Pěkná série tří článků. Jenom mi v nich ještě chyběl nějaký odkaz na online sealed deck generator. Ono jich je asi i víc... Nevíte o nějakém tom nejlepším? :-)
0 hlasů
Finální článek z připravy na letošní Grand Prix Praha 2017 v karetní hře Magic: the Gathering. Teorie je za námi, a tak se vrhneme na praktickou část a řekneme si více o limited s Aether Revolt.
Vítejte u třetího dílu mini-série "Road to GP Praha". Poslední dva díly byly spíše teoretické, dnes bych rád zmínil konkrétnější zkušenosti s edicí Aether Revolt, jejíž znalost bude pro úspěch na GP klíčová. Mám za sebou dva sealed decky a několik draftů, nicméně abych si utvořil pokud možno co nejspávnější názor na nové karty, snažím se znát také názory ostatních - dnešní článek tedy nevychází jen z mých vlastních zkušeností, ale také z hodnocení lidí v mém okolí, jejichž úsudku věřím. I tak ale berte tenhle článek spíš jako podnět k diskusi než jako směrodatné poučky vytesané do kamene.
Přečtěte si další články ze série Road to Grand Prix Praha 2017:
Co mě na novém formátu překvapilo asi nejvíc je to, že hry jsou o dost rychlejší, než by se jen ze znalosti spoileru mohlo zdát. Praktické zkušenosti z prevka byly ty, že první, papírově výborně vypadající Grixis control s Tezzeretem nestíhal nástup Borosů a měl problém uzavřít hru, na druhém flightu jsem solidně vypadající Temur midrange po druhém kole mírně přestavěl (mimo jiné jsem vyndal Glimmer of Genius) a balík pak byl zaměřený na tempo, s několika kartami typu Welder Automaton, jež by dokázaly rozčísnout hru, která se dostane do patové situace. Balík z druhého flightu pak překvapivě fungoval o dost lépe než ten první, přestože hrál jen dvě réra, z nichž jedno byl duál.
Co se týče nových keywordů, čistě "ve vakuu" mě abilita Improvise překvapila příjěmně a naopak Revolt spíše zklamala. Hodnota karet s Improvise a Revolt se nicméně bude lišit jeden sealed deck od druhého - ke každé z nich je potřeba určitý počet "enablerů" - v případě první z nich dostatek levných artefaktů, v druhém případě karet, které vám dokáží něco odfelit ze hry. Dostatečné množství karet z obou těchto skupin najdeme v Aether Revolt i Kaladehsi na commonovém slotu, nicméně velký rozdíl v hratelnosti dělá i jen pár common navíc - zda váš pool například nabízí slušné enablery v barvách, které chcete hrát, tři či třeba šest. Jednou z prvních věcí, které tak po rozbalení sealed decku chci udělat, je zjistit, jak a kde jsou rozloženy karty z kategorie "enabler" a "pay-off" (tedy důvod, proč enablery hrát) pro oba keywordy. Na draftu pak platí zcela jiná pravidla - zaprvé proto, že je na vás, jak aktivně budete co brát, zadruhé z toho důvodu, že preference i možnost to či ono získat se budou od prvního do třetího boosteru postupně měnit. Klíčové je proto v tomto formátu mít stále na zřeteli, jak to v tu kterou chvíli zrovna s hodnotou kterého keywordu vypadá, a jak moc tedy s Improvise či Revolt kartami tlačit na pilu.
Zmínil jsem, že s Improvise mám velmi dobré zkušenosti, zatímco Revolt mě spíše zklamal. Co se týče Improvise, je to proto, že ve formátu je celá řada levných artefaktů, které jsou dobré v lategame, takže na začátku hry mohou fungovat jako mana elfové a na konci jako mana sink, tedy něco, do čeho je možné přebytečnou manu "utopit". Ve správném balíku tak může být velmi slušný Augmenting Automaton, Implement of Ferocity, ale i třeba Universal Solvent, pokud jste schopní toto téma využít opravdu do hloubky (což bude platit spíš na draftu než na sealed decku). Improvise bude tím lepší, čím víc se do něho opřete, laťka pro to, kde už začínají karty s tímto keywordem výrazně převyšovat většinu spellů, které může zahrát soupeř, je však poměrně nízko: například se dvěma artefakty bude Bastion Inventor 4/4 Hexproof za čtyři, což je naprosto skvělá cena. S trochou snahy jít této abilitě naproti se zkrátka z Improvise stává velmi zajímavý materiál a v každém sealed decku bych důkladně prověřil, nakolik je realizovatelné krapet balík tímto tématem okořenit.
Tím, že mě keyword "Revolt" zklamal, nemyslím, že by byl sám o sobě špatný či ve vakuu horší než Improvise - to vůbec ne, velká část karet s touto abilitou je navýsost hratelná. Spouští se nicméně poměrně obtížně, nemáte-li karty jako Renegade Map, Scrounging Bandar či Unbridled Growth, jež vám nabíjejí Revolt bez práce. V opačném případě totiž spuštění revoltu nebude vůbec samozřejmé. Výhodu mají aggro decky, které spíš soupeře přimějí měnit bytosti v bloku. Pro pomalejší balíky bez enablerů ale budou karty s Revoltem dost nespolehlivé a byl bych s nimi poměrně opatrný.
Je sice pravda, že formát se ještě neustálil a není úplně jednoduché mluvit o "zažitých preferencích", když má každý preference jiné, nicméně už i pár sealed decků a draftů může napovědět, které karty jsou obecně přeceňované a kterým naopak není projevován dostatek důvěry. Tady je můj výčet těch common, u kterých jsem si toho zatím všiml nejvíce:
Přeceňované:
Countless Gears Renegade, Silkweaver Elite
Ani jedna z těchto karet podle mě není příliš dobrá. Důvod je jednoduchý: v obou případech se jedná o Revolt kartu s nízkým mana costem, což znamená, že čas na "setup" (tedy líznutí nějakého enablera) je velmi krátký a šance, že takhle brzo vyměníte bytost v combatu, také není příliš velká (u Renegáda byste museli útočit na draw 1-dropem do soupeřova 1-dropu). Odměna je navíc také dost pofidérní. Na obě karty bych se tedy ve většině balíků díval jen optikou jejich základních proporcí: 2/2 za 1W a 2/2 reach za 2G. Ani jednu takovou kartu bych většinou příliš hrát nechtěl.
Renegade's Getaway
Něco na slovíčku "indestructible" působí přitažlivějším dojmem, než by mělo - nezničitelná bytost bude dozajista také nepřemožitelná, neubránitelná, nezastavitelná... zkrátka roztrhá soupeřovu armádu na kusy. Nebo snad ne? Skutečnost je trochu jiná - ve velké většině případů bude indestructible znamenat totéž jako něco ve stylu "+0/+3", což by většina hráčů za tři many opravdu nehrála. Triky s keywordem "indestructible" patří pravidelně k nejpřeceňovanějším kusům skoro v každé edici.
Irontread Crusher
Rozdíl mezi "crew 1", například u Untethered Expressu, a "crew 3" u Irontread Crushera je nebetyčný - skoro jako kdybyste Crusherovi museli obětovat bytost. Tenhle commonový vehicle se v některých případech bude dát hrát, především tehdy, budete-li mít velké množství levných bytostí s power 3. Velká část balíků nicméně bude muset tapnout dvě malé nebo jednu velkou potvoru, aby Crushera uřídily, což už je prostě moc.
Defiant Salvager
Karta zdánlivě těží ze synergií s artefakty, na to, abyste z ní vykřesali něco smysluplného, byste však museli mít opravdu hodně karet typu Prophetic Prism či Implement of Combustion a ani pak bych z Defiant Salvagera nebyl nijak nadšený. Jako schůdnější varianta se mi zdá R/B aggro s povícero kopiemi karty Hijack (či Kari Zev's Expertise). Ve velké většině balíků však bude tahle karta dle mého názoru prachbídná.
Podceňované:
Implement of Ferocity
Patrně nejlepší z cyklu commonových Implementů, jehož jedinou smůlou je to, že zelená není barvou Improvise. I tak však může být tenhle nenápadný artefakt kdekoliv na stupnici od "solidní" po "velmi dobrý", v závislosti na tom, kolik máte karet s Improvise, Revolt, či spolupracujících s tématikou +1/+1 counterů.
Hinterland Drake
Je poměrně zajímavé, jak moc se od sebe můžou lišit dvě zdánlivě velmi podobné karty: Kaladeshový Wind Drake a nový Hinterland Drake. První zmiňovaný byl ve formátu 3x Kaladesh téměř nehratelný, především proto, že modrá byla cokoliv, jen ne agresivní, a hru zpravidla chtěla ukončovat Gearseeker Serpentem či nakombením modulů a energie. V Aether Revolt je nicméně identita modré dosti jiná: agresivních karet má poměrně hodně a archetypy jako U/W skyes či U/R Improvise jsou velmi slušně hratelné. Hinterland Drake má navíc oproti Wind Drakovi výhodu: trojka dozadu je o poznání důležitější než nemožnost blokovat artefakty.
Renegade Map
S trochou nadsázky lze říct, že Renegade Mapa je novou Prophetic Prismou. Funguje jako enabler pro oba nové keywordy Improvise a Revolt, fixuje manu... Jsou balíky, které o Mapu mít zájem nebudou, ovšem tam, kam se bude hodit (například UBr Improvise či BG s větším množstvím Revolty), bych ji bral i dost vysoko.
Inventor's Goggles
Že tahle karta není podceňovaná? Že dokonce ani není z Aether Revolt? A tím páted vlastně ani být podceňovaná nemůže, když už máme víc jak tři měsíce možnost s ní draftovat? Inventor's Goggles je učebnicový příklad karty, která se změnou formátu změnila také hodnotu. Na draftech 3x Kaladesh bývala většinou těžce průměrná, některé balíky ji sice zařadily, důvod k nadšení to však většinou nebyl. S příchodem Aether Revolt se změnily dvě věci. Zaprvé přibylo Artificerů - skoro všechno, co má Improvise, má i tento creature type, dále se jím pyšní cyklus common, vyrábějících za energii serva, atd. A za druhé, jednomanové artefakty obecně nabraly na kvalitě právě kvůli keywordu Improvise - Goggles jsou v úzce vyprofilovaném Improvise balíku jedním z nejlepších možných 1-dropů.
Tolik krátký výčet karet, u kterých mi zatím přišlo, že by je hráči měli vnímat jinak, než jak velí většinový názor. Určitě mi dejte vědět v komentářích, zda vám v tomto seznamu nějaká karta chybí či naopak přebývá.
Do GPčka zbývá méně než týden a je tedy čas na přípravné drafty či sealed decky a finální ladění formy. Co ještě můžete před Grand Prix udělat pro to, abyste zvýšili své šance na výhru? Snad už jen pořádně se z pátku na sobotu vyspat. A obětovat kartibohům pár Bog Impů, abyste se vyhnuli otevření šesti naprosto nehratelných boosterů.
Díky za pozornost a budu se těšit na viděnou v Letňanech!
Adam
Chainer
23.01.2017 22:24
Pěkná série tří článků. Jenom mi v nich ještě chyběl nějaký odkaz na online sealed deck generator. Ono jich je asi i víc... Nevíte o nějakém tom nejlepším? :-)
0 hlasů
TANeoK
24.01.2017 17:10
Ahoj, určitě bych ocenil obrázky u zmiňovaných karet, případně alespoň hypertextový odkaz na ně :)
Díky za článek!
0 hlasů
Jefff
25.01.2017 20:47
Díky za článek. Ještě nějaká rada ohledně side eventů? Co bychom si neměli nechat ujít? díky
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
18.1. Innistrad Remastered Prerelease, Různé Sealed |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|