Limited
Shadows over Innistrad - rychlý pohled na limited 2
Vítejte u druhé části rychlého pohledu na limited s edicí Shadows over Innistrad. V první díle byla řeč o tzv. "allied" kombinacích, dnes se podíváme na páry, stojící proti sobě na barevném koláči.
B/G delirium
Černá a zelená se překrývají hlavně v jednom ústředním bodě, a sice důrazu na delirium. Obě barvy mají navíc enablery, jež delirium umožňují – především Vessel of Nascency v zelené a Crow of Dark Tidings v černé. B/G patří k pomalejším archetypům v SoI limited, naštěstí však v téhle kombinaci není nouze o bytosti, které umí ukončit hru. Zatímco v G/W a R/G pomalejší příšery typu Kessig Dire Swine či Thornhide Wolves nijak zvlášť neoslní, v B/Gčku to bude vaše standardní cesta k vítězství. Kvůli typicky vyšší křivce a černému zabíjení navíc B/G tolik nebude stát o combat triky, můžete je tedy s klidným svědomím přenechat agresivnějším drafterům u stolu.
Klíčové commony a účka: Vessel of Nascency, Crow of Dark Tidings, Wicker Witch, v podstatě cokoliv, co na sobě má napsáno „delirium“
U/G Investigate
Modro-zelená bývá zpravidla na limited poněkud bezzubá, hlavně kvůli nedostatku zabíjení a celkově tomu, že tyto dvě barvy příliš nespolupracují. V Shadows over Innistrad však nějaké to zabíjení najdeme (Rabid Bite, Sleep Paralysis) a navíc tyto barvy pojí jeden společný zájem: „vyšetřování“, neboli keyword „investigate“. Většina U/G balíků toto téma bude do určité míry využívat a obecně vzato platí, že čím více, tím lépe, je k tomu však zapotřebí mít nějaký plán. Nejlepšími „payoff“ kartami jsou Graf Mole a Erdwal Illuminator a budou zpravidla tvořit základ tohoto balíku. Pokud se chcete ponořit ještě hlouběji, pak je pro vás Ongoing Investigation nebo dokonce Fleeting Memories jako regulérní win condition. Odemílání v zeleno-modré překvapivě celkem funguje a pokud to bude váš A plán, lze aktivně draftovat i Manic Scribe.
Pokud se ocitnete v modro-zelené, ale zjistíte, že karet, vytvářejících clue tokeny, kolem vás příliš mnoho nechodí, je možné hrát i obyčejný U/G tempo balík – veškerý potenciál modro-zelené tím sice nevyužijete, je to však lepší backup plán než mít balík s několika kartami, jež vyžadují clue, ale minimem věcí, které je vytváří. Zadní vrátka bych se začínal pokoušet hledat ke konci druhého boosteru – v takovém případě rostou na ceny levné bytosti, myšky, Ghostly Wings a bounce spelly (myšky s výjimkou Confront the Unknown jsou v tradičním U/G investigate obvykle dost špatné).
Klíčové commony a účka: Confront the Unknown, Byway Courier, Vessel of Nascency, Graf Mole, Erdwal Illuminator, Magnifying Glass
U/R tempo / madness / spells
Modro-červená může mít na formátu 3x SoI hned několik podob. U/R Tempo předvedl na PT Madrid v plné kráse LSV, když se mu podařilo nabrat hned tři kopie karty Fevered Vision. I bez tohoto réra se U/R tempo dá hrát, zpravidla s nějakým tím madnessem a bounce spelly. Druhá cesta je jen pro odvážné, protože často vede k naprostému fiasku, ovšem když se podaří, je na co se dívat. Jedná se o strategii, která klade největší důraz na instanty a sorcery. Nepostradatelný je zde Pyre Hound, který umí narůst do obřích rozměrů, důležití jsou i prowesoví Sanguinary Mage a Nibilis of Dusk. V některých situacích lze hrát i end-game v podobě Pieces of the Puzzle a Rise from the Tides (ideálně několikrát), ovšem rozhodně bych tyhle karty neforcoval.
Klíčové commony a účka pro U/R tempo: Reckless Scholar, Stitched Mangler, Bloodmad Vampire, removal, bounce
Klíčové commony a účka pro „spells“ balík: Pyre Hound, Sanguinary Mage, Trail of Evidence, Tormenting Voice, removal
W/R tlak
Stejně jako ve většině formátů je i v SoI draftu červeno-bílá kombinací navýsost agresivní. Bytosti, které můžete hrnout do útoku, najdeme v obou barvách, tím však nějaká hlubší synergie v podstatě končí: červená je zaměřená na madness a creature type Vampire, bílá do madnessu takřka vůbec nic nemá (Stern Constabla bych opravdu hrát nechtěl) a upíry byste v ní hledali taktéž marně. I přesto ale tahle kombinace někdy fungovat může, a to nejen tehdy, pokud na vás z prvního boosteru vypadne Nahiri. Občas prostě stačí jen být ve dvou otevřených barvách a nabrat balík, který má dobrou křivku a nějaké to zabíjení – což jsou karty, které v Borosu v SoI docela určitě najdeme.
Klíčové commony a účka: zabíjení, combat triky, cokoliv, co má dobrý poměr casting cost / power
W/B
Černá a bílá k sobě v SoI příliš nepasují a většina autorů článků o současném limited prostředí se shoduje v tom, že si s ní příliš neví rady, patrně proto, že zkrátka není úplně snadné najít linie, po kterých by případná spolupráce karet mohla jít. Trochu synergie najdeme v bílém vyrábění tokenů (Dauntless Cathar, Emissary of the Sleepless, Vessel of Ephemera, ale i Thraben Inspector) a černých kartách, vyžadujících oběti (z common Merciless Resolve, ale spíše účkoví Indulgent Aristocrat či Morkrut Necropod). Problém ale je, že tohle téma není ani náhodou dost hluboké. Merciless Resolve většinou stejně nechceme hrát ani v balíku s tokeny, Indulgent Aristocrat bude v bílé marně hledat další upíry a Morkrut Necropod je dobrý bez ohledu na to, zda ho krmíte spirit tokeny či přebytečnými zemáky. Proto bych osud bílo-černé viděl podobně jako u bílo-červené – pokud jsou obě barvy volné a / nebo si otevřete Sorina, nebojte se do téhle kombinace pustit, jinak však není důvod aktivně bílou a černou brát dohromady.
Klíčové commony a účka: karty bez madnessu, bez creature typu vampire... zkrátka vše, co je dobré samo o sobě, maximálně tak Open the Armory, pokud máte hodně Dead Weightů
To je pro tentokrát vše – díky za pozornost a neváhejte se ozvat v komentářích, pokud máte na něco jiný názor.
Adam
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.