KTK. Nevnímal bych to jako nějaké jejich radikální oslabení.
Díky tomu, že nejoblíbenějším balíkem byli UR Delveři, došlo k značnému posunu metagame. Levné líznutí karet napříč velkým spektrem balíků způsobilo, že se výrazně omezilo hraní balíků, které se snažily o discard karet a tato situace nahrávala vzniku a hlavně průchodu některých balíků na špičku. Ať už šlo o Bloom Titan kombo, později v kombinaci s Scapeshiftem a Through the Breach, nebo výraznější oblibu burnu, které začaly splashovat modrou barvu na TC, tak se nezřídka na výsluní dostaly i Soul Sisters, kterým field Delverů vyhovuje, podobně z všudypřítomných Delverů těžili Hatebears nebo Bogles.
Thoughtseize, Inquisition of Kozilek, Liliana of the Veil
Tyto karty jednoznačně z posledního banování těží nejvíce. Hráčům se bude ztráta karet způsobených uvedenou trojkou daleko hůře nahrazovat. Jednoznačně lze počítat s návratem Rock balíků na pole tier 1 hráčů. Jund a Junk patřily dlouhodobě k tomu nejlepšímu, co se dalo na modernu hrát, TC a DTT je však postavily na vedlejší kolej. Po jejich zabanování je cesta zpět otevřená. I když Jund otevírá zajímavé možnosti červené barvy, ať už jde o etalon v podobě Lightning Boltu, Chandry, Hellkite nebo Huntmastera, bílá přináší Path to Exile a především Siege Rhino, které nejen že dominuje standardu, tak svou pevnou pozici získal i v modernu, kde byl vynikající v Podech i v Zoo, tak i v midrange Junku. Pokud byly Rock balíky s Bloodbraid Elfy nebo Deathrite Shamany přesílené, nejinak tomu je i v případě Siege Rhina. Nosorožec sice není žádná agresivní bytost, ale je výborný ke stabilizaci pozice na stole a následný tlak na soupeře v late game.
Určitě bude zajímavé sledovat, zda a v jakých počtech se budou hráči rozhodovat mezi Jundem a Junkem. Ve hře je také možnost, že se začnou hrát 4c Rock balíky, které využijí jak bílé tak červené barvy. V tomto případě bych se asi více klaněl k Jundu s bílou splashí na Path to Exile, Souly a Rhina, což jsou primární karty, pro které chcete k BG přidat bílou a historie si navíc pamatuje Jundy s Ajani Vengeant. Raging Ravine je pak lepší oživovací země než Stirring Wildwood. Obráceně, tedy Junk se splashí na červenou mi nepřijde tak dobrý, vzhledem k faktu, že kromě Boltu a možná Pyroclasmy s Huntmasterem, klíčové červené karty typicky obsahují dvě červené v mana costu, což už se nedá s konzistentním výsledkem splashovat do tříbarevného balíku, který už i tak mnohdy nestíhá pokrývat vysoké manové nároky.
Oproti dřívějším Rock balíkům zůstává otázka nad Dark Confidantem. Někdo Boba jako zdroj karetní výhody obhajuje, někdo ho zatracuje, protože manová křivka s přítomností Rhina, adpotovaného Murderous Cutu a nejnověji Tasigura poměrně vyrostla a jedna karta s vyšším manacostem v nepravý čas může znamenat rychlou prohru. Někteří absenci Confidanta nahrazují Abzan Charmem, který může přinést také karty navíc a dobře poslouží jako removal na soupeřovy cvalíky nebo funguje jako combat trik. Hodně hráčů také do balíku přijalo Sorina, Solem Visitora, jehož lifelink může být dalším argumentem, proč hrát Confidanty.
I když jsem ho v první chvíli odsuzoval, přicházím Tasigurovi, the Golden Fangovi na chuť, byť zatím jen v jedné kopii. V balíku typicky nahrazuje Anafenzu nebo Courser of Kruphix. I když je jeho cena 6 man, díky delve se může na stůl podívat už ve třetím kole a jeho tělo je podobně velké jako Tarmogoyf ve stejné fázi hry a na rozdíl od něj není závislý na hrobě. Klíčová je ale Tasigurova schopnost vrátit z hrobu kartu do ruky, byť konkrétní kartu vybere soupeř. Self mill jeho schopnosti umí podpořit Goyfa, Scavenging Ooze, tak i Murderous Cut, který zase umí z hrobu selektivně vybrat karty, u kterých nechcete, aby vám je pomocí Tasigura soupeř vrátil do ruky. Celkově nastoluje synergii mezi jeho schopností, delve kartami a Tarmogoyfy či Oozou. Někteří PROs tuto kartu označují jako nejvíce playable kartu z FRF na constructed, o čemž svědčí i jeho výskyt na prvních turnajích s legální FRF a jeho rostoucí cena, která násobně převýšila cenu v předpordeji. Lze ale předpokládat růst cen všech hlavních straplů do BGx balíků, ve světě už ceny Tarmogoyfů, Liliany, Confidanta nebo Fulminátora slušně povyrostly. Na MTGO raketově vyrostly v průměru kolem 35%.
Dalším zajímavým kandidátem do Junku bude Doran, the Siege Tower. Kromě toho že je Doran v současnosti asi nejlepší generál pro Duel Commander, i na modernu může zařádit. Snadno nahradí Anafenzu, která je za stejnou cenu o 1/1 menší. Jeho schopnost dokáže vyměnit se soupeřem Nosorožce nebo Goyfy. Mimo mirror z nich zase vytlačí vyšší damage. Jako bonus absolutně deklasuje Cranial Plating v Affinitě a má dobrou interakci s Courserem.
Velkou šanci na silný návrat bude mít U/R Storm. Víkendový SCG Premier IQ dovedl hned dva jeho hráče do TOP8. Na poli plném delverů a podů měl velice těžkou pozici, bez nich se z něj opět stává prémiový balík, který zvláště nyní těží z faktu, že hate karet mnoho nepotká. Balík však není vůbec jednoduché hrát a klade na svého pilota vysoké nároky. I když by se jednalo o to nejlepší, co můžete na modernu postavit, nebude se právě kvůli své náročnosti na pilotáž objevovat v nějakém výraznějším počtu, tak jako tomu bylo třeba u delverů. Na druhou stranu pro tento balík také hraje významnou roli jeho cena, která na modernu patří jednoznačně k těm nižším.
Když už jsme u U/R kombinace, Splinter Twin je další balík, který má šanci vrátit se na stupně vítězů a je jedno, zda se bude jednat o čistou U/R verzi nebo verzi s Tarmogoyfy. Bude hodně záležet zda hráči zvolí spíše Storm nebo Twin. I když Twin hojně využíval DTT, tak na špičku nestačil, hlavně díky jeho nízké popularitě, kdy mnoho hráčů přešlo k Delverům, kteří nebyli tolik závislí na křehkém kombu a hráli více proaktivní hru. Před KTK ale Twin s Podem patřil mezi nejlepší combo balíky formátu. Zatím není na obzoru žádný důvod, aby Twin nepatřil opět k nejlepším combo balíkům a to i přesto, že na formátu bude silně zastoupený Junk, nepřítel Twinu číslo jedna.
Twinům navíc pomůže rostoucí popularita Tronu, který po banu Deathrite Shamana z fieldu v podstatě vymizel. S dominancí Podů a Delverů se ale jednalo o černého koně, který si dokázal svou cestičku na výsluní postupně vybojovat a opět hodně těžil z absence přirozených nepřátel a dedikovaných hate karet. Zvláště matchup proti Podu byl pro Tron velice příznivý stejně, jako má příznivé matchupy s Midrange balíky, nad kterými umí rychle získat převahu. Tron bude jistě patřit k velkým hráčům současného modernu.
Co však Tronu vadí, jsou různé Zoo balíky. V současné chvíli na vrchol této strategie patří pětibarevné balíky, které hraji Tribal Flames a reálná křivka končí u Geista, popřípadě u Siege Rhina. Zoo je balík, který v případě, kdy vaší hru soupeř nenaruší a ubere si nějaké životy za fetch landy, umí zabít už ve 3. Kole (Hierarch into Geist into Might of Alara a Boros Charm na double strike). Siege Rhino je v tomto balíku také ultimátní zbraní, zvláště ve spojení Qasaliho a Hierarcha, kteří poskytnou boost v podobě exalted na již velké trample tělo. Zoo balíkům nevyhovovala hojná přítomnost Podu, který dokázal balík zcela deklasovat, pokud to hráči Zoočka nepřišlo extrémně dobře. Bez podů a s navýšením počtu BGx a Tronů šance Zoo na úspěch roste. Zatím bych ale tento balík na tier 1 netipoval.
Zoočku podobný balík jsou G/W Bogles, aury, chcete li. Balík má velice dobrý matchup proti férovým balíkům a pokud se dokáže ochránit před ediktem Liliany, umí vyhrát hru v podstatě proti všemu, co není kombo. Trpí však velkou nekonzistencí a proto jen těžko zaujme výraznější pozici. Přítomnost Tron balíku na fieldu také neprospívá. Byť jsou boglové rychlý balíček, Tron díky Nature’s Claimu a Spellskitě main umí bogly zpomalit do doby, dokud se hráč tronu nezbaví aur pomocí Oblivion Stone následovaného dalším Stonem nebo Pyroclasmou na holého Bogla. Boglům bohužel chybí interakce s kombo balíky, i když umí hrát spoustu dedikovaného hate, ne vždy jej má k dispozici.
Návratu do popředí se může dočkat i UWR Control. Sice se UWR hraje i v podobě Midrange, ten se ale ve hře proti Stormu nebude chtít zatapat do Geista a matchup proti Tronu a Junku nebude tak výrazný jako v control variantě. Před KTK patříl mezi špičku formátu. UWR Control se dá hrát vícero způsoby, čistě kontrolní strategie, která vyhrává Colonádami a Planeswalkery, verze s flash bytostmi a v neposlední řadě combo v podobě Restoration Angela a Kiki-Jiki. Osobně sázím na control coby nejlepší verze UWR. Tento balík dokáže velice dobře odolávat nástrahám BGx balíků a je připraven vést dlouhou hru stejně jako Rock. Dobrý matchup má i proti kombům, Tronu a ve vhodné konfiguraci si dobře poradí i s Zoočky.
Posledním balíkem, ve kterém vidím velký potenciál je Affinity. Ta byla do značné míry vytlačena Delvery a specifickým removalem proti Delverům, který dobře funguje i na Affinitu. S ústupem Delverů je více než pravděpodobné, že se Affinity stane opět nejlepším agresivním balíkem.
S odbanováním Golgari Grave-Trolla se jistě objeví nějaké balíky postavené na intenzivní práci s hrobem. Pokud pominu nějaké výstřední home brew, tak se naskýtá asi jediná varianta v kombinaci s Vengevine,Lotleth Trollem, Jaradem a Varolozem, případně v balíku s Life from the Loam a Seismic Assaultem, ale to už beru spíš více jako balík for fun než seriozní hraní.
Samozřejmě, že se na modernu objeví více balíků, které jsme v poslední době nevídali tak často jako dříve. Mezi tyto balíky patří Burn, Living End, Ad Nauseam, Merfolci, Blue Moon nebo Infect . Všechny tyto balíky mají potenciál vyhrát turnaj, ale jejich výsledky nejsou dostatečně konzistentní, aby tvořily první ligu.
Jako Tier 1 balíky Modernu bych si tedy dovolil označit následující:
- Junk Midrange
- RG Tron
- UR Storm
- Splinter Twin
- UWR Control
Osobně už se nemůžu dočkat, až začne stream z prvního modernového kola na PT Fate Reforged a co celý PT s Modernem udělá. Určitě bude dobré být ve střehu. Pokud se objeví něco nového a úspěšného, mohou ceny některých karet projít velkým zemětřesením a určitě není na škodu zareagovat rychle a pojistit si je ještě za dobré ceny. Kamenné a one man show internetové krámy reagují poměrně pomalu, proto na případný vývoj cen doporučuji sledovat vyhlášené tradery na MTGO, kde se změny v cenách projevují extrémně rychle a mění se doslova z minuty na minutu.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.