Limited
Páteční limited 97
Úvodem dnešního článku bych chtěl dohnat jeden rest, který mi zbyl z minula. V komentářích k rozboru common z Dark Ascension, jímž jsem se v posledním článku zabýval, se objevila výtka, že mezi rozebíranými kartami chybí Sorin, Lord of Innistrad. Aby byl tedy rozbor kompletní, doplňuji to, co jsem minule zanedbal, děkuji nejmenovanému pozornému čtenáři, který mě na chybu taktně upozornil a doufám, že mi odpustí mou nedbalost. Jsem konec konců jenom člověk a chybovat je lidské.
2WB
Planeswalker — Sorin
Loyalty: 3
+1: Put a 1/1 black Vampire creature token with lifelink onto the battlefield.
-2: You get an emblem with "Creatures you control get +1/+0."
-6: Destroy up to three target creatures and/or other planeswalkers. Return each card put into a graveyard this way to the battlefield under your control.
-2: You get an emblem with "Creatures you control get +1/+0."
-6: Destroy up to three target creatures and/or other planeswalkers. Return each card put into a graveyard this way to the battlefield under your control.
Sorin je karta, která toho na limited moc nedělá. Za čtyři many dostaneme 1/1 pozemní mrchu s takřka bezvýznamnou abilitou, což je opravdu bída. Druhá Sorinova schopnost je už zajímavější, ale hodí se jen tehdy, pokud máte ve hře nějaké bytosti. Když vám žádné nepřijdou, musíte se každé kolo rozhodovat, zda uděláte nic neřešící 1/1 potvoru, nebo žádnou nevyrobíte a místo toho přidáte svým neexistujícím bytostem +1/+0. Poslední abilita tohohle planeswalkera je pak spíš dobrým vtipem. Krást planeswalkery, to opravdu na limited příliš užitečné není – pokud bude mít soupeř náhodou ve hře svého Sorina, pak jej zrovna bohužel nebudete moci ukrást kvůli tomu, že oba legendární sférochodci poputují rovnou do hrobu. Sorin je na limited určitě jednou z rozporuplnějších karet v edici a upřímně řečeno nevím, zda bych ho zařadil. Spíš bych ho asi nechal v sideboardu a do balíku bych jej dal na druhou a třetí hru v případě, že soupeř hraje nějakou Lilianu, kterou je možné ukrást, nebo jako odpověď proti modro-zelenému beatdownu.
5/10
Archetypy ve formátu DA-ISD-ISD
S Dark Ascension už máme možnost na limited pár týdnů hrát a začíná být pomalu jasné, jak se kvality této edice promítly do jednotlivých archetypů. Dnešní článek se bude věnovat právě tomu, které barevné kombinace si s příchodem DA polepšily, které ztratily, případně kterým je nějaká nová edice šuma fuk a dají se draftovat stále stejně dobře či špatně.
UW aggro
Bílo-modrý beatdown je balík, který na příchodu nové edice vydělal asi nejvíce. Dark Ascension na commonovém slotu nabízí hned několik kvalitních bílých a modrých letců (Nibilis of the Mist, Nephalia Seakite, Stormbound Geist) a nádavkem i removal v podobě Burden of Guilt a Griptide (tady by slovo removal možná mělo být v uvozovkách, ale trik je to každopádně dobrý). Formát s novou edicí ještě o trochu zrychlil a jedním z důvodů je právě to, že pokud se budete snažit o těžkopádné kombení v lategame, vytrestá vás nějaký balík typu UW. Některé formáty odměňují invenci a využívání složitých kontrolních interakcí, v jiných je klíčem k úspěchu balík s dobrou křivkou, začínající na nízkých slotech, a jedním takovým formátem je právě DA-ISD-ISD. Bílo-modrá má navíc přehršel letců, kteří soupeři podstatně ztíží stabilizaci obrany, a zároveň dostatek triků a removalu, abyste byli schopni prorazit i v případě, že se mu stabilizovat podaří. Podle mého názoru bílo-modrá s příchodem Dark Ascension střídá bílo-zelenou jako nejsilnější archetyp.
GW aggro
Když už je řeč o bílo-zelené, pojďmě se rovnou podívat, jak se s novou edicí popasovala tahle barevná kombinace. Co GWčku škodí asi nejvíce, je to, že v Dark Ascension výrazně oslabila zelená. Na dvoumanovém slotu už nenajdeme žádnou obdobu Darkthicket Wolfa, tedy agresivní 2-drop, který by dokázal v útoku sežrat soupeřovy 3-dropy a leckdy i 4-dropy. Zároveň zelená ztratila svůj jediný removal – Prey Upon – díky kterému si bílo-zelená vystačila bez pomoci černé či červené jako barvy „removalu“. Další ranou pro GW je fakt, že ztrácí jeden celý booster Travel Preparací, tedy „vlajkové lodi“ tohohle archetypu. Nenechte se mýlit, bílo-zelenou stále draftovat lze, přeci jen je formát ze dvou třetin stejný, jako před příchodem Dark Ascension, nicméně GW aggro už není nejlepším archetypem, ale pouze jednou z možností, jak draftovat aggro. Mám za to, že bílo-zelená je v současném formátu například zhruba na stejné úrovni jako červeno-zelená, jež v Dark Ascension dostala svou obdobu Travel Preparací – tramplovou myšku Wild Hunger.
Zmínil jsem se už, že zelená bez náhrady ztratila většinu svých dobrých common, to však ještě neznamená, že je tahle barva v Dark Ascecnsion plná smetí – pouze z toho vyplývá, že se její zaměření posunulo trochu jiným směrem. Mezi nadprůměrnými zelenými commonami v Dark Ascension je výrazně zastoupen kontrolní prvek – nejlepší common v této barvě je 2/3 reach, deathtouch pavouk za 2GG, jehož obě ability z něho dělají výborného obránce a bídného útočníka. V závěsu za ním pak najdeme Scorned Villagera a Dawntreader Elka, kteří oba akcelerují vaši manu. Vyplývá z toho jedna zajímavá věc – zatímco ve formátu 3x ISD rozhodně nebyl „midrange“ zelený balík nejlepším přístupem k této barvě, Dark Ascension ponechává pro takové balíky výrazně více prostoru. Kromě dvou commonových urychlovačů many najdeme v DA i slušné bytosti za 4-5 man, například Hollowhenge Beasta či již zmiňovaného 2/3 deathtouch pavouka, pokud tedy máte dostatek odpovědí na soupeřův rychlý nástup a letecké síly (tady může výrazně pomoci například Crushing Vines), lze postavit i úspěšný zelený balík s těžištěm na třetím až pátém slotu.
RB aggro
Černo-červená příchodem Dark Ascension ani výrazně neutrpěla, ani nijak zvlášť neposílila. Instantní červené zabíjení Fires of Undeath je nyní dobrým důvodem, proč se do RB pustit, nicméně flashback si lze poměrně snadno splashnout například i v RGb či URb. Černá ani červená toho v nové edici příliš mnoho nenabízí v oddělení příšer, křivku je tedy nutné plnit zosobněním průměrnosti v podobě karet jako Russet Wolves či Torch Fiend. Pokud ale budete mít dostatek levných příšer, zabíjení a k tomu pár karet typu Markov Warlord či Falkenrath Noble, které na soupeře dokážou vyzrát i v případě, že stabilizuje, mělo by být všechno v pořádku.
Co se týče častého „subtheme“, který se v RB vyskytuje, a sice spolupráce sacrifice outletů s kartami jako Altar’s Reap či Skirsdag Cultist, najdeme pro něj v Dark Ascension vcelku rozumné pokračování. Fling se s Traitorous Bloodem kombí zrovna tak dobře jako Altar’s Reap a hodit po soupeřově bytosti Skirsdag Cultistou Černou Kočku také nezní jako špatný nápad. Zmiňované karty bych nebral nějak vysoko, Fling je například mimo RB obvykle dost bídný, nicméně máte-li tu možnost, nebude na škodu pár takových karet v průběhu prvního boosteru nabrat.
BG Morbid
Tenhle archetyp je novinkou, která je možná díky tomu, jak se keyword „morbid“ objevuje na kartách z Dark Ascension. Protože se jedná o kombinaci, která ve formátu 3x ISD dostupná nebyla (tedy alespoň na úrovni, jež by byla dostatečně silná), nemám s ní nahráno ještě tolik, kolik bych chtěl, nicméně z dosavadních zkušeností můžu říci, že jsem s průběžnými výsledky spokojen. „BG morbid“ představuje jako jeden z možných archetypů v deck techu z PT Honolulu i americký pro-player Reid Duke, takže je celkem možné, že se v téhle kombinaci přeci jen nějaký potenciál skrývá.
Základní myšlenkou tohoto archetypu je kombinovat nové zelené karty s keywordem „morbid“ s některými starými známými kousky z Innistradu. Zelená má v Dark Ascension v tomto ohledu poměrně hodně co nabídnout – především commony Ulvenwald Bear a Hunger of the Howlpack, které morbid využívají, a Dawntreader Elka, jež tuhle abilitu dokáže spustit. Kromě toho má zelená v DA přístup k Young Wolfovi coby primárnímu adeptovi na obětování. Tolik karet, spolupracujících na jedné myšlence, to je na malou edici poměrně slušné množství a mám za to, že je škoda nepokusit se využít potenciál, který tyhle karty nabízejí.
Černá má tradičně velké množství karet, jež dokáží morbid využít, kromě toho však v Dark Ascension přináší i další doprovodné triky. Undying Evil není vůbec špatný když víte, že vám budou pravidelně bytosti umírat, a například s takovým Brain Weevilem dokáže zajistit opravdu masivní karetní výhodu. Falkenrath Torturer je pak dalším ze „spouštěčů“ morbidu, který dokáže odpravit bytost bez manové investice, což je velice důležité, pokud chcete ve stejném kole ještě seslat kartu s morbidem. Je sice pravda, že se tento archetyp neobejde bez pomoci karet z Innistradu, nicméne už v prvním boosteru Dark Ascension si můžete připravit velice dobrou půdu pro to, aby výsledný balík šlapal tak, jak zamýšlíte.
Self-mill
Burning vengeance deck a Spider Spawning deck oslabily, především proto, že jim chybí jeden celý booster Vengeancí a Spawningů. První jmenovaný spell má v Dark Ascension obdobu v podobě Secrets of the Dead a přestože obě karty vypadají funkčně dost podobně, jejich role ve hře se značně liší a modrý enchantment z DA rozhodně není za Vengeanci náhrada plnohodnotná. Balík se třemi Vengeancemi bude schopný kontrolovat hru a díky opakovanému „bonusovému“ removalu ji pomalu vyhrát, zatímco Secrets of the Dead vám dávají jen velmi pomalou karetní výhodu, kterou už ale díky flashbackům stejně disponujete. Pokud se podaří nadraftovat opravdu úzce zaměřený kontrolní balíky typu „Burning Vengeance“, pak se do něj Secrets of the Dead často vejdou, rozhodně však nemá smysl brát Secrets vysoko a doufat, že kolem nich postavím balík (což ve formátu 3x Inni s kartou Burning Vengeance někdy šlo).
Jak jsem už psal výše, Spider Spawning archetyp příchodem Dark Ascension rovněž utrpěl, ze stejného důvodu jako archetyp předešlý. Kromě toho se nyní musíme potýkat ještě s další obtíží, která platí pro všechny strategie, zaměřené na využívání hrobu. V Innistradu najdeme dobré commony, které melou nezanedbatelný kus naší knihovny a dokáží plnit hrob slušným tempem – Armored Skaab, Forbidden Alchemy, ale třeba i Mulch, všechny tyto kusy se dokáží prokopat čtyřmi vrchními kartami knihovny, tedy plnou desetinou vašeho balíku. Dark Ascension nabízí jako náhradu Thought Scour a Screeching Skaaba a přestože jsou obě tyto karty velice dobře hratelné, neposkytují bohužel tolik „paliva“, protože melou jen za dva, což je opravdu velký rozdíl. Protože se navíc Dark Ascension draftuje jako první, budete se muset často rozhodovat o tom, zda se vydáte do některého z archetypů, které používají hrob jako svůj primární zdroj, bez jakýchkoliv potřebných informací. Pokud by se nejprve draftoval Innistrad, můžete pohodlně nabrat odemílací karty a volným tempem dobrat třetí booster s tím, že víte, na čem jste. To ale bohužel ve formátu DA-ISD-ISD nelze a draftovat self-mill tak bude o poznání riskantnější než dříve.
Z toho, co jsem o self-millu do teď psal, by se mohlo zdát, že Dark Ascension tento archetyp vůbec nepodporuje, to ale není tak úplně pravda. Především na účkovém slotu najdeme několik velice zajímavých karet, které budou v archetypech, zaměřených na práci s hrobem, jako doma. Asi nejlepší kartou do takových balíků jsou Tracker’s Intincts, modro-zelené odemílání s flashbackem, které hledá bytost. Osm semletých karet pouze díky jedné kartě, to je výborný poměr, v UGx self-millu navíc pomáhá hledat chuťovky typu Boneyard Wurm či Splinterfright. Dalším zajímavým kouskem do hrobařsckých strategií je Altar of the Lost, který vám dává dvě many, využítelné ke hraní flashbacků. K tomu, abych tuhle kartu hrál, bych chtěl mít alespoň sedm-osm spellů s flashbackem, ideálně pak s vyšším costem jako u Forbidden Alchemy či Spider Spawningu. V případě, že si nejste jistí, zda máte flashbacků dostatek, nedělal bych si výčitky, pokud necháte Altar v sideboardu.
Celkově se dá říct, že strategie, zaměřené na práci s hrobem, příchodem Dark Ascension utrpěly. Prvním a zdaleka nejdůležitějším důvodem je to, že ubyl jeden booster Innistradu. Kolem Spider Spawningu a Burning Vengeance se dal postavit celý balík a tyto dvě karty mohly bez problémů sloužit jako win condition. V Dark Ascension žádný takový „pilíř“ pro hrobařské balíky bohužel nenajdeme.
Kromě výše zmíněných archetypů lze v současném formátu samozřejmě draftovat ještě celou řadu dalších balíků jako WB či UR (což ukázala i coverage z PT Honolulu, ve které najdete mezi undefeated limited decklisty hned několik zástupců těchto kombinací). Draftovací formát stále zůstává poměrně různorodý a nebál bych se experimentovat, pouze je třeba mít na paměti, že bude-li váš balík příliš pomalý či nekonzistentní, je velká šance, že vás přejede nějaké to konzistentní aggro. Na kontrolní balíky není právě nejlepší sezóna, ovšem limited je tím, čím je, právě také díky tomu, že tu žádné poučky neplatí bez výhrad a výjimky často potvrzují pravidla. Nebojte se tedy zkoušet nové cesty a kombinace – pokud budete k draftu přistupovat s citem, určitě vás za to tenhle formát odmění.
Pro dnešek je to ode mě všechno. Díky za pozornost a vaše názory a postřehy si jako obvykle rád přečtu v komentářích.
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.