Modern
Co nám (ne)dalo a vzalo Modern Masters 2015?
Jak už název napovídá, podívám se z větší blízkosti na tuto čerstvě zveřejněnou edici a rozeberu její nejvýznamnější missnutí (kompletní spoiler je například zde: http://www.mtgsalvation.com/spoilers/147-modern-masters-2015-edition).
Financí se dotknu spíš jen letmo, od toho tu jsou povolanější hráči. Ve stručnosti se ale zdá, že důležité reprinty, se kterými se počítalo, budou nyní klesat už jen pozvolna, protože právě riziko reprintu v ceně již několik měsíců bylo (v rámci teorie efektivního trhu) obsaženo. Naopak karty, u nichž se reprint falešně předpokládal, již často hlavní skok zaznamenaly.
Pátek přinesl kompletní spoiler dlouho očekávaného Modern master 2015 a většinu hráčské populace celkem nepříjemně zaskočil. Není to ani tak tím, že by chybělo nějak více konkrétních důležitých karet, nýbrž velkým množstvím totálních unplayablů, a tudíž i velkou volatilitou hodnoty karet při otevření boosteru.
Zdá se, že se Wizardi oproti prvním MM více snažili soustředit na limited a sjednotit tak co nejvíc reprintů pod nějaké téma, v nichž karty dříve nefigurovaly. Nejvýraznější takto vytvořená témata jsou UR elementals a BW spirits. Věděli jste, že například Swans of Bryn Argoll je spirit? V době Kamigawy jsem měl pauzu a na soulshift mechaniku se tak velmi těším, nicméně mi přijde škoda, že se v tomto případě Wizardi striktně drželi dvoubarevných kombinacích a/nebo upřednostnili černou před modrou (UW už je metalcraft). Jediný zajímavější spirit v černé je Ghost Council of Orzhova, kdežto modrá nabízela především Geista, Kiru a (se Spectral Procesí skvělého) lorda (Drogskol Captain).
Geist i lord jsou sice z edic, které při oficiálním představení MM2 nebyly zmíněny, daná formulace však umožňovala zařadit i jiné karty.
„Modern Masters 2015 Edition takes players back to some of the most remarkable planes from recent history, including Zendikar, Mirrodin, Ravnica, Lorwyn, Kamigawa, and Alara.“
Konec konců, samotná tvář setu – Tarmogoyf – je tomu zářným příkladem (dalšími jsou bílá Leyline, Daybreak coronet, Hurkyl’s Recall nebo třeba Mystic Snake).
Do tématu a ke Geistovi by pak skvěle zapadala Tallowisp + aura toolbox (Steel of Godhead, Angelic Destiny…). To by potom třeba i ten Daybreak Coronet dával smysl (takhle je jedinou „nepacifikující“ aurou špatný Goblin War Paint). A když už se skončilo v té černé, tak se tam aspoň ten Bloodghast mohl vejít…
I tak budou tyto tribaly na limited nepochybně zábavné. Z hlediska financí a modern staples však přinesly pouze Fulminatora...
Když se to vezmeme podle rarit, mythics jsou relativně v pořádku. Comet Storm je otravný, ale když se podíváme na červené mythics, nad 200 Kč mají Stormbreath Dragon, Thundermaw Hellkite, Dragonspeaker Outcast a Sarkhan, z nichž nic nepatří mezi modern staples a jestli tam musel aspoň jeden špatný mythic být, je dobře, že právě na tomhle slotu. Teoreticky mohl povýšit Blood Moon, jehož cena závratně roste, jeho efekt na hru je mythic rarity hoden a další reprint se dá čekat až zase v příštích MM.
Na rare slotu už to ale začíná být horší. Sice jsme se dočkali těch nejvymodlenějších karet jako Hierarch, Command, Fulminator, Twin a Spellskite, skutečně dobrých a/nebo drahých je ale hrozně málo. Magickou hranici 9 eur (což je minimální cena boosteru na MCM) momentálně pokořuje pouze 9 karet z 53. Ve srovnání s MM1 jich tehdy bylo téměř dvakrát tolik. Významnými missnutími je:
1) Goblin guide. Je možné, že bude reprintován při návratu na Zendikar, není to ale příliš pravděpodobné, protože má červená na 1cc slotu pro standard již Zurga a společně by tvořili příliš nebezpečnou dvojku. Goblin Guide byla jednou ze dvou falešně spoilovaných karet (společně s nepodstatným Austere Commandem) a je dost dobře možné, že to bylo „on purpose“.
2) Inkmoth nexus. Čtenáři, kteří se zvládli prokousat jinak nepříliš zajímavým pondělním článkem MaRa (v zásadě poplácávání po zádech, jak bravurně se s designem edice vypořádali), mohli velmi vydělat, jelikož bylo řečeno, že infect jako tribe v sadě nebude. Bývalo by to s určitým rizikem, protože i tak se tam osamocený Nexus mohl objevit, o pár dnů později již to však bylo definitivní a Nexus vyskočil z 14 dolarů na 26. Tuto cenu si ale pravděpodobně neudrží. Navíc se spekuluje, že Modern event deck příštího jara bude právě infect, kde by byl reprintován téměř s určitostí.
3) Horizon Canopy a Filtrovačky. Tyto země se ale ani příliš neočekávaly.
4) Crucible of Worlds, Damnation, Hive Mind, Azusa…
Zdaleka největší zklamání ale přišlo na uncommon a common slotu. V podstatě jediná finanční útěcha za nepovedené rare (a foil) je při otvírání boosteru Remand. Karty jako Electrolyze, Bolt, Dismember sice samozřejmě neurazí, největší očekávání však k sobě poutaly Serum Visions. Původně byly odds 90% in, 10% ban. Možností je ale přeci jen více:
1) Serum Visions
A) Vize budou FNM promo na srpen. Po aktuálně slabých promech Wizardi prohlásili, že se nyní budou dávat modernové stálice. A na podporu tohoto prohlášení hned přišel kontrastní Path to Exile po podprůměrném Frost Walkerovi. Myslím si ale, že v době, kdy padlo toto rozhodnutí, měli MM2 už dávno hotovou, takže tomu příliš nevěřím.
B) Vize budou reprintnuty v nějakém z nejbližších setů. Mutavault v prvním MM nebyl a následně se objevil v M14, stejně tak Thoughtseize v Therosu. Scry ale bylo nedávno (právě v Therosu) jedním z ústředních motivů, a proto to není moc pravděpodobné.
Jakkoli se to tedy může zdát absurdní banovat takovouto kartu, vypadá to na nejpravděpodobnější možnost. Osobně to vidím tak 70:25:5.
2) Sleight of Hand
Když mluvíme o 1cc cantripech, hned další na řadě je Sleight of Hand. Dá se očekávat, že v případě banu Vizí by Sleight of Hand zaujmulo jejich místo tak, jako Vize nahradily (po všech stránkách lepší) Preordian s Ponderem, a cena by se velmi rychle dostala na podobnou úroveň. Další miss.
3) Mishra’s bauble
Popularita (a cena) této karty výrazně vzrostla až během letošního konce února, což (byť neznám přesná data) bylo opět dlouho po tom, co už byla edice kompletní. Je to velká škoda, jelikož by skvěle zapadala i na limited do metalcraftu.
4) Gitaxian Probe
Další překvapení. Tím spíš, že je prakticky vyloučen reprint v normální sadě, jelikož phyrexiánská mana příliš narušila filosofii barevných odlišností.
5) Urza landy
Naopak reprintu těchto karet bychom se mohli dočkat relativně brzy, ať už v
6) Aven Mindcensor
Mindcensor je „futureshift“ (vyšel ve Future Sight jako jedna z ochutnávek edic budoucích), takže se jeho reprintu dočkáme. Někdy. Kdy? Je docela možné, že už v podzimním Zendikaru, v němž je tribe wizardů a ptáků přítomen a jeho koexistence na standardu společně s fečkami by byla zajímavá.
Dále například Inquisition of Kozilek, Tectonic Edge a další…
Na závěr pár postřehů:
-Přítomen je Splinter twin i Kiki-Jiki, ale chybí jak Pestermite, tak Exarch.
-Několik karet zaznamenalo posun v raritě. Takový posun o jeden stupeň se občas objeví (obvykle common<->uncommon), v MM2 je ale těchto změn docela dost, a to včetně významnějších rare->uncommon (Eldrazi Temple, Hikari, Incandescant Soulstoke, Worldheart Phoenix), mythic->rare (Apocalypse Hydra) a Scion of the Wilds, který byl bezprecedentně ponížen dvojnásobně (rare->common). Některé karty byly naopak povýšeny – za zmínku stojí posun na uncommon slot karet Lightning Bolt, Mulldrifter, Mutagenic Growth, Expedition Map, Agony Warp, které tak nyní příznivci tradičního formátu All-common (pokud jej vůbec ještě někdo hraje…) budou muset vynechat. Pauper tato změna netkne, jelikož u něj platí pravidlo „jednou common, navždy common“.
Bonus:
3 zajímavé decklisty ze sobotního modern daily
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.