>
Shadows over Innistrad - rychlý pohled na limited 1
Shadows over Innistrad - rychlý pohled na limited 1
14.05.2016 18:33
| Profil autora a články: Kossak Koska
Vítejte u prvního článku "Rychlý pohled na limited" na téma Shadows over Innistrad. Dnes se podíváme na draftování s touto sadou obecně a také na to, co dokážou jednotlivé barevné páry – v dnešní, první části, bude řeč o tzv. "allied" kombinacích, příště pak o těch "enemy".
Jaká je tedy sada Shadows over Innistrad na limited? V první řadě je třeba říct, že prostředí SoI draftu je poměrně svižné. Hned několik barevných kombinací dokáže vyvinout slušný tlak a k tomu, že na formátu je zpravidla ve výhodě útočník oproti hráči, který se brání a chce hru stabilizovat, přispívá i fakt, že agresivní zelené a červené balíky hrozí při delší hře flipnutím svých werewolfů, čímž se z 2-4 dropů stanou bytosti odpovídající 5- a 6- dropům. Zároveň v sadě najdeme celou řadu dobrých combat triků. Je samozřejmě možné nadraftovat i balík pomalejší, jehož primárním cílem není jen útočení, ovšem takový balík musí spoléhat do značné míry na nějaký druh spolupráce mezi svými kartami. Na formátu jsou tak v zásadě dvě cesty: rychlost nebo synergie. Cokoliv jiného, tedy i většina midrange strategií, je obvykle koledování si o potíže.
Jednotlivé barevné páry hodnotím následovně. „Klícovými kartami“ jsou myšleny kousky, které pro tuto konkrétní kombinaci představují větší přínos než pro kombinaci jinou (nikoliv však nejlepší commony a účka obecně, to by bylo třeba psát například v každé kombinaci se zelenou Rabid Bite).
G/R Werewolves
Začněme tím očividnějším - červená a zelená se překrývají v oddělení vlkodlaků. Obě barvy nabízejí situační karty s werewolf tématikou jako třeba Howlpack Resurgence, do kterých zpravidla v jiných barevných kombinacích nenajdete dostatek spolupracujících bytostí, takže se hodí jen do R/G. Výhodou tohoto balíku je i fakt, že berete hodně double-faced karet, takže by se vám při draftu nalevo nikdo neměl motat do cesty a zprava si pohlídáte, je-li cesta volná. Červená v kombinaci s libovolnou agresivní barvou, tedy i se zelenou, nabízí kombinaci pump spellů a Uncaged Fury. K tomu je potřeba hlavně nějak dát trample (například Rush of Adrenaline), ovšem zelené hraje v tomto ohledu do karet fakt, že některé její bytosti už trample mají (Intrepid Provisioner, flipnutý Hinterland Logger, Kessig Dire Swine s deliriem). Uncaged Fury je tu tedy ještě o chlup lepší než jinde.
Klíčové commony a účka: vše s creature typem "Wolf" a "Werewolf", Neglected Heirloom
W/G humans
Dle testingu mnoha skupin, které se připravovaly na PT Madrid, je bílo-zelená překvapivě kombinací s nejvyšší win percentage. Pro ty, kteří si ještě pamatují původní Innistrad, to zas až takové překvapení být nemusí - tehdy totiž byla zelená s bílou na Travel Preparations rovněž nejlepším archetypem na formátu. Preparace už v novém Innistradu nenajdeme, ovšem obě barvy nabízejí velmi dobrou spolupráci kolem creature typu "human". Klíčem k úspěchu je tu nízká křivka a plán, jak se dostat přes soupeřovu obranu. Kdo nemá zabíjení, dá do balíku myšky. Kdo nemá ani myšky, bude muset spoléhat na Equestrian Skill či Hope Against Hope (příhodné jméno), který umí být při nedostatku jiných alternativ překvapivě solidní. Výborný bude obvykle i equipment True-Faith Censer.
Modro-černá je kombinací, která bude asi nejčastěji blízko čistému kontrolu, může to však být také slušná past. Modrá je nejslabší barva a pokud vám jde jen o madness synergie, mnohem lépe zpravidla poslouží červená, hlavně pokud máte v plánu hrát i nějaké agresivnější karty typu Pale Rider of Trostad. Proč tedy hrát modrou? Hlavně kvůli některým individuálně velmi silným účkům (viz klíčové karty). Anebo proto, že si otevřete jednu ze dvou černých rarit, které spolupracují se zombie tribem – Diregraff Colossus a Relentless Dead. Zatímco v červené se zombií moc neurodilo, v modré jich najdeme poměrně dost.
Klíčové commony a účka: Reckless Scholar, Stitchwing Skaab, Downyard Explorers, Kindly Stranger, Dead Weight, Crow of Dark Tidings
R/B Madness / Vampires
Černo-červená se může vydat v zásadě dvěma směry, které se do jisté míry překrývají: madness a Vampire tribe. Karet s madnessem je v edici spousta, kamenem úrazu tak zpravidla budou enableři, tedy rozumné kusy, do kterých je možné něco zahodit. Osobně příliš nemusím ty, u kterých je ještě třeba platit víc jak jedna, protože pak vám nemusí zbýt na placení madnessu. Tormenting Voice či Pale Rider of Trostad v tomto decku nebudou zas až tak super. Naopak Insolent Neonate či Call the Bloodline budou s dostatkem madnessu (6-7+) překvapivě velmi dobré. Velmi slušný může být i equipment Murderer's Axe. Naopak nepříliš zajímavý bývá pro R/B Sanitarium Skeleton, který mnohem spíše patří do U/B, kde odvede i hodně práce při blokování. Murderous Compulsion rovněž ztrácí dost ze své ceny.
Velká část R/B bytostí jsou upíři, ne vždy jich však bude v balíku dost na to, abychom hráli i ryze upíří „tribe“ karty. Někdy se však zadaří a poté karty, spolupracující s upíry, výrazně rostou na ceně. Olivia's Bloodsworn či Stensia Masquerade toho k sobě příliš nepotřebují, snad jen agresivní zaměření balíku. Ovšem máte-li upírů opravdu hodně, začne být zajímavý i takový Stromkirk Mentor.
Bílo-modrá pro mě zatím byla ze spřátelených barevných kombinací nejméně přesvědčivá, patrně proto, že bílá je agresivní a modrá defenzivní a navíc ani spirití synergie, které nabízí, nejsou zase až tak extra zajímavé. Někdy se povede nabrat balík hodně do tlaku (3/1 liška s Ghostly Wings dokáže soupeři pěkně nasekat), obvykle však spíš bude tato kombinace spoléhat na humany, bránící zem, a spirity, kteří si doletí pro vítězství. U/W bych však zpravidla bral jen pokud budou obě barvy maximálně otevřené a odměnou by byla už samotná kvalita karet. Spousta U/Wček totiž vypadá pěkně na papíře, ovšem při hře samotné už to taková sláva není.
Klíčové commony a účka: Angelic Purge, Apothecary Geist, Puncturing Geist, Spectral Shepherd (že tu nemáme žádnou modrou kartu není náhoda).
To je pro tentokrát vše, díky za pozornost, příště se podíváme na „enemy“ kombinace a to, co nabízejí.
Kosaak
14.05.2016 18:33
| Profil autora a články: Kossak Koska
Ádo díky za počtení. Budu vyhlížet další díl. Korektní text se kterým nelze nesouhlasit.... vůbec by mi nevadilo více písmenek k tématu ... ale je možné, že jsi fanoušek Malého prince a jeho citátů ... ,,Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“ ... :-)
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře