Limited
Páteční limited 131
Vítejte u čerstvého před-GPčkového Pátečního limited! GP Praha bude patrně největší magicovou událost tohoto (a dost možná i minulého a příštího) roku a s takovýmto svátkem Magicu je třeba zintenzivnit přípravu, k čemuž má ambice přispět i tento článek. První den GP Praha se bude hrát sealed deck a právě to je formát, na který se podíváme dnes. Jak se takový sealed deck staví? Čemu je třeba při zacházení s každým poolem věnovat pozornost, co zohlednit? Jaké karty jsou na sealed deck klíčové? To všechno se dozvíte, budete-li číst dál. Ukážeme si to na dvou sealed poolech – první mi poslal Jakub Erenyi, druhý Janyss a oběma za to patří díky!
Pojďme se tedy bez dalších okolků podívat na první pool.
Striking Sliver
2x Seismic Stomp
Thunder Strike
Goblin Diplomats
Goblin Shortcutter
Act of Treason
Lightning Talons
Academy Raider
Chandra’s Outrage
Shiv’s Embrace
Canyon Minotaur
Battle Sliver
Cyclops Tyrrant
Volcanic Geyser
Festering Newt
2x Vile Rebirth
2x Doom Blade
Dark Favor
Child of Night
Gnawing Zombie
Mind Rot
2x Quag Sickness
Mark of the Vampire
Accursed Spirit
Liliana’s Reaver
Nightwing Shade
Sengir Vampire
Vampire Warlord
Minotaur Abomination
Soulmender
2x Show of Valor
Divine Favor
Angelic Wall
2x Hive Stirrings
Solemn Offering
Auramancer
2x Griffin Sentinel
Master of Diversion
Congregate
Charging Griffin
Wall of Swords
Elvish Mystic
2x Fog
Gladeclover Scout
Verdant Haven
Advocate of the Beast
Witchstalker
Bramblecrush
2x Giant Spider
Enlarge
Sporemound
Groundshaker Sliver
Sensory Deprivation
Tome Scour
Disperse
Negate
Seacoast Drake
2x Divination
Time Ebb
2x Scroll Thief
Archeomancer
Elite Arcanist
Messenger Drake
Spell Blast
Shimmering Grotto
Encroaching Wastes
Stoic Resonator
Sliver Construct
3x Staff of Mulligan
Rod of Ruin
Pyromancer’s Gauntlet
První, co je při stavbě sealed decku třeba udělat, je ořezat z poolu úplné unplayably a dobrat se toho, jak je která barva hluboká. V téhle fázi vyřadíme nehratelné karty jako Tome Scour, Stoic Resonator, ale i sidovky jako Solemn Offering – ty sice později můžeme sidovat, ale v tuhle chvíli stavíme maindeck. Jsou v zásadě dvě věci, na které je třeba se v téhle fázi zaměřit, a které budou posléze určující pro to, jakou barevnou kombinaci budeme hrát: musíme zjistit, jak je která barva hluboká a kde se nacházejí naše bomby. Ve velké většině případů se vzorec pro to, kterou kombinaci na sealed decku hrát, rovná „barva s bombami + barva s největší hloubkou“. Po odečtení špatných karet jsou na tom v našem případě jednolivé barvy zhruba takto (říkám zhruba, protože v případě, že by nějaká kombinace například skýtala 21 playablů, ale nejlepší celkový balík, dají se zařadit i dvě nějaké normálně téměř nehratelné výplně, které bychom většinou v této fázi cutli):
Červená: 10
Černá: 14
Bílá: 9
Zelená: 8
Modrá: 10
Artefakty: 1
Z tohoto výčtu je patrné, že v podstatě nelze postavit kombinace, která by nezahrnovala černou. Za normálních okolností by tedy černá barva byla barvou „nejhlubší“, ke které bychom následně hledali barvu s největším počtem bomb, v našem případě je však zároveň černá právě tou barvou, která poskytuje i nejlepší karty (2x Doom Blade, 2x Quag Sickness, Liliana’s Reaver, Sengir Vampire), což pochopitelně není na škodu. Černou tedy budeme hrát v každém případě.
Po vyřazení plív vyjde najevo také to, že bílá a zelená jsou barvy nejslabší a ani jednu nebudeme chtít hrát. Bílá nenabízí takřka vůbec nic a zelená – přestože obsahuje Witchstalkera a Enlarge – je jinak ztělesněním průměru. Modrá a červená mají průměrnou kvalitu karet podstatně výše, budeme se tedy rozhodovat právě mezi těmito dvěma barvami. V tuhle chvíli přichází další fáze, ve které bychom měli zjistit, která kombinace má lepší křivku, synergii a obecně vzato plán na výhru, což nejčastěji znamená „dostatek potvor k tomu, abych měl čím zabít soupeře“.
Co se týče synergie, obvykle mívá navrch černo-červená se svým sacrifice tématem, v našem poolu však najdeme pouze Gnawing Zombii a Vampire Warlorda jako sac outlety, což je na zařazení karet typu Act of Treason či Festering Newt ještě příliš málo a proto bychom je ani v této kombinaci nehráli. Naopak modro-černá nabízí dva Scroll Thiefy a k nim kupu zabíjení, což už se za jakous takous strategii považovat dá.
Po stránce křivky jsou na tom oba buildy dost podobně – R/B má křivku 4-1-3-4-1 (od 2-dropů do 6-dropu), U/B 3-2-3-4-1. Oba balíky nabízejí třináct bytostí, což je spíše podprůměr – ideální počet by měl být někde kolem patnácti, i když opět záleží balík od balíku. Každopádně platí, že křivka by měla být co nejvyrovnanější a klesat na páte maně (s tím, že 6-drop většinou nechcete víc jak jeden). Ideální křivka od 2-dropu do 6-dropu tedy bude vypadat něco jako 4-4-4-2-1, záleží ale hodně na povaze formátu – třeba v M14 nejsou příliš dobré 2-dropy, protože je rychle zastíní bytosti výše na křivce. Jen pro úplnost dodávám, že do křivky se nepočítají non-creature spelly, protože u těch máte relativní volnost kdy je budete hrát (a třeba Doom Blade či Disperse v osmém kole bude stejně hratelný jako v kole čtvrtém, ne-li lepší). Drahé spelly však mají na křivku velký vliv a například tři kopie Liturgy of Blood v balíku s velkým počtem 5-dropů mohou být problém.
Výsledný balík, který bych z tohoto poolu postavil, by vypadal takto:
Child of Night
Gnawing Zombie
Seacoast Drake
2x Scroll Thief
Archeomancer
Accursed Spirit
Liliana’s Reaver
Nightwing Shade
Sengir Vampire
Messenger Drake
Minotaur Abomination
Sensory Deprivation
2x Doom Blade
Disperse
2x Quag Sickness
Mind Rot
Time Ebb
2x Divination
Mark of the Vampire
9 Swamp
8 Island
Do výsledného balíku se nevešel Vampire Warlord, a to z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je nepřítomnost jakýchkoliv karet, které by se rády obětovaly, snad s výjimkou Archeomancera. 5-dropů už máme dostatek a není tedy příliš důvod hrát pětimanovou 4/2. Balík sice takhle hraje 12 bytostí, ovšem se dvěma Divinacemi a dvěma Scroll Thiefy by to snad neměl být problém. Další karty, které bylo možno cutnout místo Warlorda, jsou Mind Rot, Sensory Deprivation a Mark of the Vampire. Marka je nicméně dost libová se dvěma Scroll Thiefy a Deprivaci i Mind Rot mám také dost rád (Mind Rot speciálně na sealed decku, kde je lepší než na draftu, protože balíky bývají pomalejší, ale zato s více bombami).
Modrá chce na sealed decku dost často sidovat ven všechny ostrovy a modré karty za jinou barvu, aby se tak proti zelené bránila před nástupem Plummetů a Windstormů, to však není případ tohohle balíku – modré lítačky máme jen dvě, navíc Plummety stejně po sajdu dostanou Sengir Vampira a Nightwing Shada, není tedy důvod dávat ven horší cíle. Co se týče sideboardu, pamatoval bych na Negate a pak také na Elite Arcanistu, který může jít dovnitř proti pomalejším balíkům, jež budou mít málo odpovědí (například U/W). Schovat pod něj Doom Blade může být proti správnému soupeři celkem zábavné.
Pojďme se teď podívat na druhý pool, ve kterém jsou tentokrát jednotlivé barvy podstatně vyrovnanější.
V printscreenu vidíte všechny karty z každé barvy, pokud však odebereme úplné smetí a karty do sideboardu, budou barvy rozdělené podle křivky vypadat následovně:
Bílá:
2x Angelic Wall
2x Griffin Sentinel
Auramancer
Wall of Swords
Pillarfield Ox
Serra Angel
Pay No Heed
Celestial Flare
2x Show of Valor
2x Pacifism
2x Fortify
Angelic Accord
Modrá:
Coral Merfolk
Trained Condor
Scroll Thief
Phantom Warrior
Messenger Drake
2x Sensory Deprivation
Disperse
Cancel
Domestication
Illusionary Armor
Černá:
Corpse Hauler
2x Child of Night
Gnawing Zombie
Blood Bairn
2x Minotaur Abomination
Nightmare
Doom Blade
2x Mark of the Vampire
Červená:
Goblin Shortcutter
2x Blur Sliver
Molten Birth
Ragathan Firecat
Marauding Maulhorn
2x Canyon Minotaur
Battle Sliver
Shivan Dragon
Fleshpulper Giant
Act of Treason
Chandra’s Outrage
Shiv’s Embrace
Volcanic Geyser
Zelená:
Elvish Mystic
Predatory Sliver
Manaweft Sliver
Rootwalla
Advocate of the Beast
Rumbling Baloth
Giant Growth
Verdant Haven
Hunt the Weak
Howl of the Nightpack
Artefakty:
Accorder’s Shield
Darksteel Ingot
Guardian of the Ages
Bílá: 17
Modrá: 11
Černá: 11
Červená: 14
Zelená: 10
Artefakty: 3
Co se týče hloubky barev, patří tenhle pool k těm lepším, protože když započítáme i artefakty, vyjde nám, že můžeme hrát úplně libovolnou dvojbarvu a budeme mít dost playablů. To je v M14 poměrně rarita. Výše uvedená čísla však neříkají zdaleka vše. Například v bílé je docela hodně karet, které jsou ryze kontrolní (Angelic Wall, Pillarfield Ox) a jiné čistě agresivní (2x Fortify). Navíc je celková kvalita karet dost nic moc a část z nich je hratelná pouze za určitých dosti specifických podmínek (Angelic Accord).
Pojďme se tedy podívat, které barvy mají největší kvalitu karet. Každá nabízí nějaké highlighty. Jsou to:
Bílá: Serra Angel, 2x Pacifism
Modrá: Domestication
Černá: Doom Blade, Nightmare (pouze za určitých podmínek)
Červená: Shivan Dragon, Chandra’s Outrage
Zelená: Elvish Mystic, Rootwalla, Rumbling Baloth
Z tohohle rozdělení nevychází žádná barva jako vyslovený vítěz ani poražený, snad jen zelené a černé chybí vyslovená bomba. Budeme se tedy muset podívat na křivku a konkrétní karty, které bychom v tom kterém balíku hráli. Ještě před tím však při detailním pohledu na jednotlivé barvy vyjde najevo jedna poměrně zásadní věc: bílá má v podstatě jednu dobrou potvoru a další dvě-tři hratelné. Pokud tedy budeme hrát bílou, musíme ji spárovat s barvou, která má potvor dostatek, jinak skončíme s balíkem s deseti příšerami, což je poměrně jistá cesta do záhuby (nejedná-li se o balík plný removalu a karetní výhody). Bílá tedy jde hrát v podstatě jen s červenou, která má potvor dostatek. Další barvou, která má poměrně zásadní problém v oddělení bytostí, je černá. Osm hratelných potvor je sice počet slušný, ovšem z nich se čtyři nacházejí na druhém slotu a tři na slotu šestém. Teoreticky by to nemusela být překážka, pokud bychom dokázali najít barvu, která křivku vhodně doplní, ovšem na sealed decku M14 platí, že dvoumanové 2/1 bytosti mají dost nízkou hodnotu, protože na formátu je spousta 1/3 a 2/3 potvor. Nemáte-li tedy hodně způsobů, jak se dostat přes soupeřovy obránce, pak s 2/1 bez výraznější výhody často pohoříte. A druhý problém černé – tři bytosti za šest man – je asi pochopitelný bez dalšího vysvětlování. Černá navíc nemá žádné vyslovené bomby, proto bych ji v tuhle chvíli z výběru vyřadil.
Začneme-li zkoušet, jak spolupracují jednovlivé barvy – kde je synergie více a kde méně – dojdeme k několika dalším zjištění. Bílá a červená k sobě vůbec nesedí. V červené najdeme hodně karet do tlaku (2x Blur Sliver, Marauding Maulhorn, Act of Treason...), v bílé naopak spíše karty dozadu (2x Griffin Sentinel, Pillarfield Ox, Wall of Swords). Modro-červená má příliš mnoho karet na třetí maně (Scroll Thief, Trained Condor, Phantom Warrior, 2x Blur Sliver, Ragathan Firecat, Molten Birth) a také velký počet karet s dvěma barevnými v costu (Phantom Warrior, Molten Birth, Marauding Maulhorn, Messenger Drake, Cancel, Chandra’s Outrage, Domestication, Shiv’s Embrace, Volcanic Geyser...), ale žádnou fixaci. Tuhle kombinaci tedy prozatím můžeme také vyřadit. Modro-zelená vypadá vcelku rozmně, nemá toho však příliš do lategame (jen tři bytosti dražší než tři many) a ani s playably to není nejlepší, museli bychom tedy hrát v podstatě všechny hratelné karty z obou barev, i ty relativně slabší a bez ohledu na křivku. Nejlépe tak vychází červeno-zelená. Křivka je naprosto v pořádku, balík nabízí některé malé „bonusy“ jako pět vzájemně se podporujících sliverů (Manaweft Sliver, Predatory Sliver, 2x Blur Sliver, Battle Sliver) či duo Advocate of the Beast a Marauding Maulhorn. S přístupem k Manaweft Sliverovi a potenciálně i Verdant Havenu či Darksteel Ingotu se dá přemýšlet o splashnutí dvou Pacifismů, nakonec však má balík dost playablů na to, aby se splashi vyhnul. Přeci jen na dva spacáky bych chtěl hrát čtyři bílé zdroje, což znamená alespoň dvě pláně, které pak budou zhoršovat Howl of the Nightpack a problematizovat hraní karet se dvěma červenými manami v costu (a že jich v balíku pár je). Můj výsledný build nakonec vypadá takto:
Elvish Mystic
Manaweft Sliver
Predatory Sliver
Goblin Shortcutter
Rootwalla
Advocate of the Beast
2x Blur Sliver
Ragathan Firecat
Molten Birth
2x Canyon Minotaur
Marauding Maulhorn
Rumbling Baloth
Battle Sliver
Shivan Dragon
Fleshpulper Giant
Giant Growth
Chandra’s Outrage
Hunt the Weak
Shiv’s Embrace
Volcanic Geyser
Howl of the Nightpack
9 Forest
8 Mountain
Rozhodl jsem se nakonec hrát devět lesů a osm hor, přestože má balík víc červených karet, které navíc často stojí dvě barevné many. Foresty jsou však potřeba na Howl of the Nightpack a osm hor + Manaweft Sliver by mělo bohatě stačit na všechny double-red karty v balíku. Zelené karty jsou navíc v balíku níž na křivce, občas tedy bude možné nechat si ruku bez červené s tím, že v prvních pár kolech zahraju zelené bytosti a červenou si dolíznu – naopak by to šlo udělat jen stěží. Do balíku jsem také zařadil sedmimanového Fleshpulper Gianta. Ten je sice normálně dost bídný, ovšem sealed deck je k 7-dropům o něco vlídnější než draft a v balíku navíc máme Elvish Mystica i Manaweft Slivera, kteří by nás do Gianta měli narampit. Alternativou byl Act of Treason či Guardian of the Ages a ani jednu z těchhle karet samu o sobě nemám příliš rád.
To je ode mě pro dnešek vše. Díky za pozornost a určitě zkuste do komentářů napsat, jak byste oba pooly postavili vy!
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.