Limited
Páteční limited 95
Preview nové edice se kvapem blíží a pro autory limited článků je tohle tak trochu hluché období – stará sada už nikoho příliš nezajímá a z té nové je zatím známo jen pár rér, o jejichž využití na limited nemá příliš smysl psát. Jedním z témat, kterým se v takové době dá věnovat článek, je podle mě stav, v němž opouštíme starý formát – Innistrad přeci jen bude tvořit nezanedbatelnou část nového formátu a je dobré si ujasnit, jaký je rámec, do kterého budeme zasazovat nové karty. A protože některé nové karty už přeci jen známé jsou, pokusím se mluvit trochu i o nich a podívat se na to, do jakých stávajících archetypů se některé nové commony hodí či nehodí. Jako zdroj informací beru oficiální wizardí stránky a také databázi na mtgsalvation (http://mtgsalvation.com/dark-ascension-spoiler.html)
G/W aggro
Po nějakých čtyřech měsících hraní s Innistradem vykrystalizovala jako nejsilnější archetyp na draftu bílo-zelená. Na první pohled může být překvapivé, že tradiční otloukánek limited formátů tentokrát vládne, nicméně je to skutečně tak – bílo-zelená má výbornou křivku, dobré triky, commonovou „bombu“ v podobě Travel Preparations a díky Prey Uponu také velice dobré zelené zabíjení. Co je ale na téhle barevné kombinaci asi vůbec nejlepší je to, že k 3-0 balíku ve velké části případů vůbec nepotřebujete réra a bohatě si vystačíte s commonami. Kombinace levných bytostí, jež jsou o třídu lepší než soupeřovi obránci, a výborných triků / zabíjení bude leckdy silnější než balík plný rér, které do rychlé partie ani nemusí stihnout zasáhnout. GWčko tak mnohdy bývá označováno jako „sázka na jistotu“, protože je to archetyp, který je zdaleka nejkonzistentnější a poskládáte jej při troše snahy (a se spolupracujícím sousedem) téměř vždy.
V souvislosti s různými archetypy se často používají jako vodítko pick ordery, podle kterých poznáte, které karty mají pro tu kterou strategii prioritu. Dnes bych však chtěl zkusit pojmout tento koncept trochu jinak a místo pick orderů pro jednotlivé karty uvést pick ordery pro typy karet, které chcete ve výsledném balíku mít. Ono je totiž například dost často jedno, kterou z 2/2 bytostí naberete, máte-li nakonec dostatečně vystužený druhý slot. Co ovšem jedno není, je to, zda má váš balík vše, co k vítězství potřebuje, tedy dobrou křivku, dostatek triků, atd. Máte-li jasno v tom, jak by měl určitý archetyp vypadat, draft vlastně probíhá tak, že „plníte mezery“ tam, kde je to potřeba. V každém archetypu je to s nezbytností té které kategorie trochu jinak a snad vám tedy následující pick ordery přiblíží, co je pro který archetyp klíčové. Jsou samozřejmě i karty, které se nevejdou ani do jedné kategorie a přesto se je vyplatí vzít poměrně vysoko – pick order tak, jak jsem jej zkusil pojmout v dnešním článku, nemá ambice obsáhnout všechno. Kvůli kartám s unikátním efektem nemá smysl vytvářet vlastní kategorie, dá se však u každé z nich diskutovat o tom, jak vysoko by se dala přibližně na této škále zařadit.
Ještě dodám, že tohle pojetí přebírám od amerického pro hráče Ari Laxe, který jej nedávno představil v jednom ze svých článků. Pick order pro bílo-zelenou by tedy mohl vypadat nějak takhle (karty v závorkách jsou jen příklady, nikoliv plný výčet):
1. bomby do pěti man (Angelic Overseer, Mayor of Avabruck)
2. zabíjení (Bonds of Faith, Prey Upon, Avacynian Priest)
3. Travel Preparations
4. kvalitní 2-dropy (Darkthicket Wolf, Cloistered Youth)
5. kvalitní bytosti za 3 a 4 many (Chapel Geist, Ulvenwald Mystics)
6. průměrné 2-dropy, pokud jich máte stále nedostatek (Silverchase Fox, Unruly Mob)
7. combat triky a situační zabíjení (Moment of Heroism, Smite the Monstrous)
8. bytosti za 5 a více man (Grizzled Outcasts, Thraben Purebloods)
Bílo-zelená by se podle mě měla draftovat více méně tak, že beru karty výše na tomto seznamu a až ve chvíli, kdy mám na vyšší „příčce“ plno, vezmu kartu ze skupiny podřadnější. Z toho plyne například to, že v G/Wčku bych chtěl hrát průměrné bytosti za 5 a více man jen tehdy, pokud skutečně není vůbec nic lepšího k mání, nebo to, že dostatek 2-dropů (ideálně 5 a víc) je důležitější než zda máte v balíku nějaké myšky a další situační triky. Stejně jako u všech pick orderů platí i tady, že nic nelze brát jako stoprocentní „návod“ jak na draft a stále je třěba improvizovat, ve zkratce se však takto dá shrnout, jak k draftování G/Wčka přistupovat.
Co se týče karet z Dark Ascension, které G/Wčku v příštích týdnech zjednodušší život, z dosud zveřejněných common mě zaujaly především Loyal Cathar a Hunger of the Howlpack. Cathar sice stojí dvě bílé many, bude ale dalším velice solidním 2-dropem do již tak vydařené sbírky. Hunger of the Howlpack sice dává v combatu obvykle jen +1/+1 counter, velice pěkně se však kombí s first strike bytostmi (ať už vašimi nebo od soupeře), protože pokud se combatu účastní first striker a v jiném bloku bytosti bez first striku, můžete nechat vyhodnotit první damage a v druhém střetu dát vaší bytosti tři +1/+1 countery, což už je docela síla. Hunger lze použít i jako překvapivý trik na konci soupeřova kola, pokud vám nějaká bytost umřela v bloku. Tři +1/+1 countery za jednu zelenou mohou způsobit tempo-swing, který si nezadá s Travel Preparations.
Z dalších zveřejněných karet je zajímavý zelený Scorned Villager, W/Gčko však asi nebude jeho nejčastějším domovem, protože tam kvůli nízké křivce obvykle nebude příliš do čeho akcelerovat. Ostatní balíky si jej ale s chutí zahrajou a budou jej brát i poměrně vysoko.
U/B self-mill (a jeho ostatní barevné varianty)
Modrý balík, který těží z toho, že odemílá sám sebe, se dá postavit v podstatě v libovolné U/X barevné kombinaci, nejčastější jsou však verze s černou a případně se zelenou (Spider Spawning se prostě neptá). Tenhle archetyp je v Innistrad limited nejčastější ukázkou „kontrolu“ a hry, ve kterých se modro-černá stačí stabilizovat rychlý nástup bílo-zelené, jsou v Innistradu na denním pořádku. K tomu, abyste poskládali funkční self-mill balík, sice nutně nepotřebujete kupu rér, nějaká ty účka by se však už hodila, jinak bude váš balík dost under-powered. U/Bčko zpravidla sází na lategame a mít nějaký trumf, kterým byste mohli vyhrát, když už hru tolik protahujete, se tedy pochopitelně vyplatí. Pokud žádné takové vypečené réro nemáte, je další schůdnou cestou snažit se soupeře přeletět – nemám-li tedy ve třetím boosteru stále žádnou bombu či výraznější synergii, která by mi pomohla hru vyhrát, budu brát podstatně výše příšery s létáním.
Co se týče pick orderu, vypadá pro U/B(g/r) self-mill nějak takhle:
1. bomby (Reaper from the Abyss. Ludevic’s Test Subject, Spider Spawning)
2. zabíjení (Dead Weight, Victim of Night)
3. prvotřídní karty, těžící z odemílání (Moan of the Unhallowed, Silent Departure)
4. nadprůměrné self-mill karty (Armored Skaab, Deranged Assistant, Forbidden Alchemy)
5. průměrné bytosti s evasion (Moon Heron, Battleground Geist)
6. první dvě dobré bytosti za 2 a méně man (Walking Corpse, Stitcher’s Apprentice, Typhoid Rats)
7. ostatní karty, těžící z odemílání (Think Twice, Makeshift Mauler)
8. obstojní blokeři (Fortress Crab, Creepy Doll)
9. ostatní spelly a bytosti bez synergie – výplň
Ne pokaždé se povede U/Bčko nasměrovat výrazně k self-millu a občas se vám stane, že budete mít po druhém boosteru sice karty v modré a černé, práce s hrobem však nijak zvlášť zastoupena nebude. V takovém případě se vyplatí hodit synergii za hlavu a spoléhat se na osvědčenou kombinaci zabíjení + obránci + letadla a tomu i přizpůsobit pomyslný pick order.
Kategorie „první dva 2-dropy“ je tu uvedena proto, že právě nedostatek dvojmanových příšer a tím způsobená těžkopádnost je často velkou slabinou U/Bčka. Ideálním 2-dropem je Deranged Assistant, který zároveň plní i roli akcelerace a plnění hrobu, nebojte se však brát celkem vysoko i Walking Corpsy či Stitcher’s Apprentice. Jen pro pořádek – Vampire Interloper a Manor Skeleton se jako plnohodnotné 2-dropy v U/Bčku docela určitě nepočítají.
Při draftování U/Bčka se často stane, že se v balíku objeví určitý trend, se kterým je možné pracovat. Příkladem může být, když máte třeba po prvním boosteru čtyři zombie v čele se dvěma Ghoulraisery či pokud jste nabrali více karet Delver of Secrets. V takovém případě je pochopitelně dobré vzít to na zřetel, dokud však nejste příliš daleko a nemáte jisté, že váš balík skutečně bude příslušným směrem zaměřen (to by se dalo tvrdit například s deseti zombiemi či čtyřmi Delvery po druhém boosteru), neměnil bych pick order nijak zásadně, protože hrozí, že se pustíte mimo vyšlapanou cestu, budete brát Unbreathing Hordy a Endless Ranks of the Dead hlava nehlava, ve výsledku vám nedojde dostatek potřebných karet a z balíku bude v lepším případě kočkopes, v horším úplný paskvil. Ve všech případech, které předpokládají výrazný odklon od „tier 1“ strategií bych byl navýsost opatrný a pouštěl bych se do nich jen v případě, že bych měl jistotu, že se vyplatí (nebo pokud vám příliš nesejde na výsledku a chcete se jen dobře pobavit).
Co se týče nových přírůstků z Dark Ascension, z common se do U/Bčka jednoznačně hodí nová „Mental Note“ – Thought Scour. Není to však karta nijak zvratová, na rozdíl od takového Armored Skaaba nemá přímý vliv na hru a proto bych ji nebral závratně vysoko. Lepší než Think Twice však podle mě většinou bude. Headless Skaab je podle mě o poznání horší než Makeshift Mauler, protože v kole, kdy jej sešlete, nic nezablokuje, svou cestu do U/Bčka si však někdy také najde. Falkenrath Torturera bych v tomhle archetypu většinou hrát nechtěl, humanů je málo a na třech manách bych vyžadoval od třímanové bytosti flying rovnou, ne až po obětování příšery. Tragic Slip není špatný, i když trochu situační, a pokud jich naberu v prvním boosteru víc, budu mít v hledáčku Stitcher’s Apprentice a Brain Weevily.
R/B tlak
Rychlá červeno-černá je v Innistradu druhou možností pro ty, kteří chtějí tapovat bytosti do útoku a neohlížet se vpravo ani vlevo. Některé R/B balíky využívají synergií s kradením potvor Traitorous Bloodem a jejich následným obětováním do Altar’s Reapu či Skirsdag Cultisty, většinou však stačí nabrat dostatečně nízkou křivku, nějaké to zabíjení, nehrát si na umělce a na finesy a kombení se vykašlat.
Pickorder může vypadat nějak takto (některé formulace jsem si opět vypůjčil od Ari Laxe):
1. bomby do pěti man (Bloodline Keeper, Falkenrath Noble)
2. top removal (Brimstone Volley, Dead Weight)
3. kvalitní karty, které soupeře dokážou zabít i poté, co stabilizoval (Rage Thrower)
4. 1-drop bytosti, které umí útočit za 2 a víc (Diregraf Ghoul, Stromkirk Noble, Reckless Waif)
5. první tři/čtyři solidní 2-dropy (Ashmouth Hound, Vampire Interloper)
6. libovolné množství Crossway Vampirů a první Nightbird’s Clutches
7. slušné bytosti s costem 3-4
8. dražší bytosti, ostatní triky (Pitchburn Devils, Bump in the Night)
Jak je vidno, R/B opět klade důraz na nízkou křivku, protože však najdeme v černé a červené bytosti o poznání slabší než v bílé a zelené, je třeba se spolehnout na zabíjení, nebo alespoň karty typu Nightbird’s Clutches, které dovedou obranu obejít. R/Bčko opět často ke spokojenosti nepotřebuje réra a vystačí si i s commonami. Co se týče synergií, čas od času se na draftu sejde víc upírů (především Interloper a Crossway), čímž za prvé roste na ceně Rakish Heir, za druhé se někdy může dostat do balíku i Vampiric Fury, který zas na oplátku zlepšuje případné Bloodcrazed Neonaty. Ty bych v balíku sice ve velké většině příúadů nechtěl, s dostatkem Crossway Vampires, Nightbird’s Clutches, zabíjení a případně právě i Vampiric Fury už se ale hrát dají. Stejně jako u U/B a zombií však platí, že není dobré vrhat se střemhlav do upírů a brát cokoliv, co má na sobě tenhle creature type napsaný, jenom proto, že máte po prvním boosteru nadraftované tři Crossway Vampiry a jednoho Rakish Heira.
Z common, jež dosud známe z nové sady, se vysloveně do R/B nic příliš nenabízí – Nearheath Stalker stojí pět man, což se sice ještě dá, není to však slot, který bych chtěl v tomto archetypu mermomocí zaplnit. Reprintnutý Fling může být velice výkonný s již zmiňovaným Traitorous Bloodem, jinak to však žádná velká sláva nebude, Forge Devil je zase mizerný 1-drop a později už toho neodpracuje tolik, jak by se na mid-game kartu slušelo. Zatím tedy žádná velká sláva, nicméně neznámých common je ještě kupa, takže je opravdu příliš brzy na to, dělat nějaké závěry.
W/B humans (W/U humans)
Černo-bílá a modro-bílá jsou posledním zásadním archetypem, který výrazněji spoléhá na synergii a spolupráci. Obě barevné mutace tohoto balíku si bývají velice podobné a spoléhají na rychlý nástup bílých bytostí, podpořený modrými nebo černými triky. Unruly Mob ve správném W/Bčku nebo U/Wčku nebývá pouze za statistu, ale dokáže vyrůst do úctyhodných proporcí a opanovat bojiště. Karty jako Mausoleum Guard, Thraben Sentry a Altar’s Reap / Stitcher’s Apprentice tvoři páteř archetypu, který bude v horším případě směskou solidních bílých bytostí a černého removalu, v lepším případě strojem na karetní výhodu a převahu na stole. Modrá a černá se k bílé hodí zejména proto, že mají dobré commonové sacrifice outlety (Altar’s Reap a Stitcher’s Aprentice) a karty, které vám pomohou dostat se přes soupeřovu obranu (zabíjení v černé a karty jako Silent Departure či Feeling of Dread v modré). Bílé aggro lze draftovat v kombinaci se všemi ostatními barvami, bílo-černá a bílo-modrá však nabízejí asi největší míru synergie (zatímco bílo-zelená má nejlepší bytosti a nejsilnější karty obecně). Červeno-bílou bych se zpravidla nesnažil cíleně draftovat, ale pokud vám spadnou do klína dobré karty z těchto dvou barev, je i to cesta, kterou se lze vydat.
Pick order uvádím společný pro obě barevné verze bílého aggra – jak už jsem psal výše, role, které v balíku hrajou černé a modré karty, jsou velmi podobné.
1. bomby (Sever the Bloodline, Mentor of the Meek)
2. removal a jeho ekvivalent v modré (Dead Weight, Avacynian Priest, Grasp of Phantasms)
3. kvalitní levné bytosti, ideálně s evasion (Spectral Rider, Screeching Bat, Invisible Stalker v prvním boosteru nebo pokud mám nějaký equipment)
4. sacrifice outlety a karty, které se „chtějí“ obětovat (Stitcher’s Apprentice, Elder Cathar, Doomed Traveler, Altar’s Reap, Demonmail Hauberk)
5. counterování, jste-li v modré (Dissipate, Lost in the Mist)
6. situační triky, bytosti typu „výplň“
Na rozdíl od bílo-zelené U/W a W/B tolik nestojí a nepadá na 2-dropech, protože vaše strategie nebude zahrát druhé-třetí kolo bytost, ve čtvrtém hodit Travel Preparations a jet si pro vítězství. I tady je pochopitelně křivka veledůležitá a bez bytostí za dvě many obvykle daleko nedojdete, díky vyššímu počtu potvor s flyingem však lze vyhrát i jinak než jen na rychlý nástup. Tempo je nicméně stále důležité a karty jako Silent Departure, Feeling of Dread či prostě removal vám k němu určitě dopomohou (nebojte se je hrát agresivně).
Co se týče bodu 4, tedy karet, které umí sežrat bytost pro nějaký efekt, a bytostí, jež se pro dobrou věc rády obětují, je to sice u U/W a W/B balíků možnost, nikoliv však nezbytnost. Někdy se vám karty k tomuto účelu sejdou, jindy ne, je však dobré vědět, že v U/W/B tuto možnost najdeme a přizpůsobit tomu draftování. Pokud výsledný balík nějakou takovou spolupráci nabízí, bude to rozhodně velké plus.
Dosud známé bílé, modré a černé commony z Dark Ascension už jsem komentoval u předcházejících archetypů, zmíním tedy jen zběžně ty, které jsou zde lepší než jinde. Gather the Townsfolk bude celkem vysláblý ve W/Gčku, kde zpravidla nemáte jak využít kvantitu namísto kvality, v UW či WB však bude o poznání lepší, protože tokeny tu lze využít podstatně lépe. To samé platí i pro již zmiňovaného Loyal Cathara, který si rovněž rozumí s kartami jako Stitcher’s Apprentice či Demonmail Hauberk. Falkenrath Torturer bude ve W/Bčku s dostatkem krmiva rovněž hratelný, na rozdíl od jiných barevných kombinací. Účkový Skirsdag Flayer pak bude ve správné černo-bílé naprosto výborný.
Kromě čtyř archetypů, které jsem dnes zmínil, se dá v Innistradu pochopitelně draftovat ještě spousta dalších balíků, pro které by jistě také šly sepsat pick ordery v podobě „šablony“, do níž při draftu dosazujete karty. K tomu však už bohužel v tomto článku nezbývá prostor. Pokud vám ale přišel dnešní přístup smysluplný, určitě to dejte najevo v komentářích a můžu něco podobného zkusit i v budoucnu. Pokud vám připadaly dnešní pick ordery jako blábol, dejte mi to v komentářích vědět také a příště třeba přijdu s něčím jiným ;)
To je ode mě pro dnešek všechno. Díky za pozornost a za čtrnáct dní se budu těšit na viděnou u rozboru common z edice Dark Ascension.
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.