Limited
Páteční limited 93
Jak už úvod k dnešnímu článku napověděl, nebudu se dnes zabývat limited v rovině teoretické, ale ryze praktické. Před pár dny se v Praze konal třetí ročník „Bárbekjů Cupu“, kterého jsem měl možnost se zúčastnit, a dnes bych se chtěl podělit o svůj pohled na tenhle pohodový turnaj. Samozřejmě se report pokusím okořenit nějakými těmi limited postřehy a moudry, nicméně větší část článku bude spíš popis turnaje jako takového – atmosféry, která při něm panovala, průběhu draftu, her a toho, co kdo snědl a vypil.
Přestože s trofejí a titulem „Velkého šéfa“ se pojí obrovská prestiž, turnaj samotný rozhodně nepředstavuje (a ani nemá představovat) vrchol profesionální sezóny, kde se davy soutěživců snaží uplatnit své nejlepší triky a fígle k tomu, aby pomocí všech dostupných prostředků urvali každou možnou výhru. Barbekjů Cup je turnajem pohodovým, kde jde především o to dobře si zahrát, najíst se a soutěživost zůstává spíše v pozadí. Draft je nicméně pořád draft a vyhraný match rozhodně nikoho neurazí, takže zase není třeba mít představu, že vyhrávat nikdo nechce a všichni si navzájem gentlemansky vzdávají. Myslím že naprostá většina Magicářů má soutěživost natolik v krvi, že pokud se jich kdekoliv sejde víc pohromadě, je zaručeno, že se bude hrát a že každý bude chtít být první.
Ještě než se dostanu k draftu samotnému, nedá mi to, abych nezmínil pár věcí o BBQ Cupu obecně. Už z názvu téhle akce je asi patrné, že příhodnější doba pro pořádání by byla spíš v létě (a poslední dva ročníky se v létě skutečně konaly), nicméně letos se kvůli nepřízni počasí letní termín nestihl a aby se neporušila tradice, organizátoři Ondra Malý a Honza Ziegelheim byli nuceni najít termín náhradní. Proto tedy vyšel BBQ Cup 2011 na předvánoční čas a proto se také místo na zahradě konal v Grill Baru. Nutno však podotknout, že to byla náhrada více než slušná – po příchodu na místo a krátkém čekání na opozdilce, kteří dorazili sice do Grill Baru Jáma, ale bohužel ne do toho správného (koho by napadlo, že jich bude v Praze víc), se začalo na stůl nosit občerstvení v podobě křidélek, žebírek a salátů. Kdo přišel pozdě, riskoval, že na něj nic nezbyde, nakonec se ale všech patnáct zúčastněných v pohodě najedlo a po důkladném hromadném mytí rukou se mohlo začít draftovat. Formátem BBQ Cupu je tradičně draft u jednoho velkého draft podu pro všechny a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Sice si nic nepošlete kolem stolu, ale redraft bývá celkem výživný a je aspoň o co hrát.
O tom, jaké mám v draftu 3x Innistrad preference, jsem už párkrát psal a jsem na tom pořád více méně stejně. W/G a U/B jsou dva nejsilnější archetypy a pokud je možné se do nich pustit, pak to bývá zpravidla nejlepším (a také nejvíc „safe“) řešením. „Tier 2“ archetypů je ale celá řada a některé z nich dokážou být za správných okolností dokonce lepší než bílo-zelená a modro-černá. Taková povedená Burning Vengeance, „mlečka“ či W/B, to jsou opravdu silné archetypy pokud vám v draftu všechno vyjde. Draftuju je ale jen zřídkakdy, protože pokud se do nich jednou pustíte, pak se jen obtížně switchuje a když vám během draftu nedojdou ty správné karty, máte místo balíku jen pytel smetí. Zatímco U/B a W/G jsou v podstatě sázkou na jistotu, některé ostatní kombinace nabízejí větší odměnu, ale také mnohem větší riziko.
Draft pro patnáct lidí u stolu však má v tomhle ohledu jistá specifika. Díky tomu, že se otevře téměř dvakrát více boosterů, je podstatně větší šance, že vám dojdou klíčové kusy, které nikdo jiný zpravidla nechce (Burning Vengeance, Curse of the Bloody Tome, Altar’s Reap, atd). Odpadá sice možnost „otestovat si“, zda máte volnou cestu, tím, že byste si poslali nějakou tu vějičku kolem stolu, ale na druhou stranu pokud k vám docestuje nějaký pozdní špek do nějakého takového archetypu, mělo by to znamenat, že vyhlídky na další klíčové kusy se zlepšují. Toto je poměrně pádný argument proč u velkých draft podů brát nějaký takovéto „fringe“ archetypy a musím říct, že jsem měl na některý z nich na BBQ cupu políčeno.
V prním boosteru se na mě nicméně smál Bloodgift Demon, takže vyhlídky na „speciální“ balík se znatelně ztenčily. Bloodgift Demon znamená, že spíš nechci hrát zelenou (BG má nulovou synergii a většinou z něho vznikne paskvil) a pokusím se nacpat do modré. Na druhý pick beru z naprosto vysláblého boosteru Walking Corpse a na třetí pick vidím v boosteru Daybreak Rangera. Chybí sice réro a účko, ale Ranger je opravdu neskutečný a v boosteru navíc není žádná dobrá černá či modrá karta, takže jej beru a čekám, co bude dál. Na čtvrtý pick si vezmu Spider Spawning, který sice možná vypadá jako BG karta, ve skutečnosti je to ale modrý spell, protože zeleno-černá jen plýtvá jeho potenciálem. V modré je to karta, kolem které se dá postavit balík a umí sama o sobě vyhrávat hry. Po čtvrtém picku tedy mířím do U/B/g, možná se splashí na červenou na Rangera (v UBg se obvykle beztak najde nějaké to Shimmering Grotto). Černá a modrá ale úplně přestanou chodit a po prvním boosteru tak mám kromě early picků v podstatě jen zelené karty.
V druhém boosteru otevírám Blasphemous Act a průměrné černé/modré/zelené commony a účka. Vzhledem k tomu, že Act je v pomalém self-millu naprosto skvělý a můžu jej splashovat spolu s Rangerem, nakonec jej vezmu a říkám si, že od teď budu muset brát veškerou fixaci, kterou uvidím. Po Geistcatcher’s Rigu na druhý pick následuje Evil Twin na čtvrtý pick a Heretic’s Punishment na pick šestý. Začíná to být celkem divočina, ale pořád se mi daří držet původní myšlenku – jen ta fixace zatím nějak nepřichází. Modrá a černá ale vůbec nechodí ani zleva a vypadá to, že zelená je naopak docela výrazně poddraftovaná. Beru tedy průměrné zelené kusy a snažím se dopočítat, kolik karet mi bude chybět, pokud switchnu do G-based beatdownu. Po dobrání druhého boosteru to vypadá, že čtyřbarevný self-mill už z balíku asi nebude – odemílání nemám kromě Punishmentu žádné, fixaci taky ne a většina karet v balíku je zelená. Hodím tedy modrou a černou za hlavu a chystám se doladit křivku a nabrat nějaké zabíjení. Z černé mám v tuhle chvíli jen Demona a pár výplní, z červené jen Blasphemous Act a Punishment.
Ve třetím boosteru otevírám Manor Gargoylu a zelená chodí opravdu výborně – dva pozdní Avacyn’s Pilgrimové snižují křivku a dobírám commony, které mi chybějí. Po draftu se ukáže, že oba moji sousedi po pravé ruce jsou v U/B. Výsledný balík vypadá takhle:
Gr tlačák
2 Avacyn’s Pilgrim
1 Ambush Viper
1 Darkthicket Wolf
1 Gastaf Shepherd
3 Villagers of Estwald
1 Daybreak Ranger
2 Orchard Spirit
1 Lumberknot
1 Ulvenwald Mystics
1 Galvanic Juggernaut
1 Manor Gargoyle
1 Geistcatcher’s Rig
1 Blazing Torch
2 Prey Upon
1 Ranger’s Guile
1 Geistflame
1 Butcher’s Cleaver
1 Heretic’s Punishment
1 Blasphemous Act
9 Forest
7 Mountain
Sideboard:
1 Lumberknot
1 Spidery Grasp
1 Somberwald Spider
1 Moonmist
1 Spider Spawning
1 Night Revelers
1 Tormented Pariah
1 Crossway Vampires
1 Bonds of Faith
1 Full Moon’s Rise
1 Bloodgift Demon
1 Evil Twin
1 Walking Corpse
1 Sensory Deprivation
1 Desperate Ravings
Sideboard uvádím za prvé proto, že je z něj dobře vidět, jakou motivaci jsem měl pro to, držet se U/B-based tří/čtyřbarvy, za druhé kvůli tomu, že ani výsledná konstrukce nebyla nijak jednoduchá. Měl jsem možnost zařadit Tormented Pariaha jako sedmého Werewolfa a hrát Moonmist s Full Moon’s Risem, z balíku bych však musel vyhodit dobré karty a Moonmist je beztak celkem situační. Nepomůže vám, když jste pozadu a soupeř vám vaše Vlkodlaky vystřílí, zvolil jsem tedy konzistentnější řešení a hrál balík bez karet, které pracují s Werewolfy.
Co se týče ostatních karet v sideboardu, byl jsem spokojený, že mám co sajdovat. Lumberknot je karta, která sama o sobě zvládne zabít některé balíky a Spidery Grasp i Somberwald Spider jsou ve správném matchupu taky hodně užiteční. Spider Spawning se pak dá nasajdovat spolu s dvěma Swampy proti „mlečce“. V sideboardu mi ještě chyběla Naturalize nebo Ancient Grudge proti balíkům s Invisible Stalkerem, ale asi není možné mít vždycky všechno.
Hrálo se pět kol a standingy, v popisu jednotlivých her se pokusím být střučný. Balík byl svižný a hned několik soupeřů doplatilo na start 1. kolo Pilgrim, 2. kolo Villagers of Estwald, 3. kolo Juggernaut (obvykle i s nějakým tím Prey Uponem v záloze, aby se Jogurt mohl untapovat). První kolo porážím WGčko, které mělo v obou hrách pomalejší start, ve druhém kole si dám v podstatě ideálku proti Peťanovu U/B plnému rér (křivka je holt křivka), ve třetím kole porážím Cigiho a jeho UWčko. První hru mě sice Honza dostane, když musím zahrát Blasphemous Act proti jeho Invisible Stalkerovi s mečem, načež mě po Wratech vytrestá 6/9 Zombák, další dvě hry se už ale kombo Stalker + equip nekoná a mě balík podpoří dvěma velice slušnými draw. Za zmínku možná stojí to, že první hra byla jediná za celý turnaj, kdy jsem zahrát Blasphemous Act - a obv jsem ji zvládl prohrát. A pak že Wrata na limited něco dělají.
Berounský guru Jožin
Po čtvrtém kole a výhře nad Lennym mám jako jediný 4-0 a k prvnímu místu mi stačí remíza, se soupeřem se však nakonec dohodneme, že jsme tu kvůli tomu, abychom si zahráli, takže se ID nekoná. Hry byly celkem zajímavé – první hru můj ostrý nástup zabrzdí soupeřův Angel of Flight Alabaster, který kolo po svém příchodu dostane +2/+2 lifelink myšku Moment of Heroism, Prey Uponem mi sežere nejlepší bytost a projede se za šest, takže svému majiteli přidá dvanáct životů a dostane ho ze tří na pohodových patnáct. Hru nakonec ještě stíhám vyhrát, ale vypadalo to, že tenhle moment ještě dokáže partii otočit. Druhá hra je asi nejzábavnější za celý turnaj. Soupeř položi třetí kolo Villagers of Estwald, já zahraju své vlastní vesničany a předám kolo. Oponent (záměrně nebudu uvádět jeho jméno, abych ho zbytečně nekompromitoval :P) zahraje Moment of Heroism, Ranger’s Guile a chvíli na sebe koukáme, načež si uvědomí, že Ranger’s Guile není Prey Upon, jak si myslel, a karty si bere zpátky na ruku. Moji Villagers tak sice žijou, ale dvěma myškami z ruky mě dokázal jaksepatří vystrašit a dalo celkem práci okolo nich pak celou hru hrát :)
Po pěti kolech tedy výsledek 5-0 a spokojenost, podpořená navíc druhou večeří a také něčím, co pomohlo dvě jídla spláchnout. V backdraftu o patnácti lidech byli nakonec akorát dva Geist of Saint Traft (a pro třetího už smolně jen duál), k prvnímu místu jsem však dostal ještě plaketu, pytlík buráků v cukrové polevě a sadu vrtáků Bosch (na Magicovém turnaji poměrně originální cena :P). Akci hodnotím velice kladně – pohodový turnaj v příjemném prostředí, ve vstupném 300 byla zahrnuta i první večeře, takže co víc chtít. Pro úplnost uvádím ještě finální pořadí:
1. Adam Koska (15b)
2. Petr Kytka (12b)
3. Honza Ziegelheim (9b)
4. Lenny (9b)
5. David Jirásek (9b)
6. Ondra Malý (9b)
7. Hobit (7b)
8. Martin Hrbek (7b)
9. Honza Železný (7b)
10. Kuba Mužík (7b)
11. Pepa Falge (7b)
12. Pavel Kochman (4b)
13. Jožyn (4b)
14. Míchal Bezpalec (3b)
15 Vítek Pokorný (3b)
2. Petr Kytka (12b)
3. Honza Ziegelheim (9b)
4. Lenny (9b)
5. David Jirásek (9b)
6. Ondra Malý (9b)
7. Hobit (7b)
8. Martin Hrbek (7b)
9. Honza Železný (7b)
10. Kuba Mužík (7b)
11. Pepa Falge (7b)
12. Pavel Kochman (4b)
13. Jožyn (4b)
14. Míchal Bezpalec (3b)
15 Vítek Pokorný (3b)
Moje maličkost v mlžném oparu Grill Baru v pozdních večerních hodinách.
To je ode mě pro dnešek všechno. Doufám, že vás vánoční „odlehčený“ Páteční limited zaujal a za dva týdny se uvidíme u prvního vydání roku 2012, tentokrát už zase u seriózního, strategickými radami nabitého čísla. Do té doby se mějte krásně, užívejte si svátky, nepodpalte o Silvestru dům a ať vás kartičky napřesrok baví alespoň stejně jako v roce, který nás právě pomalu opouští!
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.